Přeskočit na hlavní obsah

Vyjde to opravdu draho?

 Včera jsem narazila na zajímavý článek na Seznam zprávách s titulkem: "Život bez internetu začíná být absurdně drahý nejen pro seniory." Dnes jde prakticky všechno vyřídit přes chytrý telefon, pomocí QR kódů si vybereme léky v lékárně, můžeme si takto zakoupit i lístek na koncert či do skiareálů. A pak tu je samozřejmě online bankovnictví, různé aplikace, které nám vylepšují a usnadňují život...

Já třeba nepoužívám, nemám, a nikdy jsem neměla mobilní data. Ani nevím jak to pořádně funguje. na internet se připojím jen přes Wi-Fi. Třeba posledně jsem šla s Julinkou od doktorky, napsala nám další kapky proti křivici pro kojence. Recept mi přišel na mobil. Na poliklinice je lékárna, tak jsem je šla hned vyzvednout. Ukázala jsem paní esemesku s tím, že nemám v mobilu internet, ale ono to jde i bez toho QR kódu, přinejhorším bych ukázala občanku.

Paní lékárnice se dost divila, nicméně to samozřejmě šlo i tak, kapky jsem dostala i bez internetu v mobilu. Jindy to dělám tak, že si doma ten recept rozkliknu, do mobilu nafotím ten kód a až pak s ním jdu do lékárny. Internet v mobilu si platit nechci, tečka, stačí mi ten doma, kde si připojím počítač i mobil a je to. 

Když vidím všude kolem ty lidi, jak hledí do té krabičky, je mi z toho spíš smutno. Matka s dvěma dětmi raději hraje na mobilu hry než aby hlídala děti. Kamarádi ze školy sedí vedle sebe, nepovídají si, koukají do mobilu. Je to až absurdně legrační vidět ty skloněné hlavy k mobilům, málokdo si třeba v čekárně na autobusovém nádraží čte knížku nebo noviny, dokonce i starší ročníky často ťukají něco do chytrého telefonu. 

Technologie nás pohlcují a těžko říct, jestli je to dobře.

Článek na Seznamu se věnuje i problematice vyplácení důchodů - zdraží se poplatek za výběr v hotovosti. Celkem 524 238 lidem stát v listopadu vyplácel důchod v hotovosti. Jasně, on je tu ten poplatek za tu složenku, že. Když jsem brala sirotčí důchod, taky mi chodila složenka, a vždycky se něco strhlo. 

Jde tedy převážně o lidi, kteří nechtějí, nebo nemohou mít bankovní účet. Plno starých lidí nemá internet, protože už jsou ve věku, kdy se nenaučí s počítačem či chytrým telefonem. Moje osmdesátiletá babička měla problém i s tím tlačítkovým, a vůbec si nedovedu představit, že by měla chytrý telefon a používala nějaké aplikace.

Ono totiž samozřejmě není povinné mít bankovní účet. Když ho nebudu chtít, nikdo mi to nenakáže. Ale to, že se tak objeví spousta komplikací, to už nikoho nezajímá. Já účet mám, ale preferuji hotovost, pokud je to možné. Ale platíme přes účet energie - elektriku i plyn, internet i televizi, a co si budeme nalhávat, je to prostě pohodlnější. Když si chci něco koupit, raději beru hotovost. V některých  podnicích i dnes neakceptují platbu kartou, pouze v hotovosti. 

V článku je napsáno, že nyní bude poplatek za výběr důchodu v hotovosti 78 korun. Dosud byl na 35 korunách. To je nárůst o více než polovinu. No, Česká pošta si zase nahrabe, že? Neříkám zdražení třeba o pětikorunu, budiž, ale tohle je fakt moc. A to je právě to - důchodci nemají internet, ani bankovní účet, a tudíž jsou odkázáni na hotovost. Může to být v jistém slova smyslu bráno jako diskriminace? 

Dále tu máme slevové aplikace do obchodních řetězců. Já sama mám už roky v mobilu Rossmann Club, a tohle je jediná aplikace do obchodů, kterou jsem si nainstalovala. V drogerii se připojím na jejich Wi-Fi a za nákup nad tuším sto korun dostanu bodíky. Aplikace někdy funguje, často ale vypadává, ale to bude spíš tím, že je zrovna asi slabý internet. Jsou tu různé slevy, třeba myslím i jakási narozeninová, ale jo, tak tuhle jedinou využívám, někdy se dá nakoupit výhodněji. 

Ale jinou "obchodní" aplikaci nevyužívám. Před třemi lety jsem byla s babičkou nakoupit v Takku, a prodavačka nám hned dávala letáček se slevami, které se dají zařídit přes internet. Babička si letáček vzala a pak mi ho dala s tím, že ona to nevyužije. Babička internet ani počítač nemá, to už jsem zmínila, používá tlačítkový telefon a je s ním spokojená. 




Prodavačky v obchodech se často ptají, jestli máte v telefonu jejich aplikaci. S aplikací jsou totiž některé výrobky ve slevách, což třeba pro důchodce je zrovna důležité. Jenže na slevu nedosáhnou. V Penny marketu funguje pořád ta jejich plastová slevová kartička, ale vím že Lidl ji nevydává, nevím jak je to v ostatních řetězcích. 

Já jsem prostě typ, co tohle nesnáší. Jdu nakupovat, a ne koukat do telefonu, platit si nějaká data jen kvůli virtuální kartičce, na to mě neužije. Chápu, že někoho baví být pořád online a dostupný, ale když jdu třeba na kávu, proč bych měla koukat do mobilu? Raději si přečtu časopis nebo knížku, ale je fakt, že ráda fotím, a k tomu se ten mobil hodí. Ale že bych musela pořád kontrolovat něco na internetu, na to mě neužije.

V rozhovoru v článku padla zajímavá věta, a sice, že: "Tlačení lidí do onlinu je průšvih." Je tam také zmíněno, že pořád bude určitá část lidí, která bude žít bez internetu. U nás na vesnici tak žije dost lidí, a nejsou to jen senioři, vím to z práce, kolegové věkově padesát plus internet nemají a ani po něm netouží, a ještě rozhodně nejsou v seniorském věku. 

Další věc je, že třeba někteří můžou mít strach ze zneužití osobních údajů, a obecně nedůvěra starších lidí v moderní technologie. A tito lidé to prostě a jednoduše nepotřebují. Mají televizi nebo rádio, chodí třeba na zahrádku nebo na procházky, a internet je vůbec nezajímá, protože jejich koníčky jsou jinde. 

A není jednoduché šedesátiletého člověka naučit na internetu, nebo s chytrým mobilem. Moje máma s tím měla problém už v padesáti, a dneska má šedesát a kousek, a když používá internetové bankovnictví, musí to všechno dělat pomalu a opatrně, několikrát si to po sobě kontroluje, protože má prostě strach, že udělá chybu. 

Takže dá se říct, že jsme tak trochu tlačeni do online světa. A nejsou to jen slevové aplikace, ale ono i leccos naznačuje to zdražení poplatku za výběr důchodu v hotovosti. Ale já si myslím, že pořád budou lidé, co internet ani chytré telefony používat nebudou. Co třeba nějak postižení lidé, například slepci? Ti budou také používat mobilní aplikace? Nevím, přijde mi to trochu zvláštní.

Neříkám, že digitalizace je špatná, ale pořád se najdou lidé, co se mohou cítit diskriminování tím, že lidově řečeno "nejdou s dobou." Domnělým řešením může být to, že vezmeme babičku na nákup a pokud máme slevovou aplikaci, tak ho můžeme "pípnout" na pokladně my. Ale stejně se ten důchodce, který je na těch slevách ve své podstatě často závislý, může cítit diskriminovaný. Já slevy nijak zvlášť neřeším, koupím často i bez akce to, na co mám chuť, a jak říkám, aplikace nejsou moje hobby.

Článek je opravdu k zamyšlení, ale je mi jasné, že digitalizace a moderní technologie půjdou pořád dopředu. Ale tak si říkám, aby se nám to jednou pořádně nevymstilo? 

Přikládám odkaz na článek, určitě si počtěte i diskuzi pod ním, je opravdu zajímavá! 

https://www.seznamzpravy.cz/diskuze/domaci-zivot-v-cesku-zivot-bez-internetu-zacina-byt-absurdne-drahy-267363

Co si o tomto myslíte Vy? Začíná být život pro lidi bez internetu drahý? Může to, že se zvýší poplatek za výběr důchodů dotlačit důchodce k tomu, aby si zřídil bankovní účet a internetové bankovnictví? Používáte slevové aplikace v obchodech? Vyplatí se to? Používáte mobilní data nebo jste také jako já závislí na Wi-Fi? Je používání moderních technologií diskriminace důchodců, protože je neumí používat? Mohou se tak cítit vyřazeni ze společnosti? 

Napište mi do komentářů!

Děkuji Vám za přečtení a komentáře, přeji Vám krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Víc jsem na Wi - Fi , ale kde není a potřebuju na net , tak klidně použiju i data , ale málokdy a většinou je ani za ten měsíc všechny nevyužiju . Aplikaci do mobilu v obchodě nemám ani jednu - mám klasickou plastovou kartičku . Nějak na ty mobilní aplikace nejsem a vlastně ani moc neplatím platební kartou - jen jednou za měsíc někde musim , jinak platim nejradši klasicky penězma . Nejsem senior , ale stejně je mi příjemnější , aspoň co se týče placení a podobně , ta neonline varianta .

    OdpovědětVymazat
  2. Já si už bez mobilu například nedovedu představit cestování, protože nevlastním auto a cestujeme rádi. Potřebuji v mobilu mapy a jízdní řády. Mám pak i aplikace jako Na vlak, Můj vlak, kde kupuji jizdenky treba i na lavicce v parku. Jízdenky zakoupené on-line mohu vrátit do 15 minut před odjezdem, pokud se někde zdržíme a použijeme pozdější spoj. Peníze se mi vrátí na učet. Vlastně jízdní řády používám skoro denně. Už mockrát nás navigace zachránila při túre před zablouděním. Aplikaci obchodní mám jen Albert a tam jsem také spokojená. Můj ČEZ, PPL....Data tedy potřebuji a mám balíček vyladění právě k mým potřebám. Hry mám jen dvě a to na procvičování mozku,nejraději SUDOKU.

    OdpovědětVymazat
  3. Můj tarif má jen 500 MB dat na měsíc, tak musím pečlivě hospodařit, asi nejvíc dat mi "sežere" navigace, když jedeme na výlet do neznáma. Nebo potřebujeme vidět, kde jsou na trase zácpy. A to jen vyhledám a data vypnu. Prostě většinou wifi, ale pro mě je někdy internet v mobilu potřeba,
    Aplikace obchodů používáme - hodně obchodů - ale využíváme jen ty jasné slevy, abychom se z toho nezbláznili :)
    A důchod si necháváme posílat na účet od začátku, to mi přijde opravdu bezpečnější.

    OdpovědětVymazat
  4. Máte pravdu, pro určitou část lidí to je problém. Jenže těch půl milionu složenek a příslušný počet bankovek se jaksi nedoručí samo, musí to dělat lidé a musí je zaplatit stát (každý volá po zvýšení platů), digitální zasílání vyjde daleko levněji. Ten stát. Jiné je, když do toho vstoupí soukromá banka. Tohle asi nemá řešení, aby to vyhovovalo všem. (P.S.: jsem též senior)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém na...

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tl...

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu....