Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 267 Stíny nad zálivem

 Autor: Lucy Clarkeová

Žánr: Thriller, Psychologický, Mysteriózní

Mé hodnocení: 90%

Obsah: Před sedmi lety unese mořský proud dva desetileté chlapce daleko od břehu na širé moře. Domů, zpátky na pevninu, se však vrátí jen jeden... Jacob se sice narozdíl od svého nejlepšího kamaráda Marleyho vrátil domů, ale tragédie nenávratně poznamenala nejen jeho, ale také celou rodinu.

Sára je matkou Jacoba, který přežil. Ona viděla svého syna vyrůstat, mohla se radovat z jeho studijních úspěchů, fotbalových utkání. Naproti tomu Isla zůstala sama, bez svého chlapečka Marleyho, který byl pro ni od chvíle, kdy jej poprvé jako řvoucí miminko, tím jediným na světě, pro co každé ráno vstávala z postele a vrhla se do víru dalšího dne.

Sára a Isla byly kdysi nejlepší kamarádky, znaly se od školy, vědí o sobě všechno, poprvé si společně potáhly z jointa, dlouhé večery trávily nekonečným žvaněním o všem a o ničem na pláži, a také si vysnily velké přání - mít v dospělosti na pláži chatky vedle sebe, aby se mohly navštěvovat.

Tento sen se později splnil, ale ani jedna ještě netušila, co to bude stát...

Jacob přišel o nejlepšího kamaráda, a o celé události nikdy s nikým pořádně nemluvil. Prožité trauma ještě znásobilo to, že k incidentu došlo v den Jacobových narozenin, a on má tedy svou oslavu hořkosladkou. Nikdy se ale nepodařilo objevit Marleyho tělo, a nikdo tedy neví, co se přesně stalo. Utopil se, ač byl podle Isly zdatný plavec? Nebo v tom měl prsty někdo z komunity ostrova Sandbank, která není vůbec tak přátelská, jak se na první pohled jeví?

A právě v den Jacobových sedmnáctých narozenin dojde k jeho zmizení. Chlapec nedošel ani na party ke kamarádům, kam byl pozván. Neviděla jej ani jeho dívka Caz. 

Jacob se jednoduše hned po oslavě s rodiči sbalil, a odešel pryč. Ale nic není tak černobílé, jak se může na první pohled zdát.

Sára totiž úzkostlivě tají hned několik tajemství, která, jestli vyjdou na povrch, změní úplně všechno. 

Co se vlastně doopravdy stalo před sedmi lety? A proč místní, kteří se pořád dívají, zarytě mlčí a tvrdí, že zrovna tehdy nic neviděli? Proč zmizel Jacob v den výročí zmizení Marleyho? 

Od zmizení už uplynulo několik hodin, Sára i manžel jsou vyděšení k smrti, a policie zatím nic moc nedělá. A jak je v tom celém zapletená Isla, která je již několik dní v Peru, kde má v plánu učit v místní škole? Proč nebere Sáře telefon? Co dalšího se ještě skrývá pod povrchem, a nebezpečně brzy vypluje nad hladinu?

Něco je tu totiž špatně, někdo lže, atmosféra houstne, a některá odhalení budou vskutku šokující!
Hodnocení: Tato knížka mě zaujala díky recenzi mé oblíbené blogerky Evy. I díky tomu, že její shrnutí děje nebylo příliš obsáhlé a jen tak lehce "naťuknuté," jsem si říkala, že tu knížku si prostě musím přečíst!

Evin článek s knižními tipy přikládám zde:

https://duchodkaevka.blogspot.com/2022/04/cteni-pro-volne-chvile.html

Bohužel, knížka byla v obecní knihovně k mání až po několika týdnech, paní knihovnice mi ji objednávala z městské knihovny, a tam byla pořád vypůjčená, až jsem už zapomněla, že ji mám objednanou. Jaké tedy bylo mé příjemné překvapení, že jsem si ji minule už nesla v batůžku domů!

Hned úvodní stránky mě naprosto pohltily. Čekala jsem všechno možné, ale přiznám upřímně - takto skvěle vymyšlený thriller s prvky mysteriózna jsem nečetla už roky. Vážně se vyplatilo se na knihu počkat.

Příběh je vyprávěn z pohledu dvou žen - Sáry, a Isly. Obě za sebou mají životní traumata, která se postupně celá odhalují, a celé to do sebe začíná zapadat - aby nakonec bylo všechno úplně jinak, než si čtenář myslí.

Svým způsobem mi byly obě ženy nesympatické. Ale to bylo vlastně velké plus, protože úplně kladný hrdina je pro mě někdy až lehce nudný.

Autorčin styl psaní mi sedl perfektně. Žádné křečovitě na sebe naskládané věty, které by působily strojeně, ale naprosto uvolněné, civilní vyjadřování, se kterým jsem se ztotožnila. Jedná se o tak trochu komorní thriller, a to mám právě v knihách ráda - málo postav, houstnoucí atmosféra, nevyjasněné vztahy mezi aktéry, hádky, lži...

Tohle všechno jsou úžasně namíchané ingredience Stínů nad zálivem. Hlavně musím vyzdvihnout tu atmosféru, písčité pláže, barevně natřené chatky, sousedské grilování, a najednou se to všechno změní, jako když utne, a ostrov začne obcházet děs a paranoia. Skvěle vykreslené byly scény, kdy měla Sarah pocit, že ji někdo pozoruje, to se mi opravdu taky ježily chlupy na zátylku...

Celé to někam směřovalo, já si až do konce nebyla jistá, jak to vlastně bude, a nakonec jsem byla opravdu překvapená, co všechno vyšlo na povrch, a jak to bylo skvěle zamotané, ale přesto to dávalo smysl.

Opravdu brilantní kniha, jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla, a rozhodně ji doporučuji všem milovníkům dobrých psychologických thrillerů. Nenajdete tu drsné cákance krve, zato však něco mnohem hutnějšího!

Co jsem koukala, tak autorka napsala ještě další knihy, takže si je už píši na seznam a poptám se v knihovně!

A co Vy? Četli jste tuto knihu? Máte rádi thrillery? Zaujala Vás moje recenze? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. Eliss, jsem ráda, že tě knížka nezklamala, měj se hezky, pá 😉

  OdpovědětVymazat
 2. Knížku si určitě ráda přečtu,pokud ji budou mít v knihovně.Když jsem četla obsah trochu mi to připomíná některé filmy,které jsem viděla na Youtube.Vybírám si samé záhady.
  Eli,měj se hezky

  OdpovědětVymazat
 3. Dokonale jsi mne nalákala k přečtení této knížky, díky...

  OdpovědětVymazat
 4. To by mohlo být prázdninové čtení.

  OdpovědětVymazat
 5. dočkala ses a nebyla jsi zklamaná, to je super :)

  OdpovědětVymazat
 6. To je tak hezké, že tě inspirovala článek od duchovkaevka! Mě se líbí, jak mile to je tady propojené.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla