Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 226 Rašeliniště

 Autor: Susanne Janssonová

Žánr: Krimi, Thriller, Mysteriózní 

Mé hodnocení: 80%

Obsah: Nathalie pracuje jako bioložka, a právě teď se intenzivně věnuje tématu globálního oteplování a jeho dopadu na krajinu. Zrovna nedávno se vrátila z Polska, kde odebírala vzorky z místní soustavy rašelinišť. Teď se vrátila do svého rodného Švédska, a práce na specifickém prostředí rašelinišť ji donutila vrátit se do svého rodného města Amal, kde nebyla od svých čtrnácti let a kde zažila ošklivá rodinná traumata, na která by nejraději zapomněla. 

Tedy, donutila. Nathalie se tak nějak instinktivně rozhodla vrátit se do Amal, ačkoliv by si pro svůj výzkum mohla vybrat z hromady jiných rašelinišť. Ubytuje se v chatkovém komplexu, který spadá pod Slaťský zámeček, kde bydlí trochu extravagantní manželský pár, a doplňuje jej podivínský správce Alex, který je lehce mentálně zaostalý. 

Nicméně Nathalie se těší, že tady, v opuštěném a zapadlém malém městečku bude mít klid na práci a odebere spoustu užitečných vzorků. Jenže rašeliniště je sice krásné, ale také zrádné. Před deseti lety tam přestaly jezdit školní výpravy kvůli zmizení malého chlapce. Na druhou stranu je domovem mnoha ohrožených živočišných druhů a kombinací několika biotopů - starý borový les, slatiniště, a nakonec i samotné rašeliniště. Jenže rašeliniště není krásným a romantickým místem, jak by se někomu mohlo zdát.

Je to místo plné tajemství - staré, rozkládající se stromy kolem, opuštěné nehostinné a temné vody, které jsou zrádné a dokáží člověka rychle stáhnout dolů. Před lety tu děti chodily na výlety, ale jelikož před několika lety jeden chlapec tragicky zahynul, školy volí pro výlety veselejší místa.

Nathalie je samotářská a lidi si snaží moc nepřipouštět k tělu. Ale když každý den vídá ze své chatky mladého běžce, postupně se oba spřátelí. Stanou se z nich dobří přátelé, postupně i milenci, idylku však zničí tragická událost. Johannes je nalezen v rašeliništi s těžkým zraněním hlavy, a je to právě Nathalie, která se stala nechtěným svědkem jeho napadení. Jelikož byla tma, tak policii nemůže poskytnout další informace.

Další den však v rašelině objeví jámu, která až podezřele připomíná čerstvě vykopaný hrob. Když se na místo nálezu vrátí i s policejní fotografkou Majou, po jámě není ani stopa. Navíc se ukáže, že zraněný mladík měl u sebe pytlík plný mincí. To zprvu policisty moc nezaujalo, protože se domnívali, že mince měl jednoduše proto, aby byl při běhání těžší.

Teď to však vypadá, že se jedná o jakýsi druh rituálu. Dávné kultury přeci v rašeliništi obětovávali své krajany, aby se zalíbili Bohům. Když ale policie při pořádném průzkumu rašeliniště objeví další, starší mrtvoly, je jasné, že mají co do činění s šíleným zabijákem. 

Podaří se Maje vypátrat, kdo za tak hrůznými činy stojí? Probere se Johannes z bezvědomí a ukáže prstem na pachatele? A hlavně, podaří se Nathalii vyrovnat se s tragickou minulostí, nebo se dozví něco, co ji přiměje znovu rozjitřit staré rány?Hodnocení: Rašeliniště jsem si vypůjčila před dvěma týdny v knihovně, a moc jsem se na čtení těšila, protože anotace vypadala opravdu zajímavě. A musím říci, že tentokrát jsem si po dlouhé době užívala čtení nějaké novější knihy - u nás vyšla kniha v nakladatelství Host v roce 2018, švédský originál pak vyšel o rok dříve.

Prvně musím vyzdvihnout originální prostředí - nepamatuji si, že bych kdy četla nějakou detektivku či román z prostředí rašeliniště. Autorka skvěle vystihla tajemnou atmosféru - mlžné rašeliniště a okolní příroda zlověstně ožívají. Tak trochu mi to připomnělo staré anglické detektivky a tajuplné močály. 

Na to, že se jedná o autorčinu prvotinu, se jedná o kvalitní thriller. Na začátku knihy jsem si nebyla jistá, do jakého žánru vlastně kniha spadá - zda čtu román, detektivku, nebo thriller, nakonec se ale děj pořádně rozjel, a detektivní zápletka se dostala do popředí.

Hlavní hrdinky jsou tu dvě - Maja a Nathalie, přičemž obě mi byly sympatické (po dlouhé době normální ženské románové hrdinky, a ne žádné labilní psychopatky - ne že bych měla něco proti, ale autoři v poslední době moc normálnosti neholdují), takže tohle bylo taky fajn.

Rašeliniště je čtivá, napínavá a hodně mysteriózní kniha, která mě opravdu bavila. Pachatele jsem tak trochu tušila, v průběhu knihy jsem tipy dvakrát změnila, ale nakonec jsem se trefila, což mi nijak nevadilo, protože o motivu jeho jednání jsem neměla ani tušení.

Hodnotím vysoko, protože jsem se bavila, a trochu i bála a užívala si tajemné atmosféry knihy. Knížka se dá v pohodě přečíst za dva dny, je to pohodové detektivní čtení, ideální na propršené letní večery. Pokud hledáte nějakou novější kvalitní knihu, rozhodně tento thriller doporučuji.

A co Vy? Máte rádi knihy z originálního prostředí? Četli jste nějakou o rašeliništi? Navštívili jste někdy nějaké, u nás v Česku? Já byla kdysi na Mechových jezírkách v Jeseníkách, je tam opravdu krásně. 

Zaujala Vás recenze? Napište mi do komentářů! 

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný zbytek víkendu, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. Děkuji za pěknou recenzi. Myslím, že jsem knihu v roce, kdy vyšla měla v předprodeji. Dost mě tenkrát zaujala. Jsem ráda, že jsem si na ni díky tvému článku vzpomněla. Moc ráda bych si ji taky přečetla. 🙂
  Hezký zbytek víkendu i tobě.

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za recenzi. Tohle by se mi mohlo líbit.

  OdpovědětVymazat
 3. Tuhle jsem nad tou knihou stál v knihkupectví a váhal s koupí.
  Ale jak čtu tak tu tvou recenzi, tak možná při příští návštěvě...

  OdpovědětVymazat
 4. Zajímavé téma na knihu.Zaujala mě.Podívám se po ní a díky za tip.
  Měj se hezky

  OdpovědětVymazat
 5. Musím uznat, že na to, že takové žánry knih moc nemusím, mě tvá recenze na tuto knížku zaujala :).

  OdpovědětVymazat
 6. tak to zní dost zajímavě a láká mě to :) přidávám na svůj nekončící seznam :D

  OdpovědětVymazat
 7. Připomnělo mně to blata z detektivky Pes baskervillský. Taková místa vzbuzují strach.

  OdpovědětVymazat
 8. Ahojky,
  musím říci, že mě kniha zaujala. Tvoje hodnocení je taky pozitivní. Já bych se tento nebo příští týden ráda dostala do knihovny a něco si půjčila, tak to omrknu i ohledně toho Rašeliniště. Já jsem před chvilkou dočetla nový životopis prince Philipa a jako další jsem si připravila nějaký francouzský thriller.
  Měj se krásně,
  Hanka z ciculka.cz

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

I takové věci se stávají...

 Odjakživa jsem byla velice silný introvert. Ani ve školce, později na základce, jsem neměla moc kamarádů. Dáno to bylo i tím, že ve třídě na základce nás bylo jen pět dívek proti velké početní převaze chlapců. Já tam byla tak trochu do počtu - spolužačky si utvořily dvojice, a já byla většinou sama. Od druhého stupně jsem sedávala i sama v lavici, což mi maximálně vyhovovalo - sice jsem nemohla od nikoho opisovat při písemkách, ale zato jsem měla klid na poslech látky od učitele, protože mě nikdo nevyrušoval.  Ale i když ve třídě jsem neměla kamarádky, zato jsem měla jednu o třídu výš. O přestávkách jsme se tedy mohly sejít na chodbě, povídat si, najít si nějaký klidný koutek a tam si povídat. Danča je o dva měsíce starší než já, ale protože já se narodila v září, nechodily jsme spolu do třídy. Což mi bylo opravdu líto. Byly jsme totiž nejlepší a nerozlučné kamarádky od mateřské školy. Tam jsme totiž byly všechny děti v jednom oddělení, takže jsme si často s Dančou hrály, dokonce jsme

Omluva - nemoc

 Milí blogoví přátelé, kamarádi, čtenáři bohužel se budu muset na pár dní vzdát všech blogových aktivit. Dnes po příchodu z práce domů mě přepadla ošklivá střevní chřipka, mám křeče v břiše, horečku, a je mi strašně, cestuju teď mezi toaletou a postelí.  Horečku střídá zimnice, a to mám doma teď kolem dvaceti stupňů. Asi teď létají nějaké bacily ve vzduchu, protože počasí se pořád mění, dneska ráno bylo dusno a pak se prudce ochladilo a teď večer prší... Doufám, že za pár dní mi bude líp, zatím jsem si vzala dovolenou v práci na zítra, a chystám se dnes v brzy do postele. Fakt si nepamatuju, kdymi bylo naposledy tak zle od žaludku... Tak se na mě prosím nezlobte, ozvu se hned, jak mi bude trochu lépe. Ale teď fakt nemám na počítač vůbec náladu a ani moc energii... Děkuji za pochopení, hlavně Vám všem přeji hodně zdraví, Vaše nemocná Eliss ♥

Host (2020)

 Pro horory jsem měla odjakživa slabost. Nejraději mám ty vyloženě duchařské, plné lekaček a hutné tajuplné atmosféry. Předevčírem jsem si hledala na ulozto horory z loňského roku. Napsala jsem do vyhledávače žánr horor, rok 2020, a listovala jsem si seznamem výsledků. Když mě některý film zaujal, vyhledala jsem si o něm na československé filmové databázi o čem vůbec je, a také hodnocení ostatních diváků. A moje volba padla nakonec na britský horor Host. Na první pohled mě překvapilo to, že film nemá ani hodinku, jen šestapadesát minut. Jsem příznivcem kratších filmů, pokud má film více než dvě hodiny, těžko se na něj pak už soustředím, ideální je ta hodinka a čtvrt. Podle popisu film nevypadal špatně. Doba koronavirová ovlivnila snad úplně všechny součásti běžného života. Jsme více na sociálních sítích, případně v kontaktu přes webové kamery či mobily. Na jednu stranu nás to sbližuje, ale jistým způsobem i vzdaluje od toho pravého sociálního kontaktu. Pětici mladých kamarádek napadne