Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 324 Dusty: Kamarádi navždy

 Autor: Jan Andersen

Žánr: Pro děti a mládež, Rodinný, Dobrodružný 

Mé hodnocení: 80%

Obsah: Pavel se před pár dny přestěhoval s rodiči a mladší sestrou Šarlotkou  z Berlína do malé německé vesničky Nový Hrad. Stěhování nebylo pro chlapce jednoduché - musel se vzdát svých kamarádů, oblíbených učitelů, a jen těžko si v novém prostředí zvyká. Navíc stěhování vyšlo na jarní prázdniny, takže ani neměl příležitost se s někým pořádně seznámit...

Když si jednoho slunečného dopoledne vyrazí na projížďku na kole, narazí na partu stejně starých kluků. Všiml si jich už den předtím, když na fotbalovém hřišti místo kopání do míče rozbíjeli za hlasitého jásotu skleněné lahve od pití. Tehdy se jim obloukem vyhnul, protože ze setkání s nimi nekoukalo nic dobrého. Ale teď si na něj banda výrostků počíhala. 

Chtěli po něm peníze a Pavlovi bylo jasné, že proti nic nemá šanci.  Už se pomalu smiřoval s tím, že mu kluci pořádně natlučou na budku, když se jako zázrakem objevil... Pes rasy border kolie. Evidentně toulavý, zanedbaný, vyhublý až na kost, ale těch pět chuligánů tak vystrašil, že nechali Pavla být a dali se na útěk. Proč ale předtím o psovi mluvili jako o "zabijákovi?" Sice na ně výhružně vrčel, ale jinak zle rozhodně nepůsobí! 

Pavel se rozhodne psa odehnat, ale ten jakoby k chlapci přilnul, a nechce se od něj hnout na krok. Komu ale patří? Je totiž očividné, že pes něco nebo někoho hledá. A protože každý správný pes má mít jméno, pojmenuje jej Pavel Dusty. To totiž v angličtině znamená "zaprášený" - a přesně takový jeho nový psí kamarád je.

Jenže s Dustym je to komplikované. Pavel za prvé vůbec netuší, komu pes vlastně patří. Vypadá jako toulavý, ale je tomu opravdu tak? A největším problémem je, že chlapec si psa nemůže jen tak vzít domů, i když by hrozně moc chtěl. Oba jeho rodiče jsou totiž kategoricky proti psům, a Pavel vůbec netuší, proč. 

Jeho mladší sestřička má králíčky a pravidelně k nim chodí kočka od sousedky, ale pes je v jejich rodině tabu.

Dusty je velmi nedůvěřivý, vždycky se k Pavlovi na chvíli přiblíží, aby vzápětí zase odběhl neznámo kam. Pavel je rozhodnutý vybudovat si k pejskovi důvěru a nějakým způsobem přesvědčit rodiče, že pořídit si psa je ta nejlepší věc na světě. 

Ale vše se zkomplikuje, když chlapec znovu narazí na obávanou bandu. Zdá se, že Dusty je opravdu zapletený v tragické události, která se odehrála před pár měsíci, a on měl být jejím hlavním aktérem! Krok za krokem odhaluje děsivé tajemství. Je si jist, že Dusty je nevinný. Bude ale možné to dokázat? 


Hodnocení: Když jsem při své poslední návštěvě milovaného knihkupectví uviděla v sekci vyhrazené pro mladší čtenáře vystavenou tuto knížku, neodolala jsem. Miluju knížky o zvířatech a jejich osudech, a o psech obzvlášť, protože sama doma jednoho mám a je to prostě miláček!

Jelikož je knížka pro čtenáře od devíti let, bylo mi jasné, že půjde o opravdu nenáročné čtení. Ale proč si taky jednou nepřečíst něco pro děti? Čekala jsem něco ve stylu Psí poslání v poněkud zjednodušené formě, ale nakonec jsem dostala něco trochu jiného.

Příběh je vyprávěn střídavě v kapitolách z Pavlova a Dustyho  pohledu. Ze začátku jsem si nemohla zvyknout na styl vyprávění, který byl opravdu "jednoduchý." Ale to nemyslím ve špatném slova smyslu. Krátké věty, strohé dialogy, sem tam častěji se opakující slovíčko. Když jsem si zvykla na trochu jiný styl vyprávění, tak jsem byla překvapená, že se jednalo o opravdu pěkné čtení.

Nejednalo se tu totiž jen o psího hrdinu, což bývá v knihách tohoto typu zvykem. Příběh byl opravdu propracovaný, byly tu pěkné dobrodružné pasáže, a nechyběla ani troška "dětského hororu." A pochvala patří i týmu kreslířů, kteří knížku oživili krásnými ilustracemi, jen škoda, že jich nebylo více!

Hlavní hrdina byl uvěřitelný, prostě obyčejný malý klučina, který se v novém prostředí cítí tak trochu sám a nemůže si najít kamarády. Věřím, že s tímto se může spousta menších čtenářů ztotožnit, protože chování všech postav bylo někdy možná lehce naivní, ale pořád to bylo uvěřitelné. 

Nakonec se mi příběh četl dobře, i když je to vyprávění pro děti, tak to bylo opravdu napínavé i pro mě, coby dospěláka, a také tu bylo pár opravdu zajímavých zvratů. Hlavně posledních dvacet stránek bylo opravdu napínavých, a potěšilo mě i závěrečné rozuzlení, které bylo samozřejmě pořádně dojemné! 

Suma sumárum, knížka se mi líbila. Kdybych ji četla někdy v deseti, jedenácti letech, byla bych příběhem naprosto nadšená. Ale i optikou dospělého ji hodnotím kladně, alespoň jsem se na chvíli přenesla do říše bezstarostného dětství, což bylo rozhodně příjemné!

Pokud máte děti či vnoučata a chcete jim koupit nějakou pěknou knížku, tak Dusty: Kamarádi navždy je za mě dobrou volbou. Koukala jsem na internetu že jsou i další pokračování Dustyho dobrodružství, celkem sedm dalších titulů, tak se podívám, jestli jsou k dostání u nás v knihovně. Knížky se psím hlavním hrdinou si vždycky přečtu ráda!

A co Vy? Čtete rádi knihy o zvířatech? Četli jste Psí poslání nebo jinou knížku z této série? Přečtete si rádi knihy i pro mladší čtenáře? Zaujala Vás recenze? Napište mi do komentářů! 

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Knížky o zvířatech jsem četla spíš jako malá , i když tomu teď aktuálně znova přicházim na chuť . Někdy je fajn změnit knižní žánr a zkusit něco jinýho a novýho . Často je to pak příjemný překvapení , když zjistíme , že odklon od vašeho tradičního čtiva nám vlastně otevřel nový obzory . A to je na knížkách super .

    OdpovědětVymazat
  2. Já miluju knížky W. Bruce Camerona, takže jsem četla nejen Psí poslání, ale i všechny ostatní knihy. Táhla kniha je určitě taky fajn, takže děkuji za tip. 🙂

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Host (2020)

 Pro horory jsem měla odjakživa slabost. Nejraději mám ty vyloženě duchařské, plné lekaček a hutné tajuplné atmosféry. Předevčírem jsem si hledala na ulozto horory z loňského roku. Napsala jsem do vyhledávače žánr horor, rok 2020, a listovala jsem si seznamem výsledků. Když mě některý film zaujal, vyhledala jsem si o něm na československé filmové databázi o čem vůbec je, a také hodnocení ostatních diváků. A moje volba padla nakonec na britský horor Host. Na první pohled mě překvapilo to, že film nemá ani hodinku, jen šestapadesát minut. Jsem příznivcem kratších filmů, pokud má film více než dvě hodiny, těžko se na něj pak už soustředím, ideální je ta hodinka a čtvrt. Podle popisu film nevypadal špatně. Doba koronavirová ovlivnila snad úplně všechny součásti běžného života. Jsme více na sociálních sítích, případně v kontaktu přes webové kamery či mobily. Na jednu stranu nás to sbližuje, ale jistým způsobem i vzdaluje od toho pravého sociálního kontaktu. Pětici mladých kamarádek napadne

Odvrácená strana sladkého ovoce

 Nepatřím mezi zrovna velké milovníky ovoce. Sem tam si dám jablečnou nebo jahodovou přesnídávku, v zimě, hlavně mezi svátky, si ráda oloupu mandarinku nebo pomeranč, ale jinak se musím přiznat, že konzumaci ovoce moc nedám. Jedinou výjimkou jsou ale banány. Ty můžu opravdu kdykoliv, v jakékoliv podobě. Ať už je to přesnídávka, třeba i ta domácí, ideálně s piškoty. Banánům jsem přišla na chuť v devatenácti, kdy jsem měla problémy s nedostatkem fosforu, a jelikož jsou banány jeho velkým zdrojem, tak jsem je jedla doslova po kilech, a od té doby jsem si je zamilovala. Alespoň dvakrát týdně si s sebou beru banán na svačinu. Nevadí mi ani ty přezrálé, jím i ty "tmavé boláky", které spousta lidí vykrajuje ven. Přezrálé banány totiž mají pro lidské tělo velké množství benefitů!  Díky přezrálosti obsahují velké množství antioxidantů, které pomáhají před poškozením buněk v lidském organismu. A hnědé skvrny na banánech pomáhají při pálení žáhy - působí proti kyselosti. Často si u nás

Konec letního času

 Dnes brzy ráno došlo ke každoroční změně času z letního na zimní. Správně se ale tento čas nejmenuje "zimní," nýbrž standardní, nebo středoevropský. Našla jsem na internetu obě varianty. Je fakt, že ani ve stolním kalendáři není nový čas popsán jako "zimní," nýbrž je tam jen napsáno: Konec letního času.  Čas se tedy dnes ve 3:00 ráno posunul na 2:00. Prakticky se tedy vyspíme o jednu hodinu déle, jenže o to dříve se začne večer stmívat. Jako dítě školou povinné jsem nějaké střídání letního a zimního času nepociťovala. Jen jsem si přetočila hodiny na budíku, a to bylo všechno. Necítila jsem, že bych měla nějak rozhozený biorytmus, že by se mi hůře vstávalo, vůbec nic. Ale jak roky plynou, věkem se pomalu, ale jistě blížím ke třicítce, tak už můj organismus snáší změny z letního na zimní čas a opačně podstatně hůře. Je fajn, že se vyspím o hodinu déle. Ale do práce budu chodit tak jako tak za tmy, protože většinou jezdím do práce ve čtyři nebo v pět hodin ráno.  Musí