Přeskočit na hlavní obsah

Méně znamená více

 Na babičku z máminy strany mám zajímavé vzpomínky. Babička mě často hlídala, když jsem byla nemocná a nemohla jsem jít do školky. Ale vždycky chodila babička na návštěvu k nám, nepamatuji i, že by mě hlídala u sebe doma, jen jednou jsem u ní spala přes noc, a to když naši byli bráchovi na maturitním plese. 

Babička byla totiž notorický "kramář." Nic nechtěla vyhodit, takže na stole se jí povalovaly stohy časopisů, na skříních zase neuspořádaně knihy, ovšem to nebyl zdaleka ten největší problém. Prázdné krabice od mléka, obaly od sušenek, staré oblečení, a co teprve mražák a lednička. Babička nakoupila hromadu zmrzlin - tehdy u nás na vesnici ještě jezdilo auto Family Frost - a pak to nikdo nejedl, takže se to vyhodilo. 

Mamka vždycky jednou za čas k babičce naběhla s čistícími prostředky a pytli a daly jsme se spolu do úklidu, ovšem brzy to bylo zase ve stejném stavu. Babička hrozně bědovala, že tohle se ještě může hodit - potrhané boty, obaly od čaje - no k čemu se to jednou může hodit? K ničemu, do smetí s tím! Když pak babička umřela a dům se vyklízel, museli jsme objednat kontejner. 

Tohle je tak trochu nemoc, může se jednat i o jakousi formu psychické poruchy. No a po babičce tuto "vlastnost" podědila teta. Teta bude mít letos sedmdesát, žije sama v domku - bydlí kousek u Prahy, takže se navštěvujeme tak jednou dvakrát do roka, ale jsme v kontaktu po telefonu. No a mamka mi minule říkala, že teta musela na chvíli do nemocnice, a sestřenice jí hospodaří v domácnosti. Teta měla v mrazáku tři roky staré maso, špatně skladované, takže komplet plesnivé. Ale když zjistila, že jí to sestřenice vyhodily, to bylo křiku.

Na půdě plno plastových lahví, staré, plesnivé peřiny, sbírka knižních kuchařek znehodnocená tak, že se do knížek dala plíseň. Staré oblečení, hračky po vnoučatech, se kterými si dávno nikdo nehrál. Teta se z nemocnice vrátila, takže nemohly skoro nic vyhodit. To ani nemluvě o nepořádku na dvorku - pneumatiky, staré nářadí, hromada nepotřebného harampádí. 



Je spousta lidí, co se takto zavaluje věcmi. U nás ve vesnici také bydlel jeden starý pán, který se po smrti manželky zbláznil, začal domů tahat věci z kontejnerů, nic nevyhodil, a nakonec měl doma jen uličky, kterými procházel. Všude nepotřebné krámy, odpadky, a když pán umřel, to bylo kontejnerů! 

Odborně se tomu říká Diogenův syndrom, ten může vzniknout třeba i jako následek traumatu právě ze smrti blízké osoby, ale napomoci může i dlouhodobý stres, a u někoho se může objevit v pubertě. Je to smutné, protože ti lidé za to často opravdu nemohou a neuvědomují si, že jsou nemocní a pomoci jim může být velice těžké. Oni prostě pak už nevidí, v jakých špatných podmínkách vlastně žijí...

Nehledě na to, že v takových podmínkách se výborně daří potkanům a jiné havěti... Je to na jednu stranu smutné, protože lidé, co chorobně sbírají nepotřebné věci, se takto snaží zaplnit určitou duševní prázdnotu, což ale není řešení problému. 

A tady znamená - méně je více. Já osobně se nerada obklopuji věcmi, mám ráda hodně otevřené prostory. Nemáme doma moc nábytku, nesnáším přecpané byty, kde je chaos, všechno chaotické, neuspořádané - snažím se být minimalistická. 

Ale přiznám se, že i já cítím k některým věcem příliš zbytečný sentiment - při třídění skříně najdu tričko, které jsem půl roku neměla na sobě, ale co když si ho někdy obléknu? A v čem tedy nejsem schopná dodržet méně znamená více, to jsou knihy. Mám doma troje police s knihami, další se tam už prostě nevejdou, a stejně pořád kupuju další, případně si donesu další na výměnu z knihobudky. A časopisy si taky kupuju ráda, ale ty po přečtení daruju buď do knihovny, nebo odnesu do právě zmíněné knihobudky. 

Oblečení, které už třeba nebudu nosit, dám do kontejneru na oblečení či využiju jako hadr na uklízení. Ale jak už jsem zmínila, někdy je těžké se s těmi věcmi rozloučit! Teď, když mám doma miminko, mám hodně dětských oblečků. Švagrová pracuje v porodnici, tak jí vždycky oblečky předám, spolu s plenkami. Nač tu budu skladovat to, co už nevyužiji? A navíc mi udělá radost, že to někomu poslouží. 

Předloni se i u nás ve městě otevřelo Re-use centrum. Lidé zde můžou přinést věci, které už nevyužijí, ale je jim líto je vyhodit. A za pár desetikorun si je může někdo odkoupit. Co jsem koukala tak se tu dá pořídit drobný nábytek, hračky, knížky, ale třeba i obrazy nebo rámy. 




To je určitě super věc.

On totiž úklid ve skříni znamená i takovou duševní očistu. Ruku na srdce - není strašně fajn zbavit se věcí, které už nevyužiju? A když je někomu daruju, tak je to obzvlášť parádní pocit. Naučit se třídit potřebné od nepotřebného je přeci důležité, že? 

Lpění na věcech může být fajn, ale jen do určité míry. Není lepší si uchovávat místo toho zážitky a zažívat třeba rodinnou pohodu? Jasně, mít doma pár předmětů, suvenýry z cest, ke kterým se vážou opravdové vzpomínky, to je v pořádku. Ale hlavně to nepřehánět! 

Minimalismus je fajn věc, protože mně se žije dobře v bytě, který není přeplácán nábytkem a zbytečnostmi. A jenom doufám, že ke stáří nebudu jako babička a nebudu chorobně sbírat zbytečné věci a zavalovat se šatstvem a prázdnými krabičkami. Ale co já vím, co mě jednou potká? 

Co si o tomto myslíte Vy? Preferujete doma minimalismus, to jest co nejméně nábytku a dalších zbytečných prvků? Máte doma nějaké kousky oblečení, které třeba zase tak často nenosíte, ale nedokážete se jich vzdát? Setkali jste se s někým, kdo chorobně hromadil věci, které jsou nepotřebné? Děláte pravidelně "jarní" úklid a zbavujete se jich? Darujete oblečení nebo jiné věci do Re-use Center? Napište mi do komentářů!

Děkuji Vám za přečtení a komentáře, přeji Vám krásný víkend, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Něco podobnýho měla teta mojí mamky . Já jí nikdy osobně neznala , ale jednou k nám přijela . Přivezla mi starý oblečení - boty , kabelku , věci , který nosila sama hodně dávno . Bylo mi to nepříjemný , ale přijala jsem to ( samozřejmě se to hned vyhodilo ) a mamka mi říkala , že se to dřív tak dělalo vozit " dětem " použitý oblečení . Už je to dávno , ale nikdy na tu návštěvu nezapomenu a právě kvůli tomuhle . Myslím , že tohle uchovávání věcí u starých lidí má co dělat nejen s psychikou , ale třeba i dobou , kdy se kdo narodil . V jak majetný nebo spíš nemajetný rodině vyrůstal nebo třeba prožil válku .

    OdpovědětVymazat
  2. Vezmu to zkrátka. Je mi líto lidí, kteří propadnout té sběratelské mánii a žijí tak v nezdravém prostředí, které je musí dusit i psychicky a většinou jsou pak i protivní. Přesně jsi vystihla, že vyklízení a uklízení skříní je i duševní očista. Já jsem se na to vrhla před Vánoci. Hlavně jsem měla hromady bot, tedy střevíčků a sandálů na podpatku. Je mi 70 a mou image je batoh či batůžek, ryfle a sportovní obuv. Co se střevíci s opravovanými patníčky? Uvolnilo se tolik místa, provzdušnily i další prostory a já si lebedila blahem. Některé pěkné boty jsem dala u nás v paneláku v přízemí na topení a hned zmizely. Jiné šly do kontejneru charity. To samé s oblečením. Jak mi bylo blaze na duši.Říkala jsem, že to vezmu zkrátka? 😀Hezký víkend a pusinku pro Jůlinku.

    OdpovědětVymazat
  3. Je rozdíl mezi sběratelstvím a shromažďováním.
    Ale co se týče oblečení, tak když milostivá chce vyhodit moji oblíbenou košili, že už má orvaný límeček a že takto nemohu do práce, tak se ji snažím obměkčit slovy: "Budu ji mít jenom na lítačku."

    OdpovědětVymazat
  4. Pokud jde o oblečení, mám tři druhy: oblíbené, co nosím do roztrhání; pak oblíbené, co nenosím vůbec (šetřím si ho na lepší příležitost, která nenastává nebo si jí nevšimnu...), a neoblíbené, u kterého si říkám "no, třeba se bude hodit".

    OdpovědětVymazat
  5. Re-use centra jsou podle mě moc fajn. Mám problém vyhazovat věci, ale když to jde dál, tak to je OK. U nás jsou charitativní prodejny Moment - tak jsem dosmýčila mnoho a mnoho tašek.

    OdpovědětVymazat
  6. Re-use centrum teď u nás otevřeli taky, ale ještě jsem tam nebyla. Já jsem v tomhle trochu rozpolcené - na jedné straně na věcech nijak nelpím, na druhé straně nerada vyhazuju věci, které mohou ještě někomu sloužit. Zatím se to snažím řešit swapem nebo darováním za odvoz prostřednictví lokální swapovací skupiny na FB

    OdpovědětVymazat
  7. Jednu dobu jsem sledovala pořad o lidech, kteří právě měli domácnost v takovém stavu, že už to bylo neúnosné. Pak mě bavilo pozorovat, když se to začalo uklízet. Doma se snažím příliš věci neshromažďovat. Nemáme zas tak velký byt, aby se tady daly skladovat kvanta věcí. Oblečení občas proberu a u knížek se musím hodně krotit, abych si neustále nekupovala další :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém na...

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tl...

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu....