Přeskočit na hlavní obsah

Světový den dárců krve

 Čtrnáctý červen je významným dnem pro všechny, co chodí darovat krev, ale nejen pro ně. Světový den dárců krve si rozhodně zaslouží své čestné místo v kalendáři. Tradici získal tento den v roce 2005, a to na popud WHO a Mezinárodní federace Červeného kříže - v tento den se totiž narodil objevitel Rh faktoru. 

Já sama jsem krev nikdy nedarovala. Nesplňuji totiž váhový limit, který je pro darování nutný, a to je padesát kilogramů. Vážím tak mezi pětačtyřiceti, což je pod míru. Ale jinak bych darovala ráda, mám totiž nejvzácnější skupinu, AB, Rh faktor negativní. Tohle jsem zjistila až v těhotenství, do té doby jsem se o to nijak zvlášť nezajímala. Přítel má 0+,pozitivní. 

V těhotenství mi kvůli krevní skupině dělali několikrát odběry na protilátky. Předpokládám, že je to kvůli tomu, že já mám Rh-, a přítel Rh+. Krevní skupina 0 je u lidí evropského původu nejrozšířenější. A "nulky" jsou univerzálními dárci krve - mohou ji přijímat téměř všichni, bez ohledu na to, zda je Rh faktor pozitivní či nikoliv. Ovšem pacienti z této skupiny mohou dostat transfuze zase jen od "nulky." 

AB skupina je, jak už jsem zmínila, nejvzácnější. V Evropě ji má kolem pěti procent obyvatel. A my jsme tedy univerzální příjemci - můžeme přijmout jakoukoliv krevní skupinu. Což je dobré vědět. 

Ne nadarmo se říká, že krev je dar. Je to pravda. Krev neumíme vyrobit, ničím ji nahradit, a proto je tak nutné, aby dobří lidé chodili krev darovat. Věk je omezen - od osmnácti až do pětašedesáti. Pak je tu otázka váhy - více než padesát kilogramů. Podmínek je tu docela dost, opravdu dárce nemůže být každý. 

Překážkou je i vysoký krevní tlak, onemocnění srdce, vážnější alergie, a samozřejmě darovat nemohou ani alkoholici či drogově závislí lidé. Což je logické, jen si to představte, od takového člověka rozhodně nechcete dostat krev. 



Pokud mám třeba teplotu, chřipku, taky nesmím darovat, a to po dobu dvou týdnů od prodělání nemoci. A problémem je i klíště, nebo trhání zubu. To musím počkat zase celý měsíc. Ženy nesmějí darovat krev v době menstruace, a musí uplynout nejméně půl roku od porodu. 

Před samotným odběrem se také musí dodržovat určité podmínky. Večer lehká večere, ideálně bez tuků. Ráno to samé - můžu si dát rohlík, čaj bez cukru, rýžový chlebíček, suchary nebo dětské piškoty. A alespoň dvanáct hodin žádné cigarety, což je pro některé závisláky nesplnitelná meta. Důležitý je také dostatečný spánek, a na odběr přijít odpočatí a v dobré náladě. 

V odběrovém centru - nejčastěji v nemocnici - dostaneme dotazník, musíme vyplnit informované souhlasy - bez toho nemůžeme darovat. Určitě je dobré si všechno pořádně pročíst, a pokud něčemu nerozumím, na všechno se přeptat, než být překvapen. 

Následuje základní vyšetření, což znamená odběr malého množství krve na vyhodnocení krevního obrazu, a sestra nám změří teplotu. Poté si nás přebere lékař, který vyhodnotí krevní výsledky, další anamnézu, změří tlak, a na základě toho rozhodně, zda jsme způsobilí darovat či ne. 

Následný odběr trvá deset minut, probíhá deset minut, kdy v klidu ležíme na lehátku. Po odběru je důležité zůstat v klidu, občerstvit se, vypít si třeba kávu nebo čaj. Ve většině transfuzních stanic se toto občerstvení podává automaticky. U nás v nemocnici se třeba dělává i Valentýnský odběr krve, to pak dárci dostávají nějaké pěkné balíčky, kde jsou i pěkné výrobky od dětí ze školek a tak. 


Krev je nepostradatelná při výrobě transfuzních přípravků. Při vážných operacích, poruchách srážlivosti nebo onemocněních, která ovlivňují krvetvorbu, tady všude je krev potřeba. Nedá se ničím nahradit, než jen právě zase krví. Vědci dosud nepřišli na způsob, jak na to. A snad na to ani nikdy nepřijdou. 

Každý kdo má dobré srdce a může darovat, tak by měl. Už jen pro ten pocit, že tím někomu třeba zachráním život, nebo mu pomohu zmírnit příznaky nemoci. Ale ono to není někdy jednoduché - spousta lidí má panickou hrůzu z jehel, což rozhodně není žádná legrace, a takový odběr by pro ně byl hrůzou. Mně třeba jehly ani odběry krve nijak zvlášť nevadí. 

Ve svém okolí mám pár lidí, kteří chodí pravidelně krev darovat, což je moc fajn. A u některých mě tato iniciativa velmi mile překvapila. Ráda bych si také darování krve někdy vyzkoušela, ale s tím, jak se mi nedaří přibrat, tak nevím, nevím. 

Všem, co chodí pravidelně darovat krev nebo plazmu, moc děkuji. Jste prostě skvělí a pomáháte zachraňovat lidské životy.

Děkuji Vám za přečtení a komentáře, přeji krásný zbytek víkendu, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Moc ráda bych darovala, obdivuji lidi, co darují a jsem jim za to vděčná, protože to je opravdu úžasný čin, ale kvůli strachu z jehel se toho asi nikdy nezúčastním :(

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Procházky a výlety

 Nejen v dnešních extrémně teplých a horkých dnech vyrážíme s přítelem na procházky. Většinou chodíme alespoň na menší procházku či výlet. Máme to štěstí, že bydlíme na vesnici, hned za domem máme pole a les, a je tam opravdu krásně.  Z tohoto důvodu jsem ráda, že bydlím na vesnici, a ne ve městě. Tam bych si asi zvykala už těžko, jsem zvyklá na ten kus přírody kolem a čistý vzduch bez smogů a jiných zplodin. Na procházkách také často fotím, ať už přírodu, nebo momentky s pejskem. A dnes bych Vám chtěla ukázat pár svých fotografických výtvorů. Většina je z loňského roku, ale něco málo i z letoška. První dvě fotky pocházejí z pole, které máme přímo za naší bytovkou. Tam chodíme nejčastěji na procházky se psem, tady jsem si hrála už jako malá a pořád Pro mě to místo má stejnou atmosféru a mám s ním spjato plno hezkých vzpomínek.  Tuto třetí fotku s plošticemi, které hodují na pavoukovi, mám opravdu ráda. Vyfotila jsem to náhodou po cestě do obchodu, když mě cosi upoutalo na...

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém na...

Obrovský průšvih?

 Řetězce rychlého občerstvení nepatří zrovna mezi podniky, kde bych se pravidelně stravovala. U nás ve městě nemáme McDonalds ani KFC, jen pár čínských bister a kebab. A pak je tu taky malý kiosek, kde se prodávají párky v rohlíku a hamburgery. Sem tam si tady koupím párek v rohlíku, v čínském bistru jsem měla párkrát nudle, ale to je tak jednou do měsíce, když fakt dostanu chuť na něco nezdravého.  V McDonaldu jsem byla poprvé v životě vloni, to když jsme jeli na genetiku do Olomouce. Snídani jsme si dali až po vyšetření, nevěděla jsem, jestli nemám být nalačno, takže jsem raději ráno nic nejedla, dala jsem si jen vodu. Pro mě to byla nová zkušenost, prostředí bylo takové typicky americké, řekla bych. Brácha si dal nějaký burger, já si objednala lívanečky a nějaký mléčný nápoj.  Jako jo, nebylo to špatné, hotová kalorická bomba, a tak si zpětně říkám, že je fajn, že jsem tenkrát nemohla jíst to maso. V KFC jsem nikdy nebyla, tenkrát jsme jeli kolem něj, ale brácha mávl p...