Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 332 T.M.A.

 Autor: Martin Němec, Juraj Herz 

Žánr: Horor, Mysteriózní, Novela

Mé hodnocení: 40%

Obsah: Marek má na první pohled vše, co by si mohl přát. Slibně rozjetou kariéru v kapele, kde hraje na kytaru, o dobré přátele a peníze také nemá nouzi. Ale jednoho dne už toho všeho má dost, a znenadání opustí všechny své jistoty a rozhodne se vrátit do zapadlé vísky, kde prožil dětství. Chce si totiž splnit svůj dávný sen a začít malovat obrazy, vstřebat do sebe tu atmosféru samoty, a taky dát dům, který pomalu chátrá, trochu do pořádku. 

Jenže když Marek přijede na místo, cítí, že je něco v nepořádku. Jakoby byl dům zahalen do vlastního ticha - kolem nebzučí hmyz, nezpívají ptáci, není prostě nic slyšet, což jen přidává na ponuré atmosféře místa. Ke své smůle zjistí, že je něco s elektrikou, pojistky ne a ne nahodit. Vydá se tedy do místní sámošky, která jakoby zamrzla v čase, a kde se místní scházejí místo v hospodě. 

Místní jsou k nově příchozímu nepřátelští, a atmosféra podstatně zhoustne ve chvíli. kdy Marek prohodí, že teď bude nějakou dobu bydlet na samotě u "Švarcštajnů." Ale elektrikáře se mu sehnat nepodaří. Když se vrátí domů i s menším nákupem, čeká jej překvapení. Elektrikář Bouchal už dává elektriku do pořádku, a za pár minut už staré zářivky prosvětlí celý dům. 

Zdá se, že kolem domu se pohybuje nezvaný vetřelec - nebo je to jen šustot spadeného listí...? Další dny se Marek věnuje úklidu, ale také začíná pomalu malovat. Jenže jeho obrazy, kdysi tak veselé a nápaditě barevné, se nyní proměnily v temné abstrakce s náznakem gotiky. Jakoby dům vyzařoval jakousi podivnou, temnou auru! 

Marek se postupně seznamuje s místními. V hospůdce se dozví, že na místě, kde stojí jeho rodný dům, kdysi bylo rituální pohřebiště, a za války tu mělo sídlit gestapo. Dokonce tu má být i jakýsi obětní kámen! Jenže nejsou to jen typické "hospodské" žvásty? 

V celkem nepřátelském prostředí starousedlíků si Marek najde jedinou spřízněnou duši, a to pošťačku Lucii. 

Postupně Marek propadá čím dál víc temné energii domu. Téměř nevychází ven, nebere nikomu telefon, a maluje čím dál šílenější obrazy. Vybavují se mu totiž věci z minulosti, před kterými chtěl utéct, dávná tragédie jeho rodičů, a pak také události z roku 1944. Proč se domem nesou německé písničky hrající z rádia, které je vypojené ze zásuvky? A co se vlastně skrývá ve sklepě, na jehož dveřích stojí zlověstný německý nápis VERBOTEN

Dokáže Marek zvítězit nad tímto Bohem i lidmi zapomenutým místem, nebo se stane další obětí temného domu? Jeho svět zvolna pohlcuje hladová a všudypřítomná tma...Hodnocení: T.M.U. jsem si koupila při své poslední objednávce z knižního antikvariátu. Už kdysi jsem totiž slyšela o stejnojmenném filmu, který jsem ale dosud neviděla, měla jsem jen zafixováno, že se jedná o horor.

Na přebalu knížky je informace, že novela vznikla podle stejnojmenného scénáře. Čili nejprve film, potom až kniha - na konci je pár fotografií, které jsou z filmu, který byl natočen v roce 2009. Byla jsem zvědavá, jak se mi knížka bude líbit - horory jsou něco, co na filmovém plátně čeští tvůrci moc neumí, tak jsem očekávala spíše průměr. 

Hned na začátek musím zmínit, že jedná opravdu o novelu - krátký příběh. Písmo je trochu větší, a obsah je celkem sto stran, plus fotografie z filmu. Dá se tedy zhltnout za jeden či dva deštivé večery - právě teď na podzim celkem ideální čtení. 

T.M.A. se čte poměrně rychle. Ale styl psaní mi úplně nesednul. Jedná se o horor, ale ten strach jaksi autoři nedokázali moc přenést ze stránek knihy až na čtenáře. Atmosféra je místy strašidelná, ale pořád to působí tak nějak moc násilím našroubované na sebe.

K postavám si nelze utvořit moc vztah - jsou ploché, bez náznaku nějaké hloubky. Dialogy místy postrádají úplný smysl a logiku. Ale co mi vadilo nejvíc, byla časová orientace v ději - já vůbec nevím, jak dlouho Marek vlastně byl v tom starém domě, jen bylo očividné, že je podzim. Dost mi ta prázdná místa v ději vadila. 

Historická vsuvka, která má mnohé vysvětlit, působila místy až směšně, dobové reálie také moc neseděly, takže v tomto ohledu zklamání. Pěkná zápletka byla ta z Markovy minulosti a to, jak to vlastně ovlivnilo budoucnost, ale velká škoda, že to nebylo rozvinuto trochu podrobněji...

Závěr byl takový... No nevím, jestli úplně typicky hororový, ale tak nějak jsem ho čekala, takže žádné velké překvapení. Problém této knížky je, že byla napsána až poté, co už byl natočen film - tedy podle scénáře. 

Pro mě moc kostrbaté, bez fantazie, nudné ploché postavy, sice fajn náznaky hororové atmosféry, ale to na dobrou knížku nestačí. Dávám dnes tedy čtyřicet procent, a rozhodně knížku doporučit nemůžu. Dnes večer se plánuji podívat na filmové zpracování - je dostupné ke shlédnutí na YouTube, takže jsem zvědavá, jak se mi bude líbit! Ale vzhledem k tomu, že má aktuálně na csfd.cz pouhých třicet devět procent, tak to bude srovnatelně kvalitní s knihou... 

Ale uvidím! 

A co Vy? Viděli jste horor T.M.A.? Máte rádi knihy, které jsou napsané podle filmových scénářů? Zaujala Vás recenze? Máte rádi české a slovenské horory? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥


Komentáře

 1. Kdysi dávno jsem T.M.U . viděla , byla jsem hodně natěšená , ale přišlo zklamání . My Češi obecně moc horory moc neumíme nebo aspoň dle mýho názoru , ale něco se občas zase hodně povede i u nás - třeba takovej film Travis z roku 1996 je naprostej luxus a zatim ho pro mě z naší domácí produkce nic nepřekonalo .

  OdpovědětVymazat
 2. Hned na začátku článku jsem si říkala, že je mi to nějak povědomé, že jsem viděla film, protože se mi při čtení ten dům úplně vybavil a zmínka o válečné minulosti to potvrdila. Ale vůbec už nevím, kde jsem to viděla. V kině určitě ne, spíše na nějakém nosiči. Na závěr mne překvapilo, že byla kniha napsána podle scénáře a né naopak. Z filmu si pamatuju hlavně ty záhady v domě, které opravdu hororové byly, ale pak související válečné scény a boje mi spíše přišly divné, jakoby oživaly mrtvoly....Dalo by se říci, že mi v paměti zůstal hlavně ten Markův příjezd k domu a první záhady a pak to mám v mlze, asi to nezaujalo.

  OdpovědětVymazat
 3. Tyjo tak to je škoda. Začátek mě navnadil a jako ty jsem zaregistrovala existenci toho filmu, párkrát jsem si vždycky řekla, že to musím vidět, a ještě jsem se k tomu nedostala. A krátká knížka by byla ještě lepší. Ale s tím, jak to popisuješ, to asi shánět nebudu.

  OdpovědětVymazat
 4. Zápletka zní dobře, tvoje hodnocení už výrazně míň... Škoda

  OdpovědětVymazat
 5. neznám :) a ani mě to neláká :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Vášně kolem voleb

 Od té doby, co jsem v osmnácti letech získala právo volit, tak toho využívám. Účastnila jsem se zatím všech voleb - ať už to bylo do parlamentu, senátu, komunálních, ale i těch prezidentských. Vždy mi přišlo tak nějak líto, že by můj hlas měl jen tak propadnout. Už za pár dní nás čekají opravdu důležité volby - na pět let si budeme volit novou hlavu státu. Přiznám se, že v posledních volbách jsem svůj hlas dala Miloši Zemanovi. Bylo to zčásti dáno i tím, že žádný lepší kandidát tam nebyl. Ani jeho protivník Jiří Drahoš mě nijak nezaujal - na vykonávání funkce mi přišel příliš "měkký."  Když mám hodnotit svou volbu zpětně, tak mě bohužel ve svém druhém volebním období v mnohých názorech a postojích zklamal, ale upřímně nevím, zda by některý z jeho protikandidátů zastával svou funkci lépe. Když začaly volební kampaně, všude se objevovaly billboardy s kandidáty, plákátky s líbivými hesly typu "konečně budeme mít důstojného prezidenta!" a různě. Já sama se vždycky rozh

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Je to udržitelné?

 Stalo se už takovou tradicí, že současná vláda dělá spoustu nepopulárních kroků, které vzbuzují u občanů velkou nevoli a vztek. Nepopírám, že za všechno vláda nemůže. Ale tak si říkám, jestli to, co se děje poslední týden, není už tak trochu přes čáru, a zda to není výsměch poctivému, pracujícímu člověku, který si často nepřeje nic jiného, než žít klidně a v rámci možností i důstojně.  Jelikož jsem člověk mladší čtyřiatřiceti let, podle současných propočtů bych měla odejít do důchodu v 68 letech. Tak nějak nevím, zda se tomu věku smát, či nad tím brečet, protože to je prostě strašné číslo. Podle lékařů už totiž v pětašedesáti letech nastává zlom - člověk začíná trpět řadou chronických nemocí, které tak nějak už ke stáří neodmyslitelně patří. Dochází také k rychlému snižování psychických a fyzických sil, s tím jde roku v ruce i vyšší nemocnost.  Mojí mamince bude letos šedesát let. Stále ale ještě chodí do práce, do důchodu jí ještě nějaký ten rok chybí. Do svých čtyřiceti let pracoval