Přeskočit na hlavní obsah

Milovaná štědrovečerní klasika

 Štědrý den si neumím představit bez několika důležitých tradic a zvyků. Ranní pohádky, k snídani vánočka s máslem a marmeládou, následný půst vyplněný procházkami po okolí a návštěvami přátel a příbuzných. 

Coby dítě jsem se nejvíce samozřejmě těšila na Ježíška a na dárečky pod stromečkem. Nadělování dárků předcházela vždy tradičně štědrovečerní večeře. Kuřecí vývar s játrovými knedlíčky, následoval osmažený kapr, kuřecí a vepřové řízky - jak kdo měl chuť, a samozřejmě bramborový salát. Ten jsme doma mívali vždycky jen na Štědrý den. Ale jak už to tak bývá, zásoby salátu se v komoře rychle tenčily, jelikož řádil noční šotek...

Bramborový salát vždycky připravoval táta. Bylo v něm hodně cibule, vajíček, a pak do něj také dával salám junior. Ten jsem vždycky pečlivě třídila na okraj talíře - dodneška jsem tomuto salámu nepřišla na chuť, a do bramborového salátu jej nedávám. 

Spousta z nás si bez bramborového salátu neumí představit Vánoce. Ale jeho tradice, byť v lehce obměněné podobě, se objevuje i v jiných zemích. Ne nadarmo se neříká - jiný kraj, jiný mrav! Historie bramborového salátu je poměrně zajímavá, a historici, (nejen oni, také kuchaři), se přou, kde vlastně má své kořeny! 


Někdy kolem roku 1860 napadne ruského kuchaře Luciena Oliviera zajímavý recept. Jako přílohu ke křepelčím vajíčkům uzené kachně podává zajímavý "salát." Vařená vejce, vařené brambory, a pak také svou speciální majonézu. Většina hostů si všechny ingredience smíchá s majonézou, a pak teprve konzumuje. 

Ale to není všechno. Oliviera napadne do salátu přidat ještě kapary či olivy - a to už se na jeho bramborový salát stojí u restaurace fronty. Stovky lidí si zkouší udělat salát doma - jenže pokaždé mu to bájné "něco" chybí. V roce 1883 Olivier umírá, a bere si recept na svou báječnou majonézu do hrobu. Jeho salát z ruských domácností ale nezmizí. Jen jsou luxusnější ingredience nahrazeny těmi dostupnějšími - kuře, okurky a hrášek. 

Příprava bramborového salátu se brzy rozšíří za hranice Ruska. 

Až počátkem dvacátého století zažil salát velký boom i Americe. Německý přistěhovalec Richard Hellmann představil tamnímu trhu svoji verzi majonézy, a to právě prostřednictvím bramborového salátu pocházející z kuchyně jeho manželky. Od té doby bramborový salát zdomácněl i v Americe, byť zde je salát prý na naše poměry až moc sladký.

Do tehdejšího Československa byl bramborový salát, potažmo jeho recept, dovezen oficiálně v roce 1920, kdy jej přivezli z Ruska českoslovenští legionáři. Ale například již v roce 1826 se dal v kuchařce Magdaleny Rettigové dohledat recept na "míchaný salát zemčátkový." 

Celorepublikovou zvyklostí a tradicí se bramborový salát stane až po druhé světové válce. Do té doby převažuje jako štědrovečerní večeře spíše vařený kapr v octovém či vinném nálevu s kořenovou zeleninou. 




V Československu se ale majonéza začala ve velkém do salátu přidávat až v padesátých letech, a to i díky průmyslově vyráběné "Majolce." Od té doby se ve velkém rozmůže domácí výroba bramborového salátu na Štědrý den. Někdo do něj dává kukuřici, jablka, hořčici, nebo dokonce kečup!

Vášnivé debaty mezi hospodyňkami se vedou i o tom, zda tam patří uzenina, či ne... 

Bramborový salát má velkou oblibu i ve světě, ale je samozřejmě úplně jiný, než jsme zvyklí. Španělé do něj například přidávají tuňáka, Francouzi jej dělají s čočkou, cibulí a paprikou a dochutí vinným octem. V Japonsku je doplněn dresinkem z majonézy, rýžového octa a speciální hořčice karashi. 

V Německu zase podle průzkumů třetina obyvatel usedá se Štědrý den k talíři s bramborovým salátem a klobásou. Tak trochu obměna našeho junioru či gothaje - ale já musím říct, že tu klobásu si tam moc představit nedovedu...

Ale důležité je, ať si každý udělá bramborový salát tak, jak jej má rád a jak je zvyklý. Já před lety zkusila místo majonézy přidat do salátu bílý jogurt. Katastrofa - nedalo se to jíst. Takže klasika. Na kostičky nakrájím uvařené brambory - ty vařím vždy ve slupce, nechám je pořádně vychladit. Přidám hrášek z konzervy, uvařenou mrkev, cibuli, a samozřejmě okurky - dochutím i trochou láku. A bez majonézy by to psotě nebylo ono, že! A v případě potřeby dokořením solí a pepřem, aby salát nebyl tak planý.

Nepřidávám do salátu žádnou uzeninu. Gothaj ani junior s přítelem nejíme. Před dvěma lety jsem do salátu přidala i lehce osmahnutou vysočinu. Nebylo to špatné, nicméně pořád si dám raději se zeleninou. Snad mám tak trochu averzi k salámu v salátu ze svého dětství. 


Každopádně, je skvělé, že má bramborový salát pořád v České republice svoji dlouhou tradici, a určitě jej u štědrovečerního stolu jen tak něco nenahradí! Já už se moc těším na tu mísu plnou salátu, teď při psaní článku jsem na něj fakt dostala chuť! 

A co Vy? Také chystáte na Štědrý den bramborový salát? Děláte jej také den předem, aby se pořádně odležel? Dáváte do bramborového salátu nějakou uzeninu? Bez čeho si neumíte představit Štědrý den? Napište mi do komentářů!

Děkuji Vám za přečtení a komentáře, přeji krásný předvánoční čas, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Co člověk , to bramborovej salát :) . U nás děláme ten nezdravej s majonézou a salám nesmí chybět , jen cibuli moc nedáváme , protože mamka jí nemusí . A odleželej je nejlepší, takže vždycky den předem .

    OdpovědětVymazat
  2. Celá moje rozvětvená rodina dělá salát - každý jinak. Já jen brambory, vejce, okurka a majonéza, trošku hořčice a případně mrkev, hrášek, večer 23.12.
    Salám nejím, bramsalát dělám často, i během roku. Na Štědrý den manžel řízky vepřové, pokud je návštěva, děláme i kuřecí, já osobně preferuji filé z tresky.
    25.12. vaříme obvykle španělské ptáčky a 26.12. kachnu, zelí, knedlík.
    Pro mne nejvíc je stromeček a cukroví.Jsem stará struktura.
    A je po svátcích.Jiřina z N.

    OdpovědětVymazat
  3. Bramborový salát nesmí chybět, štědrovečerní večeři si bez něj a bez kapra neumím představit. Také dělám rybí polévku, jako holka jsem jí ráda neměla, ale teď být musí. Měj se hezky, pá 🎄

    OdpovědětVymazat
  4. Ano, o receptu na ten nejlepší salát se dokážou hospodyňky i pohádat. Já do salátu zásadně žádný salám nedávám, protože chci na Štědrý den salát bramborový a nikoli pařížský. Historie bramborového salátu je skvělá.

    OdpovědětVymazat
  5. Já též do bramborového salátu uzeninu nedávám.
    Kromě klasického studeného salátu si občas uděláme teplý bramborový salát vídeňský, k tomu je off sem třeba pravý telecí šnicl rozklepaný do srdíčka.

    OdpovědětVymazat
  6. Hezký výlet do původu. Nicméně mně žádný bramborový salát absolutně nechutná, takže ho nejím :)

    OdpovědětVymazat
  7. U nás už naopak salát nemůže být bez jogurtu - jen s majonézou nám připadá salát moc těžký. Míchám to tak půl na půl (a dělám to u jiných věcí, do kterých dávám majonézu)

    OdpovědětVymazat
  8. Bramborový salát dělám z brambor, vařené zeleniny.( Mrkev, petržel , celer, hrášek,) přidám vajíčka, hořčici, sůl trochu oleje nejraději slunečnicového, přidám trochu sterilované červené papriky, cibuli před tím nejdříve přeleji vařící vodou, aby nebyla tak ostrá, malinko okyselím, přidám trochu hořčice. Bez uzeniny, a místo majonézy dávám 33% smetanu na šlehání. Salát je lehký a dobře stravitelný i pro ty kdo mají problémy se žlučníkem a majonézu nemůžou.

    OdpovědětVymazat
  9. super, zajímavý článek :) líbí se mi, jak každý dělá bramborový salát po svém, my se vždycky 25. s širší rodinou scházíme u babičky a všichni tam přivezou ten svůj salát a vždycky si je navzájem ochutnáváme, ale myslím, že stejně vždycky všem nejvíc chutná ten svůj :D my do něj uzeninu nedáváme, ani žádnou specialitku, děláme prostě klasiku :)

    OdpovědětVymazat
  10. Nám Junior chutná a dáváme ho tam. Bramborový salát miluji <3 děláme ho vždy den předem, přesně jak říkáš, aby se uležel. My uvaříme brambory ve slupce, potom je oloupeme a přes sítko "krájíme". Přesně jak říkáš, ke snídani musí být vánočka s marmeládou, mňam :) já už teď tradičně chodím na Štědrý den na brigádu na kluziště. Přijde mi to hezky tématické :) chodí tam děti s tatínky, aby maminky mohly připravovat Ježíška. Bývám tam pouze pár hodin, ale i tak je to fajn :) o svátcích tam budu skoro každý den. Dala jsem si i Silvestra. Měla jsem i 1.1. tohoto roku, ale bohužel se nebruslilo, protože bylo teplo. Tak uvidíme, jak to bude nyní. Přeji ti užitý vánoční čas :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu.  Je úžasné pozorova

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tlačení, pa

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém nastal, když se přesunula