Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 290 Začni se ptát

 Autor: James Patterson, Candice Fox

Žánr: Krimi, Thriller

Mé hodnocení: 40%

Obsah: Bill Robinson se po ponižujícím vyhazovu od policie, ve kterém hrál velkou roli jeho kolega a kamarád Malone, uchýlil do malého městečka Gloucesteru, a zde si se svou ženou otevřel malý penzion, který se stal útočištěm pro různé ztracené existence zkoušené životem. Někteří nájemníci jsou opravdu záhadní.

Je mezi nimi podivín, který nikdy nevychází z pokoje, třicátnice Susan, která dřív pracovala pro FBI, a vysloužilý ochránce zákona Vinny, který skončil na vozíčku.

Billa však zasáhne velká životní rána, když jeho milovaná žena Siobhan zemře při dopravní autonehodě. Stane se z něj nevrlý morous, a jediná životní radost je pro něj Marni, vzdálená příbuzná sestřenice jeho ženy. Marni zrovna studuje na střední, a prožívá celkem krušnou pubertu. Bill si k ní neumí najít tu správnou cestu, a oba si tedy nerozumí.

Život v penzionu je poklidný, a celkem izolovaný od okolního dění. Jenže když se v přilehlém městečku objeví nová droga, uvědomí si Bill, že to nemůže nechat jen tak být. Rozsah nebezpečí je ale větší, než se zdá, a proto se s kamarádem Nickem, který je bývalý mariňák, dostane do pěkných potíží. Vůdcem drogového kartelu je muž jménem Cline, milionář, který se nezastaví před ničím a před nikým.

Díky svému bohatství je schopen podplatit kohokoliv, včetně policie či lékařů, aby mu šli na ruku. Clineovým cílem je totiž ničit a s potěšením se dívat, jak jeho droga ničí životy mladých lidí, kteří za svou lehkovážnost často zaplatili životem. 

Jenže když se byznys s drogami dotkne i Billových blízkých, a v bezprostředním nebezpečí se octnou i obyvatelé penzionu, musí jednat i přes svá předsevzetí. Pravý policajt nepřestane být policajtem jen proto, že už nemá zbraň a odznak...

Jenže kdo se moc ptá, může dostat odpovědi, které vážně nechce slyšet...
Hodnocení: Před pěti lety jsem měla období, kdy jsem knihy Jamese Pattersona milovala. Jeho detektivní zápletky měly spád, bavila mě originalita vyprávění. Nejvíce jsem si oblíbila sérii s detektivem Alexem Crossem, tuším že několik knih bylo i zfilmováno - před lety jsem viděla Jako pavouk z roku 2001 v hlavní roli s Morganem Freemanem, a ten nebyl vůbec špatný.

Když jsem začala knihu číst, tak mě překvapilo, že za ní stojí dva autoři. Na titulní straně je totiž napsán jen Patterson, a jméno spoluautorky je napsáno nahoře nad perexem. Dost zvláštní, že není jméno Candice Fox i na obálce.

Patterson má svůj vyhraněný styl v psaní krátkých kapitol. To je fajn, příběh tak rychle odsýpá. Tady to ale nicméně příběhu moc nepomohlo. 

Knížku jsem louskala více než týden, nemohla jsem se pořádně začíst. Prostě a jednoduše mě to nebavilo. Kam se ztratil autorův cit pro úžasné vybudování atmosféry, věrné vykreslení charakterů, napínavou detektivní zápletku? Snad byl problém v tom, že knihu psali dva autoři, jinak si to neumím vysvětlit.

Zbytečné mi přišlo vykreslení obyvatelstva penzionu, to do konceptu příběhu vůbec nezapadalo, a upřímně, některé postavičky mi připadaly směšné a naprosto nerealistické. A ani jednotlivé posuny v ději místy nedávaly žádný smysl - například Bill a Nick se octnou na lodi, která funguje jako varna drog, ale předchozí vyprávění vůbec neosvětluje, jak se o lodi dozvěděli, ani jak se tam dostali...

Zbytečný mišmaš přeplácaných scén dohromady, což bohužel kazilo dojem i z akčních scén, které nebyly napsány úplně nejhůře. Závěr byl až moc zidealizovaný, vzhledem k tomu, co Bill po celou dobu prožíval, se tomu nedalo ani reálně uvěřit. 

Takže za mě tentokrát velké zklamání, a raději příště sáhnu po nějaké autorově starší knize. Tohle se prostě nepovedlo. Nejvíce na celé knize se mi líbil graficky zpracovaný design obálky, což je dost málo... Možná jde lépe autorovi to, když píše celou knižní sérii, než samostatný román. Nevím, no. 

Tentokrát bohužel knížku nemůžu doporučit. Pokud si chcete od Pattersona něco přečíst, doporučuji knižní sérii s detektivem Alexem Crossem.

A co Vy? Četli jste nějakou knihu od autora? Viděli jste film Jako pavouk? Zaujala Vás recenze? Myslíte, že je šťastné, když knihu píší dva autoři? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. Od autora jsem nic nečetla, jen jsem viděla nějaké jeho knihy v knihkupectví.
  Pokud jde o dva autory, tak jsem takovou zkušenost udělala taky (konkrétně u knížky Toma Clancyho, kde byl jako další autor uvedený Grant Blackwood) a myslím, že je to tím, že známý autor dodá někdy jen jméno a zápletku a ten druhý autor to pak v podstatě napíše. Protože v mém případě to mělo do jiných knih téhož autora fakt hodně daleko.

  OdpovědětVymazat
 2. tak to je škoda :/ babička autora dříve četla, ale teď už mu nějak nemůže přijít na chuť a čte raději něco jiného :)

  OdpovědětVymazat
 3. Neznala jsem, ale určitě vyzkouším. Nevíte, zda se to dá sehnat i v elektronické verzi pro čtečky? Moje knižní databáze je teď už tak velká, že je tam místo jen na tituly, po kterých opravdu v uvozovkách toužím (třeba Kotleta a podobní autoři, kteří se nedají už dávno sehnat). :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js