Štědrý den si neumím představit bez několika důležitých tradic a zvyků. Ranní pohádky, k snídani vánočka s máslem a marmeládou, následný půst vyplněný procházkami po okolí a návštěvami přátel a příbuzných.
Coby dítě jsem se nejvíce samozřejmě těšila na Ježíška a na dárečky pod stromečkem. Nadělování dárků předcházela vždy tradičně štědrovečerní večeře. Kuřecí vývar s játrovými knedlíčky, následoval osmažený kapr, kuřecí a vepřové řízky - jak kdo měl chuť, a samozřejmě bramborový salát. Ten jsme doma mívali vždycky jen na Štědrý den. Ale jak už to tak bývá, zásoby salátu se v komoře rychle tenčily, jelikož řádil noční šotek...
Bramborový salát vždycky připravoval táta. Bylo v něm hodně cibule, vajíček, a pak do něj také dával salám junior. Ten jsem vždycky pečlivě třídila na okraj talíře - dodneška jsem tomuto salámu nepřišla na chuť, a do bramborového salátu jej nedávám.
Spousta z nás si bez bramborového salátu neumí představit Vánoce. Ale jeho tradice, byť v lehce obměněné podobě, se objevuje i v jiných zemích. Ne nadarmo se neříká - jiný kraj, jiný mrav! Historie bramborového salátu je poměrně zajímavá, a historici, (nejen oni, také kuchaři), se přou, kde vlastně má své kořeny!
Někdy kolem roku 1860 napadne ruského kuchaře Luciena Oliviera zajímavý recept. Jako přílohu ke křepelčím vajíčkům uzené kachně podává zajímavý "salát." Vařená vejce, vařené brambory, a pak také svou speciální majonézu. Většina hostů si všechny ingredience smíchá s majonézou, a pak teprve konzumuje.
Ale to není všechno. Oliviera napadne do salátu přidat ještě kapary či olivy - a to už se na jeho bramborový salát stojí u restaurace fronty. Stovky lidí si zkouší udělat salát doma - jenže pokaždé mu to bájné "něco" chybí. V roce 1883 Olivier umírá, a bere si recept na svou báječnou majonézu do hrobu. Jeho salát z ruských domácností ale nezmizí. Jen jsou luxusnější ingredience nahrazeny těmi dostupnějšími - kuře, okurky a hrášek.
Příprava bramborového salátu se brzy rozšíří za hranice Ruska.
Až počátkem dvacátého století zažil salát velký boom i Americe. Německý přistěhovalec Richard Hellmann představil tamnímu trhu svoji verzi majonézy, a to právě prostřednictvím bramborového salátu pocházející z kuchyně jeho manželky. Od té doby bramborový salát zdomácněl i v Americe, byť zde je salát prý na naše poměry až moc sladký.
Do tehdejšího Československa byl bramborový salát, potažmo jeho recept, dovezen oficiálně v roce 1920, kdy jej přivezli z Ruska českoslovenští legionáři. Ale například již v roce 1826 se dal v kuchařce Magdaleny Rettigové dohledat recept na "míchaný salát zemčátkový."
Celorepublikovou zvyklostí a tradicí se bramborový salát stane až po druhé světové válce. Do té doby převažuje jako štědrovečerní večeře spíše vařený kapr v octovém či vinném nálevu s kořenovou zeleninou.
V Československu se ale majonéza začala ve velkém do salátu přidávat až v padesátých letech, a to i díky průmyslově vyráběné "Majolce." Od té doby se ve velkém rozmůže domácí výroba bramborového salátu na Štědrý den. Někdo do něj dává kukuřici, jablka, hořčici, nebo dokonce kečup!
Každopádně, je skvělé, že má bramborový salát pořád v České republice svoji dlouhou tradici, a určitě jej u štědrovečerního stolu jen tak něco nenahradí! Já už se moc těším na tu mísu plnou salátu, teď při psaní článku jsem na něj fakt dostala chuť!
Co člověk , to bramborovej salát :) . U nás děláme ten nezdravej s majonézou a salám nesmí chybět , jen cibuli moc nedáváme , protože mamka jí nemusí . A odleželej je nejlepší, takže vždycky den předem .
OdpovědětVymazatCelá moje rozvětvená rodina dělá salát - každý jinak. Já jen brambory, vejce, okurka a majonéza, trošku hořčice a případně mrkev, hrášek, večer 23.12.
OdpovědětVymazatSalám nejím, bramsalát dělám často, i během roku. Na Štědrý den manžel řízky vepřové, pokud je návštěva, děláme i kuřecí, já osobně preferuji filé z tresky.
25.12. vaříme obvykle španělské ptáčky a 26.12. kachnu, zelí, knedlík.
Pro mne nejvíc je stromeček a cukroví.Jsem stará struktura.
A je po svátcích.Jiřina z N.
Bramborový salát nesmí chybět, štědrovečerní večeři si bez něj a bez kapra neumím představit. Také dělám rybí polévku, jako holka jsem jí ráda neměla, ale teď být musí. Měj se hezky, pá 🎄
OdpovědětVymazatAno, o receptu na ten nejlepší salát se dokážou hospodyňky i pohádat. Já do salátu zásadně žádný salám nedávám, protože chci na Štědrý den salát bramborový a nikoli pařížský. Historie bramborového salátu je skvělá.
OdpovědětVymazatJá též do bramborového salátu uzeninu nedávám.
OdpovědětVymazatKromě klasického studeného salátu si občas uděláme teplý bramborový salát vídeňský, k tomu je off sem třeba pravý telecí šnicl rozklepaný do srdíčka.
Hezký výlet do původu. Nicméně mně žádný bramborový salát absolutně nechutná, takže ho nejím :)
OdpovědětVymazatU nás už naopak salát nemůže být bez jogurtu - jen s majonézou nám připadá salát moc těžký. Míchám to tak půl na půl (a dělám to u jiných věcí, do kterých dávám majonézu)
OdpovědětVymazatBramborový salát dělám z brambor, vařené zeleniny.( Mrkev, petržel , celer, hrášek,) přidám vajíčka, hořčici, sůl trochu oleje nejraději slunečnicového, přidám trochu sterilované červené papriky, cibuli před tím nejdříve přeleji vařící vodou, aby nebyla tak ostrá, malinko okyselím, přidám trochu hořčice. Bez uzeniny, a místo majonézy dávám 33% smetanu na šlehání. Salát je lehký a dobře stravitelný i pro ty kdo mají problémy se žlučníkem a majonézu nemůžou.
OdpovědětVymazatsuper, zajímavý článek :) líbí se mi, jak každý dělá bramborový salát po svém, my se vždycky 25. s širší rodinou scházíme u babičky a všichni tam přivezou ten svůj salát a vždycky si je navzájem ochutnáváme, ale myslím, že stejně vždycky všem nejvíc chutná ten svůj :D my do něj uzeninu nedáváme, ani žádnou specialitku, děláme prostě klasiku :)
OdpovědětVymazatNám Junior chutná a dáváme ho tam. Bramborový salát miluji <3 děláme ho vždy den předem, přesně jak říkáš, aby se uležel. My uvaříme brambory ve slupce, potom je oloupeme a přes sítko "krájíme". Přesně jak říkáš, ke snídani musí být vánočka s marmeládou, mňam :) já už teď tradičně chodím na Štědrý den na brigádu na kluziště. Přijde mi to hezky tématické :) chodí tam děti s tatínky, aby maminky mohly připravovat Ježíška. Bývám tam pouze pár hodin, ale i tak je to fajn :) o svátcích tam budu skoro každý den. Dala jsem si i Silvestra. Měla jsem i 1.1. tohoto roku, ale bohužel se nebruslilo, protože bylo teplo. Tak uvidíme, jak to bude nyní. Přeji ti užitý vánoční čas :)
OdpovědětVymazat