Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 285 Zpěv v ráhnovíAutor: Ngaio Marshová

Žánr: Detektivní, Psychologický

Mé hodnocení: 70%

Obsah: Vrchní inspektor Alleyn má před sebou snad nejzapeklitější, a také nejzáhadnější případ své kariéry. Nemůže se dostat na kobylku pachateli, který získal neblahou přezdívku, Květinový vrah. Své oběti nejen zasypává květinami, ale, což je ještě hrůznější, si bezprostředně po činu zpívá. Celý Londýn je na nohou, ale stovky výslechů a štosy popsaných papírů jsou k ničemu. 

Třetí oběť, mladá květinářka, byla nalezena před lodí Cape Farewell, která se právě připravuje k nalodění. A zdá se, že k lodi měla přímou souvislost - v její ruce se totiž našel kus útržku pozvánky k plavbě. Teď je jen otázka - patřila dívce, nebo vrahovi?

Celkem devět pasažérů se nakonec sejde na palubě lodi, která míří do teplých krajin jižní Afriky. Aje to opravdu pestrá škála povah a charakterů, a každý z nich doufá, že na exotické plavbě najde něco svého. Někdo zapomenutí na zhrzenou lásku, další únik před leskem velkého plátna, a další zase víru v lepší zítřky. 

Kamila Carmichaelová touží zapomenout na zhrzenou lásku. Aubyn Dale, hvězdička komerční televize, pověstný hejsek, to celé bere jako povyražení a únik před prací. Padesátiletý Filip Merryman, vědec na penzi, si chce pořádně odpočinout od zlobivých studentů. Manželé Cuddyovi, na první pohled spořádaný pár ve středním věku, ale i ti skrývají své kostlivce ve skříni.

Kateřina Abbottová, mladá znalkyně církevní hudby, která má také trable s láskou. Tim Makepiece, lodní lékař a vystudovaný psycholog. Donald McAngus, vášnivý filatelista a tak trochu podivín. A nakonec paní Blicková, postarší, avšak stále nevýsost rozkošná dáma, jejímž jediným cílem je být středem pozornosti a ulovit co nejvíce mužů.

A k této podivné nesourodé skupince se pár dní po nalodění přidá další pasažér. Není to nikdo jiný než inspektor Alleyn - vystupující ovšem inkognito. Velitel lodi, kapitán Bannerman, je se situací obeznámen, ale není z ní vůbec nadšený.

Alleyn se totiž domnívá, že Květinový vrah je na palubě. A to znamená, že nikdo si nemůže být jist ničím a nikým. Když se navíc začne v ráhnoví ozývat podivný, hrůzu nahánějící zpěv, a děvčatům kdosi nakukuje do pokojů, atmosféra začíná houstnout. 

Pak dojde k první vraždě, a Alleyn musí jednat. Kdo je pachatel či pachatelka? A podaří se všem cestujícím vrátit se ve zdraví domů...?

Hodnocení: Na tuto starou, klasickou detektivku jsem se moc těšila. Před pár týdny jsem si ji koupila v internetovém antikvariátu, ale dostala jsem se k ní až nyní. Musím přiznat, že mě lehce odrazovalo i dost rozporuplné hodnocení na databázi knih.

Ale nakonec jsem dala knize šanci, dostala jsem chuť na nějakou detektivní klasiku. Celosvětově byl Zpěv v ráhnoví poprvé vydán v roce 1958. Je tedy jasné, že se jedná o konverzační detektivku, což je někdy fajn změna. Tady mě hned po pár stránkách odrazovalo velké množství postav, nemohla jsem se v nich pořádně vyznat. A hlavně se mi pletly dvě mladé dívky - Kamila a Kateřina, a i jejich trable byly dost podobné, takže prostě zmatek.

Hodně dlouho se nic moc detektivního nedělo. Ale dialogy mezi cestujícími, odkrývání jejich skutečných povah a tajemství, to mě moc bavilo. A inspektor Alleyn mi byl sympatický, tak trochu mi připomínal v lecčem Sherlocka Holmese. 

Navíc atmosféra byla opravdu zvláštní, lehce ponurá, a pár nočních scén mělo až hororový nádech. Jen ta představa, že jste uvěznění na lodi s vrahem, z níž de facto není úniku, to je vážně děsivé. Jen bych čekala trochu více krimi zápletky, pořád se o všem jen mluvilo, a první vražda na lodi přišla až skoro před koncem.

Jen škoda, že autorka neubrala trochu postav. Bylo jich opravdu zbytečně moc, a ne všem se dostalo tolik adekvátního prostoru. Ale zase tu bylo na výběr tolik pachatelů, přičemž jsem každou chvíli měnila názor na to, kdo to vlastně udělal. Už mi opravdu připadalo, že podezřelí jsou snad všichni!

Nakonec byla detektivní zápletka pěkně vymyšlená, hned dvě velká překvapení v závěru, to bych opravdu nečekala. Ale je to takový typ knihy - nenadchne, neurazí, ale pokud si chcete přečíst něco starého a klasického, tak doporučuji. Ideální je tato knížka na dovolenou.

Pokud máte zájem, našla jsem na youTube audioverzi knížky, přikládám ji níže.

A co Vy? Máte rádi klasické detektivky staršího data? Doporučíte mi nějakou? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥https://www.youtube.com/watch?v=luuWEGQWgvw

Komentáře

 1. Eliss, knihu neznám, ale tak trochu mě odrazuje to množství postav. Mám pocit, že bych se v tom ztrácela. Měj se hezky, zdravím 😀

  OdpovědětVymazat
 2. Pokud m k ibi narazím, zkusím mi přečíst. Ale v knihovně už asi nebude,.není nafukovací s asi musela uvolnit místo novějším titulům. Zatím mohu zkusit audioverzi.

  OdpovědětVymazat
 3. TlusŤjoch:
  Po této knížcfese poohlédnu, recenze mne zaujala.
  Klasickou detektivky mám rád.

  OdpovědětVymazat
 4. já obecně moc detektivky nečtu :) myslím, že tohle by mi úplně nesedlo... když už tak sahám po modernějším provedení tohoto žánru :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Vášně kolem voleb

 Od té doby, co jsem v osmnácti letech získala právo volit, tak toho využívám. Účastnila jsem se zatím všech voleb - ať už to bylo do parlamentu, senátu, komunálních, ale i těch prezidentských. Vždy mi přišlo tak nějak líto, že by můj hlas měl jen tak propadnout. Už za pár dní nás čekají opravdu důležité volby - na pět let si budeme volit novou hlavu státu. Přiznám se, že v posledních volbách jsem svůj hlas dala Miloši Zemanovi. Bylo to zčásti dáno i tím, že žádný lepší kandidát tam nebyl. Ani jeho protivník Jiří Drahoš mě nijak nezaujal - na vykonávání funkce mi přišel příliš "měkký."  Když mám hodnotit svou volbu zpětně, tak mě bohužel ve svém druhém volebním období v mnohých názorech a postojích zklamal, ale upřímně nevím, zda by některý z jeho protikandidátů zastával svou funkci lépe. Když začaly volební kampaně, všude se objevovaly billboardy s kandidáty, plákátky s líbivými hesly typu "konečně budeme mít důstojného prezidenta!" a různě. Já sama se vždycky rozh

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Je to udržitelné?

 Stalo se už takovou tradicí, že současná vláda dělá spoustu nepopulárních kroků, které vzbuzují u občanů velkou nevoli a vztek. Nepopírám, že za všechno vláda nemůže. Ale tak si říkám, jestli to, co se děje poslední týden, není už tak trochu přes čáru, a zda to není výsměch poctivému, pracujícímu člověku, který si často nepřeje nic jiného, než žít klidně a v rámci možností i důstojně.  Jelikož jsem člověk mladší čtyřiatřiceti let, podle současných propočtů bych měla odejít do důchodu v 68 letech. Tak nějak nevím, zda se tomu věku smát, či nad tím brečet, protože to je prostě strašné číslo. Podle lékařů už totiž v pětašedesáti letech nastává zlom - člověk začíná trpět řadou chronických nemocí, které tak nějak už ke stáří neodmyslitelně patří. Dochází také k rychlému snižování psychických a fyzických sil, s tím jde roku v ruce i vyšší nemocnost.  Mojí mamince bude letos šedesát let. Stále ale ještě chodí do práce, do důchodu jí ještě nějaký ten rok chybí. Do svých čtyřiceti let pracoval