Přeskočit na hlavní obsah

Konopí a my

Myslím, že poslední roky začíná společnost konopí a výtažky z něj vnímat jinak, než jako něco špatného a vhodného tak pro drogově závislé. Samozřejmě, konopí a hlavně jeho kouření může být potencionálně nebezpečné, hlavně spíše pro dospívající a děti. Na dětský organismus hodně věcí působí jinak než na dospělého.

Konopí je jedna z nejpopulárnějších, a také nejdiskutovanějších rostlin na světě. Oblíbená je hlavně kvůli vrcholkům samičího květenství či plodenství - obecně se tomu říká marihuana. Na těchto květech se vytváří pryskyřice, které se lidově říká hašiš. A tento hašiš je právě tím, kvůli čemu ji její uživatelé mají tak rádi, obsahuje totiž halucinogenní látky, které mohou navozovat příjemné, ale i nepříjemné pocity.

Botanicky konopí spadá do čeledě konopovité, a jeho nejznámější druhy jsou seté, indické a rumištní. Konopí seté může dorůst až šesti metrů, a je nejvíce pěstovaným druhem.

Stále platí poučka - a je to uváděno i v odborné literatuře - že konopí je droga, jedná se o narkotikum v původním slova smyslu. Záleží jen na koncovém uživateli, jak a s jakými částmi rostliny bude nakládat. Důležitou roli hraje psychický a fyzický stav jedince, způsob užití a délka užívání. 

Já jsem zkusila kouřit marihuanovou cigaretu jednou v životě s kamarádkou. To nám bylo asi šestnáct, kamarádka to od kohosi tenkrát sehnala, a tak jsme se plné očekávání vydaly do malého lesíka a tam jsme si zapálily jednoho malého jointa. Jenže nic se nedělo, buď jsme to špatně vdechly, nebo se jednalo o nějakou nekvalitní rostlinu, každopádně nám to nic neudělalo. Na jednu stranu jsem byla zklamaná, ale byla jsem i ráda, protože jsem z toho měla docela strach.

Od té doby jsem si žádnou další cigaretu s marihuanou nezapálila, nějak jsem si k tomu nenašla cestu a neoslovilo mě to. A vůbec mi ta chuť marihuany nezachutnala - takové zvláštní, hodně aromatické a mě osobně až nepříjemné.

S čím mám ale dobrou zkušenost a co můžu doporučit, jsou konopné masti, nejlépe domácí výroby. V práci mám na nohách celou směnu docela těžké pracovní boty. Mám trochu problémy s křečovými žílami, občas mě nohy dost bolí, a od těchto bolestí mi konopná mast zabere vždycky. Naposledy mi hodně pomohla i při alergické reakci po lécích, kdy jsem byla celá osypaná a nepříjemně mě svědily plosky nohou.

To jsem si mast mazala skoro pořád, protože jedině to mi na chvíli ulevilo od příšerně nepříjemného pocitu a také příjemně chladí. Sice mi mast nijak zvlášť nevoní, ale zafungovala perfektně, a to je důležité.

Léčivá složka v konopí se jmenuje kanabidiol (zkratka je CBD.) Naopak ta potencionálně nebezpečná a způsobující stavy euforie se jmenuje tetrahydrokanabidol (zkratka je THC.) Konopí užívané v lékařství obsahuje samozřejmě velké procento CBD a jen zanedbatelné množství THC, které by nemělo uživateli nijak ublížit.

Mezi hodně populární součást vyvážené a pestré stravy se stalo i konopné semínko. Před pár lety jsem kupovala chléb právě s konopným semínkem, a ten byl výborný. Jeho chuť bych přirovnala k ořechům. Při použití semínka v kuchyni by ale teplota při zpracování neměla přesáhnout čtyřicet stupňů, protože pak dochází ke ztrátě výživových látek.

 

Konopné semínko obsahuje:

• až 35 procent tuků a 25 procent lehce stravitelných bílkovin

• všech devět esenciálních aminokyselin, které tvoří až 70 procent konopné bílkoviny

• sacharidy, převážně ve formě lehce stravitelné vlákniny

• neobsahuje lepek, takže je vhodnou potravinou i pro celiatiky 

• neobsahuje THC ani jiné látky měnící vědomí

Ze semínek se také za studena lisuje konopný olej ze semen, která jsou zbavena zelených okvětních lístků. Tím je právě zaručeno to, že obsahuje jen minimální množství THC. Konopný olej se využívá pro výrobu kosmetiky, protože se dobře vstřebává a je přirozenou výživou pro kůži a vlasy. Může pomoci i při léčbě ekzému.

Na závěr tu pro Vás mám zajímavý recept na muffiny s konopným máslem a ovocem ze zahrádky. Podíl THC v másle je opět zcela minimální, a navíc v troubě se navíc ještě všechno potencionálně špatné vypeče pryč.

Suroviny:

• 1 kus vanilkového lusku (vydlabaná dužina)

• 180 gramů cukru krupice

• 150 gramů polotučného mléka

• 160 gramů konopného másla (rozpuštěného)

• 2 vejce

• 3 polévkové lžíce rumu

• 260 gramů polohrubé mouky

• 1 balíček kypřícího prášku do pečiva

• 200 gramů čerstvého ovoce


Postup:

1.) Dužinu z vanilkového lusku, cukr, mléko, konopné máslo, vejce vložte do mixéru a mixujte do hladka

2.) Přidejte rum, polohrubou mouku, kypřící prášek do pečiva a míchejte

3.) Pomocí dvou lžiček plňte formičky na muffiny cca do 2/3. Navrch poklaďte lesním ovocem a pečte 20-25 minut při teplotě 170 stupňů Celsia. 


Recept jsem nezkoušela, nemám teda tušení, jak to může s tím konopným máslem chutnat. Ale pro ty, co rádi experimentují v kuchyni, to může být zajímavé.

Co si o konopí myslíte Vy? Je to pouhá droga, nebo při správném používání může člověku pomoci? Jedli jste někdy chléb s konopnými semínky? Zkoušeli jste si dát někdy "jointa?" A mazali jste se konopnou mastí, třeba při bolestech? Napište mi do komentářů!

Doufám, že se Vám dnešní článek líbil, děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. Nikdy jsem trávu neokusila - ani nevím, jak voní. Ale vždycky lituji ty lidi, většinou staré babičky, co si vypěstují pár rostlin proti bolesti a pak jim to zabaví....

  OdpovědětVymazat
 2. Mnoho léčivých rostlin se dá zneužít - mezi lékem a drogou je hranice tenká.
  Konopné semínko není špatné, ale já raději slunečnicové.

  OdpovědětVymazat
 3. Na kouření čehokoli mi nikdy nepřišlo nic lákavého, tak jsem neměl důvod kouřit ani trávu.

  OdpovědětVymazat
 4. Myslím, že společenský postoj ke konopí se pomalu ale jistě proměňujeme a přestává to být jenom "tráva", což hodnotím kladně. Byla by velká škoda zahodit všechny ty léčivé účinky kvůli špatné pověsti, která nemá reálný důvod být horší než u alkoholu nebo tabáku.

  OdpovědětVymazat
 5. Mě neláká ani cigareta, natož tráva.

  OdpovědětVymazat
 6. Léčebné účinky konopí jsou jisté,ale ubalit si cigáro mě neláká.
  Eli.měj hezké dny

  OdpovědětVymazat
 7. Konopí jako lečivo beru, jako hulivo odmítám, co vic, zhuleným řidičům bych sebrala řidičák a obvinila je z trestného činu.

  OdpovědětVymazat
 8. Konopí je léčivé, ale znám osobu, která občas s přáteli marihuanu kouří a když je druhý den po...tak je strašně vzteklá, pořád nadává a je hrozně hrubá a zlá, než to z ní všechno "vyjde". Mně osobně vadí i běžné cigarety a tohle jde úplně mimo mně.

  OdpovědětVymazat
 9. Marihuanu jsem nikdy nezkoušela, bojím se, jaké by byly účinky. Ale konopnou mast čas od času použiju a pomáhá :)
  Leník

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Host (2020)

 Pro horory jsem měla odjakživa slabost. Nejraději mám ty vyloženě duchařské, plné lekaček a hutné tajuplné atmosféry. Předevčírem jsem si hledala na ulozto horory z loňského roku. Napsala jsem do vyhledávače žánr horor, rok 2020, a listovala jsem si seznamem výsledků. Když mě některý film zaujal, vyhledala jsem si o něm na československé filmové databázi o čem vůbec je, a také hodnocení ostatních diváků. A moje volba padla nakonec na britský horor Host. Na první pohled mě překvapilo to, že film nemá ani hodinku, jen šestapadesát minut. Jsem příznivcem kratších filmů, pokud má film více než dvě hodiny, těžko se na něj pak už soustředím, ideální je ta hodinka a čtvrt. Podle popisu film nevypadal špatně. Doba koronavirová ovlivnila snad úplně všechny součásti běžného života. Jsme více na sociálních sítích, případně v kontaktu přes webové kamery či mobily. Na jednu stranu nás to sbližuje, ale jistým způsobem i vzdaluje od toho pravého sociálního kontaktu. Pětici mladých kamarádek napadne

I takové věci se stávají...

 Odjakživa jsem byla velice silný introvert. Ani ve školce, později na základce, jsem neměla moc kamarádů. Dáno to bylo i tím, že ve třídě na základce nás bylo jen pět dívek proti velké početní převaze chlapců. Já tam byla tak trochu do počtu - spolužačky si utvořily dvojice, a já byla většinou sama. Od druhého stupně jsem sedávala i sama v lavici, což mi maximálně vyhovovalo - sice jsem nemohla od nikoho opisovat při písemkách, ale zato jsem měla klid na poslech látky od učitele, protože mě nikdo nevyrušoval.  Ale i když ve třídě jsem neměla kamarádky, zato jsem měla jednu o třídu výš. O přestávkách jsme se tedy mohly sejít na chodbě, povídat si, najít si nějaký klidný koutek a tam si povídat. Danča je o dva měsíce starší než já, ale protože já se narodila v září, nechodily jsme spolu do třídy. Což mi bylo opravdu líto. Byly jsme totiž nejlepší a nerozlučné kamarádky od mateřské školy. Tam jsme totiž byly všechny děti v jednom oddělení, takže jsme si často s Dančou hrály, dokonce jsme

Omluva - nemoc

 Milí blogoví přátelé, kamarádi, čtenáři bohužel se budu muset na pár dní vzdát všech blogových aktivit. Dnes po příchodu z práce domů mě přepadla ošklivá střevní chřipka, mám křeče v břiše, horečku, a je mi strašně, cestuju teď mezi toaletou a postelí.  Horečku střídá zimnice, a to mám doma teď kolem dvaceti stupňů. Asi teď létají nějaké bacily ve vzduchu, protože počasí se pořád mění, dneska ráno bylo dusno a pak se prudce ochladilo a teď večer prší... Doufám, že za pár dní mi bude líp, zatím jsem si vzala dovolenou v práci na zítra, a chystám se dnes v brzy do postele. Fakt si nepamatuju, kdymi bylo naposledy tak zle od žaludku... Tak se na mě prosím nezlobte, ozvu se hned, jak mi bude trochu lépe. Ale teď fakt nemám na počítač vůbec náladu a ani moc energii... Děkuji za pochopení, hlavně Vám všem přeji hodně zdraví, Vaše nemocná Eliss ♥