Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 193 Tklivá melodie

 Autor: Virginia C. Andrewsová 

Žánr: Román, Pro ženy, Pentalogie

Mé hodnocení: 80%

Obsah: V prvním díle nové knižní série Virginie Andrewsové se seznamujeme s čtrnáctiletou Melody Loganovou, která žije šťastně se svými rodiči v hornickém městečku Sewell v Západní Virginii. Máma Haille pracuje v kosmetickém salonu, a tatínek Chester pracuje v hornickém dole.

Právě tatínek je středobodem Melodina světa, protože z něj cítí mnohem větší lásku a porozumění, než od své matky, která je i po práci věčně někde pryč s partou kamarádek. 

Jednoho dne ale dojde k tragédii, která změní osud mladé dívky i její matky. Chester umírá při důlním neštěstí spolu s několika dalšími horníky. Melody je otřesena, a ještě více se její svět zhroutí, když jí matka oznámí, že odjíždějí z města za příbuznými, které nikdy neviděla, a doma se o nich téměř nemluvilo. Dívka je nucena opustit své sousedy, přátele ze školy, a nejvíce jí bude chybět nejlepší kamarádka Alice.

Na ostrůvku Cape Cod se Melody seznamuje se strýcem Jacobem, bratrem svého otce, tetou Sárou, a také s bratrancem Carym a jeho mladší sestřičkou May, která je bohužel od narození hluchá. Strýc Jacob je úplný opak svého bratra, přísný, nemluvný, a teta Sára je až přehnaně úzkostlivá a nervózní.

Haille Melody oznámí šokující novinu, a sice že odjíždí se svým novým přítelem Archiem do New Yorku, budovat si kariéru modelku, a Melody zůstane u svých nových příbuzných. Dívce bohužel nezbyde nic jiného, ale u svých nových příbuzných se necítí zrovna nejlépe.

Seznamuje se i se svými prarodiči, přísnou Olivií, a Samuelem, který je jejím úplným opakem, a který Melody tolik připomíná zemřelého tátu. 

Dívka postupně odhaluje rodinná tajemství. Proč je Chester černou ovcí rodiny, která ho úplně zavrhla, a spolu s ním i jeho ženu? Jako by toho nebylo i tak na dívku příliš, teta Sára se v ní úplně zhlédla, vidí v ní totiž svou mrtvou dceru Lauru, která za záhadných okolností zahynula při lodním neštěstí, a její tělo se navíc nikdy nenašlo. Laura byla Caryho dvojče, byli si tedy hodně blízcí, ale jak se Melody ve škole dozví, možná si byli i bližší, než je zdrávo pro bratra a sestru...

O tajemství, lži, nenávist, ale také pochopení nebude v této knížce a i v dalších pokračováních nouze...

Hodnocení: Po dlouhé době jsem sáhla po ženském románu, potřebovala jsem si odpočinout od všech těch detektivek a hororů, a moje volba padla právě na tuto knížku a autorku.

Od V. C. Andrewsové jsem četla již před několika lety také románovou pentalogii Květy z půdy, která byla o nechtěných sourozencích a jejich životních osudech. Květy z půdy byly dokonce i několikrát zfilmovány, ale film příliš nedoporučuji, protože se od knihy liší jako den a noc.

Tklivá melodie se mi četla jedním dechem, knížku jsem měla přečtenou za dva dny i přes téměř tři sta stránek. Ženské romány nemám v oblibě, například knížky od Danielle Steel jsem četla, když mi bylo tak dvanáct, a dnes už bych po jejích románech nesáhla, připadají mi bezduché a zápletka je v podstatě pořád stejná, ale samozřejmě nemám nic proti lidem, co mají její knížky rádi, každý máme jiný vkus.

Andrewsová píše opravdu čtivě, do hlavní hrdinky a jejího nelehkého údělu jsem se dokázala vcítit, stránky jsem doslova hltala. Melody i její rodina jsou vykresleni uvěřitelně, jejich charaktery jsou pečlivě popsány, čtenář si tedy dovede tyto lidi doslova představit, jak jsem to dělala během čtení já.

Líbil se mi i šokující zvrat na závěr, a nemůžu se dočkat dalšího dílu - bohužel v knihovně byl zatím jen k vypůjčení tento první, doufám, že se mi dostanou do ruky co nejdříve!

Pokud máte rádi ženské romány, a nechcete si přečíst něco nudného a kýčovitého, tuto autorku a její pentalogie rozhodně doporučuji, nebudete zklamaní!

A co Vy? Četli jste tuto knížku, nebo nějakou jinou od této autorky? Nebo jste viděli filmová zpracování? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥Komentáře

 1. Tklivým věcem se vyhýbám. Tato kniha nebude mým šálkem čaje...😌

  OdpovědětVymazat
 2. No podle popisu to nevypadá moc na "červenou knihovnu" a bude to asi zas něco jiného...

  OdpovědětVymazat
 3. Já si myslím,že by to bylo zajímavé čtení tedy alespoň pro mě :-) I když stále mám nejraději od Danielle Steelová, Betty Mahmoodyová, Colleen McCulloughová ty bych mohla číst stále :-)Hezkou sobotu přeji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Páni, páni, páni! Já tě tak rád vidím, tady v komentářové sekci blogu od Eliss, Iveto! :) (Pro kontext ostatním: Já již několik let komentuji výtvory Ivet.) Já na tebe tak rád narazil a ovzlášť na blogu, který je mi tak moc sympatický. :)

   Vymazat
 4. Tenhle žánr není můj šálek kávy, jak v tom není trochu krve nebo alespoň jedna mrtvola, nic pro mě. Ale to už je můj problém, že jo :).

  OdpovědětVymazat
 5. Podobné knihy nejsou mým šálkem čaje, nicméně nevylučuji, že občas nějakou přečtu.

  OdpovědětVymazat
 6. To zní zajímavě! :O Myslím, že by se mi tato kniha líbila k přečtení! )

  OdpovědětVymazat
 7. Vypadá to hodně zajímavě. Občas je potřeba si oddechnout. Podívám se, jestli ji mají u nás v knihovně.
  Ps. Také si dělám čtenářský deník a mám stejně knížek, jako Ty 😀
  Leník

  OdpovědětVymazat
 8. Na ženské romány už nejsem dávno,ale knížku bych doporučila své vnučce.Hltá jednu knížku za druhou,jako já v jejím věku a myslím,že by se ji kniha líbila.Já jsem spíše na ty detektivky,nebo spíše hodně psycho.
  Měj se hezky

  OdpovědětVymazat
 9. Príbeh je určite veľmi zaujímavý, škoda len že už málo čítam... Ale ak by bol sfilmovaný a "šupli" by ho do tv, tak si ho iste rada pozriem! Díky za inšpiráciu. 👍

  OdpovědětVymazat
 10. Určitě to bylo moc zajímavé čtení - taky bych raději, kdyby to bylo zfilmované. :-)

  OdpovědětVymazat
 11. Mě se líbí, jak se umíš písemně vyjádřit. Já to tak dobře neumím. Mě lidé vysvětlovali, že jak člověk hodně čte, že se to potom naučí a možná je to i tvůj případ, že si četla profesionální literaturu, tak ses jí naučila sama zpracovávat.

  Já jako pomalý čtenář nejsem člověk, co by četl normálně knižní recenze, ale chtěl jsem ti udělat radost. :) Líbí se mi děj. Vypadá zajímavě a v kombinaci s tím, jak píšeš je to skvělý mix.

  Film jsem neviděl. Knihu jsem taky nečetl a autorku neznám. Takže obvyklá situace. Já přečetl asi 23 knih a pamatuji si tady dvě z nich, což je teda mega velká náhoda. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Maxi, jsem moc ráda, že jsi se po delší době ozval! :) Tvé komentáře mi moc chyběly. Je myslím velká škoda, že jsi přečetl tak málo knížek, třeba bys časem našel žánr, který by tě opravdu bavil, a čtení by tě chytlo :) A máš u mě ještě slíbený ten článek, tak to samozřejmě pořád platí, kdybys měl zájem si ho u mě napsat :) Přeji ti hezký den!

   Vymazat
 12. To je poprvé, co se setkávám s autorkou a s knihou. :) Jinak ženské romány mám ráda a hlavně k nim zavítám pokaždé, když si chci u četby odpočinout a vypnout. :)

  OdpovědětVymazat
 13. Upřímně vypadá hodně dobře. Bohužel je to starší kniha a já bohužel na starší knihy nemám čas, musím číst novinky v práci a ve volném čase knihy, které mám na seznamu. Je to dlouhý seznam, ale přidám na něj i tuto. Snad se k ní dostanu.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Host (2020)

 Pro horory jsem měla odjakživa slabost. Nejraději mám ty vyloženě duchařské, plné lekaček a hutné tajuplné atmosféry. Předevčírem jsem si hledala na ulozto horory z loňského roku. Napsala jsem do vyhledávače žánr horor, rok 2020, a listovala jsem si seznamem výsledků. Když mě některý film zaujal, vyhledala jsem si o něm na československé filmové databázi o čem vůbec je, a také hodnocení ostatních diváků. A moje volba padla nakonec na britský horor Host. Na první pohled mě překvapilo to, že film nemá ani hodinku, jen šestapadesát minut. Jsem příznivcem kratších filmů, pokud má film více než dvě hodiny, těžko se na něj pak už soustředím, ideální je ta hodinka a čtvrt. Podle popisu film nevypadal špatně. Doba koronavirová ovlivnila snad úplně všechny součásti běžného života. Jsme více na sociálních sítích, případně v kontaktu přes webové kamery či mobily. Na jednu stranu nás to sbližuje, ale jistým způsobem i vzdaluje od toho pravého sociálního kontaktu. Pětici mladých kamarádek napadne

Nákup z online antikvariátu

 Minulý týden jsem se pustila do pořádné "čistky" své domácí knihovničky. Bydlím v činžáku, čili místa tu není zase tolik, na knihy mám vyhrazený pokojíček, ale moje police s knihami se už začala místy nebezpečně prohýbat. Proto jsem se rozhodla (sice s bolavým srdcem), některé tituly rozdat kamarádce, a některé jsem odnesla do knihobudky. Při minulé návštěvě jsem s radostí zjistila, že spousta knih, které jsem tam odnesla, už si někdo vypůjčil či vzal.  Knihy, které jsem už dávno přečetla, a teď mi ležely na poličce, udělají radost někomu jinému.  A když už jsem provedla designovou úpravu, tak mě nenapadlo nic lepšího, než si místo těch právě vyřazených knih pořídit nové. Tedy, nové. Vzhledem k dnešním cenám nových titulů se mi osvědčilo nakupovat v antikvariátu, a de facto je to i tak trochu ekologické. U nás ve městě žádný kamenný antikvariát bohužel zatím nefunguje, ale naposledy jsem si vloni v létě objednávala použité knihy z e-shopu online-antikvariat.cz. S doručenou o

Páteční posezení na zahrádce

 Čtvrteční kontrola u mé obvodní lékařky dopadla naštěstí na výbornou - ledviny mám v pořádku, a v pondělí už jdu do práce. Už se tam opravdu moc těším, doma mě to už nebaví a nudou si opravdu hryžu nehty. Ale jsem samozřejmě ráda, že už je mi dobře, a z celé té patálie mám obrovské ponaučení a už dávám opravdu velký pozor na pitný režim. Doktorka mi ale doporučila, abych zůstala doma ještě v pátek a pořádně si odpočinula - takže do práce jdu v pondělí, a pak je zase dva dny volno, protože jsou státní svátky. Neschopenku mám tedy oficiálně ukončenou dnes, ale včera už jsem měla povolené vycházky. Nechala jsem si je napsat od osmi od rána do dvou, protože takhle zrána mi to vyhovuje více.  Fakt jsem se těšila, že už si pořádně vyrazím někam ven. Cítím se dobře, už více a lépe jím, a tak jsem s radostí využila možnosti vycházek. Takže včera hned v sedm ráno jsem vyrazila se pejskem na krátkou procházku do lesa, hned poté autobusem do města do knihovny vrátit knížky, a rychle zpátky domů,