Přeskočit na hlavní obsah

Zlatý přízrak

 Dnes jsem shlédla poslední díl seriálového cyklu Planeta záhad s názvem Dobře utajené příšery. O příšerách to dnes ale úplně nebude, protože mě tentokrát zaujala až úplně poslední část dokumentu, která je vlastně takovým bonusem, s názvem Zlatý přízrak.

Čtrnáctého srpna roku 1995 došlo v české vesničce Bahno poblíž Kutné hory k něčemu velmi podivnému. Pro Josefa Samka přiběhla kolem osmé hodiny večerní jeho manželka s tím, že venku se děje něco divného, ať se jde honem podívat. Z okna rodinného domku se krom obyčejného výhledu na blízký les se smrky přidává i něco jiného.

Na každém stromě se totiž objevila zlatá záře. Dle citace pana Samka: "Jako kdybyste na vrchol stromu položili skleničku. To bylo celý zlatý. A jako by to perlilo. A podle slov paní Samkové: "Ono to bylo jako když veliký zlatý hmoždíř položíte na vršky těch smrčků." 

To ale nebylo všechno. Následně kmen jednoho stromu úplně zbělel, a i přes absolutní bezvětří se začal najednou kývat ze strany na stranu. Bílá barva smrku se postupně začala měnit v průsvitnou, až šlo vidět úplně skrze něj. A bylo to prý na pohled moc krásné. 

Rodina na celou podivnost koukala z okna asi deset minut. Pak se celá záře posunula dozadu, podivně zhoustla, a najednou byla pryč. A to bylo všechno.

Oč mohlo jít? Mohlo to být nějaké podivné UFO, oční přelud vyvolaný hrou světel s stínů, či nějaké podivné přírodní jevy? Po tajemné záři totiž nezůstaly žádné viditelné stopy. Žádné ožehnuté kmeny stromů, polámané větve, udusaná tráva, prostě absolutně nic. 

Za dalšími tajemnými světelnými úkazy se vydáme až do sousedního Polska. 


Tam navštívíme Něpolomycki prales. Ten leží v městečku Niepolomice. A vědec Josef Žychowski nás seznamuje s temnou minulostí tohoto místa. Ve čtyřicátých letech zde bylo zastřeleno a pohřbeno několik tisíc lidí.

A přímo v místě, kde nyní vědec stojí, má být pochováno více než sedm stovek Židů, kteří sem byli přivezeni z okolních vyhlazovacích táborů. Zde byli popraveni, a přímo na místě pohřbeni v masovém hrobě. 

A právě toto je dle vědce vysvětlením tajemných světelných úkazů, které hlásí turisté, ale i místní. Má se znovu jednat o zlatou záři, která se vznáší pár centimetrů nad zemí, tentokrát tedy níže než v českém Bahně. 

Jak tedy vědec toto celé vysvětluje? Lidské tělo obsahuje kolem jednoho procenta fosfor. Díky pohřbeným tělům se na jednom místě mohou objevovat koncentrace tohoto prvku až v desítkách kilogramů. Fosfor shromážděný v kostech se přirozeným způsobem okysličuje, a tímto přechází do celého prostředí. A ještě zajímavější je, že při zkoumání okolní půdy se přišlo na to, že se zde v nebývalé míře vyskytují fosfity a sloučeniny fosforu s těžkými prvky, jako je měď, zinek a chrom.

Vědecké rozbory tento překvapivý objev potvrdily. Kde se tu ale mohly tyto nezvyklé látky vzít? Podle vědce z části z nedaleké hutě, ale částečně to prý způsobily i nábojnice. To už zní ale poněkud šíleně. Nábojnice, které zůstaly na místě po střelbě, že by zvýšily výskyt těch látek, a zvláště pak tedy fosforu?

To se mi nezdá, ačkoliv to tvrdí kvalifikovaný vědec. I po takové spoustě let (dokument byl natočen v roce 1996) - se dostávají chemické látky v půdě do ovzduší, kde následně dojde k reakci? Nevím, nevím. 

To už bych spíše věřila v nějaké to paranormální vysvětlení, něco v tom smyslu, že na místě se pomocí světelných úkazů hlásí o slovo neklidné duše povražděných Židů, ale to jsou samozřejmě jen spekulace. Protože logika mi říká, že k podobným světelným jevům u masových hrobů by muselo docházet všude ve světě, což se neděje, nebo si tedy nepamatuji, že bych o tom někde četla. V souvislosti tedy s rozkladem těl a následnou reakcí v kostech.

Nevím, nevím, tato teorie má asi dost trhlin.

Další vědec, Polák Mariusz Kolber, popisuje svůj zážitek s podivným světelným jevem. V roce 2000 se vydal se svými přáteli pozdě večer do Něpolomyckého pralesa. A v aleji, zhruba v polovině cesty, zpozorovali nezvyklý jev. Červenomodrý oblak, který se pohyboval zvolna terénem. Když se přiblížili, ukázalo se, že oblak projevuje nezvyklou inteligenci. Blížilo se, a vzápětí zase vzdalovalo od skupiny. 

Kolber je přesvědčen, že to způsobuje statická elektřina na povrchu oblaku, kterou přitahuje biopole člověka. To je pěkně kuriózní a zvláštní vysvětlení. Upřímně nevím, co si o podivných úkazech pořádně myslet, ale zrovna na tuto odpověď bych nevsázela.

Nemyslím si ale, že by si rodina Samkova celou událost vymyslela, protože ve videu působí celkem seriózně. Ale, kdoví?


Celá záhada se zlatým přízrakem začíná od pětačtyřicáté minuty, předtím se dokument věnuje záhadným živočichům a netušeným schopnostem zvířat, která dobře známe. Pokud Vás toto téma zajímá, rozhodně si celý dokument pusťte!

A co Vy? Myslíte, že je možné, aby se po světě vyskytovaly podivné zlaté záře, a jiné světelné jevy? Mohla si rodina Samkova vše vymyslet? Proč by to ale dělali? A je polský les místem plných neklidných duší, nebo je vysvětlení s fosforem správné? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥Komentáře

 1. Husina za 3..2..1.. Jinak mě to zase jako biologovi/chemikovi/fyzikovi s tím fosforem nepřipadá tak nereálné. Některé jeho sloučeniny opravdu fosforeskují :D Podle mě to prostě muselo být něco se světlem, nějaké lomy nebo tak. Protože si myslím, že si to nevymýšlejí, ale na nějaké paranormální aktivity nevěřím :) já sázím spíš na logiku :D :)

  WantBeFitM

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc ti chválím, že sážíš spíše na logiku - to je dobře! :) Ale já i tak doufám v příšeru. :)

   Vymazat
  2. Jsou to vesmírné světlušky.
   Ahoj Magicmaxi!

   Vymazat
 2. Já jsem ráda, že ne vše je vysvětlitelné a existují i nějaké záhady, které nám do toho našeho vědění nezapadají. Přece jen člověk neví ještě vše, i když už toho ví hodně .-)

  OdpovědětVymazat
 3. To je hodně zajímavé a podobné dokumenty mě hodně baví.Proč by to rodina nemohla vidět,proč by si to měla vymýšlet.Jsem ráda,že záhady existují.
  Měj hezké dny

  OdpovědětVymazat
 4. mám ráda tajemno a věřím v něj :) myslím si, že lidé nemají důvod lhát :)

  OdpovědětVymazat
 5. Zlatý přízrak se mi líbí, pro ty manžele to musel být hezký zážitek a myslím, že si nevymýšleli. A někdy je lepší nevědět... :)
  Zdraví Marie

  OdpovědětVymazat
 6. Já nemám rád, když to už je poslední epizoda mého oblíbeného seriálu a já ho už nikdy neuvidím v premiéře. Tak já mám na to "méně fungující" systém. Já se na jednu/pár dílů nepodívám a koukám dál, abych měl nějakou zálohu, aby až budu chtít se na to podívat v premiéře, abych měl na co.
  Můj nejoblíbenější seriál na dětské stanici Jetix byl Monster Warriors. Pečlivě jsem si ho jako dítě nahrával, abych si ho mohl pustit také až budu větší. Sice jsem to začal nahrávat už od úplně prvního odvysílání, takže já nevěděl, jestli se mi to opravdu bude líbit, ale můj tip byl správný a fakt se mi seriál líbil. Dokonce jsem si to fakt pouštěl až to přestali vysílat. Asi každý půl rok epizodu v průměru. Už uplynulo od premiéry 10 let a stala se skvělá věc. Já si vždycky přál mít ho na DVD. A ono po pár letech u tak málo známého a významné seriálu se to fakt stalo. Já neměl možnost ho získat, tak táta zajel do Ústí nad Labem, přímo k vydavateli a koupil mi je. A v nich byla poslední 10 let mnou neviděná epizoda finální epizoda. Pustil jsem si to a byl skvělý zážitek si po tak dlouhé době u mého oblíbeného seriálu pustit nový díl v premiéře. Něco nečekaného, nezvyklého a příjemného. Tak to dělám dál, sice nemám jistotu, že někdy ty díly svých oblíbených seriálů uvidím, protože si to nikde neznačím, ale... hej, proč ne? :D Nějaké ty věci za ten risk prostě stojí. :)

  „To se mi nezdá, ačkoliv to tvrdí kvalifikovaný vědec. I po takové spoustě let (dokument byl natočen v roce 1996) - se dostávají chemické látky v půdě do ovzduší, kde následně dojde k reakci? Nevím, nevím. " Jo, to znám. Nějaký přednášející nám studentům něco tvrdí, co je podloženo a si říkám, že si tím nejsem úplně jistý. Zní to divně... V mém případě se samozřejmě vždy ukáže, naštěstí, že má pravdu, protože to zná detailněji. Tady bych si nebyl jistý, že tam čeká každý den a zkoumá místní podmínky. Je dobré být mírně skepitický, protože ve všem může být chyba. Myslím, že děláš dobře.

  A co Vy?
  Já jsem rád, že Eliss má také ráda záhady, protože je mám taky rád. Je fajn mít něco společného.
  Myslíte, že je možné, aby se po světě vyskytovaly podivné zlaté záře, a jiné světelné jevy?
  V dějinách lidstva jsme neuměli objasnit spoustu věcí a tak je možné, že stále tady nějaké jsou. Bylo by naivní si myslet, že už víme všechno. Ve škole mnoho z těch faktů, co mě učí vzniklo nedávno, třeba i Blogger tu je asi 20 let. Jasně, že můžeme zjistit, že je třeba nějaký 7. rozměr a občas nějaké následky se ukážou v rozměrech, co vnímáme a udělá se třeba světelná zář nebo něco jiného. Třeba to díky oddělenosti nikdy nezjistíme.
  Mohla si rodina Samkova vše vymyslet? Mohla, ale: „Proč by to ale dělali?" Asi pro zvýšení pozornosti, mají rádi záhady a tak ji vytvořili,... ale to mi přijde blbé. Důvod se najde, ale asi ne. I když nevím nic jistě. Já mám jen svůj názor.
  A je polský les místem plných neklidných duší, nebo je vysvětlení s fosforem správné?
  Mě se líbí ta kreativita zkoumání s tím fosforem a že k tomu je nějaký důkaz. Líbí se mi, že je v tom věda a nejen spekulace. Spekulace jsou zábavné, ale radši mám, když lidé mohou si vybrat i z pravdy a není jim ukazována jenom spekulace. Jednou jsem v UFO dokumentu slyšel o spánkové parazíre, což skvěle vysvětluje únosy UFO, ale to nezní tak hezky, když řeknete: „Hele, asi to nebyl šedý mužíček ale normální anomálie, kterou máme vědecky několik let podloženou." Hl... proto jsem o ní v UFO dokumentu slyšel jen jednou. Jsem rád, že to bylo aspoň v jednom.

  Jinak děkuji za článek.

  OdpovědětVymazat
 7. Myslím, že jsem racionálně uvažující člověk, ale v těchto případech si nejsem vůbec jistá tím, že musí být vše logicky vysvětlitelné. Díky ta tip, určitě se na dokument podívám 😊.

  OdpovědětVymazat
 8. Zajímavé. Na dokument se podívám. 🙂

  OdpovědětVymazat
 9. Eliss, zdravím. Zajímavé, I já věřím v tajem...Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
 10. Tajemno mám ráda a věřím:-) Ráda koukám na dokumenty měj se hezky :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js