Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 243 Cukrová smrt

 Autor: Unni Lindellová

Žánr: Krimi, Thriller, Psychologický

Mé hodnocení: 75%

Obsah: Zdánlivě obyčejná rozvířená oblaka rozsypaného cukru vzbudí nečekané a dlouho potlačené vzpomínky.

Dvaadvacetiletá norská dívka Kari Helena Bielerová se zastaví ve své oblíbené kavárně na kávu a zákusek. Kari Helena má již několik let psychické problémy, které řeší právě pomocí jídla. Proto i přes své mládí vypadá jako nevzhledná hrouda tuku.

A právě při nevinném nákupu kokosového dortíku, který si dívka chtěla vzít sebou, upustí prodavačka kleštičky přímo na zákusek a onen cukrový prach v Kari Heleně vzbudí  vzpomínky na to, co se před šestnácti lety stalo jejímu malému bratříčkovi Gustavovi. Od osmi let jí rodiče tvrdili, že za to, co se mu stalo, může ona, ale Kari Helena teď ví, že to celé bylo úplně jinak.

Pravda ale může být nebezpečná.

Ještě ten den se Kari Helena spojí s rodinným přítelem Martinem Eggem, ředitelem místního policejního oddělení, se kterým si na večer domluví schůzku. Chce se mu svěřit se svým strašlivým podezřením. Jenže než stihne dívka na schůzku přijít, Martina na odlehlém parkovišti srazí auto a řidič z místa nehody ujede.

Martin je ve vážném stavu převezen do nemocnice. Tam bohužel na následky zranění umírá a policie spouští vyšetřování.

Do případu se podivně zaplete i mladá policistka Marian Dahleová, kterou krom pracovních vztahů s Martinem pojilo i pouto silného přátelství. Marian používá při své práci dost nekonvenční metody a často balancuje na hraně toho, co si při výkonu své práce může dovolit.

Moc jí nepomáhá ani to, že její vztahy s novým policejním ředitelem Catem Isaksenem jsou více než mrazivé.

Marian se pustí do pátrání na vlastní pěst, a zjišťuje, že Martin byl na stopě něčeho velkého, a právě tím si mohl znepřátelit mocné nepřátele.

Jenže mezitím dojde k dalším vraždám osob nešťastně zapletených do vyšetřování, a navíc zmizí i Kari Helena, jejíž mlhavá vzpomínka rozjela kolotoč událostí, které půjdou už jen těžko zastavit. Cukrová smrt je inteligentní a komplexní detektivní příběh, v němž se čtenář krok za krokem, přes zdánlivě nesouvisející případy dobere k šokujícímu a dech beroucímu rozuzlení.

Hodnocení: V knihovně mi tato knížka padla do oka jen díky zvláštnímu grafickému zpracování přebalu. Ten obrázek dívky sedící na louce a hledící někam do dáli na mě zapůsobil až mysticky, takže jsem si knihu odnesla domů a ani jsem si nezjistila, o čem přesně je. 

Cukrová smrt vyšla v nakladatelství Plus v edici Drsný sever. Z tohoto nakladatelství jsem ještě nikdy nic nečetla, bylo to tedy první setkání, a musím říci, že rozhodně nelituji, že jsem si knihu přečetla.

Čekala jsem drsnou severskou krimi, místo toho jsem dostala propletený detektivní román s mysteriózním nádechem a výborným psychologickým profilem jednotlivých postav. Dost mi vadila právě ta složitost celého vyšetřování, přehršel postav s podobnými jmény, která byla složitá na zapamatování, a myslím že celkem zbytečně to odvádělo čtenářovu pozornost.

Na začátku jsem měla problém se do knížky začíst, ale pak už to bylo lepší. Prvně musím vyzdvihnout atmosféru, která byla místy opravdu až lehce hororová, a jak se rozběhla detektivní linka, tak jsem knížku nemohla odložit.

Nejedná se o žádnou detektivku s hektolitry krve, ale to mi nevadilo. Mám ráda spíše ty psychologické detektivky, kde se hodně mluví a kde se často zdánlivě třeba nic moc neděje, ale o to je pro mě větší požitek ze čtení a z následného odhalení zápletky. 

Vytkla bych právě velké množství postav, ze začátku jsem měla v tom kdo je kdo trochu zmatek, a pak také některé pasáže, které byly do knihy vecpány trochu na sílu a nakonec s dějem nijak nesouvisely. Autorčin styl psaní mi sednul, líbily se mi hlavně pěkně sarkastické pasáže.

Závěr mě překvapil, čekala jsem úplně jiné rozuzlení, ale o to více se mi líbil. Cukrová smrt se mi líbila, rozhodně se nejedná o žádnou drsnou severskou krimi, ale milovníkovi detektivek v pomalejším tempu by se líbit mohla.

A co Vy? Četli jste v poslední době nějakou dobrou detektivku? Máte rádi severské krimi? Četli jste něco z nakladatelství Plus? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥


Komentáře

 1. To vypadá zajímavě.
  O weekendu plánuji pravidelnou návštěvu knihkupectví, tak se po té knížce podívám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já teď začal číst historickou detektivku "Ďábel a temné vody" od Stuarta Turtona, docela se mi to líbí.

   Vymazat
 2. Díky za tip, určitě se v knihovně příště poptám. Byla jsem tam zrovna včera, takže zásob na čtení mám celkem dost 😊

  OdpovědětVymazat
 3. Kniha mě zaujala,píšu na lístek do knihovny.
  Měj se hezky

  OdpovědětVymazat
 4. z tohoto nakladatelství jsem nejspíše nic nečetla :) každopádně to zní zajímavě :)

  OdpovědětVymazat
 5. Zní to zajímavé, ač severské detektivky až na jednu výjimku nevyhledávám. A dobrá detektivka v poslední době? Za mě rozhodně Mrazivé vraždy Agathy Christie. Tyhle povídky jsem si opravdu užila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prima jsou od ní i povídky "Záhadný pan Quin" .

   Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Host (2020)

 Pro horory jsem měla odjakživa slabost. Nejraději mám ty vyloženě duchařské, plné lekaček a hutné tajuplné atmosféry. Předevčírem jsem si hledala na ulozto horory z loňského roku. Napsala jsem do vyhledávače žánr horor, rok 2020, a listovala jsem si seznamem výsledků. Když mě některý film zaujal, vyhledala jsem si o něm na československé filmové databázi o čem vůbec je, a také hodnocení ostatních diváků. A moje volba padla nakonec na britský horor Host. Na první pohled mě překvapilo to, že film nemá ani hodinku, jen šestapadesát minut. Jsem příznivcem kratších filmů, pokud má film více než dvě hodiny, těžko se na něj pak už soustředím, ideální je ta hodinka a čtvrt. Podle popisu film nevypadal špatně. Doba koronavirová ovlivnila snad úplně všechny součásti běžného života. Jsme více na sociálních sítích, případně v kontaktu přes webové kamery či mobily. Na jednu stranu nás to sbližuje, ale jistým způsobem i vzdaluje od toho pravého sociálního kontaktu. Pětici mladých kamarádek napadne

Příjmení a my

 Nedávno jsem u jedné celkem populární blogerky, která se zabývá tematicky vším možným, narazila na zajímavý článek na téma přechylování ženských příjmení. Článek mě zaujal, a já s překvapením zjistila, že sněmovna schválila návrh, že ženy se budou moci svobodně rozhodnout, zda chtějí mít v občance koncovku -ová. Dnešní doba je hodně tolerantní k různým gender skupinám, k tomu, aby se nikdo nestyděl za svou sexuální orientaci a za to, zda se cítí či necítí ve svém těle pohodlně. Nedovedu si představit, jaké to je, být v mužském těle, a přitom se cítit jako žena.  Nikoho neodsuzuji, moje kamarádka z intru mi před nějakou dobou psala, že ve svých pětadvaceti letech zjistila, že ji přitahují muži i ženy, a ona sama se stylizuje spíše do "mužské podoby." Trochu zvláštní. Ale dokud mi tím nikdo neubližuje, nikdo mi nevnucuje to, že se mám nějak přeorientovat, jsem ochotna to respektovat. Sice tomu úplně nerozumím, protože mě vždycky přitahovali a snad i přitahovat nadále budou muž

Knižní recenze 225 Jack a fazole

  Autor: Ed McBain Žánr: Detektivní Mé hodnocení: 75% Obsah: Advokát Matthew Hope, žijící ve floridském městečku Calusa, to nemá rozhodně vůbec jednoduché. Nejprve dostane v baru nakládačku od dvou rozparáděných kovbojů, když se zastal své přítelkyně Dale, a nakonec, ještě ten večer, mu Dale řekne, že se s ním rozchází.  A k dovršení toho všeho Matthewovi zavolá jeho přítel, detektiv od policie Morris Bloom a oznámí mu, že jeden z jeho klientů, dvaadvacetiletý mladík Jack McKinney byl zavražděn. Byl nalezen ve svém domě s devatenácti bodnými ranami v zádech. Nepořádek v domě naznačuje, že vrah něco hledal. Podařilo se mu to však najít? Matthew pro Jacka zařizoval prodej zemědělské usedlosti pro pěstování fazolí. Majitel a prodávající, Avery Burrill tvrdí, že má v ruce platnou kupní smlouvu, a požaduje své peníze zpět. Záhadou je i to, že mladík chtěl koupit pozemek právě pro pěstování fazolí. Avery totiž vypověděl, že půda je pro pěstování fazolí naprosto nevhodná, jeho pěstitelské pok