Přeskočit na hlavní obsah

Abstinent (2019)

 Jsou palčivá témata, která hýbou naší společností, ale bohužel jsou často upozaďována a je na ně dost málo brán zřetel. Poslední dobou mi přijde, že jsou hodně v kurzu na televizních obrazovkách komerčních stanic různé slaboduché seriály s pitomou zápletkou a stále stejnými obličeji herců - na některé už mám opravdu alergii!

Já vím, že být v dnešní době originální je těžké, ale přece...

A pak tu jsou filmy, seriály či minisérie, které chtějí opravdu diváka zaujmout, kladou si za cíl to, aby si od televizní obrazovky či z návštěvy kina něco odnesl. 

Alkoholismus je velmi vážné téma, a bohužel ve svém okolí vídám spoustu lidí, známých, sousedů, kteří jsou na alkoholu závislí. A jen málokterý alkoholik si dovede přiznat svou závislost. Jasně, já si taky ráda občas dám skleničku nějakého sladkého pití - mám ráda třeba Frisco, Cider, a jemné růžové víno. Ale dám si opravdu jen příležitostně - jednou za tři měsíce, a někdy ani to ne. A nijak mi to nechybí. Není to tak, že bych každý pátek musela pít pro uvolnění, od toho mám jiné radosti...

Omlouvám se za malé odbočení! Problémem je i alkohol u mladých lidí. Jasně, když mi je osmnáct, můžu si dělat co chci, to je jasné. Ale ono je i v tomto věku lehké sklouznout k závislosti, ač se to může zdát jako hloupost...


Když jsem při listováním televizním programem zběžně pročítala nabídku filmů, které běží až pozdě v noci, zaujal mě Abstinent. Tento film jsem už kdysi chtěla hrozně vidět, ale bohužel nebyl nikde k sehnání, takže jsem na to pozapomněla. 

Nedávno jsme si s přítelem udělali radost a koupili si novou televizi, kde nám funguje i internetová aplikace, kterou platíme k internetovému připojení - sledování.tv. Výhodou této aplikace je, že se zde dají filmy i seriály přehrát zpětně - bohužel ne všude jdou přeskočit ty otravné reklamy. Film měl běžet v neděli pozdě večer, a já jsem si jej mohla v klidu pustit zpětně odpoledne po práci.

Devatenáctiletý Adam (Josef Trojan) je tak trochu floutek. Rodinné zázemí nemá moc optimální - rodiče vydělávají pěkné o peníze, nouzi tedy Adam rozhodně nikdy nepocítil. Ale díky tomu nemají tak trochu čas na jeho výchovu. I když, neměl by se už v devatenácti o sebe starat sám?

Adam má zrovna před maturitou, té ale nevěnuje příliš mnoho pozornosti. Důležitější pro něj je zábava - ať už je to velká party v klubu, nebo pár pivek ve staré klubovně s nejlepším kamarádem Kamilem, se kterým chodí do stejné třídy. A pak tu jsou samozřejmě holky - konkrétně Andrea, která je tak trochu Adamova dívka, ač jejich vztah je rozporuplný - vše ale může změnit pozvání na maturitní ples! 

Adama začne totiž stravovat alkohol. Nevinné popíjení plné legrace a uvolnění se najednou přehoupne v cosi mnohem více démoničtějšího. Sice si připadá uvolněnější, je s ním legrace a už si nepřipadá mezi ostatními tak nudný, ale pití ho začíná stravovat čím dál více.

Nakonec Adam skonči v protialkoholní léčebně. Zde se mu intenzivně věnuje psychoterapeut (Vasil Fridrich.) Když jej navštíví rodiče spolu s advokátem, je jasné, že nejde o přátelskou návštěvu. Ukazuje se, že zde svého syna tak trochu "uklidili" před světem, a ve hře je i soudní proces. Co vlastně Adam provedl tak hrozného pod vlivem, že nastoupil nedobrovolně na léčení?

A podaří se mu pochopit, že stát se doživotním abstinentem je jeho jediná šance na slušný život? Život a krutá realita tam venku nemusí být pro každého únosná. Může Adam uspět i přes velké překážky, nebo je jeho osud utopený v lahvi kvalitní whiskey? Abstinent je hodně komorní film o pár postavách. To ale vůbec nevadí, obecně preferuji filmy, který není příliš přehlcen postavami - stejně jako u knih. Jako první musím pochválit pěkné grafické zpracování úvodních titulků, to se u českého filmu jen tak nevidí! 

A pak už následují scény z psychiatrické léčebny. Adam kouká do okna vyšetřovny, a v muži zmítajícím sena lůžku, který právě prožívá záchvat deliria tremens, vidí sám sebe. Kdy se mu to vlastně celé vymklo z ruky? Kdy nastal ten zlom, kdy už nemohl bez hltu alkoholu ani v klidu posedět ve školní lavici a soustředit se na výklad?

Zde mi trochu vadilo, že Abstinent nešel nijak moc do hloubky. Tak trochu mi to přišlo spíchnuté horkou jehlou. Prostřihy z večírků, pití s kamarádem v klubovně, jasně. Ale pořád to bylo jen klouzání po povrchu. 

Herecký výkon Josefa Trojana byl lehce nadprůměrný, a opravdu mě šokovala jeho fyzická podoba s otcem, ta je evidentní na první pohled! Roli psychiatra tu ztvárnil Vasil Fridrich, ten se už roky objevuje v jednom nekonečném seriálu, a je to pro mě opravdu zajímavý herec, ačkoliv ho mám zafixovaného spíše jako záporáka, tady mě příjemně překvapil.

Moje velká výtka je v tom, že v příběhu chyběla gradace. Adam prostě pořád jen kalil s kámoši, vším se propíjel, ale tak nějak z toho nebylo znát, že je závislý. Tohle bylo podané zvláštně. A i vztah s jeho přítelkyní byl prapodivný. Ten kluk měl všechno, ale přesto se rozhodl pít jako duha - budiž, jeho rodiče stáli za ho*no, ale stačí to k tomu, aby se z něj v devatenácti stal závislák na alkoholu? Nevím, nevím... Možná si s tím scénárista nebo režisér nevěděl pořádně rady? Je to ale velká škoda...

No a ono závěrečné vysvětlení události, kolem které se pořád chodilo po špičkách a udržovalo diváka v napětí, to už bylo trochu lepší. Ale pěkné vysvětlení toho všeho brzdila nudná vata okolo, a bohužel pro mě Abstinent není nijak oslnivým filmem i přes závažnost tématu, kterému se věnuje. Na československé filmové databázi má aktuálně padesát procent, a toto hodnocení je bohužel dostačující i v mých očích...

Jsem opravdu v rozpacích. A ani písnička v titulcích od skupiny Nebe se mi nijak moc nelíbila... Je skvělé, že se i čeští tvůrci zaměřili na tak důležité téma, jako je nezdravé pití alkoholu u mladších ročníků. Ale celek je odfláknutý, chybí tomu hloubka, a kdybych měla hodnotit, tak dám maximálně dvě hvězdičky z pěti...Pokud se chcete podívat na film o důsledcích alkoholismu, tak z českého rybníčku můžu doporučit film Úsměvy smutných mužů. Před lety jsem na něj byla v kině s přítelem, a jedná se o moc hezké dílo!

A co Vy? Viděli jste film Abstinent? Jaký na něj máte názor Vy? Líbil se Vám? Zaujal Vás herec Josef Trojan už v nějakém jiném snímku? Máte rádi filmy s tématem závislostí, které jsou inspirovány skutečnými životními osudy? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. Celkem obehraná písnička, jen dnes tomu oproti chlapům (a někdy i ženám) propadají i mladí - někdy hodně mladí. Mají peníze - říká se jim "zlatá mládež".

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj Eliss, viděla jsem jen film Úsměvy smutných mužů, Abstinenta ne. Filmy s tématy závislostí nějak záměrně nevyhledávám, zažila jsem alkoholika v rodině a to mě stačilo. Měj se dobře, Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Díky, že jsou tady lidé, jako ty, co o alkoholismu mluví. Jsem rád, že aspoň někdo. Mělo by o tom mluvit více lidí.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Host (2020)

 Pro horory jsem měla odjakživa slabost. Nejraději mám ty vyloženě duchařské, plné lekaček a hutné tajuplné atmosféry. Předevčírem jsem si hledala na ulozto horory z loňského roku. Napsala jsem do vyhledávače žánr horor, rok 2020, a listovala jsem si seznamem výsledků. Když mě některý film zaujal, vyhledala jsem si o něm na československé filmové databázi o čem vůbec je, a také hodnocení ostatních diváků. A moje volba padla nakonec na britský horor Host. Na první pohled mě překvapilo to, že film nemá ani hodinku, jen šestapadesát minut. Jsem příznivcem kratších filmů, pokud má film více než dvě hodiny, těžko se na něj pak už soustředím, ideální je ta hodinka a čtvrt. Podle popisu film nevypadal špatně. Doba koronavirová ovlivnila snad úplně všechny součásti běžného života. Jsme více na sociálních sítích, případně v kontaktu přes webové kamery či mobily. Na jednu stranu nás to sbližuje, ale jistým způsobem i vzdaluje od toho pravého sociálního kontaktu. Pětici mladých kamarádek napadne

Odvrácená strana sladkého ovoce

 Nepatřím mezi zrovna velké milovníky ovoce. Sem tam si dám jablečnou nebo jahodovou přesnídávku, v zimě, hlavně mezi svátky, si ráda oloupu mandarinku nebo pomeranč, ale jinak se musím přiznat, že konzumaci ovoce moc nedám. Jedinou výjimkou jsou ale banány. Ty můžu opravdu kdykoliv, v jakékoliv podobě. Ať už je to přesnídávka, třeba i ta domácí, ideálně s piškoty. Banánům jsem přišla na chuť v devatenácti, kdy jsem měla problémy s nedostatkem fosforu, a jelikož jsou banány jeho velkým zdrojem, tak jsem je jedla doslova po kilech, a od té doby jsem si je zamilovala. Alespoň dvakrát týdně si s sebou beru banán na svačinu. Nevadí mi ani ty přezrálé, jím i ty "tmavé boláky", které spousta lidí vykrajuje ven. Přezrálé banány totiž mají pro lidské tělo velké množství benefitů!  Díky přezrálosti obsahují velké množství antioxidantů, které pomáhají před poškozením buněk v lidském organismu. A hnědé skvrny na banánech pomáhají při pálení žáhy - působí proti kyselosti. Často si u nás

Konec letního času

 Dnes brzy ráno došlo ke každoroční změně času z letního na zimní. Správně se ale tento čas nejmenuje "zimní," nýbrž standardní, nebo středoevropský. Našla jsem na internetu obě varianty. Je fakt, že ani ve stolním kalendáři není nový čas popsán jako "zimní," nýbrž je tam jen napsáno: Konec letního času.  Čas se tedy dnes ve 3:00 ráno posunul na 2:00. Prakticky se tedy vyspíme o jednu hodinu déle, jenže o to dříve se začne večer stmívat. Jako dítě školou povinné jsem nějaké střídání letního a zimního času nepociťovala. Jen jsem si přetočila hodiny na budíku, a to bylo všechno. Necítila jsem, že bych měla nějak rozhozený biorytmus, že by se mi hůře vstávalo, vůbec nic. Ale jak roky plynou, věkem se pomalu, ale jistě blížím ke třicítce, tak už můj organismus snáší změny z letního na zimní čas a opačně podstatně hůře. Je fajn, že se vyspím o hodinu déle. Ale do práce budu chodit tak jako tak za tmy, protože většinou jezdím do práce ve čtyři nebo v pět hodin ráno.  Musí