Přeskočit na hlavní obsah

Nejistá budoucnost?

 Nedávno jsem ve zprávách v televizi zaregistrovala zprávu o nízké porodnosti. Tento trend se ale netýká jen České republiky, ale je tak nějak celosvětový. Na konci března na serveru idnes.cz vyšel článek s titulkem: "Česku přibylo obyvatel jen díky migraci. Narodilo se nejméně dětí za posledních 17 let." 

Statistiky hovoří neúprosně jasně. Nejnižší porodnost za osmdesát let hlásí Čína. Při současném trendu bude japonská populace v roce 2065 menší o třicet procent. Porodnost v USA jen od roku 2019 do roku 2020 spadla o čtyři procenta, což je nejprudší nárust za posledních padesát let. 


Na druhou stranu stále pokračuje trend přelidnění planety, ale nárust počtu obyvatel není zdaleka tak strmý, jak by se dalo očekávat. Ve hře je spousta faktorů - hlavním trendem je v dnešní době odkládání rodičovství. Průměrný věk prvorodiček dokonce překročil třicet let - a otěhotnění po třicítce už s sebou nese jistá rizika.

Mladí lidé se chtějí především bavit, případně pořádně rozjet pracovní kariéru, a právě rodičovství může být pro mnohé překážkou. Což je do jisté míry pochopitelné. Ale podle odborníků je největší šance na početí bez problémů u ženy ve věku 24-25 let. Nedávno jsem se bavila s kolegyní, a ta měla poslední dítě v osmatřiceti letech. Velice si to pochvalovala - prý si to těhotenství a následnou péči o miminko skvěle užila. 

Když jsem byla mladší, tak jsem si bláhově představovala, že bych chtěla dítě už ve dvaceti. Jenže v té době jsem byla ještě ve škole. Studovala jsem poměrně dlouho, takže první myšlenky na založení rodiny jsem pocítila až tak kolem těch pětadvaceti. Tak jsme se s přítelem rozhodli, že to zkusíme. Příští rok mi bude třicet, a stále se nám nedaří počít.

Byli jsme spolu i několikrát na různých vyšetření, a papírově je vše v pořádku, takže teoreticky by to jít mělo. Jenže nejde. A tohle je trend, který se týká i mých spolužaček ze školy, mám minimálně dvě kamarádky ve stejném věku, které mají stejný problém. Je to opravdu velká psychická zátěž, často se mě díky tomu, že prostě nemůžu pořád mít to vytoužené miminko, padne tak silná deprese, až jsou ty stavy vážně neúnosné.

Nejvíce mě štve, že nevím, kde je problém. Beru všechny možné vitaminy, zdravě se stravuju, snažím se dělat všechno možné. Možná jsem tím vším příliš pohlcená, příliš na to myslím, a tím to podvědomě blokuju, nebo nevím. Ale je to vážně vysilující.


Ona totiž čím dál nižší porodnost má i četné důsledky, které dopadají na státní zřízení jako takové. Se stárnutím populace půjde stále více peněz na důchody a zdravotnictví. Zároveň ubude mladých lidí, kteří budou platit daně z příjmu. Pokud dojde k silnému hospodářskému růstu a pokles populace bude mírný, mohlo by být podle odhadů stárnutí populace zvládnutelné.

Podle Světového ekonomického fóra připadalo v 60. letech na každého důchodce šest lidí v produktivním věku. V roce 2021 to byli tři a očekává se, že do roku 2035 to budou už jen dva...

Jenže na to, že dojde k silnému hospodářskému růstu, opravdu nelze spoléhat. A nastane obrovský problém.

No a bude logicky docházet i k pomalejšímu vývoji ve všech různých oborech. Mladí lidé jsou totiž nadějí do budoucna, takže pokud jich bude méně, budou ty mladé, svěží mozky zkrátka někde chybět. Takže pokrok a inovace se mohou zpomalit. Ale tady si myslím, že to zase nebude tak horké - ony i ty o něco starší chytré hlavy dovedou přeci vymýšlet nové věci, tohle dle mého není zase tak moc doménou mladých.



Dalším, možná trochu zvláštním důvodem, proč mladí lidé nechtějí mít děti, je ochrana životního prostředí. Nedávný průzkum americké společnosti ukázal, že ekologické důvody hrají roli u celých pěti procent lidí, kteří nemají a ani nechtějí mít v budoucnu děti.

Na toto téma jsem kdysi už psala článek, a jsem z toho tak trochu v rozpacích, a s tímto životním postojem se moc ztotožnit nedokážu. Ale je to věc každého z nás, pokud si někteří lidé myslí, že tím, že nebudou mít nikdy žádného potomka, přispějí k ochraně matičky Země, budiž.

Japonsko patří mezi země s vysokou hustotou obyvatel - aktuálně je na třicátém místě v počtu obyvatel. Od roku 2000 ale země zaznamenala nulový růst populace. A od roku 2010 se začal zrychlovat počet růstu obyvatel. A mezi lety 2020 - 2021 došlo k rekordnímu úbytku obyvatel (644 000). Jasně, Japonsko je pořád lidnaté, ale tato čísla mohou být varující.

Japonci jsou dost mentálně ojedinělý národ (toto nemyslím vůbec špatně!). Ale zkrátka se od kulturního myšlení Evropanů dost liší, mají jiné tradice, kulturu, zvyky. V Japonsku například není obvyklé, aby se děti rodily mimo manželské svazky. A stále více mladých Japonek se zdráhá vstoupit do manželství. Důležitější je pro ně kariéra, cestování, ale také svoboda, nemusí se věnovat domácnosti a výchově potomků, ale realizovat se jinde a jinak...

Mezi mladými Japonci se také objevuje tzv. "syndrom celibátu." Pokles sexuální aktivity a neochota navazovat sexuální vztahy. Toto se ale nebude týkat jen Japonců, toto je dle mého názoru dáno i přemírou technologií, sociální sítě, které tak mladým lidem mohou do jisté míry nahrazovat osobní kontakt.

Současná generace může být šikovná v komunikaci online, ale z očí do očí už to může být těžší. Asi bude hodně pravdy na tvrzení, že ještě před takovými padesáti lety měli lidé více sexuálního kontaktu jednoduše kvůli tomu, že jiná zábava zase tak moc nebyla...




V budoucnu určitě díky nízké porodnosti nedojde k zániku všech lidí na planetě, to je asi nereálné. Ale nejvíce se úbytek obyvatelstva bude projevovat v Evropě - což podle mnohých expertů může vyřešit migrace obyvatel z jiných kontinentů, což je velmi složité téma, a často to není úplně šťastné.

Je asi potřeba motivovat mladé Evropany k tomu, aby rodili více dětí. Jenže současná ekonomická nejistota, chemie v jídle, která nepříznivě ovlivňuje plodnost a další aspekty dané situaci s menší porodností příliš nepomáhá. Sama jsem zvědavá, zda v příštích letech dojde k rapidnímu úbytku obyvatel, ale myslím, že počet bude stagnovat na stejných číslech, ale uvidíme.

Co si o tomto myslíte Vy? Je moudré odkládat založení rodiny až po dovršení třicátého věku? Jsou mladí lidé dostatečně motivování k plánování rodičovství? Proč se v české společnosti rodí málo dětí? Kopírujeme nevědomky celosvětový trend? Projeví se současná situace po letech nějak výrazně na ekonomickém fungování státu, co myslíte?

Napište mi do komentářů Vaše názory!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Hlavně si myslím, že pokud nemůžete 4 roky otěhotnět a opravdu toužíte po děťátku, na nic nečekat a jít na IVF. Včera bylo pozdě, můžete pak litovat, že jste na to nešli. Naopak je úžasné, že dnešní doba toto řešení nabízí, před sto lety se o tom lidem mohlo pouze zdát.
    Jinak jsem kdysi četla, že biologicky je věk pro první těhotenství nejlepší od 19 do 25 let. To dnes už právě v bohatých společnostech moc není. Zda jsou důvody ekonomické, těžko říci, lidé se v historii nikdy tak dobře neměli jako poslední století. Proto to spíš evokuje Calhounův experiment s myšima.

    OdpovědětVymazat
  2. Jsem ráda,že jsem nikdy touhu mít dítě neměla , protože by to byl z hlediska mýho handicapu asi i problém , zejména to, aby taky nemělo nějakej handicap . Asi bych nechtěla riskovat . A taky děti obecně moc nemusím - nikdy jsem nebyla typ, co by se rozplýval nad miminem nebo tak , s dětma to prostě neumim .

    OdpovědětVymazat
  3. Ekonomické důvody můžou hrát roli třeba v tom, že si pořídíte jen jedno dítě. Protože vyjít s rodičovskou a jedním normálním platem a přitom splácet hypotéku, může být nereálné. Přeju, ať to s miminkem vyjde.

    OdpovědětVymazat
  4. je to velká psychická zátěž, když to nejde :/ také mám kolem sebe človíčky, kterým to nejde a nešlo, ale obrátili se na kliniku :) ono je to teda i hodně finančně náročné, ale skončilo to šťastným koncem :) doufám, že i u vás to skončí úspěchem :)

    OdpovědětVymazat
  5. Předně ti, Evi, přeji, abyste měli děti, zdravé a šikovné, kolik jich toužíte mít, já jsem od mala děti hlídala a to své sourozence( 5 kousků )i děti cizí, s dětmi to umím a přitom mám jen jednu dceru.Chápu dnešní mladé, že chtějí cestovat a nechtějí hned děti a do téhle divné doby? kdy nevíš, co koho napadne? ale to bylo i za nás, že nás pořád strašili válkou.
    Dnes mám dvě vnučky a jsem s nimi nadmíru spokojená. Jiřina z N.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu.  Je úžasné pozorova

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tlačení, pa

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém nastal, když se přesunula