Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 314 Dům v plamenech

 Autor: Bonnie Kistler 

Žánr: Román, Detektivní, Z právnického prostředí 

Mé hodnocení: 80%

Obsah: Dům lháře je v plamenech, ale nikdo mu nevěří...

Rozvodová právnička Leigh Huyettová ví moc dobře, že druhá manželství bývají většinou už z principu odsouzena k zániku. Ale když po bouřlivém rozvodu s Garym potkala sympatického řemeslníka Petea Conleyho, na první pohled jí bylo jasné, že konečně našla toho pravého.

Zpočátku nebylo jejich soužití jednoduché, a to hlavně kvůli jejich společné rozvětvené rodině. Peter má z minulého manželství  osmnáctiletého syna Kipa, který se právě chystá k maturitě, a tříletou dcerku Miu. A Leigh dvojčata Dylana a Zacka, ti se chystají zrovna na vysokou a doma se moc nezdržují. A pak je tu sluníčko a nejzářivější člen rodiny - Leighina čtrnáctiletá dcera Chrissy. 

Leigh a Peter se rozhodnou oslavit pětileté výročí, a tak se rozhodnou krást si trochu času pro sebe, a nechají Kipa a Chrissy doma samotné. Jsou už přeci skoro dospělí, ne? Jenže když musí manželé odjet z výletu neplánovaně o dva dny dříve díky tomu, že Leigh osloví důležitý klient a žádá schůzku hned zítra, na cestě je oba zastihne nepříjemné překvapení. 

Telefonát od obou dětí v tu samou chvíli. Kip i Chrissy skončili oba na policejní stanici. Kip totiž ukradl otci klíčky od auta, a opilý boural - narazil do stromu, protože před auto najednou vběhnul pes. Chrissy jela s ním, a to díky podivné souhře náhod. Kip byl totiž na maturitním večírku s kamarády, o kterém ale rodičům samozřejmě neřekl, no a když Leigh zavolala dceři, že už jedou domů, Chrissy se rozhodla zajet rychle na kole pro bratra, aby neměl průšvih u táty.

A problém je i to, že chlapec nadýchal nula celá nula padesát pět promile. A další nešťastnou shodou náhod došlo k nehodě v den Kipových osmnáctých narozenin, takže je už za svůj čin trestně odpovědný... 

V nejhorším případě dostane na rok podmínku, prodlouží mu zákaz řízení, a peněžitý trest ho také nemine. Peter to ale velmi špatně nese - tohle není první synův průšvih - před půl rokem vykradl malý obchod se sportovním zbožím, a ani drogy nejsou něco, co je Kipovi cizí. 

Všichni čtyři se vrátí domů, ale atmosféra je velmi napjatá. Další ráno je velmi hektické - Leigh čeká schůzka s novou důležitou klientkou, a Peter se vrací na stavbu "Prázdného domu" - tak pěkně pokřtila jeho žena projekt výstředního domu pro excentrického miliardáře Drewa.

Vypadá to, že den nebude ničím nijak zvláštní. To zlé se přeci stalo už včera, ne? Ale pozdě dopoledne přichází telefonát z nemocnice. Chrissy upadla ráno doma při snídani do bezvědomí, kterému předcházely silné křeče. Ještě že byl doma zrovna i Kip, tak ihned zavolal záchranku. 

Když Peter dorazí do nemocnice, dívku zrovna operují. V čekárně už sedí i Kip, který má o svou sestřičku strach. Diagnóza zní - cerebrální aneurysma. Dívce praskla v mozku výduť, a její stav vypadá velmi vážně. Peterovi lékaři více nechtějí říct - není přeci otec, ne? 

Když konečně dorazí Leigh, dozví se tragickou zprávu. Její dcerka zemřela - krvácení bylo tak masivní, že se nedalo již nic dělat...

Vyšetřování rychle ukáže, že na vině byla s největší pravděpodobností ona nehoda v autě. Chrissy se při ní uhodila tak nešťastně do hlavy, což vedlo ke vzniku aneurysmatu. Kip je obviněn ze zabití - byť neúmyslného, a celá rodina se tak dostává do víru událostí, které ji buď rozmetají na kusy, anebo ještě více stmelí...

Kolik bolesti dokáže unést jedna rodina...?
Hodnocení: Dům v plamenech jsem si koupila při své poslední návštěvě knihkupectví. Prohrabovala jsem se bedýnkou se zlevněnými tituly, a Dům v plamenech stál rovnou stokorunu. Sleva byla ze čtyř stovek - což mi přišlo dost, takže jsem očekávala, že nepůjde o příliš kvalitní čtivo. 

Nicméně anotace vypadala zajímavě, líbilo se mi i grafické zpracování obálky, takže jsem si knížku nakonec koupila.

A ve výsledku se jednalo o velké překvapení! Čekala jsem něco na pomezí thrilleru a krimi, ale dostala jsem rodinný román ochucený právničinou a lehce šmrncnutý detektivkou. Zpočátku mě zarazil autorčin zvláštní styl vyjadřování, nebo to mohlo být i zvláštním překladem. Až úsměvně na působilo časté slovíčko "již" místo "už", na můj vkus trochu neobvyklé.

Ale příběh samotný mě vtáhl už od začátku. Rozvětvená rodina, její klasické radosti i starosti, a znenadání obrovská tragédie, která jejich dosavadní uspořádání rozmetá na kusy. Pořád ale musí fungovat normálně - práce, starosti o rodinu, ale vše je zahaleno závojem smutku a bolesti. 

Celou dobu jsem přemýšlela, kam to vlastně celé může vést? A opravdu jsem hltala jednu stránku za druhou. začátek byl trochu rozvláčnější, ale zase to bylo fajn na seznámení se s postavami. Autorka rozjela hned několik vláken příběhu, každé z nich bylo něčím zajímavé, ale chvíli mi trvalo, než jsem si ujasnila, co se vlastně děje.

No a pak už to byla jízda - rodinné drama plné emocí, velkých překvapení, a šokujících zvratů - hlavně na začátku. Ne nadarmo je v úvodu napsán ten citát o lháři - já už jsem opravdu nevěděla, kdo říká pravdu, a kdo se skrývá za umně spletenou pavučinou lží. 

Můžu tedy říct, že u této knížky platí - za málo peněz hodně muziky. Zpočátku mi nesedl zvláštní styl psaní, ale nakonec jsem si zvykla a opravdu se mi zalíbil. Příběh byl zajímavý mix thrilleru, rodinného dramatu a detektivky, ale nebylo to nijak překombinované, jak by se mohlo zdát.

Pokud si chcete přečíst pořádné rodinné drama, tak Dům v plamenech můžu doporučit. Sice jsem dostala něco trochu jiného, než jsem očekávala, ale proč ne?

A co Vy? Máte teď rozečtenou nějakou knížku? Máte rádi rodinná dramata z advokátního prostředí? Nebo raději sáhnete po něčem odlehčenějším? Zaujala Vás recenze? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Já teď dočetl "Je těžké být bohem" od bratří Strugackých. A mám rozečntený druhý díl série Materia prima "Místodržící" od Adama Przechrzty.

    OdpovědětVymazat
  2. už dle anotace mi to zní překombinovaně a neláká mě to :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js