Co si pamatuji, olivy se u nás doma nikdy nejedly. Když jsme šli třeba k sousedům na oslavu, a tam na obložené míse byly i olivy, nijak mě nelákalo je vyzkoušet. Poprvé, a to vím fakt úplně přesně, jsem olivu ochutnala ve škole. Na základce jsme tenkrát měli akci "projektový týden," v jehož rámci jsme se promísili z jednotlivých tříd do skupin s různými názvy. A my měli v zadání něco souvisejícího právě i s olivami. Nijak mě její chuť nezaujala. Připadala mi tak trochu nahořklá, ničím nijak zvláštní.
A od té doby jsem na olivy, možná trochu neprávem, zanevřela. Můj přítel je zase naopak miluje. Takže když mu chci udělat radost, jasná volba. Nejraději má ty plněné - tuňákovou pastou, nebo paprikou. Pokud jím třeba rajčatovou omáčku, a ta chutná po olivách, nevadí mi to. Ale tu olivu samotnou prostě nesním.
Mimochodem, dost mě šokovalo, když jsem se dočetla, že oliva se botanicky řadí mezi ovoce! Jaksi jsem automaticky čekala, že je to zelenina, a ono ne! Tak jsem zase o něco chytřejší.
Nejvíce olivovníků se pěstuje v Řecku, Itálii a Španělsku. Podle staré legendy první kultivovaný olivovník darovala lidstvu bohyně Athéna v rámci soupeření s Poseidonem. Vypráví se také, že když Ježíše Krista pronásledovali jeho nepřátelé, lehl si pod olivovník a jeho slzy zalévaly kořeny. To je také důvod, proč Kréťané říkají, že olivovník je nejposvátnějším stromem na světě.
Průměrný olivovník se dožije 300 let, ale jsou exempláře, které prokazatelně rostou již více než 600 let! To je opravdu úctyhodné. Ale jeden z nejstarších exemplářů, který se nachází právě na Krétě, má mít podle posledních vědeckých zjištění již více než 4 000 let starý, a stále produkuje olivy! Tak to je neuvěřitelné číslo.
Když se řekne oliva, většina z nás si představí olivový olej. Je pravdou, že jsme jej v poslední době začali s přítelem hodně používat, a to i v teplé kuchyni. Ale já si k němu pořád nemůžu najít moc cestu. Přítel ho miluje, ale když jej dáme do zálivky, třeba do salátu, tak mi v té chuti něco vadí. Prostě mi to nechutná.
Přitom, já vím, on je olivový olej daleko zdravější než třeba řepkový. Jeho výroba začala už okolo 4 000 let před naším letopočtem v Egyptě. A již od svých počátků byl velmi ceněnou komoditou, a to jak z hlediska duchovního, či léčebného. Olivový olej si ve Starověkém Řecku vychutnávalo obyvatelstvo i jako dresink na zeleninu i maso. Obecně se věřilo, že je olivový olej posvátný a má božské vlastnosti - stejně jako olivovník.
Asi devadesát procent sklizených oliv se použije právě na výrobu oleje. Ten se vyrábí lisováním, a důležité pravidlo je, že sklizené olivy se musí lisovat ještě ten den, aby měl olej opravdu tu nejlepší kvalitu.
Olivový olej přináší také spoustu benefitů pro naše zdraví. Dokonce i Evropský úřad pro bezpečnost potravin schválil jeho širokou propagaci i s doporučením, aby ho lidé konzumovali alespoň dvacet gramů denně. Olivy, potažmo i olej z nich, obsahují totiž sloučeninu oleocanthal, a tu vědci již před lety prokazatelně označili jako látku, která zabíjí rakovinné buňky, zatímco ty zdravé zůstávají zcela bez poškození!
Ale upotřebit se dá třebas i olivové listí. Čaj z listí je považován doslova za všelék. Ve Středomoří jím léčí chřipku, nachlazení, a dokonce i vysoký krevní tlak. Listí se dá koupit v bylinkářství, nebo v čajovně. Do kastrůlku nasypeme patnáct gramů olivového listí, zalijeme 250 ml vody a vaříme deset minut na mírném ohni. Poté odstavíme, necháme čaj vychladnout, přecedíme přes jemné sítko.
Olivám jsem zatím nepropadla i když olej už jsem doma několikrát měla. Ne, že bych se jim vyhýbala, že by mi nechutnaly kvůli zvláštní vůni a chuti na kterou nejsme zvyklí, ale spíše kvůli ceně, protože kvalitní panenský olivový olej je opravdu dost drahý. Také pokrmy s tímto olejem mají trochu jinou vůni i chuť než na jakou jsme běžně zvyklé my, které pečeme smažíme a vaříme na našich olejích nebo na másle či sádle. Měj se pěkně.
OdpovědětVymazatZelené olivy mám docela ráda, ale černé mi nechutnají vůbec. Olivový olej používám, většinou do zeleninových jídel a salátů, nesmažím na něm. Zajímala by mě chuť toho čaje. Měj se hezky 😉
OdpovědětVymazatOlivy miluju, pokud jsou kvalitní, je mi jedno, zda jsou zelené či černé. Olivový olej používám běžně, vně i vnitřně, ale nesmažím na něm.
OdpovědětVymazatOlivy mám rád, ale trvalo mi dlouho, než jsem jim přišel na chuť
OdpovědětVymazatOlivám jsem se dlouho vyhýbal, změn Do hodně horké kuchyně pak M2T.ila to až dovolená na Kurfu.
OdpovědětVymazatLoni prý byla kvůli suchu špatná úroda a olej podraží. Jen jestli to není marketingový trik.
Do teplé kuchyně je rozhodně olivového oleje škoda a hodí se víc řepkový nebo slunečnicový. Do hodně teplé pak M2T.
olivový olej používám hodně :) a celkově olivy mám moc ráda :) kupujeme oboje :) záleží, na co je zrovna chceme použít :)
OdpovědětVymazatJá mám olivy ráda a olivový olej používáme - hlavně panenský ve studené kuchyni.
OdpovědětVymazatTaké olivy nemusím. Někdo říká, že se jich člověk musí přejíst. No, nevím, zatím se mi to nepodařilo :D ale přesně jak říkáš, chutě se mění. Když jsem byla malá, neměla jsem ráda Hermelín, teď ho miluju. Párek v rohlíku mi chutná více s kečupem, než s horčicí
OdpovědětVymazatTím, že jezdím opakovaně do Řecka a někteří moji známí tam mají olivové sady, na olivy a dobrý olivový olej nedám dopustit. Ale je fakt, že syrová čerstvá oliva nechutná ani těm, kteří jsou jinak s olivami velcí kamarádi :-).
OdpovědětVymazat