Přeskočit na hlavní obsah

Zima a Vánoce

 Včerejším dnem oficiálně začala zima. Já ji však každý rok vnímám daleko dřív.

Od dětství ji mám spojenou s první vyloupnutou čokoládkou z adventního kalendáře. Tím dnem pro mě začalo odpočítávání do Štědrého dne a těšení se na Ježíška, a nejvíce samozřejmě na dárečky. Od malička bydlím na horách, a proto patřím k těm šťastným lidem, kteří si v dětství užívaly kupy sněhu, sáňkování, stavění sněhuláků a jiných hrátek do sytosti.To jsem vždycky milovala. Ráno, o vánočních prázdninách, jsem nabalená v zimní kombinéze vyběhla se sáňkami na kopec a vracela jsem se až k obědu, protože mě hrozně bavilo sjíždět kopec dolů pořád dokola. Poslední roky máme ty zimy bohužel takové chudší, sníh moc nepadá, loni začal padat až tři dny po Vánocích, a letos napadl před dvěma týdny, ale rychle zase roztál. Podle předpovědi má zatím na Štědrý den pršet, tak uvidíme.

Zima pro mě byla tajemným a zvláštním obdobím. Vůně studeného vzduchu, praskající sníh pod nohama, a dodnes miluji tu výzdobu. Nejvíce světýlka. Je přeci krásné, když jedeme ještě za tmy do práce nebo na nákup, a kochat se těmi rozsvícenými domy, a  stromy, a celé to má krásnou atmosféru. 

Moc ráda vzpomínám na Vánoce svého dětství, na to velké očekávání, že konečně přijde Ježíšek, a tu nervozitu, jestli dostanu alespoň něco z toho, co jsem mu napsala do přáníčka, co jsem dala za okno. Vůně stromečku, cukroví a hořících svíček. Pohádky v televizi, které jsem už sice znala zpaměti, ale vždycky jsem se na ně těšila, protože jedině ten den jsem si je užila nejvíc. I ve škole to bylo vždycky takové jiné, to už jsme se před svátky zase tolik neučili, a byla spousta besídek, a já měla moc ráda vánoční výzdoby tříd. Bavilo mě lepit a vystřihovat sněhové vločky, spojovat barevný řetěz z papíru a malovat zimní obrázky...

Jak člověk dospívá, spoustu věcí se mění. Hodnoty, náhled na Vánoce. Už pro mě nejsou důležité hory dárků, ale hlavně to, že jsou darovány od srdce. I  maličkost pod stromečkem potěší, a já poslední dobou nejvíce oceňuji praktické dárky do domácnosti, jako jsou misky, hrnečky, ale třeba i nová krásně hebká deka nebo roztomilá rohožka před vchodové dveře ve tvaru psa.Letos jsem byla trochu na rozpacích s dárky. Dlouho bylo vše zavřené, pak se obchody otevřely, ale já jsem se rozhodla pojmout to trochu jinak. Rodině i kamarádům jsem nakoupila čaje, kávy, bonbony a pralinky. Tohle je věc, která udělá radost úplně každému. Sousedka mi zrovna nedávno říkala, že svým synům nakupuje na Vánoce uzeniny - salámy a výborné klobásy, a udělá jim takový pěkný balíček. Proč by ne? Každému přeci to, co má rád.

Je pravdou, že letošní Vánoce jsou v mnoha ohledech jiné. Celý letošní rok byl pro mnoho lidí velmi náročný, a naši velkou úctu a poděkování si zaslouží bezesporu lékaři a zdravotní sestry, ale také prodavačky, které to měly také hodně těžké.

Hodně z nás přehodnotilo své priority, zamysleli jsme se nad tím, co v životě opravdu potřebujeme, a že jsme ve srovnání s tím, co nás potkalo tento rok, řešili kdysi úplné malichernosti, na kterých vlastně až tak nezáleží.

Nebylo moc adventních trhů, žádná moc vánoční atmosféra, a spoustu lidí trápí strach o práci nebo o budoucnost. Ale i přesto bychom se měli snažit si Vánoce užít, a nenechat si je nikým a ničím pokazit. Svátky jsou přeci o tom, že jsme si všichni tak nějak blíž, a já věřím, že lidé se k sobě po utlumení pandemie budou chovat lépe, s pokorou a vážit si více věcí, které jsme třeba před rokem považovali za normální a nikdy by nás nenapadlo, že nám je někdo vezme a zakáže.

Já už jsem na Vánoce připravená. Mám napečeno, uklizeno, s přítelem jsme dnes udělali vánoční nákup, a zítra se vrhneme na přípravu bramborového salátu. Stromeček jsem ozdobila už minulý týden. Jediné, co mi zbývá, je dobalit dárečky, a to mám v plánu dnes večer. Kapra ani jeden z nás nejí, proto si připravíme vepřové a kuřecí řízky. Už se na Vánoce opravdu moc těším.

Všem svým čtenářům, a blogovým přátelům přeji krásné svátky v kruhu rodinném, ať se Vám splní všechny Vaše přání a sny, hodně lásky, štěstí a zdraví. Hlavně to zdraví, protože pokud nejsme zdraví, spousta věcí ztrácí úplně svůj význam.

Krásné Vánoce, pohodu a klid Vám přeje Vaše Eliss ♥
Komentáře

 1. Krásné vzpomínky a n dětství. Také už mám téměř vše nachystané. Ještě zítra vyzvedneme objednané veky a chléb a bude klid. Přeji Ti krásné a pohodové Vánoce a hlavně ve zdraví.

  OdpovědětVymazat
 2. Tobě taky krásné svátky, vše nejlepší do nového roku a jak píšeš, hlavně to zdraví :) Pamatuju si, že když jsem byla malá, bývaly na Vánoce kupy sněhu. Jezdili jsme k babičce a dědečkovi, bydleli na samotě a od vlakového nádraží až k nim nás s bráchou táhli na sáňkách. Taky jsme si s bráchou stavěli "íglú" :D Teď je to bláznivé, na Vánoce sníh není, ale bývá někdy na Velikonoce :D

  OdpovědětVymazat
 3. Krásné prožití pohody vánoční vinšuji.

  OdpovědětVymazat
 4. Taky přeji pohodové svátky :-)

  Ten barevný papírový řetěz se mi zrovna před pár dny vybavil, ten jsem jako malá vyráběla děsně ráda :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Také miluji Vánoce, pohádky, vůni cukroví, sníh (kéž by napadl), nasvícená města, prostě celou vánoční atmosféru :)
  Vždy k nám na Štědrý večer přijde babička s dědečkem. Babička dělá rybí polévku, my salát a kapra. Společně se navečeříme a jdeme vybalovat dárky. Poté koukáme na Pelíšky, to je vánoční tradice! :) Doufám, že se situace brzy zlepší a všechno bude jako dřív.
  Také Ti přeji krásné Vánoce plné pohody a do nového roku hlavně zdraví:)!
  Leník

  OdpovědětVymazat
 6. Moc hezké vzpomínání na vánoční svátky od dětství až do dospělosti. Vždycky se na nich najde něco jiného , ale vždycky krásného. Jenom letos budou o něco smutnější. Také Ti přeji o Vánocích klid a pohodu ☺

  OdpovědětVymazat
 7. Také mám moc krásné vzpomínky na vánoční svátky v dětství a doufám,že je mají i moje děti.Vánoce mám ráda a celý ten adventní čas i ty všechny přípravy a setkávání s rodinou a přáteli.Já mám navíc mezi svátky i narozeniny,tentokrát kulaté a významné a tak jsem trochu více zaneprázdněna přípravami.
  Měj hezké vánoční svátky v lásce a klidu a v novém roce ať se Ti všechno daří a jsi zdravá i tvoje rodina.

  OdpovědětVymazat
 8. Též mám krásné vzpomínky na Vánoce a zimu jak popisuješ. Kéž by zase takové Vánoce byly. Také přeji krásné prožití Vánočních svátků <3

  OdpovědětVymazat
 9. Musím říci, že tento rok je pro mě pracovně docela náročný, jako bych byla ve sprintu. Ale zdá se, že celá rodina ve zdraví přežije, tak co víc si přát než zdraví a štěstí🍀Vzpomínky na Vánoce mám nezapomenutelné,jen si teď musím zvyknout na to, že moji mazanci maji vlastní život😞

  OdpovědětVymazat
 10. Taky přeji krásné Vánoce, ať vše vyjde podle tvých představ. Kdyby Vánoce předznamenaly lepší situaci v příštím roce, byl by to ten nejlepší dárek.

  OdpovědětVymazat
 11. Prajem Ti krásne, šťastné a pokojné Vianoce prežité v plnom a dobrom zdraví, nech sa Ti splnia všetky priania! 🎄

  OdpovědětVymazat
 12. Jo v dětství jsem se těšil na svátky, a dárečky, a později jsem je rád vybíral a sháněl.. Ale zjistil jsem, že spousta lidí má s vánoci spojené nějaké trauma, proto nástroji stromek rychle kvůli dětem a hned po nadilce pryč s tím...

  OdpovědětVymazat
 13. Přeji krásné prožití svátků a všechno dobře..

  OdpovědětVymazat
 14. Eliss, krásné vzpomínky ♥ A "jedlé dárky" taky občas ostatním nakupuji :) Přeji krásné a klidné vánoční svátky a do nového roku jen to dobré, hlavné hodně zdraví! Marie

  OdpovědětVymazat
 15. I já se připojuji k přání: ať jsou tvé Vánoce plné radosti a naděje a nový rok ať nás všechny překvapí jen v tom pozitivním :-)

  OdpovědětVymazat
 16. I tobě krásné Vánoce a v novém roce jen to nejlepší. Hlavně zdraví. ☺

  OdpovědětVymazat
 17. Eliss, krásné svátky i tobě. Užijte si je v pohodě

  OdpovědětVymazat
 18. Krásné a klidné Vánoce a hodně zdraví do Nového roku 2021 přeje Marie

  OdpovědětVymazat
 19. Krásné Vánoce a hlavně zdraví i to štěstí Eliss přeji♥

  OdpovědětVymazat
 20. Hory a sníh, to muselo být super. Také si pamatuju, jak dřív bývalo sněhu mnohem víc, taky jsem jako malá chodila na sáňky, boby, stavět sněhuláky a kdyby mě rodiče netahali domů, vydržela bych tam být celý den :D S tmou to mám tedy obráceně, mě přišlo hrozně depresivní, chodit do práce za tmy a vracet se opět za tmy. Mě letos vánoční atmosféra nějak úplně minula, pár dní po Vánocích se budu stěhovat, proto nemám ani výzdobu a vlastně nic, jelikož bych to musela za dva dny hned uklidit, tak mi zatím ani nějak nedochází, že nějaké Vánoce budou :D Tobě taky přeji pěkné Vánoce, užij si je hezky v klidu a s blízkými, ať se daří v novém roce, hlavně v reálném životě a samozřejmě i s blogem :)

  OdpovědětVymazat
 21. Vánoce mám ráda. Moje vzpomínky sahají ještě hlouběji nežli Tvoje , ale jsou podobné.
  Letos je to trochu jiné, ale Vánoce jsou prostě tady. Takže měj je pohodové.
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 22. Krásné Vánoce❤️❤️❤️

  OdpovědětVymazat
 23. Přeji ti Vánoce, jaké si přeješ. :)

  OdpovědětVymazat
 24. Přeji krásné Vánoce prožité ve zdraví a pohodě. ☺

  OdpovědětVymazat
 25. Eliss, tobě také krásné vánoční svátky plné radosti a pohody.

  OdpovědětVymazat
 26. Milá Ellis krásně jsi to napsala. I já ráda vzpomínám na Vánoce svého dětství - maminku, tatínka, kteří už nezasednou se mnou k štědrovečernímu stolu. Maminka dovedla vykouzlit ty nejkrásnější Vánoce a o to snažím i já i když jsou už děti dospělé, ale mám vnoučka a tak jsou svátky vánoční o to kouzelnější.
  Přeji ti v novém roce hodně zdraví, štěstí a lásky.
  Iva

  OdpovědětVymazat
 27. No oni probíhalo třeba u Anděla farmářské trhy skoro do Stedreho dna a v některých stáncích bylo vánoční zboží, takže ta atmosféra trochu byla... Jinak dost lidí má z vánoc trauma a dělá je jen kvůli dětem, mně celkem baví ta atmosféra.... A vzpomínky na dětství jsou zde pozitivní.

  OdpovědětVymazat
 28. Krásný článek, Ellis, vrátila jsem se do dětství a na vše opět zavzpomínala. Mám to hodně podobné a čím jsem starší, tím víc mi záleží na setkávání s rodinnou než na dárcích samotných.
  Přeji krásné dny v novém roce a také hodně radosti, štěstí, lásky a hlavně zdraví. D.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js