Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 201 Dobří sousedé

 Autor: A. J. Bannerová

Žánr: Krimi, Thriller

Mé hodnocení: 55%

Obsah: Sarah Phoenixová se nedávno přestěhovala za svým novomanželem, o deset let starším doktorem Johnnym McDonaldem do městečka Shadow Cove. Toto městečko se zdá ze začátku Sarah úžasné - je obklopeno hustými lesy a krásnou přírodou, má malebné uličky, a hlavně v něm žijí dobří sousedé. 

To si Sarah myslela až do chvíle, než někdo zapálil dům jejich sousedů, kteří se právě vrátili z dovolené. Bohužel plameny zachvátily i dům Johnnyho a Sarah, a ta se dost těžce zraní při hrdinském činu. Jejich dům, který si oba manželé nestačili ani pořádně užít, je neobyvatelný, proto se přestěhují na druhý konec města, do srubu, který pronajímá přátelská Eris. 

Jenže po té nehodě jakoby se najednou rozplynulo všechno štěstí, které Sarah pociťovala. Proč je najednou její manžel podivně uzavřený, a proč místo pravidelného běhání v lese navštěvuje těhotnou sousedku Theresu? Na tom by nebylo nic tak špatného, kdyby o tom nelhal své ženě... A pak se Sarah vrací na místo činu, do trosek bývalého domu. Pár předmětů se podařilo jako zázrakem zachránit, a na jedné zpola ohořelé fotografii sedí Johnny na molu s nějakou ženou, jejíž obličej ale díky poškození není vidět. 

Sarah začne přicházet na to, že její muž není tím, kým se zdá. Je jen náhoda, že v noc, kdy došlo k požáru, byla Sarah sama doma a Johnny byl na služební cestě? Když si náhodou promluví s dobrovolným hasičem, který tehdy pomáhal požár u sousedů likvidovat, začíná mít pocit, že někdo má na ni spadeno. Někdo, kdo ji sleduje na každém kroku a je blíže, než se může zdát...

Hodnocení: Tuto knížku jsem si vypůjčila v knihovně v době, kdy se knihy mohly půjčovat ještě pouze přes výdejní okénko. Vybrala jsem si ji v internetovém katalogu naší knihovny, zaujal mě název, a pěkně zpracovaná grafika obálky. O knížce jsem si předem nic nezjišťovala, ani o čem je, a ani hodnocení a případné recenze.

Teď si říkám, že to byla docela chyba, protože kdybych si pročetla pár recenzí, rozhodně bych si knížku nepůjčila.

Hlavní hrdinka Sarah mi byla nesympatická, stále žárlila na svého manžela, chovala se jako šílená stíhačka - přitom je ale logické, že když máte o něco staršího partnera, tak před vámi asi měl už nějaké vztahy, a musíte to brát jak to je, jinak se z toho zblázníte, že, jenže Sarah to tak nějak nedocházelo, a celkově její myšlenkové pochody mi nedávaly bohužel moc smysl.

Dále mě zarazilo, že ač má kniha něco kolem dvě stě dvaceti stran, vyskytuje se v ní hrozně moc postav, které nakonec s dějem nijak nesouvisí, chvilkově se mihnou, a po chvilce jsem v těch jménech měla docela velký zmatek, listovala pozpátku a říkala si, o kom se to vlastně bavíme?

Celá knížka byla hodně překombinovaná - únos, vražda, pronásledování, žhářství, krádeže, lži, nevěry, nemanželské dítě... Na jednu knihu toho bylo opravdu hodně, nepůsobilo to vůbec věrohodně a přirozeně. Navíc jsem ani ne v polovině knihy měla jasno v tom, kdo to všechno spáchal, takže jsem na konci nebyla vůbec překvapená. Zamrzelo mě to, protože většinou u knih nikdy neodhalím toho správného padoucha, tady se mi to ale povedlo. 

Knížka vyšla v roce 2017 v nakladatelství Kniha Zlín v edici THRILL. Několik knížek z tohoto nakladatelství a konkrétně i z této série jsem četla, ale ještě jsem nebyla tak zklamaná. Vlastně jsem dlouho nebyla zklamaná z thrilleru. Tento žánr mám nejraději, ale Dobří sousedé spadají do kategorie béčkové knihy. Přirovnala bych to k levné detektivce, která se každou sobotu vysílá na Prima Love, taky je tam spousta lidí a vražd a zvratů, a bůhvíčeho ještě... Kdysi jsem se občas na tyto filmy podívala ale z odstupem času mi to přijde jako plýtvání času.

Zápletka knížky se táhla, bylo to zbytečně natahované, a závěr byl naproti tomu hodně uspěchaný a jakoby useknutý, hodně věcí mi tam nedávalo prostě vůbec smysl. Tohle je prostě typ četby, ze které si už příští týden nebudete pamatovat nic. Kniha postrádá napětí, gradaci, a bohužel i nějakou tu atmosféru, která by se do malého městečka s pár lidmi hodila. 

Takže dnes svým čtenářům bohužel nedávám tip na dobrou knihu, ale spíše na tu, které byste se měli obloukem vyhnout, pokud se nechcete při čtení otrávit a nudit. Vždycky nemá člověk štěstí na kvalitní čtení, a já pokaždé knížku dočtu, i když mě nebaví.

A co Vy? Jaké bylo Vaše poslední největší knižní zklamání? A máte rádi thrillery? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Komentáře

 1. No jo, občas se mi stává, že mám z množství postav v knize docela guláš. Jediná spisovatelka, které to dokážu odpustit, je Agatha Christie :D.

  OdpovědětVymazat
 2. Myslím, že si knížku nechám ujít.
  Zklamání z knih jsem zažila dost, ale kdybych to měla zhodnotit za letošní rok, pak je to rozhodně Mám nad tebou moc.

  OdpovědětVymazat
 3. Název v kombinaci s tím, že se jedná o thriller, zní docela zajímavě, hodnocení už výrazně míň. Já se naposledy "spálila" z knížkami z edice Původní česká detektivka (Smrt s kolombínou, Mrtvý ze Zlaté stoky) - mám i články na blogu.

  OdpovědětVymazat
 4. Tuhle knihu jsem četla před několika lety a naprosto mě nadchla. Pamatuji si, že to byla jedna z mých prvních s thrillerovými prvky, nebo jak to napsat :) Hrozně mě překvapil ten konec a vůbec celej souběh těch událostí, jak nevíš komu máš věřit... Byla to super jízda! :)

  OdpovědětVymazat
 5. V první chvíli už jsem si chtěla knížku zapsat, ale po tvém hodnocení to dělat nebudu. Thrillery ráda mám, ale nemám ráda knihy, kde se vyskytuje moc postav, a to tady je. JInak díky za recenzi, Také jsem si nanosila z knihovny knihy, kdyby zase náhodou .....

  OdpovědětVymazat
 6. Knihu neznám a dle tvé recenze ani za moc nestojí :-( číst ji nehodlám :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj Eliss,
  to je fakt škoda, anotace i obálka vypadají poutavě, ale když čtu tvé hodnocení, tak vím, že si ji sama nepůjčím. Měj se krásně!
  Hanka z ciculka.cz

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla