Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 190 Virus

 Autor: Kathy Reichs 

Žánr: Krimi, Thriller, Sci-fi 

Mé hodnocení: 85%

Obsah: Čtrnáctiletá Tory Brennanová právě prodělává těžké období. Po tragické smrti matky se stěhuje k otci, kterého celých čtrnáct let neviděla. Vzhledem k tomu, že jejímu otci Kitovi je jen jednatřicet, těžce spolu vycházejí, ale spojuje je touha po vědění - Kit pracuje jako mořský biolog. A jen těžko se sžívá s novým prostředím, ostrovem Morris. 

Tory je tak trochu outsider - je hodně zvláštní, a má nezvyklého koníčka - vědu - a hlavně se zajímá o různé zvířecí vykopávky a ostatky. Aby také ne, když její prateta je Temperance Brennanová, slavná soudní antropoložka! A právě teta Tempe darovala Tory takovou menší sadu k určování kostí, ale také k jejich pečlivému očištění.

Seznamuje se se skupinkou místních dětí, které sdílejí její zápal pro vědu - introvertním Benem, který tvrdí, že je napůl indián, Hiramem, kterému  nikdo neřekne jinak než Hi, a Sheltonem, který je klasický šprt, a je kvůli tomu ve škole terčem posměchu. 

Čtveřice přátel podniká různá dobrodružství, prozkoumávají okolní ostrovy, ale na zastrčených zákoutích ostrova Loggerhead jim hrozí velké potíže. Na ostrově totiž sídlí tajná laboratoř, kde dochází k záhadným experimentům. Dětem se podaří zachránit štěně vlčáka, které by bylo jinak odsouzeno k smrti, ale nakazí se přitom vzácným kmenem psího parvoviru, který nenávratně poškodí buňky jejich DNA a dá jim nové, netušené schopnosti. 

Díky vlčím instinktům, které se v jejich těle probudí, mohou vyřešit i případ dávné vraždy. Tedy pokud zůstanou naživu dost dlouho - nové schopnosti sebou totiž nesou i nové nepřátele. Kamarády teď spojuje něco mnohem víc než jen obyčejné přátelství - stali se "viráty," smečkou, která drží u sebe a bojuje za všechny své členy.

Podaří se jim tento nový, děsivý, a hlavně velmi těžký úkol?

Hodnocení: Jako první mě u této knížky v knihovně zaujal název - téma viru je poslední dobou pořád velmi aktuální, takže jsem si chtěla něco takového přečíst. 

Autorka stvořila soudní patoložku Temperance Brennanovou, podle jejích knih se volně inspiroval seriál Sběratelé kostí,, kterého je Kathy producentkou. Seriál jsem kdysi sledovala, první série byly opravdu povedené. Virus je prvním dílem série s hlavní hrdinkou Tory.

Hned jak jsem začala knížku doma číst, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Autorčin styl psaní mi sedl, bavila jsem se, v knížce nejsou hluchá místa, a detektivní zápletku jsem hltala a celou dobu přemítala, kdo že to vlastně celé spáchal. Na některých knižních databázích je zmiňováno, že příběh má být takové krimi pro teenagery, já s tím ale nesouhlasím, rozhodně si jej může přečíst i starší generace a bude myslím spokojená.

Velmi dobře zpracované krimi - to propojení nadpozemských schopností, které pomáhají při pátrání, bylo zpracováno opravdu skvěle. Na to, že jde o partu teenagerů, to celé vůbec nepůsobí hloupě ani nijak kostrbatě, chování postav odpovídá jejich věku. 

V knížce je i spousta akčních scén - ta první je hned na začátku, ale je skoro z konce knihy, a čtenáře dost příjemně navnadí. Napětí v celé knize opravdu nechybí. 

Závěr také neměl chybu, opravdu mě překvapil, takové rozuzlení jsem vážně nečekala. 

Knížku hodnotím velmi vysoko, a od autorky si v knihovně zase něco vypůjčím - například 206 kostí, Smutné pondělí, Kosti v písku. Názvy jsou zajímavé, a já věřím, že i kniha samotná bude čtivá!

A co Vy? Četli jste tuto knížku, nebo nějakou jinou od autorky? A sledovali jste v televizi seriál Sběratelé kostí? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, doufám, že se Vám recenze líbila, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Amazon.com: Virus (Virus-serie Book 1) (Dutch Edition) eBook: Reichs, Kathy, Belt, Lia: Kindle Store

Komentáře

 1. Trochu mi to připomnělo Fikerova Čichače - viz https://www.databazeknih.cz/knihy/cichac-105695

  OdpovědětVymazat
 2. Wow, knížka vypadá podle popisu vážně zajímavě! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Nečetla jsem žádnou knihu od autorky, ale tato vypadá docela dobře. Téma virus je momentálně snad všude. Zrovna čtu román z doby karantény :-D

  OdpovědětVymazat
 4. Může to být zajímavé čtení, ale téma virus mi v současné době stačí jako realita.

  OdpovědětVymazat
 5. Taková témata mám ráda i když v dnešní situaci by stačil ten virus reální.Ale ten už mě nezajímá.Zapisuji.

  OdpovědětVymazat
 6. Zajímavé téma a dobrá recenze, mám chuť si knihu přečíst. Tedy napřed si ji musím sehnat, ale dík za tip!

  OdpovědětVymazat
 7. To je téma víru aktuální, ale úplně jinak podané...

  OdpovědětVymazat
 8. Téma víru.. Zdánlivě aktuální, ale úplně jinak pojaté.. M

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js