Přeskočit na hlavní obsah

Křížovky jako prevence!

 Když jsme doma měli nějaký časopis, televizní program či jinou tiskovinu, tak oba moji rodiče pravidelně luštili křížovky. Musím říci, že ty prázdné čtverečky k luštění mi v dětství připadaly nesmírně fascinující. A na druhém stupni základky jsem už také zkoušela luštit.

Písmenka do křížovek jsem psala obyčejnou tužkou, aby to po mě rodiče mohli opravit. Strašně mě bavilo hádat, co do kterého čtverečku patří. Ale když jsem si nebyla jistá, často jsem raději vynechala, abych neudělala chybu. Trvalo opravdu spoustu let, než jsem přišla křížovkám na chuť. Co mě ale bavilo, tak byly osmisměrky. Hledat ve změti písmenek jednotlivá slova, to mi jako velkému čtenáři vždycky šlo.


I ve škole, pokud jsme měli nějaký zábavný úkol s hledáním písmenek, tak jsem jej měla hotový mezi prvními.

Křížovky jsem začala luštit až na střední. Občas jsem hledala řešení některých políček na internetu. Tak moc jsem chtěla vědět, jaké řešení se skrývá v tajence! A od té doby ráda luštím. Večer u televize jsou pro mě křížovky skvělým relaxem a zábavou. Bonusem je navíc i zapojení mozku, který nezakrňuje.

Podle odborníků totiž luštění křížovek není jen zábava, ale také prevence Alzheimerovy choroby i demence. Dokáže udržet mozek podstatně mladší, i když tělo stárne. Toto zjištění vyplývá z historicky nejvýznamnějšího výzkumu sledující stárnutí mozku - ten byl prováděn na více než 20 000 respondentech!

Testovaní jedinci ve věku padesáti až třiadevadesáti let, kteří denně luštili křížovky nebo řešili jiné hlavolamy, měli podle výsledků studie mentální kapacitu až o osm let mladší než ti, kteří se hádankám věnovali méně často, případně vůbec. Takže vlastně udržujeme mozek pořád ve střehu, a takové procvičování je jen výborným tréninkem.

Křížovky mají v České republice více než stoletou tradici. V roce 1899 byla na našem území první křížovka - ovšem podstatně jiná, než jak ji známe dnes - otištěna ve Sborníku hádanek Zlaté Prahy. Vymyslela ji učitelka Milada Antošová z Modřan.

Za oficiálního "vynálezce" křížovky je považován angloamerický novinář Arthur Wynn. Jeho tzv. Word-Cross neboli "slovní kříž," z něhož bylo oficiálně odvozeno pojmenování křížovka. Od osmnáctého ledna roku 1925 začaly být "americké" křížovky publikované v Lidových novinách.

Mezi nejznámější vášnivé křížovkáře patřil Karel Čapek, Jan Werich, Miroslav Horníček, či operní pěvkyně Ema Destinová. 
Alzheimerova choroba je v současné době obrovským strašákem. A vše, čím posilujeme mozkové buňky, můžeme v budoucnosti zabránit tomuto onemocnění. Čtení knih, tvůrčí psaní, a právě i křížovky jsou přímo ideálním receptem proti degenerativnímu onemocnění mozku.

Alzheimerova choroba se nedá vyléčit. Mozkové buňky odumírají, ztrácí svou funkci, a jejich poškození bývá nevratné. První příznaky onemocnění bývají plíživé - krátkodobé výpadky paměti, problémy s hledáním vhodného slova během rozhovoru... To vše se dá přikládat stáří, či stresu.

Postupně ale dochází k čím dál větším potížím. Orientace v prostoru a čase bývá zmatená, někteří lidé mohou zapomenout například kde bydlí, ve kterém městě se právě nacházejí, jaké je právě roční období... V rozvinutějším stadiu už nemocný nepozná například ani vlastní děti, nebo milovaného partnera, se kterým strávil i dvacet krásně prožitých let.

To je opravdu hrozná nemoc. Posledním stadiem bývá těžká forma demence, a to už je potřeba celodenní péče o nemocného, jelikož už není schopen si sám zajistit ani ty nejzákladnější fyzické potřeby. Před pár lety jsem viděla pěkný film, který opravdu syrově seznámil diváka s tím, co nemocného Alzheimerem čeká. 

Pořád jsem to já z roku 2014 vypráví příběh úspěšné profesorky lingvistiky Alice, která začíná zapomínat nejprve slova, a pak najednou neví, kde bydlí. Když je jí diagnostikována práva Alzheimerova choroba v rané fázi, je odhodlaná se s nemocí poprat, a hlavně zůstat tím, kým pořád je! 

Film je opravdu depresivní, smutný, ale bohužel, taková je realita tohoto onemocnění. V České republice podle statistik v současnosti trpí touto nemocí přibližně 160 000 lidí. Navzdory tomu, že se traduje, že postihuje často starší lidi, výjimkou nejsou ani trpící Alzheimerem již například po třicítce, ač je to pořád ještě vzácné - kolem deseti procent.Problémem je, že spoustě lidí není často Alzheimerova nemoc vůbec diagnostikována, a bývá často zaměňována například za náladovost, přepracování či nešikovnost, anebo se jednoduše svede na projevy stáří... A bohužel je to dáno i dobou - protože stres, který díky životním nejistotám zažíváme, také dopomáhá k onemocnění mozku.

Já se snažím to negativní kolem sebe vypouštět, nevnímat, a radovat se ze života. Protože na to, abych se rozčilovala u zpráv, nadávala na politiku, je život opravdu příliš krátký. Křížovky, procházky, smích, čtení dobrých knih, užívání si maličkostí všedního dne, to je ta nejlepší prevence nejen na Alzheimera, ale i na jiná onemocnění.

A co Vy? Luštíte křížovky, nebo dáváte přednost jiným hlavolamům? Máte ze svého okolí nějakou zkušenost s Alzheimerem? Viděli jste film Pořád jsem to já? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný víkend, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. Četla jsem to také,ale ač je to logické,moc tomu nevěřím.Nebo spíše ne každému to je k užitku.
  Manžel celé dny luští křížovky a kouká na soutěžní pořady.V reálu neskutečně zapomíná.Musím myslet za něho
  a všechno mu připomínat a to je asi lepší,jak křížovky.Nikde jsem žádnou nevyluštila.Nebavilo mě to.
  Eli,měj hezký víkend

  OdpovědětVymazat
 2. Křížovky jsem moc ráda luštila jako malá - nejdřív dětský a pak ty normální , ale časem už mě to přestalo bavit a dneska už neluštím vůbec .

  OdpovědětVymazat
 3. Pracuji v domově seniorů se zvláštním režimem, kde kolem 90% lidí trpí demencí různého druhu a různých stádií. A jednou z aktivit, kterou s klienty dělám, je právě luštění křížovek, pak různé kvízy, testy, trénink paměti, slovní hrátky, prostě vše, čím si mohou zaměstnat mozek.
  Jinak na Alzheimerovu nemoc není ještě lék, ale český vědec v Americe pracuje na léku, který

  OdpovědětVymazat
 4. Pracuji v domově seniorů se zvláštním režimem, kde kolem 90% lidí trpí demencí různého druhu a různých stádií. A jednou z aktivit, kterou s klienty dělám, je právě luštění křížovek, pak různé kvízy, testy, trénink paměti, slovní hrátky, prostě vše, čím si mohou zaměstnat mozek.
  Jinak český neurolog Tolar pracující v Americe vynalezl lék, který by měl Alzheimerovu nemoc zastavit, už je schválený a na trhu by měl být do dvou let. Je to neuvěřitelný průlom v léčbě, kromě toho by měla být látka účinná i na Parkinsonovou nemoc nebo na amyotrofickou laterální sklerózu.

  OdpovědětVymazat
 5. Už léta jsem si nezaluštil. Dřív mě to celkem bavilo, dnes to beru trochu jako ztrátu času, kterou mozek může věnovat i něčemu užitečnějšímu :-).

  OdpovědětVymazat
 6. Já jsem kdysi luštila docela ráda, teď už jen občas - třeba na chalupě večer.

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj Eliss, film Pořád jsem to já s Julianne Moore jsem viděla dvakrát a hluboce na mne zapůsobil. Moje maminka měla Alzheimera a já jsem pracovala dvacet let se seniory, z nichž mnozí touto nemocí trpěli. Pozdravuju, Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
 8. Já už přešel na vyšší level, křížovky sám vymýšlím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musím říct, že se mi na tom i líbí, jak to míváš tematicky laděné k tomu danému roku - dost promakané :-)

   Vymazat
 9. Křížovky jsem mívala ráda, i osmisměrky a časem mě pohltilo taky sudoku.
  Pak jsem na to vše začala hůř vidět a na čas je dala k ledu.
  Jednou za čas si nějaké pořídím, mám ráda hodně různých druhů, né jen ty klasické. A sudoku luštím v mobilu.

  OdpovědětVymazat
 10. S největší pravděpodobností má babička Alzheimera :( je to něco strašného. Člověk se úplně změní... Nedávno jsem četla knížku Deník ze života s Alzheimerem, doporučuji! Jéé, o tom filmu jsem slyšela. Je někde zdarma ke zhlédnutí? Mamka chtěla knížku Ještě jsem to já, což je asi stejné, jako ten film. Chtěla jsem jí obdarovat k narozeninám, ale bohužel nebyla nikde k sehnání :(
  Jinak křížovky a osmisměrky mám také moc ráda. Je to fajn relax např. při učením se na zkoušky. Babičky taky ráda luští a čte si :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Host (2020)

 Pro horory jsem měla odjakživa slabost. Nejraději mám ty vyloženě duchařské, plné lekaček a hutné tajuplné atmosféry. Předevčírem jsem si hledala na ulozto horory z loňského roku. Napsala jsem do vyhledávače žánr horor, rok 2020, a listovala jsem si seznamem výsledků. Když mě některý film zaujal, vyhledala jsem si o něm na československé filmové databázi o čem vůbec je, a také hodnocení ostatních diváků. A moje volba padla nakonec na britský horor Host. Na první pohled mě překvapilo to, že film nemá ani hodinku, jen šestapadesát minut. Jsem příznivcem kratších filmů, pokud má film více než dvě hodiny, těžko se na něj pak už soustředím, ideální je ta hodinka a čtvrt. Podle popisu film nevypadal špatně. Doba koronavirová ovlivnila snad úplně všechny součásti běžného života. Jsme více na sociálních sítích, případně v kontaktu přes webové kamery či mobily. Na jednu stranu nás to sbližuje, ale jistým způsobem i vzdaluje od toho pravého sociálního kontaktu. Pětici mladých kamarádek napadne

Nákup z online antikvariátu

 Minulý týden jsem se pustila do pořádné "čistky" své domácí knihovničky. Bydlím v činžáku, čili místa tu není zase tolik, na knihy mám vyhrazený pokojíček, ale moje police s knihami se už začala místy nebezpečně prohýbat. Proto jsem se rozhodla (sice s bolavým srdcem), některé tituly rozdat kamarádce, a některé jsem odnesla do knihobudky. Při minulé návštěvě jsem s radostí zjistila, že spousta knih, které jsem tam odnesla, už si někdo vypůjčil či vzal.  Knihy, které jsem už dávno přečetla, a teď mi ležely na poličce, udělají radost někomu jinému.  A když už jsem provedla designovou úpravu, tak mě nenapadlo nic lepšího, než si místo těch právě vyřazených knih pořídit nové. Tedy, nové. Vzhledem k dnešním cenám nových titulů se mi osvědčilo nakupovat v antikvariátu, a de facto je to i tak trochu ekologické. U nás ve městě žádný kamenný antikvariát bohužel zatím nefunguje, ale naposledy jsem si vloni v létě objednávala použité knihy z e-shopu online-antikvariat.cz. S doručenou o

Páteční posezení na zahrádce

 Čtvrteční kontrola u mé obvodní lékařky dopadla naštěstí na výbornou - ledviny mám v pořádku, a v pondělí už jdu do práce. Už se tam opravdu moc těším, doma mě to už nebaví a nudou si opravdu hryžu nehty. Ale jsem samozřejmě ráda, že už je mi dobře, a z celé té patálie mám obrovské ponaučení a už dávám opravdu velký pozor na pitný režim. Doktorka mi ale doporučila, abych zůstala doma ještě v pátek a pořádně si odpočinula - takže do práce jdu v pondělí, a pak je zase dva dny volno, protože jsou státní svátky. Neschopenku mám tedy oficiálně ukončenou dnes, ale včera už jsem měla povolené vycházky. Nechala jsem si je napsat od osmi od rána do dvou, protože takhle zrána mi to vyhovuje více.  Fakt jsem se těšila, že už si pořádně vyrazím někam ven. Cítím se dobře, už více a lépe jím, a tak jsem s radostí využila možnosti vycházek. Takže včera hned v sedm ráno jsem vyrazila se pejskem na krátkou procházku do lesa, hned poté autobusem do města do knihovny vrátit knížky, a rychle zpátky domů,