Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 244 Na Leopardí skále

 Autor: Wilbur Smith

Žánr: Autobiografie, Dobrodružný, Memoár 

Mé hodnocení: 90%

Obsah: "Prožil jsem život, jaký jsem si sotva dovedl představit.  Setkal jsem se s lidmi z nejzazších koutů světa a své čtenáře jsem vzal na nejzajímavější místa.

Rozpoutal jsem nespočet válek a ničil tisíce měst - ale jen ve své představivosti."

Tak popisuje slavný spisovatel Wilbur Smith svou životní cestu a zároveň to jsou i první slova jeho poslední knihy, autobiografie s názvem Na Leopardí skále. Rané dětství prožil v Jihoafrické republice, v tehdejší Severní Rhodesii na ranči obklopeném velkými pozemky, kde rodina Smithových chovala hospodářská zvířata.

Později si Wilburův otec Herbert otevřel malou továrnu na plechy a jelikož se mu dařilo, skoupil většinu malých farem v okolí.

Wilbur vyrůstal v krásné africké krajině, která však dokáže být i drsná. Jako šestiletý, při lovecké výpravě v údolí Zambezi, stanoval se svým otcem a sestrou v nehostinné divočině. Uprostřed noci vzbudil chlapce obrovský řev, který se nepodobal běžným zvukům divočiny, jako je cvrkot cikád, či chechot hyen. Wilbur opatrně vyšel ze stanu, a v tom spatřil lvího samce, jak se naklání nad lůžkem dalšího člena výpravy, pomocníka Petera! 

A to nebylo všechno. Za lvem se plížili další členové smečky, lvice s mláďaty. Jistě by to celé dopadlo špatně, kdyby se nevynořil ze tmy Herbert a po dramatickém souboji se mu podařilo zabít dva dospělé lvy, a zbytek smečky uprchl. Herbertovi zůstal na památku se setkáním se lvem křivý nos, a jeho synovi zážitek na celý život.

Dětská dobrodružství, toulky na ranči a přilehlém okolí vzbudilo ve Wilburovi lásku k lovu, ale na první místo stavěl knihy. Četl vše, co mu přišlo pod ruku, a již ve velmi útlém věku psal vlastní povídky. Ovšem s knihou se musel často schovávat, neboť Herbert měl ke knihám nedůvěru, a tak chlapec trávil třeba hodinu na latríně, jen aby si mohl číst...

V roce 1946 Wilbur přestoupil na vyšší střední školu Michaelhouse, což pro něj byla ponižující a vyčerpávající zkušenost. Žádný respekt k žákům, násilí, šikana a dokonce i fyzické tresty. Jeho jediným únikem se stalo čtení.

Následoval přestup na univerzitu, kterou nedokončil, první zaměstnání v účetní firmě. To vše ale Wilbura neuspokojovalo, neboť cítil stálou touhu psát, a v roce 1964 konečně vyšel jeho první román, Když loví lev. Byl bohužel velký problém s jeho vydáním v domovské Jižní Africe, protože v šedesátých letech panovala velká cenzura, a rada pro kontrolu publikací seznala tuto knihu jako "pobuřující." A to prosím pěkně kvůli jedné milostné scéně, která byla popsána jen v náznacích, a rozhodně nebyla nijak vulgární.

Následoval soudní proces, který sice dopadl víceméně dobře, ale cena byla dosti vysoká.

Wilbur pokračuje líčením dalším dobrodružných zážitků, výlety po Americe a Asii, první brigádu, kterou si sehnal coby dvacetiletý mladík na lodi, nepříjemnou zkušenost na velrybářské flotile, průzkumy egyptských pyramid, pochod pouští... Tyto všechny prožitky později využil ve svých knihách, mimo jiné i v devítidílné sérii tykající se historie Egypta.

Dvěma závěrečnými kapitolami si Wilbur připravil pro čtenáře překvapení - dosud nepublikované povídky ze začátků jeho tvorby, mimo jiné i Na Flinderově stěně, která je dramatickým příběhem horolezců. Na Leopardí skále je poslední autorovou knihou, Wilbur Smith zemřel loni v listopadu.Hodnocení: Knížky od Wilbura Smithe jsem si kdysi půjčovala jako náctiletá, v pubertě se mi jeho dobrodružné romány velmi líbily. Po letech jsem se rozhodla si od něj zase něco přečíst. A volba padla právě Na Leopardí skále. V knihovně byla v hromádce čerstvě vrácených knih, proto jsem po ní hned sáhla. 

Chtěla jsem si přečíst něco odpočinkového, už jsem měla plné zuby všech těch detektivek a thrillerů, a tušila jsem, že to bude dobrá volba. A také že ano.

Trochu mě doma při čtení anotace překvapilo, že jde o autobiografii, ale vůbec mi to nevadilo. Knížka se mi od začátku velmi líbila, začetla jsem se do první kapitoly pojednávající o kráse Afriky, a už jsem knížku po zbytek večera neodložila.

Styl vyprávění mi sednul. Bavilo mě vyprávění o Wilburově dětství, líbilo se mi pěkně popsané prostředí Afriky, které je tak trochu tajuplné. Velmi zajímavé byly i pasáže o tom, kde a jak autor čerpal inspiraci k psaní svých děl. Spousta pasáží byla i humorná, při čtení jsem se občas neudržela smíchy. 

Wilbur Smith měl rozhodně plodný a zajímavý život, hodně toho procestoval a zažil, a troufám si tvrdit, že zůstal i přes své velké spisovatelské úspěchy skromný. Alespoň takto na mě celé jeho vyprávění působilo.

Zapůsobil na mě i jeho životní postoj, a se spoustou jeho názorů se ztotožňuji. Líbil se mi názor na hrdiny a vzory dnešní a minulé doby - dříve to byly lovci a superhrdinové, zato dnes... Hlavním účelem knihy určitě bylo navnadit k přečtení dalších autorových knih, což se u mě povedlo. Před lety jsem četla skvělé Pobřeží v plamenech, a plánuji si v knihovně půjčit další knihu, konkrétně mě zaujala egyptská série. 

Knížka se mi líbila, pěkná autobiografie, žádné nudné čtení, ale svižné vyprávění. Pokud si chcete přečíst něco odlehčeného a poznat krásu africké přírody, tato kniha je přesně pro Vás.

A co Vy? Četli jste něco od Wilbura Smithe? Znáte jeho knihy? Máte rádi dobrodružné knihy ze vzdálených krajů? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. Wilburovy knížky jsem kdysi četl. Jeho vypravěčský styl se mi líbí.

  OdpovědětVymazat
 2. od autora jsem nečetla nic, ale kolegyně z práce jeho knihy má velice v oblibě :)

  OdpovědětVymazat
 3. Autora jsem jednu dobu hodně četla,ale zda tuto knihu si moc nepamatuji,ale podle obsahu spíše ne.A tak díky za seznámení.Mám doma dva díly Řeky bohů a netušila jsem,že těch dílů je více.Ty jsem sehnala v knihovně.Autor se čte velmi dobře.
  Eli,měj se hezky

  OdpovědětVymazat
 4. Znám jméno autora, ale nic jsem od něho nečetla, díky za přiblížení knihy.( hned jsem si "vygůglovala" jeho další díla)

  OdpovědětVymazat
 5. Je zajimave si precist, z ceho oblibeny spisovatel cerpal..

  OdpovědětVymazat
 6. Autora znám, ale nic jsem od něj nečetla. Díky za recenzi. 🙂

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js