Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 306 Oční kontakt

Autor: Cammie McGovernová

Žánr: Román s detektivní zápletkou

Mé hodnocení: 70%

Obsah: Třicetiletá Cara to nemá v životě zrovna jednoduché. Už celých deset let se veškerý její život točí kolem péče o syna Adama, který trpí dětským autismem, a Cara se mu usilovně snaží různými způsoby přiblížit svět tam venku a doufá, že se jednou bude moci zařadit, v rámci možností, do normálního života. 

Jenže ač se snaží, co to jde, je to s Adamovým stavem jako na houpačce. Dva dny po sobě se třeba dokáže sám obléci, a pak už zase ne. Komunikuje svérázným způsobem, opakuje věty, které někdy zaslechl, ale nedokáže pochopit jejich kontext, a hlavně, co je pro Caru nejúžasnější - miluje hudbu, a také ji dokáže rozpoznat ze vzdálenosti několika metrů.

Ale problém mu dělá oční kontakt - nedokáže se lidem dívat do očí a neustále neklidně těká pohledem kolem.

I přes svůj handicap Adam chodí do školy - do téže, kterou navštěvovala jeho matka, jen je začleněn do speciálního vzdělávacího oddělení, které je zaměřeno na děti s různými stupni autismu - Lesní základní škola je totiž zaměřena i na studenty se zvláštními vzdělávacími potřebami.

A když po dvaceti letech Cara znovu navštíví školní ředitelnu, není to zrovna příjemné setkání. Ředitelka je totiž znepokojena tím, že Adam během školní přestávky, kdy si děti hrály na hřišti, zmizel. A co je ještě více šokující, tak to, že odešel se svou spolužačkou, Amelií Bestovou. Adam si totiž nikdy s ostatními dětmi nehrál, vždy to byl striktní samotář, tak jak to, že se teď sebral a odešel zrovna s touto holčičkou? 

Nakonec dojde k nálezu Ameliina těla u lesa, který je vzdálen kousek od hřiště. A Adama najdou kousek od jejího těla. Je na první pohled zřejmé, že chlapec vraždu nespáchal, ale co se tedy stalo? Amelii někdo bodl kuchyňským nožem. Co vylákalo obě děti tak daleko do lesa?

Adam od vraždy vůbec nemluví. Cara je z jeho stavu zmatená - viděl něco, stal se snad dokonce přímým svědkem strašlivé tragédie? Policejní výslechy k ničemu nevedou - Adam se stáhl ještě více do sebe, a k Cařinu znepokojení změnil i některé své "zvyky." Úplně jinak chodí, jeho chůze je nezvykle kymácivě nahrbená.

Najednou začal spát v ponožkách, ač jejich nošení do malička nesnášel. A co je nejpodivnější - při úklidu školních věcí najde Cara hračku, která patřila Amelii - ošoupanou zaječí pacičku. Znamená to něco? Na první pohled je patrné, že se chlapec někoho hrozně bojí, ale díky uzavření ve svém vlastním světě to nemůže dát nijak najevo.

Cara musí využít všech svých zkušeností, aby dokázala správně interpretovat změny v chlapcově chování, a pomohla mu pochopit trauma, které prožil. Vrah je totiž stále na svobodě a ve hře je možnost, že jeho dalším cílem se stane právě Adam. 

Pátrání po stopách ji zavede až do minulosti, a zdá se, že ze skříně vypadnou kostlivci, kterých se dlouho obávala!



Hodnocení: Tuto knížku jsem si vypůjčila při své poslední návštěvě městské knihobudky. Hned na první pohled mě zaujala obálka s dětskou houpačkou, no a po přečtení anotace jsem věděla, že tohle si prostě musím přečíst!

Téma autismu mě obecně hodně zajímá, a tak jsem byla zvědavá, jak to celé autorka pojme. A hned na přebalu jsem si přečetla informaci, že se jedná o autorčin druhý román, a že při psaní čerpala z vlastní zkušenosti matky autistického chlapce. Už jen ten nápad, že takto postižené dítě se stane svědkem zločinu, je rozhodně celkem originální.

Hned po prvních stránkách mi bylo jasné, že se bude jednat o spíše společenský román s prvky detektivky, a také to tak bylo. Detektivní linka je tu totiž hodně upozaděna, zato se dozvíme spoustu informací z Cařina života, a postupem času začnou na povrch vyplouvat tajemství, a celý příběh se postupně začíná rozplétat.

Sympatický mi byl autorčin styl psaní. U čtení se totiž musí přemýšlet, žádná nudná, fádní detektivka, což se dnes tak moc nevidí. Autorka totiž čtenáři nedala moc vodítek, podle kterých by mohl tipnout, kdo je pachatel, ale přece jedna indicie byla zjevná, dokonce byla přímo zmíněna, ale tak pěkně a šikovně zaobalená, že mi to prostě hned nedocvaklo.

Zajímavá byla samozřejmě i sonda do života maminky s autistickým dítětem. Jaké břímě s sebou nese každý den, jak nepřestává doufat, že to bude lepší, vymýšlí nové a nové výukové způsoby, jak Adama připravit na život tam venku.

Co mi trochu vadilo, tak bylo zbytečně moc vedlejších postav, jména se mi místy trochu pletla, vůbec mi nevadilo, kdyby jich autorka pár vyškrtala. 

Krimi zápletka byla vyřešena až úplně nakonec, musím říct, že z detektivního hlediska to byla tak trochu slabota - finální rozuzlení mě nenadchlo, navíc bylo porušené jedno pro mě dost zásadní pravidlo, které by měla ctít každá detektivka, ale co se dá dělat. Když si odmyslím detektivní zápletku, tak se jedná o pěknou psychologickou sondu do života jedné matky, která miluje syna, který je sice trochu jiný, ale nadevše ho miluje.

Pro mě ideální četba na období, kdy jsem byla nemocná, už jsem knížku vrátila zpět do knihobudky, určitě udělá radost někomu dalšímu.

A co Vy? Máte rádi společenské knihy s detektivní zápletkou? Četli jste nějakou knihu o autismu - například Rain Mana? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥




Komentáře

  1. Takové těžké téma a nevím,zda jsem knihu nečetla,je mi hodně povědomá.Film Rain Man jsem samozřejmě viděla a o víkendu jsem se konečně podívala na Voyo na český film Spolu,kde Veronika žilková se stará o dospělého autistického syna.Takové ženy hodně obdivuji.
    Eli,měj se hezky

    OdpovědětVymazat
  2. To vypadá hodně dobře, zajímavá zápletka . Až příště půjdu do knihovny , vím po čem se mám ptát . Díky za tip !

    OdpovědětVymazat
  3. Eliss, docela jsi mne na knihu nalákala. V knihovně se určitě poptám. Díky, pá 😉

    OdpovědětVymazat
  4. Rain Mana jsem několikrát viděla - skvělý film. Teď zrovna dočítám knihu, autobiografii dnes už dospělého muže, který má Aspergerův syndrom. Ačkoli mi téma autismu není cizí, tahle kniha je pro mě zajímavým a poutavým čtením. 🙂

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu.  Je úžasné pozorova

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tlačení, pa

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém nastal, když se přesunula