Přeskočit na hlavní obsah

Kler (2018)


Církev je svatá, ale tvoří ji hříšní lidé...

 S polskou kinematografií nemám moc zkušeností. Viděla jsem snad jen nějaké starší snímky od Romana Polanského, a to je tak asi všechno. 

A předevčírem jsem náhodou při brouzdání na československé filmové databázi narazila na Kler. Matně jsem si vzpomínala, že jsem o filmu slyšela, tuším že to bylo někde v rádiu. V Polsku totiž film vzbudil velké vášně, jelikož se dotýká dost citlivého polského tématu - katolické církve a mnohých skandálů, které se v ní děly, a bohužel stále dějí. Poláci patří mezi velmi věřící národy, je tam problém i s u nás "běžným" umělým přerušením těhotenství - je možný jen při vážném ohrožení plodu či matky. Režie se ujal Wojciech Smarzowski - i jeho další režijní počiny jsou velmi zajímavé a jsou hodnoceny vysoko. 

Kler je příběhem tří katolických kněží. Seznamujeme se s nimi na hned na začátku, kde právě probíhá bujará oslava na faře jednoho z nich. Kněz Lisocki je ze všech tří nejvíce ambiciózní - pevně věří, že se jednoho dne dostane do Vatikánu. Zato Trybus nemá velké ambice, zato si však plnými doušky užívá radovánek, které by mu jako muži v božích službách měly být odepřeny - dokonce udržuje až moc přátelský vztah se svou hospodyní. 

Poslední z trojice, Kukula, je nejpočestnější a svým přátelům se ani trochu nepodobá, právě on se ale paradoxně ocitne v centru celé tragédie. Jednoho dne totiž v kostele zkolabuje mladý ministrant, a Kukula se nešťastnou náhodou stane obviněným ze sexuálního násilí na mladých chlapcích. Jak se může někdo, kdo celý život věří v Boha a káže jeho Písmo, vyrovnat s tak hrozným nařčením? Dveře natřené hanlivými nápisy a pokřiky místních budou jen začátek...

Kněží pijí a znásilňují. Polský film trhá rekordy v návštěvnosti a rozděluje veřejnost | Kultura | Lidovky.cz

Na film jsem se strašně moc těšila. Navnadilo mě i hodnocení na československé filmové databázi - Kler je v červených číslech, a dvaaosmdesát procent, to je příslibem kvalitní podívané.

Podle režiséra mají všechny scény z filmu, s výjimkou jediné, reálný základ. Doba je stále modernější, a toto se dotýká ve velké míře i církve. Faráři jezdí ke svým ovečkám supermoderními auty, mají dotykové telefony, a jejich vztah k alkoholu není rozhodně nepřátelský. Jenže stále platí ta zásada celibátu, jakýkoliv pohlavní styk či manželství je přísně zapovězeno.

Ve filmu je řečena jedna pěkná věta. I to nejdivočejší zvíře nežije v celibátu. Jak má toto zvládnout normální, zdravě smýšlející člověk? 

Pokušení musí být opravdu velké. Vždyť sex je příjemná záležitost, člověk se při něm uvolní, zaplní jej pocity štěstí, a vydržet zcela bez něj není přirozené. Vím, že jsou mezi námi asexuálové, lidé, kteří žijí dobrovolně bez sexu, ale těch upřímně zase tolik není. Vím, že láska k Bohu je u farářů a knězů velmi silná, ale ony tělesné potřeby jsou někdy silnější než... Všechno. A pak to právě může skončit tak, že na to doplatí malí nebo velmi mladí chlapci, kteří jsou první na ráně, a ten kněz toho prostě využije. Je to nechutné, podlé, nízké, ale bohužel se to děje. Nedovedu si představit, jak musí být ten člověk sexuálně frustrovaný, když zneužije dítě.

A z tohoto je pak trauma na celý život. Nechybí ani výpovědi obětí, lidí, kteří se odhodlali o svých zážitcích mluvit, ale třeba až po třiceti letech. Zneužité děti byly znásilňovány opakovaně, bylo jim vyhrožováno, pokud o tom, co se stalo, někomu poví, a zvrhlí kněží se nebáli vyhrožovat chlapcům i božím trestem - například tím, že se budou smažit v ohni pekelném...

Dost šokující pro mě bylo i to s těmi umělými přerušeními těhotenství. Jedna scéna je dost vypjatá, mladá Polka kvůli tomu, že chtěla potrat, přijela do České republiky, a u nás jí ho samozřejmě lékaři provedli. Mimochodem, k nám opravdu mohou jezdit Polky na potrat, oficiálně to uvedlo i ministerstvo zdravotnictví, a to už v roce 2016. Každá žena má mít právo se svobodně rozhodnout, i polské zákony by na to měly myslet, chápu, že  spousta lidí je zarytými odpůrci potratů, ale když je žena v tíživé situaci, a polské zákony na toto prostě nemyslí? Je to fér?

No, trochu jsem odbočila, zpátky k filmu. Celou dobu jsem byla doslova přikována k obrazovce, děj mě úplně pohltil, a nestačila jsem se divit, k čemu může v církvi docházet.

Herecké výkony byly opravdu skvělé, scénář i režie perfektní, hudební složky ve filmu moc není, což je dobře, protože by jen kazila dojem, ale když už zazní, je dechberoucí. Zajímavostí je to, že spousta scén se točila v České republice, a pár vět česky ve filmu zazní.

Film se mi líbil, hodně mě šokoval, vzal mi dost iluzí, které jsem dodnes o církvi měla - zvláště v té polské, kdo by řekl, že takto zbožný národ bude mít tolik skandálů... 

Celý film hodnotím pěti hvězdičkami z pěti možných - tu poslední hvězdu dávám hlavně za naprosto šílenou závěrečnou scénu. Dlouho mě nic tak nedostalo. Z filmu mám husí kůži ještě teď a dlouho jsem o něm přemýšlela, vlastně pořád přemýšlím.

Pokud jste film neviděli, doporučuji.

A co Vy? Viděli jste tento film? Nebo ne? A chystáte se na něj třeba někdy podívat? Napište mi do komentářů!

Doufám, že se Vám článek líbil, přeji krásný den, a děkuji za přečtení a komentáře, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. Film jsem neviděla,ani o něm nečetla,ale filmy s podobnou tematikou jsem už viděla.Poláci kdysi měli moc pěkné filmy,hlavně historické.Za mlada jsme do kina chodili snad na všechno.Ráda bych film viděla a tak si pohlídám program našeho kina.
  Měj hezký začátek týden

  OdpovědětVymazat
 2. Film neznám, ale chtěla bych ho vidět. Porozhlédnu se po něm.

  OdpovědětVymazat
 3. To vypadá hodně zajímavě! Mám za to, že ve všech organizacích, ve kterých začnou fungovat vztahy na rovině moc-bezmoc, se dějí nepěkné věci podobného rázu, ať už se ona organizace zaštiťuje čímkoli. Když jde o Boha, tím hůř.

  OdpovědětVymazat
 4. To zní opravdu hodně zajímavě. Děkuji za tip!
  Leník

  OdpovědětVymazat
 5. Zajímavé! Pokusím se film dohledat. :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Tak tento film mě zaujal, ten musím vidět! :)

  OdpovědětVymazat
 7. A mám ho ve své pidi databázi filmů, které rozhodně musím :-) vidět. Děkuji za tip.

  OdpovědětVymazat
 8. Tohle mě zaujalo, jsem dost proti církvi a tohle jsou hrozný aféry a podle popisu by se mi to mohlo líbit.

  OdpovědětVymazat
 9. Polské filmy mám rád. Hlavně od režiséra Krzysztofa Zanussiho (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Zanussi)

  OdpovědětVymazat
 10. Film jsem neviděla, ale ráda si ho shlédnu. Podle popisu vypadá zajímavě. 😊

  OdpovědětVymazat

 11. Film, o kterém píšeš, může být opravdu poutavý a výborně natočený, se silnými scénami i dobrými hereckými výkony. Hony na čarodějnice se dělaly v každé době, ta dnešní se liší jen tím, že se neupaluje - ale lynč, morální nebo i ten fyzický, je pořád v možnostech.
  Celibát musí být opravdu hodně těžký, myslím, že právě z těchto důvodů si faráři drželi farské kuchařky. I když, pochopitelně, ty mohly být opravdu jen kuchařkami. Co se týče potratů, to je hodně citlivé téma, protože žena se má právo rozhodnout o svém životě, ale tím potratem už rozhoduje i o životě toho druhého. Chápu model, kdy je žena traumatizovaná třeba ze znásilnění, nebo jde o dítě, které může mít genetickou vadu hodně závažnou.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js