Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 216 Prvok Šampón Tečka a Karel

 Autor: Patrik Hartl 

Žánr: Román, Humoristický

Mé hodnocení: 50%

Obsah: Tento román vypráví s vtipným nadhledem příběh tří kamarádů, kteří si dvacet let po maturitě zkusí položit otázku, jestli žijí opravdu tak, jak si to vysnili v osmnácti. V osmatřiceti má už člověk za sebou přeci jen nějaké zkušenosti, a dívá se na svět jinak, než mladým a naivním pohledem.

Každý z povedené čtveřice totiž nemá ideální život, ač by se to tak mohlo na první pohled zdát. Šampón je vcelku úspěšný režisér, sice režíruje jen menší věci, ale stabilní a vcelku slušný finanční příjem má. V osobním životě to už je ale horší. Sice může mít v posteli kteroukoliv pěknou kočku, o kterou má zájem, jenže to vše je jen pozlátko.

Prvok má zase na první pohled ideální a šťastnou rodinu. Čtyři dcerky, pořád ještě celkem pěknou ženu, práci jako turistický průvodce. Jenže jednoho dne se všechno zboří, Prvok přijde o většinu jistot a k tomu mu nepomůže ani to, že není zrovna obdařen vysokým intelektem.

Tečka je voják, který se nedávno vrátil z mise v Afghánistánu a má za sebou docela nepěkné zážitky. Teď učí na policejní akademii, což je na jeho postavení slušná práce.

Jenže v osobním životě mu to moc nejde. Nemá stálou partnerku, bydlí se senilní nemocnou matkou, která nejraději sleduje od rána do večera televizi, a když se nad tím zamyslí, rozhodně si takový život nepředstavoval.

Karel, poslední z party, má ještě před čtyřicítkou status milionáře. Zbohatl díky firmě s počítači a cédéčky, doma má milující ženu, která  mu spravuje pěkný dům. Jenže Karel je tak trochu podivín, který uvažuje většinou "v programátorském módu," a pro praktický život moc není.

A když se jednoho dne ráno vrátí z práce domů pro flashku, přistihne svou ženu in flagranti. Zdrcený se v práci zhroutí, a večer vyrazí na třídní sraz se svými přáteli ze školy. Ani jeden z nich netuší, že jim toto setkání změní celý dosavadní život.

Díky šílenému nápadu Prvoka totiž čtveřice přijme výzvu, která spočívá ve svléknutí se v práci donaha. Každý z nich se při tom natočí na mobil a rozešle to přátelům, kteří to musí okamžitě napodobit bez ohledu na to, kde pracují.

Prvok Šampón Tečka a Karel je příběhem o tom, jak milovat. Manželky, matky i milenky. A také je to výzva, jak se nebát v poločase rozpadu změnit a čelit pohodlnosti. Podle Šampóna totiž vždycky platí životní heslo: Show must go on!Hodnocení: Tuto knížku jsem si půjčila v knihovně. Patrik Hartl a jeho knihy bývají na knižních databázích a v recenzích knihomolů často vychvalovány, ale já jsem s ním dosud neměla tu čest. Jméno autora ale dobře znám, a myslím, že jsem ho nedávno zahlédla i v nějakém pořadu v televizi.

U knížky mě zaujala jako první obálka, která hýří jasnými barvami. Musím pochválit vydavatele za skvělý marketingový tah, knížky s líbivou obálkou se u nás prodávají vždycky lépe.

Knížka má přes dvě stě stránek, a já jsem ji dočetla dnes. A tak nějak přemýšlím, co jsem to vůbec četla. Musím ale uznat, že tato kniha se četla lépe, než všechny knihy od paní Třeštíkové. Bohužel musím zhodnotit, že za mě jsou v hodnocení podobně, a to bohužel dost podprůměrně.

Ze začátku se mi knížka celkem líbila. Je psána sice jednodušším slohem, tipovala bych to tak na poslední ročník základní školy. Ale prostě se to dobře četlo, to musím uznat.

Jenže jak jsem četla dál a dál, byla jsem čím dál více na rozpacích. Ona je to totiž špatná kniha, ale tak nějak to poznáme až pod povrchem. Nevím úplně, jak tento divný dojem vyjádřit. Možná slovo povrchní? 

Žádnou postavu totiž úplně nepoznáme, je to jen takové lehké oťukání, a většinou se chovají nelogicky, hloupě, a jsou prostě úplně debilní. Pardon, jinak to napsat nemůžu. Jedná se o humoristický román, takže v knížce je poměrně dost situací, které jsou komické. Některé situace nejsou úplně špatné. Jsou psány s lehkým sarkasmem, a párkrát jsem se u nich i pousmála.

Žádné záchvaty smíchu, ale ten prvek humoru tam byl. Ale vycházel z úplně absurdních situací, a celé mi to přišlo divné. Snad jsem pro tento typ knih příliš náročná, a tato vyloženě odpočinková četba, vhodná na cesty autobusem, mě jednoduše neoslovila? Koukala jsem totiž, že na knižní databázi má knížka jednaosmdesát procent.

Konec mi přišel takový utahaný, ale nakonec některé situace tam jsou jako ze života, a ono se to tak nějak může stát. Snad. Rozpačitý dojem z knihy ale zůstává. Zítra už si rozhodně nebudu pamatovat, co jsem to vlastně četla, protože to ve mě zanechalo jen prchavý dojem. 

Hodnotím padesáti procenty, po knížce už rozhodně znovu nesáhnu, a dumám nad tím, zda od Hartla příště ještě něco číst.

Podle knížky byl natočen i stejnojmenný film, který bude teprve v kinech. Přikládám trailer, ať si uděláte trochu představu, ale bohužel kvalita českých filmů posledních let není nic moc, a obávám se, že z této knižní předlohy nevznikne žádné veledílo...


A co Vy? Četli jste něco od Patrika Hartla? Máte rádi jeho tvorbu? Myslíte, že jsou současní čeští autoři kvalitní, nebo raději čtete cizí autory? A máte rádi humoristické romány? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. Zatím jsem žádnou jeho knihu nečetla, ale na tuhle se v knihovně poptám. Mluvil o ní v televizi u Karla Šípa i o tom filmu, nevím, jestli to bude režírovat i on sám. Zdravím 😀

  OdpovědětVymazat
 2. Přijde mi, že to jde s literaturou z kopce.

  OdpovědětVymazat
 3. Já jsem od Patrika Hartla taky nic nečetla. A musím říci, že u této knížky by mne obálka nenalákala - narozdíl od tebe se mi nelíbí (ani kombinace barev, ani ilustrace).

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj Eliss,
  knihy od Patrika Hartla mě fakt nebaví, jeho styl psaní mi úplně nevyhovuje. Mamka je přečetla všechny, celkem se jí líbily, ale taky se nejedná o něco, co by hodnotila nějak vysoko. Mám pocit, že se v hodnocení českých autorů shodneme:-D
  Měj se krásně,
  Hanka z ciculka.cz

  OdpovědětVymazat
 5. od autora jsem nic nečetla, já moc české autory nevyhledávám :)

  OdpovědětVymazat
 6. Čeští novodobí autoři mě nelákájí a podobně to mám i s filmovou tvorbou posledních let.

  OdpovědětVymazat
 7. Ti tři maturovali v 18 - asi nějaké zrychlené studium, ale to není to hlavní. Na tvé otázky odpovím tak, že podle mne současná literatura upadá. Není každý špatný, ale tím, že píše už kdekdo a pak to vydá ... Tady je obchod "Levná kniha" a tam leží haldy těchto knih, lidi se tam občas přehrabují, ale je to takový sklad knih. Neláká mě to. ☺

  OdpovědětVymazat
 8. Autora znám, ale nic jsem od něj nečetla.

  OdpovědětVymazat
 9. Ellis, Patrika Hartla znám jen, že vím o koho jde, ale nic jsem od něho nečetla. A asi jsem o nic nepřišla, soudě podle recenze od Tebe a mé kamarádky. Zdraví Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
 10. Četl jsem s dobře, jen na můj vkus příliš mnoho vulgarismů..

  OdpovědětVymazat
 11. No není to Hamlet ani Dostojevský, ale to od zábavné literatury ani neočekávám..

  OdpovědětVymazat
 12. Patrik to má v hlavě dost posunuté. Proto ho mám rád. :)

  OdpovědětVymazat
 13. Knihu mám doma a teprve se na ni chystám, takže jsem recenzi prolítla jen švihem, abych si nic neprozradila. Ale trochu mě zaskočilo tvé nízké hodnocení a váhám, jestli knihu tedy číst nebo ji posunout dál. :X

  Gabux | Poslední článek

  OdpovědětVymazat
 14. Já po mé nemoci bohužel nezvládám, ale dcera sem ráda zajde vždy u Tebe se inspiruje kterou knížku zakoupí :-)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Host (2020)

 Pro horory jsem měla odjakživa slabost. Nejraději mám ty vyloženě duchařské, plné lekaček a hutné tajuplné atmosféry. Předevčírem jsem si hledala na ulozto horory z loňského roku. Napsala jsem do vyhledávače žánr horor, rok 2020, a listovala jsem si seznamem výsledků. Když mě některý film zaujal, vyhledala jsem si o něm na československé filmové databázi o čem vůbec je, a také hodnocení ostatních diváků. A moje volba padla nakonec na britský horor Host. Na první pohled mě překvapilo to, že film nemá ani hodinku, jen šestapadesát minut. Jsem příznivcem kratších filmů, pokud má film více než dvě hodiny, těžko se na něj pak už soustředím, ideální je ta hodinka a čtvrt. Podle popisu film nevypadal špatně. Doba koronavirová ovlivnila snad úplně všechny součásti běžného života. Jsme více na sociálních sítích, případně v kontaktu přes webové kamery či mobily. Na jednu stranu nás to sbližuje, ale jistým způsobem i vzdaluje od toho pravého sociálního kontaktu. Pětici mladých kamarádek napadne

Vitamíny a doplňky stravy

 Z dětství si pamatuju docela přesně občasné návštěvy lékárny s rodiči, když jsme šli od doktora s receptem nebo koupit nějakou mastičku. Dodnes si živě pamatuju tu vůni, která tam byla. Tenkrát v našem městě ještě nebyla lékárna na každém rohu, byly tam jen dvě, a já chodila s rodiči do té velké, co byla na náměstí. Tenkrát mi připadala lékárna fascinující. Všude barevné krabičky, zvláštní vůně, a taky mi rodiče vždycky koupili několik těch vitaminových cucavých bonbonů, co byly ve velké skleněné dóze u pokladny. Když jsem byla malý špunt, tak v té době zrovna frčeli vitaminy Marťánci. Každou chvíli jsem na ně viděla reklamu v televizi a tak hrozně moc jsem prosila rodiče že je chci, že mi nakonec jedno balení koupili, a další jsem našla ten rok  pod stromečkem. Měla jsem z nich velkou radost a poctivě si vždycky ráno po snídani jednu tabletku vzala, než jsem šla do školy. Další vitaminy jsem brala v pubertě. To byly pivovarské kvasnice potažené sladkou vrstvou, vypadaly jako lentilky

Omluva - nemoc

 Milí blogoví přátelé a kamarádi, vím, že to není tak dlouho, co jsem měla na začátku března pozastavený blog z důvodu nemoci. Tehdy to byl Covid-19, nyní jsem bohužel nemocná znovu, ale fyzicky je to pro mě horší než nákaza koronavirem. Mám nejspíše silný zánět močového měchýře. Mám velké bolesti, které mi přecházejí až do zvracení, zvýšenou teplotu a zároveň záchvty zimnice. Nepamatuji si, kdy mi bylo tak zle, a to jsem měla záněty močového měchýře již několikrát. BOlesti mi začaly včera odpoledne, z ničeho nic, a v noci jsem se neustále budila, chvílemi mi bylo horko a zima, a pak jsem už jenom utíkala zvracet.  Zatím jsem doma, psala jsem email praktické doktorce a objednala se na vyšetření, kdy se ozve a kdy půjdu vůbec na vyšetření, to nevím, ale každopádně potřebuji neschopenku do práce. Děkuji za pochopení, pokusím se alespoň v nejbližších dnech oběhnout Vaše blogy, pokud mi bude lépe a zaberou mi antibiotika. Přeji Vám všem krásný den, hlavně hodně zdraví, Vaše Eliss ♥