Autor: Ken Kalfus
Žánr: Společenský román, Satirický, Tragikomický
Mé hodnocení: 80%
Obsah: Marshall a Joyce Harrimanovi žijí na první pohled svůj americký sen. Bydlí v jedné z lepších čtvrtí v New Yorku, mají úžasně položený byt, (avšak špatně osvětlený a málo udržovaný!), a vychovávají dvě malé děti, dvouletého Victora a čtyřletou Violu. Oba pracují na celkem prestižních kancelářských pozicích, a díky tomu mohou splácet poměrně drahou hypotéku.
Jenže pod krásnou fasádou se skrývá malý problém. Už druhým rokem se Harrimanovi rozvádějí. A rozvod není žádnou přátelskou událostí. Hádají se o vše - o dům, o psa, o děti, o způsoby jejich výchovy, a hlavně o alimenty. I nadále však spolu oba sdílejí z ryze praktických důvodů jeden byt, což vyvolává konflikty na obou stranách.
I když bylo oběma řečeno, že spolu mají komunikovat pouze prostřednictvím právníků, tak to díky uspořádání jejich domácnosti zkrátka není možné, a jejich vzájemné vztahy jsou na bodu mrazu. Jako nejlepší způsob předávání zpráv se ukázala "lístečková metoda" - lepící lístečky na lednici s narychlo načmáranými vzkazy.
Jedna z největších krizí, šílená hádka, vrcholí právě ráno 11. září 2001. Běžný pracovní den, který v New Yorku ráno zpočátku ničím nevyčníval, ale pozdější události zasáhly celý svět. Marshall pracuje jako investiční bankéř ve Světovém obchodním středisku, a Joyce cestuje po celých státech, jakožto asistentka manažerky se účastní schůzek s potencionálními klienty.
Ten den měli být oba v práci. Joyce měla namířeno letadlem z Newarku do San Franciska, nechvalně proslulým letem číslo 93, který skončil tragicky. Jenže díky absurdní shodě náhod nakonec oba vyvázli jen o vlásek. Joyce na poslední chvíli od cesty odradil telefonát o zkrachovalém jednání. A Marshall přišel později do práce díky tomu, že flirtoval s pohlednou učitelkou ze školky, takže při nárazu letadla byl v nižším patře budovy a dostal se ven včas.
Když se nakonec setkají večer doma, Joyce řekne zklamaně: "Takže ty ses nakonec dostal ven?" A on stejně zklamaně odvětí: "A ty jsi nestihla to letadlo?" Přesně tato slova vystihují jejich vztah.
Další dny Marshall bezcílně bloumá ulicemi New Yorku. Města, které nyní ztratilo punc bezpečí, a uvrhlo Ameriku do obrovského strachu a nejistoty. Hledá totiž na fotografiích bezprostředně po útoku sebe a Loyda - muže, jemuž zachránil život, když jej vyvedl z hroutícího se mrakodrapu, ale o pár minut později jej zabily padající trosky.
Joyce se zase snaží najít v životě nový smysl, cítí se probíhajícím se a nekonečným rozvodem zcela zničená, a na celé mužské pokolení se dívá jako na největšího nepřítele, a stále vymýšlí nové způsoby, jak Marshallovi co nejvíce rozvod znepříjemnit.
Autor nahlíží na obě postavy s notnou dávkou ironie. Oba "skoro" exmanželé touží po jediném - co nejvíce toho druhého poškodit, zesměšnit a ponížit. A do toho je tu nervózní období po jedenáctém září, Amerika je plná proměn, ale rozpadající se manželství a jejich neshody nedokáže překlenout ani největší tragédie v amerických dějinách.
Pořád je tu totiž Americký problém...
Hodnocení: Americký problém jsem si pořídila při své jarní návštěvě knihkupectví. Knihy z nakladatelství Odeon, konkrétně z edice Světová knihovna, mám v oblibě. Spoustu jsem si jich půjčila v knihovně, některé pořídila levně v antikvariátech. Tyto knížky jsou spíše pro náročnější čtenáře, já sama jich přečtu pár do roka, protože na ně musím mít tu správnou náladu.
"že se mi autor snaží vnutit názor, že každý Američan je úžasný už jen kvůli původu" - tak pokud to psal Američan, tak to se nesnažil vnutit tobě, ale dalším Američanům, to se tam jede ve velkém a spousta z nich doopravdy stále ještě věří, že jsou ty nejlepší lidi na světě a i v Evropě se žije stále ještě na počátku 20. století bez práv. To mě vůbec nepřekvapuje.
OdpovědětVymazat