Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 197 Dracula

 Autor: Bram Stoker 

Žánr: Historický, Horor

Mé hodnocení: 80%

Obsah: Jonathan Harker, anglický právník, odjíždí do daleké Transylvánie na pozvání hraběte Draculy. Dracula s ním chce probrat nějaké právnické záležitosti týkající se koupě domu právě v Anglii. Jonathan cestuje přes Vídeň a Mnichov, a do deníku si zapisuje poznámky o místních obyvatelích a své dojmy. Dokonce potkává i Čechy a Slováky v krásných krojích, a zmiňuje i jejich zvláštní postižení - strumu, což je onemocnění štítné žlázy.

Když místní lidé zjistí, že Jonathan má namířeno k hraběti, před cestou jej důrazně varují, a dokonce mu sebou dají růženec. A zvláštní je hned cesta k hradu Draculy, protože kočí je podivný muž až s "ocelovou" silou, a samotné sídlo je již hodně omšelé.

A vzevření hraběte Draculy jako by přímo ladilo s jeho sídlem. je vysoký, starý, holohlavý, až na dlouhý bílý knír, podivně bledý a když si s ním Jonathan potřese na přivítání rukou, je podivně studená jako led.

Jak dny plynou, Jonathan se již v domě necítí jako host, ale jako vězeň. Co je to za podivnou bytost, kterou viděl v noci vylézat z okna protějšího pokoje? A proč je hrabě nejvíce aktivní v noci, zatímco přes den jej Jonathan skoro nevidí? 

Mladý muž si začne dávat fakta do souvislostí, a vše si stále pečlivě zapisuje do deníku, pro svou snoubenku a velkou lásku, Minu, která na něj čeká v daleké Anglii. 

Ovšem ani Mina doma nezahálí, také si píše svůj deníček, a aktivně si dopisuje se svou nejlepší přítelkyní Lucy, která plánuje zásnuby. Ale nyní je Mina zaměstnaná starostí o Jonathana. Proč z daleké Transylvánie poslal jen jediný dopis, a k tomu podivně strohý a úsečný, jako by ho snad nepsal ani on? A jak s tím vším souvisí tajuplné ztroskotání lodi, kterou podle redaktora novin poháněl samotný ďábel? 

Celý příběh se začíná zaplétat, a nakonec se na scénu dostane i věhlasný doktor Van Helsing, slavný odborník a lovec upírů!Hodnocení: Od Brama Stokera jsem četla již v minulosti pár hororových povídek, a moc se mi líbily. K přečtení Draculy jsem se chystala už dlouho, ale teprve teď, když je volného času doma opravdu dost, jsem se k němu dostala. 

Byla jsem překvapená, že se jedná o velmi rozsáhlé dílo - téměř pět set padesát stránek, a ty jsou ještě popsány dost malým písmem. 

Jakmile jsem začala číst, měla jsem pocit, že začátek znám, že jsem ho již četla - je možné, že to bylo třeba ve škole, v hodině literatury, protože jsem měla opravdu pocit silného deja vu. Dracula je asi nejslavnější horor na světě, slyšel o něm snad každý, na motiv knihy vzniklo i několik filmů, více či méně zdařilých, já jsem viděla před lety ten s Anthony Hopkinsem a celkem se mi líbil, ačkoliv po přečtení knížky bych asi měla nějaké výhrady.

Kniha vyšla celosvětově v roce 1879, jedná se tedy o poměrně staré dílo, a bohužel čas knize  trochu ubral na kráse, bohužel je to ale i tím, že příběh je tak "profláklý," že při čtení téměř nemůže překvapit, přesto jsem byla nakonec celkem spokojená.

Chvíli mi ale trvalo, než jsem si zvykla na zvláštní styl, kterým je kniha podána. Jedná se totiž o epistolární román - tedy dílo psané formou dopisů či deníkových zápisků. Knížek napsaných tímto stylem není zase tolik, ale po pár desítkách stránek se už pro mě kniha stala čtivější.

V knize je spousta pěkně hororových momentů, autorovi se podařilo si pohrát i s tajemnou atmosférou, ale příběh se mi místy lehce vlekl, některé deníkové zápisky nedávaly moc smysl, a jejich význam se ukázal až mnohem později, takže to bylo lehce zmatené.

Ale i tak jsou mé dojmy dobré, ačkoliv bych si knížku už podruhé asi nepřečetla, styl vyprávění sedne spíše zkušenému čtenáři. Když to ale srovnám s těmi většinou brakovými knihami o upírech, co vycházejí dnes, Dracula vychází jako jednoznačný vítěz. 

Pokud jste knížku nečetli, doporučuji, ale musím varovat, že se jedná o celkem složité a náročné čtení. 

A co Vy? Četli jste knížku, nebo jste viděli některé z filmových zpracování? A jak se Vám líbily? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥Komentáře

 1. Knihu jsem četl nedávno a překvapilo mne tam spousta věcí, od nezvykle ho románu v dopisech, přes líčení Slováků až po postavu Renfielda, který pokud vím ve filmu ani v muzikálu nevystupuje..Jinak ve své době to musel být horor non plus ultra, dnes je to téma už dost provárene..

  OdpovědětVymazat
 2. Draculu jsem kdysi četla, ale asi jiné vydání, možná i od jiného autora. Viděla jsem několik filmů i slavný český muzikál...

  OdpovědětVymazat
 3. Četla jsem ji, v originále, špatné to nebylo, jen vyvrcholení se zabitím Draculy mi přišlo jako takové plác, už hlavně dělejte, nikdo vám do toho ani neskočí.

  OdpovědětVymazat
 4. Nějaké knížky o Draculovi jsem četla a viděla i pár filmů.Ovšem největší zážitek byl,když jsme projížděli v Rumunsku Karpaty a navštívili rodné město Draculy.
  Knížku bych si docela ráda přečetla.
  Měj hezký víkend

  OdpovědětVymazat
 5. Měla jsem kdysi období, kdy jsem takové knihy hltala. Příběh jsem znala, ale podařilo se mi knihu od Brama Stokera koupit ve slovenštině. To mi nedělá problém. Knihu jsem přečetla se zaujetím v krátkém čase. Pak byla v mé knihovně, jak šel čas, knih přibývalo a s částí knih jsem se rozloučila. Dracula skončil v antikvariátu. Dnes už čtu jiné knihy. Hanka

  OdpovědětVymazat
 6. Klasická knížka. Vůbec není marné si projít text, který stál na počátku dlouholetého a pořád ještě neutuchajícího kultu :-).

  OdpovědětVymazat
 7. jedno vydání mám ve své knihovničce, ale abych se přiznala... ještě jsem ji nečetla :D docela se stydím, protože hororové příběhy o upírech mám ráda a četla jsem i různé dějiny skrze upíry a tak... ale tohle mi chybí :/

  OdpovědětVymazat
 8. Dracula by Stoker, nightmare jestė dnes, alespoň pro mě. Učitelka obsah díla vyžadovala do podrobností. Na střední mě to moc nezaujalo, asi proto, že člověk musel.

  OdpovědětVymazat
 9. Tak Draculu mam moc ráda, hlavně ten film, knihu jsem zatím nečetla :)

  OdpovědětVymazat
 10. Mám ji na seznamu, ale né a né se k ní dostat :-D kolegyně neustále říká, jak je to krásná kniha, tak se k ní snad dostanu do konce roku.

  OdpovědětVymazat
 11. Ahoj,
  Draculu mám moc ráda, hlavně kvůli autorovi a jeho vazbě na Irsko, které je moje srdeční záležitostí. Dokonce jsem byla na takové hororové prohlídce Dublinu, kde se Stokerovi věnovali opravdu důkladně. Filmy moc neznám, viděla jsem jen Van Helsinga. Měj se krásně!
  Hanka z ciculka.cz

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js