Přeskočit na hlavní obsah

Nejnebezpečnější tvorové světa!

 Většina zvířat, která vídáme v zoologických zahradách či různých faunaparcích, působí přes překážku ohrady či skla roztomile, mírumilovně, a někdy až přátelsky. Kdybychom však některý živočišný druh potkali v jeho přirozeném prostředí, asi by z nás přátelé rozhodně nebyli.

Když se řekne nejnebezpečnější zvíře na světě, většině z nás se okamžitě vybaví lev, či žralok. Tohle je všeobecně přijímaný omyl. Žraloci totiž způsobí průměrně šest lidských úmrtí ročně, a lvi "jen" dvaadvacet. Mnohem zákeřnější jsou totiž zvířata, do kterých bychom to často ani neřekli!

Už roky se na pomyslném žebříčku nejnebezpečnějších tvorů drží - komár. Tento malý, otravný bzučivý hmyz, který se snad jednou v životě stal nevítaným nočním společníkem u každého z nás, má na svědomí za pouhopouhý rok až milion obětí. Komáři jsou totiž nevědomými přenašeči velké spousty onemocnění. Ty jsou přenosné jak na zvířata, tak i na člověka.

Největším strašákem je bezesporu malárie. Podle WHO například v roce 2019 malárii podlehlo více než 400 000 lidí - zejména se tedy jedná o africké země. 


Malárii ale rozšiřují pouze samičky rodu Anopheles. V jejich slinách se nacházejí prvoci, kteří mohou za vznik této nemoci. Komáři ale rozšiřují i jiné nemoci, například žlutou zimnici, či západonilskou horečku.

Ani na druhém místě se neumístil zrovna kdovíjak velký tvor. Na první pohled neškodný, ale přesto zákeřně nebezpečný. Sladkovodní šneci, zejména třída Gastropoda, hojně žijící na přilehlých útesech, jsou totiž hostiteli opravdu nebezpečných parazitů.

Patří mezi ně motolice. Motolice jsou drobní, tencí červíci, a zatím jich bylo popsáno přes 24 000 druhů! Parazitují v tělech obratlovců, může je tedy mít i člověk. Například motolice jaterní se vyskytuje v játrech ovcí, ale také člověka. Ale její výskyt je opravdu ojedinělý.

Motolice se z těla plžů dostanou do vody, a lidé se nakazí pouhým kontaktem s kůží. Motolice se do kůže zavrtají, proniknou do těla, kde způsobují poměrně pestrou škálu onemocnění. Mezi nejvýznamnějšího zástupce motolic patří druh zvaný krevnička. Ten způsobuje schistosomózu - ta si vyžádá více než 200 000 úmrtí ročně, mezi největší semeniště nemoci patří opět Afrika.

Co jsem vyčetla na internetu, tak schistosomóza je poměrně složité onemocnění, příznaky jsou různé, ale může postihnout močový měchýř, střeva, a játra. Vida, jak dovedou být šnekové nebezpeční, jen díky mini červíkům, kteří v nich spokojeně parazitují. Motolice totiž neměří více než několik desetin milimetru...
Ve svém okolí znám spoustu lidí, kteří se bojí hadů. Já se k nim řadím také, a onen strach je oprávněný - had zabije ročně kolem 138 000 lidí. Vůbec nejhorší je v tomto ohledu zmije, konkrétně zmije paví, jejímž domovem je jižní Asie.

Tento had má totiž extrémně silný jed, a jelikož je jejím domovem hustě zabydlená oblast, kde navíc chodí spousta obyvatel bosa, tak je bohužel obětí tolik. Pro srovnání jsem hledala statistiky, kolik lidí ročně uštkne "naše" zmije obecná - a průměr udává třináct lidí.

Když se to srovná s počtem obyvatel České republiky, není to zase tak zlé! Zmiji jsem nikdy neviděla, ale několikrát jsem měla při procházkách štěstí na slepýše, v létě bohužel jich vídávám i na cyklistické stezce spoustu přejetých. Já a hadi nikdy nebudeme kamarádi, ale žádnému bych nikdy neublížila.

Na dalším místě tohoto pomyslného žebříčku je štír. V naší republice se ve volné přírodě nevyskytuje, ale nalezneme jej v tropických oblastech - v jižní Evropě, v severovýchodní Africe, a hojně se vyskytuje v Egyptě. 

Velikost štírů se pohybuje od jednoho až do třiadvaceti centimetrů. Ne všichni zástupci tohoto druhu jsou nebezpeční - smrtelné bodnutí s jedovým ostnem v zadečku je pro člověka nebezpečné u pouhých pětadvaceti druhů. I tak ale musí být bodnutí velmi nepříjemné!

K použití jedového ostnu dojde v okamžiku, kdy je štír přišlápnut bosou nohou, nebo se ukryje v botě. Ze strany štíra jde ale o čistě obranný mechanismus. Nejúčinnější jed má štír nejjedovatější - opravdu pěkně originální název! Jed tohoto škorpiona má ale krom smrtelných účinků i jiné využití - například v lékařství. 

Skupina amerických vědců si cení jedné jediné kapičky jedu natolik, že cena se vyšplhala na závratných 130 dolarů, což je něco přes tři tisíce českých korun! Za jednu jedinou kapku! To je opravdu šílené. Štíří tekutina totiž obsahuje mimo jiné i kaliotoxin, který se osvědčil při pokusech na myších v boji proti onemocnění kostí.

Vědci doufají, že by podobný mechanismus mohl fungovat i u lidí! Ale to nic nemění na faktu, že štír způsobí kolem dvou tisíc lidských úmrtí ročně. 


V hodinách přírodopisu mě hrozně bavilo učivo o různých parazitech, červech a jiných takových potvůrkách, které často s oblibou hodují na lidské populaci.

Jedním takovým parazitem je i škrkavka dětská. V České republice je již její výskyt poměrně ojedinělý - například v roce 2012 bylo zaznamenáno jen jednatřicet případů. Je to dáno i vysokými hygienickými standarty, protože škrkavky se hojně vyskytují v nemyté zelenině, a také se upustilo od hnojení zeleninových záhonků lidskými výměšky. Tam podle odborníků jejich výskyt převažoval.

Pokud člověk pozře například znečištěnou zeleninu, která obsahuje vajíčka škrkavky, dlouhou dobu nemusí vůbec nic poznat. Vajíčka se promění v larvy, které se dostanou nejprve do plic. To se mohou dostavit menší dechové obtíže, ale ani tak normálního člověka ještě nenapadne, že v sobě může mít parazita.

Až pátý nebo šestý den od prvního kontaktu se škrkavka dostane do střev - dospělí červi žijí převážně v tenkém střevě. A tady nepříznivě ovlivňují chod střev - nízké vstřebávání živin, střevní potíže, a u dětí může docházet k špatnému prospívání. 

Z jednoho červíka se stane kolonie, která velmi nepříznivě ovlivňuje lidské zdraví. Při vážném průběhu je nemocný člověk fyzicky oslabený, přestává fungovat metabolismus, a v mezním případě může dokonce dojít k ucpání nebo protržení střeva!

Bohužel v rozvojových zemích díky omezené nebo žádné lékařské péči dochází i k četným úmrtím, která má na svědomí právě škrkavka. Stává se to hlavně ve venkovských regionech Střední a Jižní Ameriky. Je poměrně složité určit, kolik lidí může být v současnosti nakaženo. Ale každoročně si vyžádá kolem dvou tisíc obětí, zejména tedy v těch chudších zemích.

Jak už jsem zmínila, konkrétně u nás v republice se nemusíme nijak zvlášť bát - stačí vždycky myslet na to, že zeleninu ze zahrádky si pro jistotu důkladně omyji (to samozřejmě platí i o té ze supermarketu.) 

Koukala jsem na fotky škrkavek na internetu, takže se omlouvám, že nebudu přikládat ilustrační foto. Není to vůbec roztomilý červík, ale opravdu nevábně vypadající tvor. 

Nebezpečných potvůrek je kolem nás opravdu mnoho, takže ostražitost je na místě, hlavně při letních procházkách v trávě, takové setkání s hadem nemusí být vůbec příjemné. A taky se už nemůžu dočkat, až mi zase v příjemně letní noci začne u ucha bzučet komár...

Co si o tomto myslíte Vy? Napadlo by Vás, že zrovna tito tvorové budou nejvíce nebezpeční pro člověka? Máte nějakou nepříjemnou zkušenost například s kousnutím od klíštěte? Myslíte, že výskytu škrkavek v České republice již odzvonilo? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný start do nového týdne, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. A hroch.
  Jinak asi šnek překvapil, ale ten trošku "podvádí" protože není nebezpečný přímo on, ale ti paraziti.

  OdpovědětVymazat
 2. Kdysi jsem na zmiji natrefila, naštěstí jsem stihla udělat větší krok a překročila ji. Vyhřívala se na cestě. Překvapilo mě, jak byla docela malá.

  OdpovědětVymazat
 3. A nezapomínat ani na spavou nemoc, odborně africká forma trypanosomiázy, je parazitická infekční choroba přenášená mouchami tse-tse.
  Co se týče štírů, tak u nás s v okolí Slap vyskytoval štír kýlnatý.

  OdpovědětVymazat
 4. Máme štěstí, že těch nebezpečných živočichů u nás moc není, ale pro někoho může být smrtelné i žihadlo od včely. Stačí být na bodnutí alergický a na problém je zaděláno. I takové malinkaté klíště je pěkná potvora, která už u mnoha lidí způsobila smrt. K životu potřebujeme hodně štěstí, abychom takové potvory raději nepotkali.

  OdpovědětVymazat
 5. Zajímavé informace, Eliss. Klíště tady potrápit umí, kolega, chlap v plné síle si hodně "užil" a trvalo to dlouho.
  Měj hezký a hlavně zdravý večer. Helena

  OdpovědětVymazat
 6. Ovsem nase zmije neni zmije pavi, a clovek by jeji ustknuti zpravidla prezil...Preszo je pochopitelne lepsi vyhledat lekarske osetteemi...Jinak nebezpecna je i trichineloza ze spatne tepelne uoraveneho veproveho ci kanciho masa, a tak by se dalo rici, ze nebezpecnym.zviretem je i prase, nejen proto, ze nas diblvoky kanec muze i zabit..

  OdpovědětVymazat
 7. Celkem nepříjemní jsou v některých oblastech jižní Evropy štíři při šplhání ve vyhřátých skalách, kdy si člověk pomáhá rukama a chytá se za kameny.

  OdpovědětVymazat
 8. Moc ráda jsem si vše tady přečetla, Eliss a dalo ti to jistě hodně práce, vše vyhledat, načíst, zpracovat. Podobné, i když možná ne tak výstižné info jsme si čítávali kdysi v Květech, které naši odebírali za mého mládí a to je hodně roků zpátky.
  Tak dík. Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
 9. naše zmije když uštkne a člověk je zdraví, neohrozí ho na životě :) většinou ji potkáváme na dovolené :D třeba Šumavě nebo v Jizerských horách :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Host (2020)

 Pro horory jsem měla odjakživa slabost. Nejraději mám ty vyloženě duchařské, plné lekaček a hutné tajuplné atmosféry. Předevčírem jsem si hledala na ulozto horory z loňského roku. Napsala jsem do vyhledávače žánr horor, rok 2020, a listovala jsem si seznamem výsledků. Když mě některý film zaujal, vyhledala jsem si o něm na československé filmové databázi o čem vůbec je, a také hodnocení ostatních diváků. A moje volba padla nakonec na britský horor Host. Na první pohled mě překvapilo to, že film nemá ani hodinku, jen šestapadesát minut. Jsem příznivcem kratších filmů, pokud má film více než dvě hodiny, těžko se na něj pak už soustředím, ideální je ta hodinka a čtvrt. Podle popisu film nevypadal špatně. Doba koronavirová ovlivnila snad úplně všechny součásti běžného života. Jsme více na sociálních sítích, případně v kontaktu přes webové kamery či mobily. Na jednu stranu nás to sbližuje, ale jistým způsobem i vzdaluje od toho pravého sociálního kontaktu. Pětici mladých kamarádek napadne

I takové věci se stávají...

 Odjakživa jsem byla velice silný introvert. Ani ve školce, později na základce, jsem neměla moc kamarádů. Dáno to bylo i tím, že ve třídě na základce nás bylo jen pět dívek proti velké početní převaze chlapců. Já tam byla tak trochu do počtu - spolužačky si utvořily dvojice, a já byla většinou sama. Od druhého stupně jsem sedávala i sama v lavici, což mi maximálně vyhovovalo - sice jsem nemohla od nikoho opisovat při písemkách, ale zato jsem měla klid na poslech látky od učitele, protože mě nikdo nevyrušoval.  Ale i když ve třídě jsem neměla kamarádky, zato jsem měla jednu o třídu výš. O přestávkách jsme se tedy mohly sejít na chodbě, povídat si, najít si nějaký klidný koutek a tam si povídat. Danča je o dva měsíce starší než já, ale protože já se narodila v září, nechodily jsme spolu do třídy. Což mi bylo opravdu líto. Byly jsme totiž nejlepší a nerozlučné kamarádky od mateřské školy. Tam jsme totiž byly všechny děti v jednom oddělení, takže jsme si často s Dančou hrály, dokonce jsme

Omluva - nemoc

 Milí blogoví přátelé, kamarádi, čtenáři bohužel se budu muset na pár dní vzdát všech blogových aktivit. Dnes po příchodu z práce domů mě přepadla ošklivá střevní chřipka, mám křeče v břiše, horečku, a je mi strašně, cestuju teď mezi toaletou a postelí.  Horečku střídá zimnice, a to mám doma teď kolem dvaceti stupňů. Asi teď létají nějaké bacily ve vzduchu, protože počasí se pořád mění, dneska ráno bylo dusno a pak se prudce ochladilo a teď večer prší... Doufám, že za pár dní mi bude líp, zatím jsem si vzala dovolenou v práci na zítra, a chystám se dnes v brzy do postele. Fakt si nepamatuju, kdymi bylo naposledy tak zle od žaludku... Tak se na mě prosím nezlobte, ozvu se hned, jak mi bude trochu lépe. Ale teď fakt nemám na počítač vůbec náladu a ani moc energii... Děkuji za pochopení, hlavně Vám všem přeji hodně zdraví, Vaše nemocná Eliss ♥