Přeskočit na hlavní obsah

Tajemný kostel

 Kostely a hřbitovy patří bezesporu k pietním místům, ke kterým je zapotřebí chovat se s úctou. Když jsem byla mladší, tak mi návštěvy hřbitova dost vadily, protože jsem se tam bála. Dnes už mi to nečiní problém, ráda zajdu s kytičkou nebo svíčkou zavzpomínat na milované, kteří už tu se mnou nejsou. Ale nejlepší vzpomínání je stejně doma, třeba u starých fotek, které mají hořkosladkou příchuť...

Už od nepaměti je místo, které slouží k věčnému odpočinku, spojeno s aurou tajemna a strachu. Už v roce 1853 vydal Karel Jaromír Erben svou nejslavnější básnickou sbírku - Kytice. Myslím, že mi dáte za pravdu, když prohlásím, že básničky jsou pěkně hororové, tajuplné, a spíše než o básničky se jedná o balady - smutný a pochmurný děj, a ve většině případů i tragický konec.

Já sama jedno vydání Kytice doma mám, konkrétně z roku 1997, s naprosto úžasnými ilustracemi od akademického malíře Vladimíra Komárka, které se svou ponurostí hodí k této sbírce dokonale.

Svatební košile patří mezi ty nejznámější balady celé sbírky. Odehrává se povětšinou na hřbitově, objevuje se tu motiv mrtvého vojáka. "To není kostel, to můj hrad. To nejsou kříže, to můj sad!" Myslím, že nemusím dílo obsáhleji představovat, protože je to opravdu klasika! 

Podle některých odborníků se Erben při psaní této balady měl inspirovat velhartickým hřbitovem, potažmo kostelem. Velhartice je nevelká obec, nacházející se v Plzeňském kraji. Rozlohou nepříliš velký hřbitov se měl už několikrát stát dějištěm paranormálních jevů.




U hřbitova stojí kostel svaté Máří Magdalény. I ten je podle mnohých opředen tajemstvím. Místo, na kterém stojí, údajně stála keltská rituální svatyně a pohřebiště. Keltové zde měli vyvolávat duchy dávných předků. Kostel měl být vystavěn ve 14. století a byl vysvěcen kostelem svaté Máří Magdalény, v 16. století byl přestavěn do současné gotické podoby.

Dnes má novou střechu, a místní občané plánují vybrat peníze na další opravy. 



Když se pořádně podíváte na zakroužkované místo, které znázorňuje štít kostela, tak co Vám představivost napoví, že vlastně vidíte? Podle lovců záhad se tu nachází otisk obličeje vyděšené dívky, kterou unesl přízrak. Už to trochu začíná připomínat Svatební košili, že? 

Na webových stránkách www.mistopisy.cz se můžeme o neobvyklému úkazu dočíst toto: 

"Asi před čtyřiceti lety se na štítu kostelíka objevily tmavé skvrny, jež vytvořily obličej ženské tváře. Podle některých připomíná děvče, které zahynulo při dopravní nehodě na nedaleké silnici, podle jiných dívku zavřenou před mnoha a mnoha lety do kostela s umrlcem oživeným magickým rituálem... 

Při opravě kostela v polovině devadesátých let tvář zmizela pod novou omítkou. Po nějaké době se ale vynořila ve stejné podobě." 

Tohle je samo o sobě opravdu děsivé. Možná mám hodně bujnou fantazii, ale hned při prvním pohledu na fotografii mi bylo jasné, že se opravdu jedná o obličej. S velkou pravděpodobností ženský. Jasně - může jít o hodně velkou shodu náhod, že se oprýskání fasády změnilo v obličej. Ale jak vysvětlit to, že se tyto "fleky" po novém omítnutí znovu objevily?

Podle další teorie jde o obličej dívky, který se obtisknul do štítu kostela při vymýtání ďábla - ten tedy pořád dlí v jeho zdech, a proto je místo obehnáno nepříjemnou aurou.

Může být na vině něco tak prostého jako vada materiálu, nebo jsou vážně ve hře paranormální síly? 



Výše si můžete pustit video od Paranormal tým. Hned v úvodu je pěkné povídání o velhartickém kostele od pana faráře. Skupinka amatérských lovců duchů nocuje na hřbitově, a pomocí přístroje EVP (fenomén elektronického hlasu, což má být jakýsi nástroj pro komunikaci se světem mrtvých), pokládá neklidným duším mrtvých na hřbitově různé otázky. 

Je ovšem otázka, nakolik je to celé autentické.

I když třeba nemáte rádi amatérské lovce duchů, tak alespoň ten úvod opravdu stojí za poslech! Posuďte sami, co si o videu myslíte, a určitě mi napište do komentářů!

Mnozí citliví jedinci tvrdí, že se po návštěvě velhartického hřbitova necítili vůbec dobře. Padla na ně nečekaná úzkost, a pocity intenzivního strachu. Jeden psychotronik doporučuje citlivějším jedincům návštěvu hřbitova úplně vynechat. 

Extrémně špatně má na návštěvníky působit jeho jihovýchodní část. Badatelé nevylučují možnost, že zde kdysi proběhl rituál černé magie. A ten mohl mít za účel oživit mrtvého. Mohla tu tedy zůstat silná energie, která přetrvává dodnes. Zase tu máme další střípek, který zapadá do Erbenovy balady... 



Ať je pravda o velhartickém kostele a hřbitově jakákoliv, je očividné, že nádechu tajemna se jen tak nezbaví. Mně přijde nejvíce podivný ten štít, který ukazuje jasné náznaky lidské tváře. Každopádně, sem bych se na návštěvu nevypravila ani za bílého dne, mám z toho fakt husí kůži.

Co si o velhartickém kostele, potažmo jeho záhadě, myslíte Vy? Mohlo se tu před lety stát něco děsivého, co i po letech ovlivňuje auru kolem? Vidíte ve štítu otisk lidské tváře, nebo ne? A jak je možné, že se ony "fleky vrací i po nahození nové omítky? Je na vině vada materiálu? Zaujala Vás videa v článku?

Napište mi Vaše postřehy a názory do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji Vám příjemný začátek pracovního či prázdninového týdne, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Je to u nás na Klatovsku , takže jednou jsem tam byla , ale bohužel dost zklamání , nevim . Možná kdyby o tom předem tolik člověk nevěděl .. Nic to se mnou nedělalo , i když když jsem nakoukla do kostela bylo to trochu divný ten pocit , ale jinak hřibitov jako každej jinej .

    OdpovědětVymazat
  2. Nemusíš se bát, mrtvý dobrému živému neublíží, jen živý živému.

    OdpovědětVymazat
  3. Záleží na tom, čím se omítá. Asi před 80 lety si můj dědeček - tehdy dynamický živnostník a majitel kamenosochařské dílny, nechal udělat na fasádě vedlejšího domu velkým písmem vyvedenou reklamu na pomníky, které v té dílně vyráběl. Sousedi stěnu za těch 80 let omítli několikrát, ale nápis zpod nové vrstvy vždy postupně vylezl zpět na povrch. Není sice "jako nový", ale čitelný je i s takovým odstupem. Zrovna o víkendu jsem si dělal obrázky, abych na to téma mohl napsat vzpomínkový článek :-).

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu.  Je úžasné pozorova

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tlačení, pa

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém nastal, když se přesunula