Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 295 Hrob pro mého manžela

 Autor: Catherine Steadmanová

Žánr: Psychologický, Thriller

Mé hodnocení: 50%

Obsah: Erin a Mark působí na první pohled jako dokonalý mladý pár, který je čím dál tím více zamilovanější. Mají velký dům, moderní auto, zkrátka vše, co se může zdát na povrchu dokonalé. Mark pracuje v jedné velké bance jako investiční poradce, a Erin je tak trochu dokumentaristka na volné noze. Právě teď má rozdělané natáčení dokumentu z vězeňského prostředí.

Jenže v jejich dokonalém životě se objeví trhlina, když Mark nečekaně přijde o práci. Jsou ale odhodláni nenechat se tím srazit na kolena - naplánují skromnější svatbu, ale líbánky mají v plánu si pořádně užít - vyrazí na úžasné líbánky na exotický ostrov Bora Bora.

Oba pevně věří, že se jejich situace brzy vyřeší - přinejmenším mají jeden druhého.

Dovolená na ostrově je úžasná, mladá dvojice si užívá do sytosti novomanželského života. Erin se dokonce díky Markovi přemůže a vydá se s ním potápět, ač má z velké vody nepříjemný pocit, a z potápění v minulosti má opravdu nehezké vzpomínky.

Dokud jsou spolu, nemůže se přeci nic stát, ne? Jenže během potápění průzračně modrou mořskou hladinou dvojice narazí na potopený vrak letadla. Na tom by nebylo nic zvláštního - letecký provoz je tu opravdu rušný. Jenže když Mark uvnitř najde připoutaná lidská těla, je evidentní, že se na místě odehrálo něco moc zlého.

Druhý den se manželé na místo vrátí. A najednou k nim po hladině připlave, mezi záplavou papírů, vak. Prvním impulsem je nalezenou věc vrátit. Přece si nenechám něco, co mi nepatří, že? Jenže shodou prapodivných náhod se vak znovu octne u Marka a Erin, tentokrát jej najdou ve svém pokoji.

Rozhodnou se nechat si své tajemství pro sebe - nikomu to koneckonců neublíží. S obrovským šokem a překvapením zjistí, že vak je plný diamantů, a peněz, které byly chráněny před vodním živlem speciálními pouzdry. S milionem dolarů v bankovkách, a dalším velkým jměním, které se skrývá v diamantech, mohou novomanželé začít nový život.

Mohou pustit z hlavy existenční problémy, mohou dělat to, co je baví. Jenže ve vaku se skrývá i flashka a laciný mobilní telefon. Bylo by jistě bezpečnější se těchto věci okamžitě zbavit, ale...

Jejich volba spustí řetězec nebezpečných událostí. Novomanželská idylka se rázem mění v boj na život a na smrt, protože jak známo, peníze prostě kazí charakter. Fascinující morální dilema, rychlé zkoumání šikmé plochy, a citlivý test manželství pod tlakem!Hodnocení: Tuto knížku jsem si domů odnesla při své poslední návštěvě knihovny. Zaujal mě název, a pak také kratičká recenze na obálce: "Psychologický thriller, který mě uchvátil od první stránky." Další pochvalné ohlasy byly na přebalu. Upřímně, nikdy na tyto recenze nedám - když jich je až moc, je mi to lehce podezřelé, a tak nějak předem očekávám, že se mi kniha nebude líbit...

Přesto jsem se rozhodla dát knížce šanci. A hned úvod byl pro mě tak trochu hořkým soustem. Nejen název samotný, ale i řádky první kapitoly vlastně napůl vyzradí to, co se stane na konci. Zvláštní styl retrospektivy, a upřímně, vůbec mi to nesedlo. 

Příběh je vyprávěn z pohledu Erin. Bohužel hned, hned od začátku se děj hrozně vlekl. Popis hektického novomanželského života, finanční problémy, stále zdůrazňovaná láska mezi oběma - upřímně, hned po pár stránkách jsem měla silný dojem, že mezi Erin a Markem to bylo strašně neupřímné, měli mezi sebou divný vztah, vůbec mi k sobě neseděli.

Hlavní hrdinka byla strašně naivní, její myšlenkové pochody byly... Hloupé. 

Až po přečtení sté stránky se začalo pořádně dít to, co bylo vyzdvihováno v anotaci. Nález pokladu, bouře emocí, rostoucí nedůvěra mezi partnery, která přerůstala až v paranoiu. To, co se vyvíjelo slibně, nakonec skončilo totálně překombinované. Hrozně mě rozčilovalo nelogické a hloupé chování postav. 

Nudná byla i linka o točení Erinina dokumentu, počáteční první dojem kazily šíleně dlouhé popisné pasáže z vězení plné opravdu nezáživných rozhovorů. Autorka se to celé snažila zachránit jedním dost šíleným zvratem na závěr, který jsem upřímně nečekala. No, snaha o záchranu byla, bohužel za mě tedy ne.

Nesympatické postavy, které navíc byly místy strašně ploché a nereálné, divně překombinovaný děj, prvních sto stránek celkem o ničem, prostě tohle se za mě moc nepovedlo. S přimhouřenýma očima dávám padesát procent, a vlastně ani nevím, komu bych knížku doporučila. Raději sáhněte v knihovně po jiném románu, já už se nemůžu dočkat, až si přečte něco kvalitnějšího!

A co Vy? Zaujala Vás recenze? Četli jste v poslední době nějaký psychologický thriller? Vadí Vám někdy v knihách velká přeplácanost v ději? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥


Komentáře

 1. Tuhle knihu bych si rozhodně nevybra, podobné náměty bylo možno vidět v různých filmech s různými nálezy. Jako velmi kvalitní thriller bude zcela jistě sledování pokračování řádu a pořádku (klidu).;-)

  OdpovědětVymazat
 2. Název zní dost hrozně,nevím,zda bych si zrovna knížku v knihovně vybrala.Téma je takové trochu známé,možná jsem viděla i podobný film.A po tvém hodnocení,nevím.Mám ráda rychlý,napínavý děj a ne,když se obsah táhne.
  Díky za recenzi.
  Eli,měj se hezky

  OdpovědětVymazat
 3. Mě by tahle knížka nejspíš nebavila.

  OdpovědětVymazat
 4. Já čtu thillery hodně, ale vypadá to, že když si tenhle nechám ujít, tak o nic nepřijdu :)

  OdpovědětVymazat
 5. Tento žánr už roky nečtu a také název by mě odradil...Pokud sáhnu po knížce, tak raději něco lehčího. Měj se moc pěkně

  OdpovědětVymazat
 6. Motiv, že peníze mění charakter a pokrucují vztahy, je svůdný, ale je potřeba ho zpracovat neotřele, jinak je to mlácení prázdné slámy.

  OdpovědětVymazat
 7. Tenhle styl knih mám ráda, ale tady je mi nesympatický už název knihy a po tvé recenzi půjde kniha mimo mne. Měj se hezky, pá 😏

  OdpovědětVymazat
 8. Pravda, někdy je název knihy zajímavější, než samo dílo.:)

  OdpovědětVymazat
 9. Než jsem si přečetla tvoje hodnocení, tak na mne děj působil zajímavě a očekávala bych dobrou porci napětí. Ale nyní se asi pro knihu nepohrnu. Dneska mi manžel pronesl z knihovny Bryndzu. To je pro mne záruka dobrého thrilleru. Měj se hezky.

  OdpovědětVymazat
 10. O knize vím, ale nezaujala mě ani když vyšla, jinak psychologické thrillery čtu ráda.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

I takové věci se stávají...

 Odjakživa jsem byla velice silný introvert. Ani ve školce, později na základce, jsem neměla moc kamarádů. Dáno to bylo i tím, že ve třídě na základce nás bylo jen pět dívek proti velké početní převaze chlapců. Já tam byla tak trochu do počtu - spolužačky si utvořily dvojice, a já byla většinou sama. Od druhého stupně jsem sedávala i sama v lavici, což mi maximálně vyhovovalo - sice jsem nemohla od nikoho opisovat při písemkách, ale zato jsem měla klid na poslech látky od učitele, protože mě nikdo nevyrušoval.  Ale i když ve třídě jsem neměla kamarádky, zato jsem měla jednu o třídu výš. O přestávkách jsme se tedy mohly sejít na chodbě, povídat si, najít si nějaký klidný koutek a tam si povídat. Danča je o dva měsíce starší než já, ale protože já se narodila v září, nechodily jsme spolu do třídy. Což mi bylo opravdu líto. Byly jsme totiž nejlepší a nerozlučné kamarádky od mateřské školy. Tam jsme totiž byly všechny děti v jednom oddělení, takže jsme si často s Dančou hrály, dokonce jsme

Omluva - nemoc

 Milí blogoví přátelé, kamarádi, čtenáři bohužel se budu muset na pár dní vzdát všech blogových aktivit. Dnes po příchodu z práce domů mě přepadla ošklivá střevní chřipka, mám křeče v břiše, horečku, a je mi strašně, cestuju teď mezi toaletou a postelí.  Horečku střídá zimnice, a to mám doma teď kolem dvaceti stupňů. Asi teď létají nějaké bacily ve vzduchu, protože počasí se pořád mění, dneska ráno bylo dusno a pak se prudce ochladilo a teď večer prší... Doufám, že za pár dní mi bude líp, zatím jsem si vzala dovolenou v práci na zítra, a chystám se dnes v brzy do postele. Fakt si nepamatuju, kdymi bylo naposledy tak zle od žaludku... Tak se na mě prosím nezlobte, ozvu se hned, jak mi bude trochu lépe. Ale teď fakt nemám na počítač vůbec náladu a ani moc energii... Děkuji za pochopení, hlavně Vám všem přeji hodně zdraví, Vaše nemocná Eliss ♥

Host (2020)

 Pro horory jsem měla odjakživa slabost. Nejraději mám ty vyloženě duchařské, plné lekaček a hutné tajuplné atmosféry. Předevčírem jsem si hledala na ulozto horory z loňského roku. Napsala jsem do vyhledávače žánr horor, rok 2020, a listovala jsem si seznamem výsledků. Když mě některý film zaujal, vyhledala jsem si o něm na československé filmové databázi o čem vůbec je, a také hodnocení ostatních diváků. A moje volba padla nakonec na britský horor Host. Na první pohled mě překvapilo to, že film nemá ani hodinku, jen šestapadesát minut. Jsem příznivcem kratších filmů, pokud má film více než dvě hodiny, těžko se na něj pak už soustředím, ideální je ta hodinka a čtvrt. Podle popisu film nevypadal špatně. Doba koronavirová ovlivnila snad úplně všechny součásti běžného života. Jsme více na sociálních sítích, případně v kontaktu přes webové kamery či mobily. Na jednu stranu nás to sbližuje, ale jistým způsobem i vzdaluje od toho pravého sociálního kontaktu. Pětici mladých kamarádek napadne