Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 222 Vražedná aplikace

Autor: Robin Cook

Žánr: Thriller, Krimi, Z lékařského prostředí

Mé hodnocení: 80%

Obsah: Radiolog George Wilson pracuje ve zdravotním centru v Los Angeles. Jeho práce je poměrně monotónní, ale to Georgeovi vyhovuje. Raději bude sedět celé dny v kanceláři a zkoumat snímky z rentgenů, než mluvit přímo s pacienty a sdělovat jim často nepříjemné zprávy.

George se totiž vzpamatovává z nepříjemného traumatu. Před třemi měsíci totiž zemřela jeho snoubenka Kasey, a jediné, co mu pomáhá alespoň na chvíli zapomenout na ničivou ztrátu a zaplnit prázdno ve svém životě. Profesní kariéra se mu totiž začíná rozjíždět. Z čiré zvědavosti - a také proto, že chce konečně trochu vypadnout ze své ulity osamění - přijme George pozvání od bývalé spolužačky Pauly, se kterou bývali přátelé na lékařské univerzitě, a vyrazí na konferenci zdravotní pojišťovny Amalgamated. Má to být na téma řešení s nedostatkem praktických lékařů.

To, co George uvidí ve velké hotelové hale, jej naprosto odzbrojí. Vypadá to, že se stává svědkem historického okamžiku. V hale jsou přítomni velikáni známých značek jako je Apple, Microsoft či Google. Nejvíce ale George překvapí, že je přítomen i jeho šéf a uznávaný radiolog Clayton Hanson. A samozřejmě také Paula, bez které by se na prezentaci vůbec nedostal.

Nejvyšší šéf Amalgamated svou prezentací spustí obrovskou vlnu zájmu. Představí totiž zcela novou mobilní aplikaci s názvem iDoc. Tato aplikace je zatím v testovacím režimu, ale stovky účastníků testu si ji nemohou vynachválit. Jedná se o mobilního lékaře, který má být pacientovi k dispozici čtyřiadvacet hodin denně. Podle biometrických znaků pozná jeho aktuální psychický stav, změnu zdravotního stavu a dokonce připomíná a dávkuje léky. iDoc na základě vzorku slin, moči či kapky krve provede analýzu, a na základě své diagnózy dokonce pošle email do nejbližší lékárny, kde už na pacienta čeká recept.

George je z nové aplikaci v rozpacích, zejména i proto, že se před lety zmínil Paule o nápadu na podobnou aplikaci, a jak se zdá, ona ji dokázala převést ve skutečnost. Cítí to tedy trochu jako podraz, na druhou stranu je rád, že se jeho nápadu někdo chytil. Ačkoliv on z toho neuvidí ani dolar.

Jenže vše se začne komplikovat, když zanedlouho zemře několik pacientů, kteří byli účastníci testu aplikace, a George je snímkoval. A ke svému šoku se dozví, že i Kasey měla ve svém chytrém telefonu tuto aplikaci, ale kvůli mlčenlivosti ve smlouvě mu o ní nic nemohla říci. Zmocní se jej podezření. Je možné, že "zázračnou" aplikaci napadli hackeři? Nebo se snaží problémy s aplikací zamaskovat nejvyšší vládní úřady? 

George se pouští do nebezpečného pátrání, které může ohrozit nejen jej a jeho kariéru lékaře, ale i nespočet dalších lidí...


Hodnocení: Thrillery z lékařského prostředí jsem jednu dobu měla ve velké oblibě, ale před pár lety mě tato fascinace opustila a já začala číst něco trochu jiného. Myslím, že toto téma je poměrně depresivní, protože já moc nemusím prostředí nemocnic a lékaře ani ve filmech nebo seriálech.

Nicméně když jsem viděla v knihovně tuto knížku na poličce s novými tituly, odnesla jsem si ji nakonec domů. Od Robina Cooka jsem v minulosti již četla několik románů a moc se mi líbily. Na knížce mě hlavně zaujal název. Dnes je v plném proudu doba chytrých telefonů a různých více či méně užitečných aplikací, tak jsem byla zvědavá, jak toto téma pojme autor.

A musím říci, že to bylo z mnoha důvodů zajímavé čtení. Už jen ta myšlenka - nebudeme muset chodit k lékaři, nebudeme se muset stresovat čekáním v ordinaci a třeba i nepříjemným chováním lékaře, protože budeme mít toho svého pořád u sebe - zní na první pohled skvěle. Jenže autor předestírá čtenáři, že to může mít i své velmi stinné a nebezpečné stránky.

Ze zvědavosti jsem se podívala na internet, zda existuje nějaká podobná lékařská aplikace na internetu. A narazila jsem na stránku https://programhplus.cz/mobilni-aplikace. Tato aplikace například umožňuje video hovory s lékařem, nabízí přehled veškeré medikace, kterou má pacient napsanou, připomíná dohodnuté termíny kontrol, ale také třeba může sdílet data o pacientovi mezi rodinnými příslušníky.

Je otázkou, zda je to dobrý krok kupředu. Je tu i otázka toho, že ne každý chce mít chytrý telefon - staří lidé s tím třeba neumí zacházet. Já osobně bych si žádnou podobnou aplikaci nestáhla. Sice mám chytrý telefon, ale používám ho jek k fotografování, volání, psaní SMS a občasnému surfování na internetu. Aplikace mě moc neberou. Jediné co pravidelně sleduji je Aladin na počasí. Kdysi jsem na mobilu hrála i nějaké hry, ale to mě dávno omrzelo.

Knížka se mi líbila, autor má dobrý styl vyprávění, moc dobře se to četlo. Nevadily mi ani cizí a neznámé lékařské názvy, protože jsem si je hledala na internetu. Je ale pravdou, že na konci mohl být slovníček vysvětlující některé pojmy, čtenář by tak byl více v obraze. Ale nevadí. Vražedná aplikace mě bavila od začátku až do konce, dvě stě osmdesát stránek jsem přelouskala za tři večery, protože jsem se nemohla dočkat toho, jak to celé skončí.

Závěr byl vlastně takový dvojitý a zůstal otevřený, takový záhadný, takže čtenář si mohl domyslet, jak to celé skončí, a je na každém, jestli si zvolí tu lepší nebo horší variantu. Z postav mi byl pořádně sympatický jenom George, kterého mi bylo hodně líto kvůli jeho ztrátě, jinak mi všichni připadali takoví... No, divní.

Celkově hodnotím knížku docela vysoko, protože je opravdu čtivá a téma je myslím hodně aktuální a k zamyšlení. Rozhodně si plánuji od autora v brzké době zase něco přečíst.

A co Vy? Četli jste něco od Robina Cooka? Máte rádi knihy z lékařského prostředí? Používáte pravidelně nějaké aplikace v mobilu? A stáhli byste si do mobilu nějakou lékařskou aplikaci? Myslíte, že jednou je budeme pravidelně používat? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. Od autora jsem ještě nic nečetla. Snad někdy bude příležitost to napravit. Děkuji za recenzi, hezký den. 🙂

  OdpovědětVymazat
 2. Cesta do pekel je vydlážděna mobilními aplikacemi...

  OdpovědětVymazat
 3. Od Robina Cooka jsem už četla několik knih, ale tuhle neznám. Knihy z lékařského prostředí mám ráda, někdy jsou ale fakt depresivní ...

  OdpovědětVymazat
 4. Taková aplikace by byla hřebíčkem do rakve, obzvláště pro hypochondry. Když jdou k lékaři, už vědí diagnózu, protože si to vygůglili na internetu :D.

  OdpovědětVymazat
 5. Od spisovatele mám doma šest knížek a další dvě jsem si půjčila naposledy v knihovně.Tuto jsem nečetla.Čtu ráda knihy z lékařského prostředí.Po doktorech chodím nerada,ale podobnou aplikaci bych si asi nestáhla.Mobil mám hlavně na telefonování,používám nejvíce mesenger a občas si něco na něm přečtu.Jinak nejsem tip,který kouká pořád do mobilu.Ale,když cestujeme používám navigaci a mám aplikaci na počasí.Po knížce se určitě podívám
  Eli,měj hezké dny

  OdpovědětVymazat
 6. Milá Elis, knížka vypadá zajímavě. jinak jsem nedávno viděla dokument o záchodcích v Japonsku. Hodně si potrpí na různé vychytávky, včetně analýzy produktů a připojení na internet :)
  Z aplikací mám asi nejradši Mapy.cz a Duolingo :)

  OdpovědětVymazat
 7. Knížku z lékařského prostředí jsem četla asi jen jednu, kterou mi doporučila babička, která je bývalá dětská doktorka. Knížka byla starší, ale líbila se mi hodně.
  Z aplikací používám Messenger, Instagram, WhatsApp a univerzitní aplikaci, kam mi škola píše, kdy mám termíny zkoušek apod.
  Leník

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Host (2020)

 Pro horory jsem měla odjakživa slabost. Nejraději mám ty vyloženě duchařské, plné lekaček a hutné tajuplné atmosféry. Předevčírem jsem si hledala na ulozto horory z loňského roku. Napsala jsem do vyhledávače žánr horor, rok 2020, a listovala jsem si seznamem výsledků. Když mě některý film zaujal, vyhledala jsem si o něm na československé filmové databázi o čem vůbec je, a také hodnocení ostatních diváků. A moje volba padla nakonec na britský horor Host. Na první pohled mě překvapilo to, že film nemá ani hodinku, jen šestapadesát minut. Jsem příznivcem kratších filmů, pokud má film více než dvě hodiny, těžko se na něj pak už soustředím, ideální je ta hodinka a čtvrt. Podle popisu film nevypadal špatně. Doba koronavirová ovlivnila snad úplně všechny součásti běžného života. Jsme více na sociálních sítích, případně v kontaktu přes webové kamery či mobily. Na jednu stranu nás to sbližuje, ale jistým způsobem i vzdaluje od toho pravého sociálního kontaktu. Pětici mladých kamarádek napadne

I takové věci se stávají...

 Odjakživa jsem byla velice silný introvert. Ani ve školce, později na základce, jsem neměla moc kamarádů. Dáno to bylo i tím, že ve třídě na základce nás bylo jen pět dívek proti velké početní převaze chlapců. Já tam byla tak trochu do počtu - spolužačky si utvořily dvojice, a já byla většinou sama. Od druhého stupně jsem sedávala i sama v lavici, což mi maximálně vyhovovalo - sice jsem nemohla od nikoho opisovat při písemkách, ale zato jsem měla klid na poslech látky od učitele, protože mě nikdo nevyrušoval.  Ale i když ve třídě jsem neměla kamarádky, zato jsem měla jednu o třídu výš. O přestávkách jsme se tedy mohly sejít na chodbě, povídat si, najít si nějaký klidný koutek a tam si povídat. Danča je o dva měsíce starší než já, ale protože já se narodila v září, nechodily jsme spolu do třídy. Což mi bylo opravdu líto. Byly jsme totiž nejlepší a nerozlučné kamarádky od mateřské školy. Tam jsme totiž byly všechny děti v jednom oddělení, takže jsme si často s Dančou hrály, dokonce jsme

Omluva - nemoc

 Milí blogoví přátelé, kamarádi, čtenáři bohužel se budu muset na pár dní vzdát všech blogových aktivit. Dnes po příchodu z práce domů mě přepadla ošklivá střevní chřipka, mám křeče v břiše, horečku, a je mi strašně, cestuju teď mezi toaletou a postelí.  Horečku střídá zimnice, a to mám doma teď kolem dvaceti stupňů. Asi teď létají nějaké bacily ve vzduchu, protože počasí se pořád mění, dneska ráno bylo dusno a pak se prudce ochladilo a teď večer prší... Doufám, že za pár dní mi bude líp, zatím jsem si vzala dovolenou v práci na zítra, a chystám se dnes v brzy do postele. Fakt si nepamatuju, kdymi bylo naposledy tak zle od žaludku... Tak se na mě prosím nezlobte, ozvu se hned, jak mi bude trochu lépe. Ale teď fakt nemám na počítač vůbec náladu a ani moc energii... Děkuji za pochopení, hlavně Vám všem přeji hodně zdraví, Vaše nemocná Eliss ♥