Přeskočit na hlavní obsah

Svátky jara jsou tu!

 Odjakživa jsem Velikonoce neměla moc v lásce. Líbila se mi výzdoba, bavilo mě malovat s maminkou vajíčka v octové vodě, ale co se mi vůbec nelíbilo, byly spousty koledníků, kteří nám od rána zvonili na dveře. Jelikož bydlím na vesnici, tak ještě v době mého dětství se velikonoční tradice hodně dodržovaly.

Moc jsem nechápala, co je to za divnou tradici? Kluci mě sešlehají pomlázkou, a já jim za to mám dát vajíčko a čokoládu, a ještě se na ně usmívat? A taky jsem tak trochu vždycky záviděla bráchovi, že měl plný košík sladkostí a vajíček, zatímco já nedostala nic. Ale musím říct, že na mě byl hodný, a o pár sladkostí se semnou rozdělil.

Nejlepší na Velikonočním pondělí pro mě bylo volno (když jsem chodila do školy, tak nebyl Velký pátek ještě státním svátkem), ovšem zase mě štvalo, že jsem si pohádky v televizi díky návštěvám nemohla pořádně užít... Moje máma si Velikonoce vždycky hrozně užívala. Pro ni je to úžasná tradice. Peče beránky, mazance, piplá se s výzdobou. 

A musím říci, že s postupem času, jak člověk dospívá, už mám také Velikonoce ráda. Na mazanec si ještě netroufnu, ale beránka jsem už několikrát pekla, a ač se vzhledově nikdy moc nevyvedl, tak chuťově nebyl vůbec špatný. Velikonočně ozdobím alespoň vchodové dveře - letos jsem koupila závěsná kuřátka a dřevěnou ovečku, což úplně stačí, nemám ráda, když je výzdoba přeplácaná.


Bohužel máme v bytovce "skvělé sousedy," předloni mi někdo z nich zničil velikonoční věnec, který jsem ráno našla  na rohožce shozený a rozšlápnutý, zvířátka naštěstí zatím drží, takže jsem ráda alespoň za to.

Posledních pár let, hlavně po covidovém období, začaly velikonoční tradice i u nás na vesnici hodně upadat. Koledníci už nechodí skoro vůbec, a přijde mi, že ani sousedé už tak moc nezdobí. Tradičně k nám chodí synovci s bráchou, strejda, a to je tak všechno.

Mám doma ale nachystaných pár sladkostí, to kdyby náhodou přišlo nějaké dítě. Je to celkem paradox - dřív jsem koledníky nesnášela, a teď by mi udělalo radost, kdyby se tu některý zastavil. Asi jak pomalu začínám stárnout, vidím to jinak!

Letos to ale moc jarně, potažmo velikonočně, nevypadá ani venku. Od rána je sychravo, venku se drží ještě poslední zbytky sněhu, a je znát, že zima ještě neřekla poslední slovo. Mám pocit, že když jsem byla dítě, tak Velikonoce byly krásně jarní, zatímco poslední roky tedy nic moc. Zítra má být u nás přes den kolem pěti stupňů, k tomu dost vysoké procento srážek, takže Velikonoce budou na blátě.
Nejvýznamnější je období Velikonoc pro křesťany. Během Zeleného čtvrtka, Velkého pátku, Bílé soboty a neděle Zmrtvýchvstání (také Boží hod velikonoční) - právě dnes si tedy křesťané připomínají návrat Ježíše Krista - slouží se slavnostní mše, při které se žehná tradičním velikonočním pokrmům, ke kterým patři i beránek.

Myslím, že Velikonoce jsou moc fajn svátky. Je na každém z nás, jaké si je uděláme, a jaké budeme dodržovat tradice. Já je mám ráda hlavně kvůli volnům, a pak také opravdu ráda zdobím a experimentuji s pečením. Trendem posledních let je i to, že spousta lidí využívá toto volno k výletům buď za rodinou či do přírody. Na tom není nic špatného.

Tak už se těším, až se budu zítra válet u televize, koukat na pohádky, a pojídat u toho něco dobrého. A třeba budu překvapená, a nějaký nečekaný koledník se přeci jen objeví.

Chci Vám všem popřát pěkné Velikonoce, hlavně hodně zdraví a slunce v duši, užijte si Velikonoční pondělí podle svých představ!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. V Praze se koledování nikdy tak nějak nenosilo, ale na chatě, kam jezdím od svého dětství se pomlázka jako tradice udržovala. Koledovat chodily děti od sousedů ještě před pár lety, ale ta tradice už vlastně opadla. Děti vyrostly a ty současné už s pomlázkou koledovat nechodí. Tím vlastně zanikl i důvod barvit vajíčka, teda pro mě určitě 🙃

  OdpovědětVymazat
 2. Velikonoce jsem měla ráda vždycky , ale co jsem starší tak víc a víc . Byla jsem jako ty a velikonoční pondělí jsem nikdy ráda neměla a to jsem nebydlela na vesnici . Mě už štvalo jen to,že s k nám chodí někdo cizí - introvert se nezapře :o) . Naštěstí docela brzy koledníků u nás ubývalo . Myslím, že dneska koledníci chodí spíš už jen po známých , ale za mě se chodilo ke každýmu bez ohledu , jestli je znali nebo ne . Pravidelně mě švihá můj 11 letej synovec , takže mám splněno a úplně to stačí .

  OdpovědětVymazat
 3. Na koledu jsem nikdy nechodil, nebavilo mě ani někoho šlehat ani tím somrovat o dobroty, na to jsem byl vždycky příliš hrdej. Ale duchovní rozměr Velikonoc je pro mě důležitý a přiznávám, že i ty volné dny :-).

  OdpovědětVymazat
 4. krásné Velikonoce i tobě :) u nás se letos neslaví, zvláštní okolnosti, ale třeba příští rok to bude mít jiné kouzlo :)

  OdpovědětVymazat
 5. Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný nebo bílý, slepička vám snese jiný.

  OdpovědětVymazat
 6. Krásné velikonoční svátky i tobě. 🙂

  OdpovědětVymazat
 7. U nás dnes výjimečně svítí sluníčko a v troubě má premiéru můj vůbec první mazanec, protože oba beránci už padli téměř celí za oběť, tak jsem zvědavá, jak dopadne :D. I tobě krásné svátky jara! :)

  OdpovědětVymazat
 8. Doufám, že sis dnešní den užila a koledníci přišli :) včera u nás celý den pršelo, dnes ale bylo krásně, teplo a svítilo sluníčko, kéž by to tak bylo i nadále :) v sobotu u nás taky nasněžilo. Vzpomněla jsem si na velikonoční přání před asi 10 lety, kdy taky napadl sníh a já jsem tedy fotila přání na Velikonoce se sněhem :D měj se moc hezky <3

  OdpovědětVymazat
 9. Kolednici jsou zpestrenim a u nas slehaji jen symbolicky...Jinak letos se povedlo u nas beranka vyklopit jak byl, ani se nemusel slepovat...

  OdpovědětVymazat
 10. Já celkově svátky nemám rád 🤔 až na halloween.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js