Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 243 Cukrová smrt

 Autor: Unni Lindellová

Žánr: Krimi, Thriller, Psychologický

Mé hodnocení: 75%

Obsah: Zdánlivě obyčejná rozvířená oblaka rozsypaného cukru vzbudí nečekané a dlouho potlačené vzpomínky.

Dvaadvacetiletá norská dívka Kari Helena Bielerová se zastaví ve své oblíbené kavárně na kávu a zákusek. Kari Helena má již několik let psychické problémy, které řeší právě pomocí jídla. Proto i přes své mládí vypadá jako nevzhledná hrouda tuku.

A právě při nevinném nákupu kokosového dortíku, který si dívka chtěla vzít sebou, upustí prodavačka kleštičky přímo na zákusek a onen cukrový prach v Kari Heleně vzbudí  vzpomínky na to, co se před šestnácti lety stalo jejímu malému bratříčkovi Gustavovi. Od osmi let jí rodiče tvrdili, že za to, co se mu stalo, může ona, ale Kari Helena teď ví, že to celé bylo úplně jinak.

Pravda ale může být nebezpečná.

Ještě ten den se Kari Helena spojí s rodinným přítelem Martinem Eggem, ředitelem místního policejního oddělení, se kterým si na večer domluví schůzku. Chce se mu svěřit se svým strašlivým podezřením. Jenže než stihne dívka na schůzku přijít, Martina na odlehlém parkovišti srazí auto a řidič z místa nehody ujede.

Martin je ve vážném stavu převezen do nemocnice. Tam bohužel na následky zranění umírá a policie spouští vyšetřování.

Do případu se podivně zaplete i mladá policistka Marian Dahleová, kterou krom pracovních vztahů s Martinem pojilo i pouto silného přátelství. Marian používá při své práci dost nekonvenční metody a často balancuje na hraně toho, co si při výkonu své práce může dovolit.

Moc jí nepomáhá ani to, že její vztahy s novým policejním ředitelem Catem Isaksenem jsou více než mrazivé.

Marian se pustí do pátrání na vlastní pěst, a zjišťuje, že Martin byl na stopě něčeho velkého, a právě tím si mohl znepřátelit mocné nepřátele.

Jenže mezitím dojde k dalším vraždám osob nešťastně zapletených do vyšetřování, a navíc zmizí i Kari Helena, jejíž mlhavá vzpomínka rozjela kolotoč událostí, které půjdou už jen těžko zastavit. Cukrová smrt je inteligentní a komplexní detektivní příběh, v němž se čtenář krok za krokem, přes zdánlivě nesouvisející případy dobere k šokujícímu a dech beroucímu rozuzlení.

Hodnocení: V knihovně mi tato knížka padla do oka jen díky zvláštnímu grafickému zpracování přebalu. Ten obrázek dívky sedící na louce a hledící někam do dáli na mě zapůsobil až mysticky, takže jsem si knihu odnesla domů a ani jsem si nezjistila, o čem přesně je. 

Cukrová smrt vyšla v nakladatelství Plus v edici Drsný sever. Z tohoto nakladatelství jsem ještě nikdy nic nečetla, bylo to tedy první setkání, a musím říci, že rozhodně nelituji, že jsem si knihu přečetla.

Čekala jsem drsnou severskou krimi, místo toho jsem dostala propletený detektivní román s mysteriózním nádechem a výborným psychologickým profilem jednotlivých postav. Dost mi vadila právě ta složitost celého vyšetřování, přehršel postav s podobnými jmény, která byla složitá na zapamatování, a myslím že celkem zbytečně to odvádělo čtenářovu pozornost.

Na začátku jsem měla problém se do knížky začíst, ale pak už to bylo lepší. Prvně musím vyzdvihnout atmosféru, která byla místy opravdu až lehce hororová, a jak se rozběhla detektivní linka, tak jsem knížku nemohla odložit.

Nejedná se o žádnou detektivku s hektolitry krve, ale to mi nevadilo. Mám ráda spíše ty psychologické detektivky, kde se hodně mluví a kde se často zdánlivě třeba nic moc neděje, ale o to je pro mě větší požitek ze čtení a z následného odhalení zápletky. 

Vytkla bych právě velké množství postav, ze začátku jsem měla v tom kdo je kdo trochu zmatek, a pak také některé pasáže, které byly do knihy vecpány trochu na sílu a nakonec s dějem nijak nesouvisely. Autorčin styl psaní mi sednul, líbily se mi hlavně pěkně sarkastické pasáže.

Závěr mě překvapil, čekala jsem úplně jiné rozuzlení, ale o to více se mi líbil. Cukrová smrt se mi líbila, rozhodně se nejedná o žádnou drsnou severskou krimi, ale milovníkovi detektivek v pomalejším tempu by se líbit mohla.

A co Vy? Četli jste v poslední době nějakou dobrou detektivku? Máte rádi severské krimi? Četli jste něco z nakladatelství Plus? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥


Komentáře

 1. To vypadá zajímavě.
  O weekendu plánuji pravidelnou návštěvu knihkupectví, tak se po té knížce podívám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já teď začal číst historickou detektivku "Ďábel a temné vody" od Stuarta Turtona, docela se mi to líbí.

   Vymazat
 2. Díky za tip, určitě se v knihovně příště poptám. Byla jsem tam zrovna včera, takže zásob na čtení mám celkem dost 😊

  OdpovědětVymazat
 3. Kniha mě zaujala,píšu na lístek do knihovny.
  Měj se hezky

  OdpovědětVymazat
 4. z tohoto nakladatelství jsem nejspíše nic nečetla :) každopádně to zní zajímavě :)

  OdpovědětVymazat
 5. Zní to zajímavé, ač severské detektivky až na jednu výjimku nevyhledávám. A dobrá detektivka v poslední době? Za mě rozhodně Mrazivé vraždy Agathy Christie. Tyhle povídky jsem si opravdu užila.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js