Přeskočit na hlavní obsah

Mystický Modlivý důl

 Doma mám docela velkou sbírku měsíčníku Enigma, a když u nás před pár dny přišlo avizované vypnutí elektrického proudu kvůli opravám, s chutí jsem si některá čísla znovu přečetla. Tento časopis se věnuje různým paranormálním jevům a záhadám nejen u nás, ale i v zahraničí.

A právě v jednom čísle jsem narazila na docela obsáhlý článek o údolí Modlivý důl. I přesto že miluji záhady jsem o něm nikdy nic moc nečetla, jen jsem na YouTube kdysi viděla video "Duchové" Modlivého dolu od českých lovců záhad Paranormal tým. Video bude součástí článku, kdo má zájem, můžete na něj mrknout.

Modlivý důl leží u České Lípy je v současnosti oblíbeným místem nejen lovců duchů, ale i poutníků. Což je docela rozpor, že? Na jedné straně to má být záhadné místo, na straně druhé zázračné a dokonce léčivé. Ve čtrnáctém století se údolí jmenovalo Smolný důl, nynější název se vžil až mnohem později. A právě ve čtrnáctém století zde mělo dojít k první tragédii. Mladí milenci, dcera sládka a rytíř zde spáchali sebevraždu kvůli nešťastné lásce, a jejich neklidné duše prý místem bloudí dodnes.

Jen o tři století později došlo na místě k dalšímu smetnému příběhu. Muž jménem Franz se zamiloval do krásné dívky, ta jej ale odmítla proto, že to byl neurvalec. A dala přednost jinému muži. Franz se to dozvěděl, a svého soka ubil k smrti právě v Modlivém dole, kudy chodil onen muž na dostaveníčka k dívce. To vše má dokládat i věta na naučné tabuli: "Koncem 17. století zde bylo nalezeno tělo zabitého mladíka, a lidé se proto dolu vyhýbali." Ono je logické, že se zrovna davy lidí nepohrnou do místa, kde došlo nedávno ke zločinu, a budou se mu raději obloukem vyhýbat.


Strach z údolí přetrvával dál, mezi místními se šířilo čím dál více různých povídaček a kdo nemusel, tak do Modlivého dolu nešel. Roku 1750 se ale jistý Melzer vracel údolím domů. Na údajné strašidelné vyprávění nedbal a prohlašoval o sobě, že se ničeho nebojí.

Cestou ale Melzera přepadl najednou silný pocit úzkosti. Vyděšeně se obrátil na cestu zpět, ale proti své vůli byl přinucen otočit se zpět a pohlédnout na jednu ze skla. Na smrt vyděšený muž připevnil hned na druhý den na ono místo na skále svatý obrázek, a jakmile tak učinil, mohl místem bez problémů procházet bez jakýchkoliv pocitů strachu či úzkosti.

Může to být jen povídačka? Šlo jen o náhodu, nebo bylo zapotřebí jakéhosi uctění Boha, aby dohlížel na údolím a zbavil jej temné energie?

Díky Melzerovi začalo do údolí proudit čím dál více poutníků, kteří uvěřili v zázračnost místa a mnozí z nich tvrdí, že jejich modlitby, které na místě pronesli, byly vyslyšeny. Hraběnka Alžběta Kinská nechala dokonce z vděčnosti vytesat kapli přímo do skal, a ze Smolného dolu se stal oficiálně Modlivý. Popularita místa byla ale trnem v oku samotné církvi, která nechávala pravidelně všechny předměty od poutníků odstraňovat (svíčky, sošky, kříže.) Zlom nastal až s vládou posledního českého krále, který si Modlivý důl oblíbil.

Nechal opravit kapli, kolem byly vykáceny stromy, aby měli návštěvníci k místu pohodlnější přístup a došlo i k rozšíření cest. Modlivý důl to ale neměl v příštích letech vůbec snadné. Za druhé světové války byl vyrabován a poničen, a k radikální komplexní opravě došlo až v roce 2016. I tak bylo ale hojně navštěvováno poutníky.

V roce 1992 se zde měl odehrát jeden příběh zázračného uzdravení. Malá německá dívenka Sandra trpí těžkou leukémií a lékaři jí moc šanci nedávají. Jedné noci má její matka podivný sen. Šla cestou mezi skalami až ke kapli, která byla vybudována v jedné z nich. Tam potkala postavu celou zahalenou v bílém plášti. Tato postava ženu uklidnila, že nemá mít strach. Poté se žena probudila. Když se s podivným snem svěřila své babičce, ta v něm podle místa poznala Modlivý důl. Žena se rozhodla zkusit štěstí, do Modlivého dolu vyrazila, aby se zde pomodlila za uzdravení své dcery.

U kapličky ucítila příval zvláštní energie, po těle se jí rozlil zvláštní klid, a socha Panny Marie měla ronit pravé slzy. Žena se poté vrátila domů, a malá Sandra se takřka přes noc měla z těžké nemoci záhadně zotavit!

Jde o vymyšlený příběh, který si vybájil nějaký novinář, nebo jde o skutečnou událost? Mohla pouhá síla modlitby v kombinaci se slzami Panny Marie stačit k uzdravení? Pro věřícího člověka může mít víra a upřímně vyřčená modlitba velkou sílu.


Video od členů Paranormal týmu zase tak moc záhadné není, skupinka se sice snaží pomocí svých přístrojů dokázat existenci něčeho nadpozemského, ale video samo o sobě tak zajímavé není. Nebo alespoň pro mě ne.

Modlivý důl je určitě pěkným místem pro procházku a pro věřící cílem pro modlitbu, ale nejsem si jistá, zda je i místem řádění duchů. Spíše se přikláním k tomu, že vše do jisté míry zavinila pověst místa, lidé pak vidí třeba i to, co není, mohou si to, že něco viděli či cítili jen namlouvat. Ale místo v sobě určitě má punc tajemné atmosféry, která je smísena třeba i s náboženskou bázní. Kdo ví?


Na fotografii výše je "symbolický" hřbitov horolezců, který dokresluje atmosféru místa. 

Všechny fotky z článku jsou z Google, sama jsem Modlivý důl ještě nikdy nenavštívila, ale pokud budu mít někdy příležitost, ráda bych jej navštívila.

A co Vy? Věříte, že Modlivý důl může být místem výskytu paranormálních jevů, nebo jde jen o pěkné údolí pro poutníky, kteří chtějí u kapličky pronést svou modlitbu? Navštívili jste důl někdy? Nebo jste byli na nějakém jiném, údajně tajemném místě? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. Byla jsem tam a moc se mi tam líbilo. Také jsem jednu pověst zveřejnila a takové čtení mám moc ráda. Pověsti miluju. Ořeji také hetký den.

  OdpovědětVymazat
 2. Občas se pomodlit může jednomu pomoci nalézt víru v sebe sama.

  OdpovědětVymazat
 3. Modlivý důl jsme s manželem navštívili asi před dvěma lety.Pověsti,které se k místu vztahují jsem si přečetla,protože pověsti a záhady mám ráda.Je to působivé místo.
  Docela jsem ráda,že jsi se zmínila o časopise Enigma.Roky jsem si ho kupovala a mám ho doma uložený.Každé číslo jsem hltala.Jsem ráda,že jsi ho zmínila,doufám,že pořád vychází.Co nechodím do práce nemám už takový přehled a časopisy ani už tolik nekupuji,ale už jsem si napsala a po Enigmě se podívám.
  Měj se hezky

  OdpovědětVymazat
 4. Modlivý důl znám. Je to kousek od Sloupu v Čechách, kde jsme před pár dny byli. Zajímavé je i to, že se jmenuje Modlivý důl, ale přístupová cesta ze Svojkova je do kopce, tak že důl je v polovině výstupu k rozhledně Stráž. Smolný se mu říkalo dříve proto, že se tam těžila ze stromů smůla pro další zpracování. o těch příbězích jsem také četla. Ale je tam krásně a výlet můžu jen doporučit.

  OdpovědětVymazat
 5. O tomto místě slyším poprvé. Mám moc ráda tvé články o záhadných místech, díky za ně :)

  OdpovědětVymazat
 6. Nebyl jsem tam a kvůli tajuplné pověsti tam asi ani nevyrazím. I když mám záhady rád, jsem přesvědčen, že většina z nich má čistě racionální vysvětlení. Ale většina neznamená všechny, že? :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Nikdy jsem tam nebyla, ale článek mě velmi zaujal. 🙂

  OdpovědětVymazat
 8. Eliss, vím o něm, ale nebyla jsem tam. A chtěla bych. Pak uvidíme...
  Měj se moc hezky, Helena

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js