Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 198 Ztracený

 Autor: Tim Weaver

Žánr: Thriller, Krimi, Román

Mé hodnocení: 90%

Obsah: David Raker, bývalý novinář, se vzdal práce u novin z jednoho závažného důvodu. Trápily jej kauzy nevysvětlených a záhadných zmizení, a proto se rozhodnul přesunout se na opačnou stranu barikády, a začal pracovat jako soukromý vyšetřovatel.

Pátrá po pohřešovaných osobách - čímž jim také propůjčuje hlas, neustále je tím připomíná, protože za každým podivně zmizelým člověkem zůstává někdo, kdo jej měl rád, třeba jen jako kamaráda, a každý má právo vědět, co se jeho blízkému vlastně stalo.

Nový případ, který si vzal na starosti, však bude, jak se zdá, o mnoho jiný než ty ostatní. Davida vyhledá Julia Wrenová, jejíž manžel Sam zmizel za podivných okolností před půl rokem. Toho dne vstal o něco dříve, a vyrazil do práce, nastoupil do metra, a zde jeho stopa končí. Vypadá to totiž, že z metra nikdy nevystoupil, což následně dokážou i záznamy z bezpečnostních kamer, které se k Davidovi dostanou. Celé je to hodně podivné.

Žádný člověk se přeci jen tak nepropadne do země, a zmizet v kabině metra, to je opravdu podezřelé.

David pátrá i po Samově minulosti, a přes kolegy z práce se pomalu dostává ke kostlivcům, které má schované ve skříni. Zdá se, že manželství nebylo zdaleka tak idylické, jak tvrdila Julia, a navíc podle fotografií David zjistí, že Sam za posledního půl roku hodně zhubnul. Jako by jej něco tížilo, něco, s čím si nedokázal sám poradit...

Je snad možné, že by Sam své zmizení plánoval? Proč by ale utíkal z metra, kde

Dokáže David rozplést pavučinu lží, kterou kolem sebe, jak se zdá, Sam pečlivě vybudoval? Nebo se stanou tyto lži osudné i jemu?Hodnocení: Tuto knížku jsem si půjčila v knihovně, kterou jsem ještě stihla narychlo navštívit před tím, než se ještě téměř vše díky koronavirové pandemii uzavřelo. Zaujal mě název, a také to, že na obalu bylo žluté kolečko s nápisem Sunday Times Bestseller. 

Ze zkušenosti bývám skeptická ke knížkám, které jsou označeny touto nálepkou, protože ne vše, co mizí z knižních pultů rychlostí blesku je také kvalitní - viz například Padesát odstínů. Knížku jsem si ještě před vypůjčením zběžně prolistovala, zaujala mě anotace, takže jsem si ji nakonec vzala domů. 

A zpětně musím říci, že to byla opravdu dobrá volba.

Knížku vydalo v roce 2018 nakladatelství Mystery Press - toto byla moje první zkušenost s tímto nakladatelstvím, nikdy jsem o něm neslyšela, ani od něj žádnou knihu nečetla. 

Jak jsem začala číst, překvapila mě dost velká písmena. V knížkách, které čtu, jsou totiž písmena často malá, a je fakt, že z toho dost bolí oči, takže Ztracený měl hned první plusové body. No a pak už to šlo samo. Vyprávění mě tak vtáhlo do děje, že jsem měla problémy s tím přestat číst. Postavy uvěřitelné, dialogy naprosto přirozené, téměř na každé stránce se dělo něco zajímavého, a když jsem si tak za polovinou knihy říkala, že už mám jasno, kdo je viník, nemohla jsem se více mýlit.

Knížku jsem měla přečtenou za tři dny, četla jsem po večerech, a dokonce jsem si ji vzala i do práce, abych si přečetla alespoň pár stránek při svačině.

Celý děj tak nějak spěl k závěru, který mě absolutně šokoval, jako už dlouho žádná detektivka, a hned jak se otevře knihovna, prostě si musím vypůjčit další díly z této série - tento je třetí, ale knihy na sebe volně navazují, nebyla jsem nijak zvlášť ztracená v ději.

Zatím je knížek z této série sedm, tedy alespoň na zadní straně je jich vyfoceno šest, plus tato, a jen mě mrzí, že jsem netušila, že mě četba bude tak bavit, protože bych si je vzala z knihovny rovnou.

Pokud sháníte dobrou detektivku, při které budete napnutí, rozhodně Vám Ztraceného můžu doporučit!

A co Vy? Četli jste tuto knížku? Nebo nějakou od autora Tima Weavera? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. No vida, zrovinka se chystám udělati online objednávku, tak si toho Weavera přihodím.

  OdpovědětVymazat
 2. Uż jsem taky objednávala - nejen pod stromeček.
  Musím říct, že jsem od autora nic nečetla, ale sérii znám a moc mě láká. Moje knihovna je však plná, tak jedině zkusit e-knihu. Děkuji za zajímavý tip. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj,
  neznám ani nakladatelství a ani autora, ale rozhodně jsi mě nalákala. Určitě vím, co si půjčím v knihovně hned, jak ji otevřou. Páni, už se moc těším:-) Měj se krásně!
  Hanka z ciculka.cz

  OdpovědětVymazat
 4. Tim Weaver toho napsal poměrně dost. Dříve mě hodně lákal, ale jak toho začal psát moc, tak mě to odrazuje. Mám doma plno knih na čtení, v práci musím číst a zároveň vychází plno skvělých knih, takže mě Tim prostě míjí a zatím ho nehodlám číst, i když jeho knihy vypadají dobře :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Tak to je četba přímo pro mě.Už jsem si kniha napsala a hned se po ni podívám,protože moje knihovna je pořád zavřená.
  Děkuji za tip.
  Hezký večer

  OdpovědětVymazat
 6. o autorovi jsem už slyšela, ale nic jsem od něj nečetla :) kniha zní každopádně zajímavě :)

  OdpovědětVymazat
 7. Knížka vypadá hodně dobře, přesně takové žánry mě baví. :))

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js