Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 273 Ticho nemá ozvěnu

 Autor: Zdeněk Hanka

Žánr: Thriller, Krimi, Pro mládež

Mé hodnocení: 50%

Obsah: Čistota ducha začíná čistotou těla. 

Jill Blairová má těsně před maturitou, a řeší docela důležité životní dilema.

Miluje hudbu, hraje na klavír a amatérsky zpívá, a neumí si představit, že by se chtěla v životě živit něčím jiným. Hudba je její život.

Bohužel s ní tento názor tak úplně nesdílejí rodiče. Jsou rádi, že Jill má tak pěkného koníčka, ale nv žádném případě nechtějí ani slyšet to, že by se jejich dcera vydala na hudební dráhu.

Má přeci dobré známky, tak proč by z ní nemohla být doktorka, nebo právnička? Hlavu na to přeci má, a hudební povolání bývají přeci jen dost nejistá, a případná sláva je vrtkavá. Jill má pocit, že jí nikdo nerozumí. Spolužáci, rodiče, dokonce ani školní psycholog, se kterým se bavila o své volbě vysoké školy, protože hudba je přeci umění, a i studium v tomto oboru má svou cenu!

Dívka začne trávit i přes otcův nesouhlas volné chvíle s kapelou mladých chlapců, kteří jsou začínající umělci. Berry, Teddy a Sean, ti k sobě hledali někoho, kdo jim jejich hudební podkres parádně doplní o hru na klávesy. I přes drobné rozkoly to chce Jill s partou vyzkoušet.

A chce svérázným způsobem překvapit rodiče, proto si podá přihlášku na školu, která vypadá přesně podle jejích představ. "Kreativní budoucnost, hudební, výtvarné... Ideální podmínky pro studium... Strava i ubytování jsou pro studenty zajištěny zcela zdarma..."

Není ale trochu zvláštní, že Jill nikde namůže najít název celé školní organizace? Leč letecké obrázky vypadají lákavě - všechno bohatě ozářené sluncem, malá kaplička, ukázka ručně dělaných výrobků ze dřeva...

Jill odešle přiloženou přihlášku, a je příjemně překvapena, když přijde brzká odpověď.

Muž jménem George poděkuje dívce za zájem o studium, a požaduje její údaje ke Skypu. Mohou si o škole a eventuálním přijetí ke studiu pohovořit tam, případně se domluvit na osobním setkání, kde zjistí, zda je Jill opravdu vhodný uchazeč!

Jenže dívka nemá tušení, jakou lavinu událostí zdánlivě nevinnou korespondencí způsobí, a co všechno se octne v sázce...Hodnocení: Ticho nemá ozvěnu jsem si odnesla domů ze své pondělní návštěvy knihovny. Sama bych si ji asi nevybrala, a nejspíše bych si jí ani nevšimla, ale zrovna knihovnici zastupovala jedna moje dobrá známá, Kája. 

Dala jsem se s Kájou do řeči, poptala se mě na to, co teď zrovna čtu, já se trochu zahanbeně přiznala, že jsem díky práci moc nestíhala, ale na nemocenské se mi podařilo knižní resty dohnat, no a pak mi doporučila právě tuto knihu.

Prý ji zrovna dnes vrátila paní Novotná, a ta si ji pochvalovala, jen prý je to hodně drsné čtení, a jak se tak dívala na seznam knížek, co mám ještě doma, prý je to přesně pro mě! Má se totiž jednat o opravdu dobrý thriller, kde jsou i brutální scény, a paní Novotná knížku málem nedočetla.

Jen musím knížku vrátit do konce týdne, protože je vypůjčená z městské knihovny. Takže mi Kája doporučila, abych Ticho nemá ozvěnu začala číst nejlépe hned, jak přijdu domů.

Fajn. Odložila jsem rozečtenou drsnou severskou krimi a pustila se do čtení. Ale bohužel jsem nedostala drsný thriller, ani průměrnou detektivku, ani young-adult thriller, nýbrž něco, co bych nazvala začínajícím pokusem o vytvoření detektivky ze zajímavého prostředí.

Ze začátku mi přišlo zajímavé, že děj je vyprávěn z pohledu dvou dívek. Jill a Beáty, obě se nacházejí v úplně jiném prostředí, je tu tedy jasně patrný kontrast. Linka Jill mi přišla od začátku poměrně nudná. Stále se omílalo téma nesouhlasu rodičů s dívčinou volbou, otcova snaha snažit se Jill vnutit vzdělání, přičemž se oháněl slovy, že na vše je dnes potřeba papír...

Ne že by to nebyla tak úplně pravda, ale tady se jednalo o dost nešikovné moralizování, a vůbec to nepůsobilo přirozeně. Dialogy mezi postavami často šustily papírem, scházela mi přirozenost. 

Samotný příběh ale nebyl vymyšlen špatně. Velmi oceňuji to, že autor vytáhl závažné téma dnešní společnosti, a to je bezpečí na internetu. Pokud si píšeme s někým, koho neznáme, může to skýtat velké nebezpečí, i když na první pohled se může zdát, že o nic nejde. Já sama jsem byla třeba i ještě v šestnácti letech také při chování na internetu dost lehkomyslná, psala jsem si na Facebooku s lidmi, které jsem v životě neviděla. Dnes bych už nic podobného neudělala.

Knížce ale chyběla propracovanost. Více vypilovat dialogy, vykreslit větší psychologickou stránku, některé situace vymyslet trochu jinak, protože mě tu opravdu bila do očí velká spousta logických chyb. Některé situace mi nedávaly smysl a přišlo mi to halabala naplácané na jednu hromadu.

Velká škoda. Knize dávám padesát procent, ale věřím, že si najde svůj okruh čtenářů. Doporučila bych ji mladším ročníkům, ony drastické scény nejsou nijak brutální, rozhodně zde necákají litry krve.

A co Vy? Máte nějakého kamaráda nebo známého, který Vám dává doporučení na knížky? Čtete rádi knížky od českých autorů? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥Komentáře

 1. Dnes už neni takovy tlak na to, aby deti, mají linnadani slinns technickou skolu... Ještě muj znsmycz gymplu vystudoval pri muzicirovani horko tezko kybernetiku, rodicove, splnil jsem vase prani, diplom dal do futralu s venoval se mmuzice....Kdyby mu umoznili rovnou studovat muziku, bylo by to jednodušší

  OdpovědětVymazat
 2. To by bylo asi čtení pro jednu moji vnučku.Píšu si,za chvíli budou Vánoce a ona chce hlavně knížky.Já dostávám doporučení a nebo si rovnou knihu půjčím od mé sestry a nebo neteře.To jsou velké čtenářky a knihy si pořád i kupují.Já jinak dávám přednost už knihovně.
  Eli,měj se hezky

  OdpovědětVymazat
 3. Knížky si většinou vybírám sama v knihovně nebo dám na tipy blogerek a paní knihovnice. Občas to samozřejmě nevyjde, ale většinou jsem spokojená. Díky blogům jsem poznala hodně nových spisovatelů, především těch českých. Měj se hezky, přeji pěkný víkend 😊

  OdpovědětVymazat
 4. Já se pídím všude možně, v antikvariátech, v knižních novinkách na internetu, v knihkupectvích, tu a tam si něco půjčím od kamarádů...

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js