Vánoce jsou plné tradic, bez kterých si je nedokážeme představit. Stromeček, ozdoby, koledy, bramborový salát, řízek, cukroví, a u spousty Čechů také kapr. U nás doma byl kapr také neodmyslitelnou součástí štědrovečerní tabule. Táta vždycky koupil živého, ten u nás pak nějakou chvíli plaval ve vaně, a nakonec si jej táta sám zabil, vykuchal a na stole jsme nakonec měli kapří "podkovy," obalené ve strouhance.
Jako úplné dítě jsem měla kapra ráda. Postupem času mi ale přestal chutnat, a to i když jsme jej měli právě jen na Vánoce. Vadily mi hlavně ty kosti, pořád bylo někde ve zprávách, jak se o svátcích někomu zapíchla do krku kost z kapra, a já jsem se začala bát, že se mi to stane taky! Já vím, je to dost pitomý důvod pro to, přestat něco jíst, ale já to tak měla. A tak jsme nakonec měli rybí filé, kuřecí a vepřové řízky, a samozřejmě bramborový salát.
Myslím že tátu už to taky přestalo bavit, chtěl to jen dodržet když jsme byli malí, protože s tím zabíjením a porcováním kapra byla také spousta práce. No a já se vždycky chodila dívat na rybičku do vany a bylo mi samozřejmě tak trochu líto, že umře a budeme ji na Vánoce jíst. Kapr je moc krásná ryba, ty šupiny, vousky, neustále se pohybující ploutve.... Jo, bavilo mě pozorovat kapra ve vaně a taky jsem si s ním povídala.
A po večeři jsem vždycky pod talířem našla šupinu z kapra - pro štěstí, tak jsem si ji vždycky dala do pokladničky. Někdy když mi bylo asi tak čtrnáct tak už jsme kapra nemívali, jen klasiku řízky, a filé. Už opravdu dlouhé roky jsem kapra nejedla a nemůžu říct, že by mi chyběl, nebo že bych na něj měla chuť.
Na Vánoce máme s přítelem rybu, většinou filé, letos ale koupíme pstruha nebo lososa, protože u nás otevřeli před půl rokem rybářskou baštu a ryby tam jsou vynikající. Takže rybu, k tomu kuřecí řízky, bramborový salát, ale kapra nejíme, a nedělám ani rybí polévku, protože ani jednomu z nás nechutná.
S předvánočním prodejem kapříků je tradičně spjata velká kontroverze. Jde o to, že tím, že koupíme živého kapra, následně jej doma dáme do vany a posléze zabijeme, se dopouštíme týrání zvířat. Pokud koupíme už mrtvou rybu a doma si ji zpracujeme, je to v pořádku.
Problém začíná už při tom, když kapra neseme domů. V igelitové tašce se totiž údajně dusí, trpí tím jeho žábry, které ztrácejí svou funkci. Doma ve vaně jsou kapři prvně vystaveni teplotnímu šoku. V této vodě je samozřejmě obsažen chlór, který dráždí kapříkovu nervovou soustavu. A kapr trpí i při zabíjení, kdy bývá často prý nedostatečně omráčen, takže cítí, co s ním děláme.
V rozhovoru jeden veterinář řekl, že když už tedy ten kapr musí být ve vaně, tak maximálně jeden den, "aby mělo malé dítě radost." Jinak už tam ta ryba opravdu trpí. Ano, já měla z kapříka ve vaně také jako dítě radost, ovšem s odstupem let se už na to dívám jinak a vím, že kapra do vany nikdy nedám, protože se mi to prostě příčí.
A pokud by si to rodina rozmyslela a chtěla kapra pustit zpět do vody, tak to také často nepřežije, a to opět kvůli teplotnímu šoku a vyčerpání energetických zásob. Takže jediným řešením je koupit kapří filé. Nejspíš.
Už vloni vyšel článek, že Piráti chtěli "zákaz kaprů ve vaně." Lidé by směli koupit jen mrtvé ryby, už žádné nošení v igelitkách. Ale co si budeme vykládat, ony ty ryby trpí už často v přeplněných kádích, kde je mají prodejci často namačkané na štos.
Nejsem žádný vegan ani vegetarián, maso si dám ráda, a hlavně ryby miluju - s výjimkou kapra. Ale koupit si domů rybu, dát ji do vany, pak ji klepnout paličkou a připravit na stůl, tohle se mi příčí. Stejně tak bych si nekoupila domů živé kuře nebo slepici a nepodřízla bych jí krk.
Některé obchodní řetězce, konkrétně třeba Tesco, už zakázalo před svými prodejnami prodej kaprů v kádích. Jenže tohle nic neřeší - šikovní prodejci se přesunou o pár metrů dál, a budou znovu vesele prodávat. Ony i ty prodeje živých kaprů rok od roku sice pomalu, ale klesají. Spousta lidí buď koupí kapra už zpracovaného, nebo dávají přednost - jako my - jinému masu.
Česká republika patří ale pořád k největším producentům kaprů v Evropě. V roce 2022 se u nás vylovilo 18 411 tun kaprů. To je opravdu neuvěřitelné číslo. Dokonce i Rybářské sdružení ČR doporučuje nekupovat živé ryby, ale koupit a nechat je odborně usmrtit. To je právě asi další věc, že doma kapra samozřejmě nemusíme zabít hned napoprvé, ale třeba až na třetí pokus, protože prostě nejsme zrovna vyučení řezníci. A zvíře pak zbytečně trpí.
Takže, mě se tento problém defacto netýká, protože kapra nejíme, nekupujeme ani živého, ani ve filetách. Ale beru to, že si rybu někdo koupí, nech zabít od odborníka, a pak si ji doma zpracuje. Ale zbytečně nechávat několik dní ve vaně, kde se ryba trápí, a pak ji neodborně usmrtit, přičemž zvíře třeba opravdu trpí, tak tohoto zastánce opravdu nejsem.
Ale stejně si myslím, pokud by se zakázal prodej živých ryb, stejně se to bude dělat nelegálně, a problém se tím vůbec nevyřeší. Chápu, že je to pro někoho třeba krásná tradice, ale vždy je třeba se zamyslet nad tím, jak s kaprem doma zacházím. Je důležité si uvědomit, že je to živý tvor, a pokud vím, že ho budu před smrtí, byť třeba nevědomky týrat, tak jej vůbec nekoupím, nebo si jej nechám zabít od odborníka, a je klid.
Nejsem vegan ani vegetarián, ale týrání zvířat se mi opravdu nelíbí.
Co si o tomto myslíte Vy? Připravujete na Vánoce kapra? Je neodmyslitelnou součástí Vašich tradičních svátků? Nebo dáváte přednost jinému masu? A kupujete kapra živého, doma jej dáte na několik dní do vany, nebo dáváte přednost kapřím filetám? Je chov kapra doma ve vaně opravdu týrání zvířat, nebo se jedná o zveličení problému? Co myslíte?
Napište mi do komentářů!
Děkuji Vám za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Táta je rybář , takže ví , jak s nima zacházet a ve vaně nebo nedejbože v tašce jsme rybu nikdy neměli . Na Vánoce rybu máme , ale obecně mě ryby nechutnají . A s tím týráním - většna z nás jí kuřecí atd . A pochybuju ,že před smrtí si žijou nějak v pohodě . Je to o všech zvířatech a moc nechápu , proč se tolik diskutuje zrovna o rybách . Spousta jiných druhů zvířat taky trpí .
OdpovědětVymazatu nás v rodině k večeři patří kapr, ale kupujeme si filety :) je to pro mě velká tradice a nedokážu si bez něj Vánoce představit
OdpovědětVymazatJá kapra nemusím /preferuji jiné ryby/.
OdpovědětVymazatAle každopádně je to symbol českých vánoc.
Mnozí lidé ho mají na štědrý jen je proto, aby se neporušila tradice.
Já mám kapra ráda, takže kromě klasických řízků míváme i ty kapří. Ale do vany si kapra fakt nedáváme. Necháváme si ho zabít a vykuchat. Rybí polévku dělá máma - má jí ráda a můj brácha taky, takže ten si ji vždycky na Štěpána od ní odnáší :). Já rybí polévku naopak nerada.
OdpovědětVymazatUž tak tři roky kapra nemáme,kupujeme lososa a kdo chce je kuřecí řízek
OdpovědětVymazatKapra jsme mívali ve vaně, nejdříve pro děti a pak pro vnoučata. Ellis přeji pohodové dny adventní 🍀
Eliss, když jsem byla malá, mami koupila živého kapříka a dala ho do vany, abych měla radost. Koupelna a vana byla na boku domu, v noci hrozně mrzlo a ráno jsem našla kapra ve vaně zamrzlého v ledu. To byl náš poslední živý kapr doma. Rybí polévka chutná skvěle, když je dobrý předpis. A v Maďarsku jsem měla halaszle a vůbec nebylo poznat, že je z ryb. Já jím ráda všechny ryby 😁. Julinka se krásně usmívá, vždycky se těším na její fotečky. Přeji vám poklidný adventní čas. Zdena z Plzně
OdpovědětVymazat