Přeskočit na hlavní obsah

Zelená superpotravina!

 Zelenina mi, až na malé výjimky, na talíři nikdy problém nedělala. Zato můj bratr nejedl žádnou zeleninu - ani malé kukuřičky, ani hrášek. Pamatuji si, jak vždycky na talíři nechal malou hromádku zeleniny, kterou mu táta k jídlu vždycky přidal, ač ji nikdy nesnědl. 

Já byla k zelenině shovívavější. Dodnes miluju špenát, mrkev ve formě kompotů, a kde všude je to možné, přidávám hodně česneku - zvláště třeba i do toho špenátu. Co ale naopak moc nemusím, je zelí. Červené si dám jen tak trošku na chuť, ale bílé mě neoslovilo pořádně nikdy. 

Statisticky je nejméně oblíbenou zeleninou celer a zelí. Celer je hodně aromatický, ale já ho mám ráda. Ovšem mezi nejméně oblíbenou zeleninou bych čekala jiného zástupce - a sice brokolici. Toto je zelenina, která se mi opravdu z duše protiví. Táta doma často vařil těstoviny s kuřecím masem a právě s brokolicí. A já ji vždycky "vyšťouchla" na kraj talíře. Nevím, vůně a její chuť pro mě nejsou tím pravým ořechovým. 


Musím se přiznat, že jsem brokolici nikdy doma ani neuvařila. Dokonce ani nevím, jestli ji má rád můj přítel, ale protože mě nikdy nepoprosil, zda bych ji mohla uvařit k obědu, tak soudím, že budeme v tomto ohledu naladěni na stejnou vlnu.

Myslím, že málokterá zelenina má tolik "odpůrců" jako brokolice. Kdyby se udělala třeba ve školní jídelně na nějaké základní škole mezi dětmi anketa týkající se brokolice, výsledky by byly rozhodně velice zajímavé! Já vím, že jíst se má všechno, ale...

Brokolice patří mezi nejzdravější druhy zeleniny vůbec. Obsahuje hodně vitamínů (betakaroten, C, K, B1, B2, a B9), minerálních látek (draslík, vápník, fosfor, železo a síra). Další obsažené látky chrání proti volným radikálům i toxickým látkám, proto je považována za potravinu s preventivním vlivem proti některým druhům rakoviny.


Odborníci nedávno odhalili, že brokolice obsahuje molekuly, které chrání výstelku tenkého střeva, a brání tak rozvoji onemocnění. Pomáhá tak udržovat bariérovou funkci střev - chrání vnitřnosti před toxiny a škodlivým mikroorganismům, zatímco živinám dovoluje projít do systému. To je opravdu "vymakaná" funkce!

Jak vlastně tedy brokolici připravit, aby byla chutná, ale zároveň neztratila vitaminy a minerální látky? Nejideálnější by bylo jíst ji syrovou. Syrová brokolice totiž obsahuje rostlinný enzym myrozinázu, který se přetváří na vysoce účinnou protirakovinnou látku - sulforafan. 

Nicméně i blanšírovaná (lehce spařená), krátce uvařená v páře či rychle zapečená v troubě má stále dost cenných látek a živin. A úplně nejjednodušší příprava? Brokolici rozebrat na růžičky, povařit ve studené vodě pět minut, a ihned propláchnout ve studené vodě.

Brokolice si tak zachová krásně svěží zelenou barvu. Důležitá rada se týká i samotného nákupu této zeleniny. Když brokolice stárne, světlá a žloutne. Čím zelenější - tím lepší. A tmavě zelená brokolice v sobě obsahuje mnohem více betakarotenu a vitaminu C. Ovšem taková pořádná porce brokolice nás může i pěkně potrápit.

Obsahuje velké množství nadýmacích látek - těch se nezbavíme, ani když brokolici necháme "zestárnout." Ale pozor - cenné vitaminy a minerály můžeme získat i konzumací čerstvě naklíčeného brokolicového semínka! 

Klíčky brokolice si může vypěstovat doma každý z nás. Tyto klíčky obsahují mnohonásobné množství živin než samotný plod - denní dávka je tedy zanedbatelná oproti tomu, kolik růžiček bychom museli sníst, abychom dosáhli stejného množství účinných látek. 

Odborníci doporučují konzumaci těchto klíčků hlavně v zimních měsících, neboť chrání perfektně proti různým infekčním chorobám, ale jsou i důležitou prevencí proti rakovině prsu či vaječníků. Zajímavé, že i takto zdánlivě malá, zatím jen naklíčená rostlinka může být pro naše zdraví tak moc prospěšná!




Doufám, že ať už máte brokolici rádi, nebo naopak jako já ji moc nemusíte, tak jste se z dnešního článku dozvěděli něco nového a zajímavého!

A co Vy? Máte rádi brokolici? Pokud ano, jak ji v kuchyni nejčastěji upravujete? Věděli jste, že je to taková vitaminová superbomba? Kterou zeleninu máte nejraději? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Doma jsme brokolici nikdy neměli, takže to pro mne byla hodně dlouho neznámá. V posledních letech ji občas používám. Zapečenou s bramborem a vejci, osmaženou jako květák, do polévek nebo jako přílohu k masu. Ale zas tak často ji zase nedělám. Měj se hezky, pá 😀

    OdpovědětVymazat
  2. Já jsem zeleninová a neznám jedinou,kterou bych neměla ráda.A brokolici miluji a naučila jsem ji jíst i manžela.Dokonce jsem si ji pěstovala na zahradě.
    Eli,měj se hezky

    OdpovědětVymazat
  3. Ah9j Eliss, já mám moc ráda všechnu zeleninu, i brokolici. Nejraději ji mám zapečenou s pohankou nebo syrovou. Měj se dobře, Lenka

    OdpovědětVymazat
  4. Já jsem kdysi dělala brokolici zapečenou se sýrem, ale nepatřila mezi mé oblíbené druhy. Teď ji doma nedělám vůbec, protože manžel ji z duše nenávidí :)

    OdpovědětVymazat
  5. Tak my doma brokolici máme často a docela nám chutná. Přidávám ji nejčastěji k masu naloženému v kari koření, ona natáhne tu pikantní chuť a ve výsledku je to fajn kombinace.

    Jen pozor, i se superpotravinami platí, že ve velkém množství to nemusí být ideální, zejména pro lidi s poruchou štítné žlázy není brokolice vhodná:

    "Ačkoliv mají brokolice, květák a kapusta i pozitivní vlivy na naše zdraví, osobám se sníženou funkcí štítné žlázy moc neprospějí. Obsahují totiž strumigeny, které omezují schopnost hromadění a využívání jódu.


    Ta informace o klíčcích brokolice mi přišla dost zajímavá, to jsem netušila.

    nomi

    OdpovědětVymazat
  6. Čas od času si dám brokolicový krém (polévku).

    OdpovědětVymazat
  7. brokolice se doporučuje jíst i v těhotenství :) já ji mám ráda, rozeberu na růžičky, uvařím ve vodě, posypu trošku nastrouhaným sýrem a hotovo :)

    OdpovědětVymazat
  8. Přiznám se, že brokolici nemusím, ač ostatní zeleninu včetně celeru mám ráda. Ale snad - i díky tvému příspěvku - se pokusím ji občas vzít na milost...:-)

    OdpovědětVymazat
  9. Brokolici mám ráda velice, ale musí být pěkná a čerstvá. Nejraději ji mám rychle povařenou v osolené vodě se zakysanou smetanou a sýrem, skvělá je ale třeba i ve vývaru.

    OdpovědětVymazat
  10. Brokolice mi nevadí. Naučila jsem se ji jíst ve škole, tam dělali brokolicovou polévku a špagety s brokolicí, kuřecím masem a sýrovou omáčkou. Oboje bylo vynikající :) teta pracovala v jídelně, tak jsme si od ní vzali recept na špagety a děláme je. Mám je moc ráda. Vysázet brokolici jsem nezkoušela, ale v zimě sázíme s dědou řeřichu :)

    OdpovědětVymazat
  11. Seš asi jediná, která mi článkem dokázala navnadit, abych si dal brokolici. :D Eliss, ty válíš. Jen jak dlouho mi to vydrží... :D
    Já také moc nejím zeleninu, což není moc fajn.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tl...

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém na...

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu....