Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 276 Sex, víno a cigarety

 Autor: Petra Zhřívalová

Žánr: Erotický, Román pro ženy

Mé hodnocení: 50%

Obsah: Píše se rok 1994, a dvacetiletá Leona studuje na vysoké škole třetí ročník oboru antropologie. Studium je pro ni velice důležité, baví ji přednášky, ráda se vzdělává i mimo školu, ale i navzdory tomu si stíhá užívat jiných radostí studentského života.

Se svými novými kamarádkami, Axlou a Darinou, které studují také vysokou školu, ale pro změnu právnickou, ve volném čase obráží bary a hospůdky, kde děvčata holdují dobrému vínu, ke kterému padne za oběť i nejedna krabička cigaret. Pro Leonu není kromě studia a kamarádek nic důležitého - nezávazná sexuální dobrodružství, ve kterých nehraje roli cit, ale chtíč, nepokrytě označuje za podklady k sociologické studii.

Tím docela šokuje své kamarádky, u kterých si vyslouží trefnou přezdívku "ledová královna, a zůstává pro ně tak trochu záhadou. Proč Leona nikdy nemluví o své rodině, kamarádky dokonce ani nevědí, kde vyrůstala, jaké má zázemí...

Leona si ke studiu na vysoké přivydělává v malé redakci místních novin. A teď ji čeká zrovna nelehký úkol - udělat rozhovor s romským lídrem, Vladem Bečkem, který zároveň předsedá romské organizaci. Bečko je pro všechny tak trochu záhadou, moc se na veřejnosti neukazuje, a tohle je tedy pro Leonu naprosto ojedinělá příležitost, jak si zvýšit renomé v redakci.

Setkání a následný rozhovor dopadnou nad Leonina očekávání - nejenže je k ní Vlado překvapivě vstřícný, ale dokonce dívku pozve na večeři. Leona je Vladem zcela okouzlena, nijak jí nevadí, že je o dvaadvacet let starší, a když se druhý den probudí v jeho posteli v luxusní vile v Hodkovičkách, diví se tomu vlastně jen docela málo.

Proti svým zásadám Leona zjišťuje, že se šíleně, a osudově zamilovala. Kvůli Vladovi se postupně vzdává své nezávislosti - práce v redakci, a pouští i svůj pracně získaný pražský byt. Stěhuje se do Vladovy honosné vily, zvyká si na jeho okázalý způsob života, a čím dál víc propadá lásce, která pro ni do té doby byla jen slovem z románů.

Leona si rychle zvyká na život v luxusu, Vlado zahrnuje svou lásku dárky v podobě luxusních kabelek a exotických dovolených. S Vladem se naučí dotýkat se svých hranicí v oblasti citu, ale i sexu, ale postupem času se ocitá ve víru událostí, které ji hrozí strhnout někam, kam by ji to ani nikdy nenapadlo.

Co všechno je ještě možně ve jménu osudového vztahu snést...?Hodnocení: Poslední dobou se mi toho nakupilo opravdu hodně ke čtení, proto také byla tohle jediná knížka, kterou jsem si odnášela domů v batůžku z městské knihovny. Proti svým zásadám jsem zabrousila do oddělení románů pro ženy. Dostala jsem chuť na něco odpočinkového, u čeho nebudu muset moc zapojovat mozkové buňky.

No a do oka mi padnul tento titul - ano, zaujala mě kýčovitá kombinace názvu, zajímavé obálky, a podle anotace jsem čekala směs romantického a erotického románu. 

Hned po pár prvních stránkách jsem musela potlačit nutkání knihu odložit. Zoufale nudný rozjezd, klábosení s kamarádkami u vína, neustálé zdůrazňování chuti na cigaretu, případně její kouření, k tomu zvláštní autorský styl, který mi moc nesedl...

Nakonec jsem tedy četla dál, a knihu jsem dočetla až do konce. Ale kdybych si knížku nepůjčila a nikdy nepřečetla, tak bych rozhodně o nic zajímavého nepřišla. Prvním negativem byl už vyjadřovací styl užitý v knize. Moc časté opakování jmen, třeba i dvakrát v jedné větě (ono je evidentní, kdo s kým mluví, když jsou v tu chvíli v místnosti pouze dva lidé), časté opakování stejných slov a slovních výrazů. 

Velmi charakterově plochá mi přišla jak hlavní hrdinka Leona, tak i Vlado. Vlastně jsem pořádně nevěděla, co si o nich mám myslet. Velmi naivně, až pohádkově mi přišlo popsané Vladovo bohatství, jeho podivné manýry, a nesedělo mi ani tom jak rychle mu celkem inteligentní studentka vysoké školy podlehla (na to, že studovala zvyky Romů, potažmo jejich kulturu!)

Pokud nějaká knížka obsahuje v názvu slovo sex, tak očekávám erotický román. A podle napsané anotace to tak také působilo. Bohužel, sexu, na rozdíl od vína a cigaret, je tu pomálu. A když už byl, zklamaly mě příšerně napsané a odbyté erotické scény. 

Jak jsem pokračovala ve čtení, byla jsem z knížky čím dál více otrávená. Celé se to plácalo od ničeho k ničemu, nudné, opakující se popisy oblečení, a dalších nepodstatných detailů, a hlavně, co mi hrozně vadilo, byly logické chyby, posuny v ději, kterým jsem nerozuměla, celé to bylo strašně hrr.

Koncept nebyl úplně špatný, bohužel to celé ztroskotalo na zdlouhavých popisech, opakovaných slovních spojením a zbytečným používáním jmen postav, které nedávalo smysl. A jak byla první třetina knihy zdlouhavá, tak ta úplně poslední byla zase uspěchaná, jakoby ušitá horkou jehlou. Jsem ráda, že jsem zvládla knihu dočíst do konce, ale moje dojmy z ní jsou... Nijaké. Už zítra nebudu vědět, co jsem to vlastně četla - ale jako úplná oddechovka je to fajn. Ale na mě až příliš nezáživné literární sousto...

Sex, víno a cigarety bych doporučila asi spíše náctiletým slečnám, protože té erotiky tu není tolik, mladším ročníkům by se knížka opravdu líbit mohla. Ale starší čtenářky určitě nebudou moc cílová skupina...

A co Vy? Máte rádi erotické romány pro ženy? Baví Vás podobné, lehce naivní příběhy? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. I když přečtu skoro všechno , tak tenhle žánr jsem nikdy nevyhledávala . I když občas se mi stalo ,že jsem si něco podobnýho z knihovny půjčila , protože často vybírám jen podle obálky a někdy to prostě neodhadnu . Ale musím říct , že nikdy mě to nebavilo . Nemám právě ráda tu častou naivitu hlavních hrdinek nebo myšlenky na sex na každý stránce . Nevím, tenhle žánr mi přijde ,že je jen pro náctileté nebo naopak už pro zralé ženy a já nejsem aktuálně ani jedno .

  OdpovědětVymazat
 2. To nebude nic pro mě. Tenhle žánr nevyhledávám. 🙂

  OdpovědětVymazat
 3. Hezká obálka, ale erotické romány nevyhledávám :-)

  OdpovědětVymazat
 4. To je teď In, namixovat do příběhu sex, šmrcnout to nebílou postavou, postavit do protikladu, bezuzdnost a ušlechtilost, lámat předsudky, .... prostě nic pro mne.

  OdpovědětVymazat
 5. Já romatické a erotické knihy moc nemusím, i když si občas nějakou v knihovně taky půjčím. Kdybych narazila na tuhle, tak ji tam asi díky tvé recenzi nechám - nepřijde mi, že bych o něco přišla.

  OdpovědětVymazat
 6. Kdepak, nejsem cílová skupina :-).

  OdpovědětVymazat
 7. škoda, ale člověku se nemůže líbit vše :)

  OdpovědětVymazat
 8. Já bych dal přednost erotickému románu pro muže :).

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js