Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 293 Smolná vteřina

 Autor: Hakan Nesser

Žánr: Detektivní, Román

Mé hodnocení: 50%

Obsah: Albin Runge pracoval několik let jako úspěšný profesor na vysoké škole. Díky změně poměrů ale o práci přišel. Vnímal to jako velkou životní příležitost ke změně - nebylo mu ještě ani pětadvacet, manželka Viveka slušně vydělávala, takže si našel práci, která se stala jeho koníčkem. Díky svému švagrovi získal práci jako dálkový řidič autobusu.

Jenže šťastná idylka skončila jednoho bouřlivého březnového dne v roce 2007. Tehdy Albin vezl na hory školní lyžařský zájezd. Všechno mělo být jako obvykle, nebýt strašných sněhových podmínek, které panovaly na silnici, a pak také jelena, který se rozběhl přímo proti autobusu.

Vyděšený Albin strhnul volant na stranu, čímž autobus nasměroval ze srázu, odkud se z dvacetimetrového srázu zřítil, dopadl mezi velké kameny a následně vzplál. Až v nemocnici se dozvěděl, že při nehodě zahynulo celkem sedmnáct lidí.

Po propuštění z nemocnice následoval rychlý rozvod s manželkou, odjezd do jiného města, a snaha začít nový život. Albinovi k tomu pomohlo i nečekané dědictví, které se pohybovalo v milionových částkách. Začal hodně cestovat, i do exotických zemí, aby našel únik od strašlivých výčitek svědomí. Ale to pravé štěstí jej potkalo v roce 2009 - tehdy potkal Karin, svou novou lásku, u které našel pochopení a smíření sám se sebou.

To vše ale skonči na jaře roku 2013. Tehdy začal Albin dostávat výhrůžné dopisy, podepsané příhodně Nemesis. Pisatel se Albina táže, jak může žít sám se sebou, a že člověk jako on nemá už právo vůbec žít. 

Celkem čtyři dopisy za půlroku, a jeden anonymní telefonát muže se zastřeným hlasem nakonec Albina donutí, aby navštívil policii v Kymlinge. Zde jej vyslechnou několikrát komisaři Gunnar Barbarotti a Eva Backmanová - ale celý případ - pokud to tedy případ vůbec je, vypadá opravdu zvláštně. Proč si tajemný anonym vzpomněl až po tolika letech od tragédie?

Inspektor Stigman nakonec svolí k tomu, že se případu může dvojice Eva a Gunnar věnovat. Když však záhadný Nemesis vytyčí konkrétní datum, kdy má Albin zemřít, dostane on i jeho manželka policejní ochranu. Jenže vše se ošklivě zvrtne, Albin s Karin se rozhodnou vzít situaci do vlastních rukou, a rozhodnou se utéci.

Není tedy příliš překvapivé, když o dva dny později volá Evě vyděšená Karin s tím, že její manžel během plavby trajektem na širém moři prostě zmizel. Nejzáhadnější ale je, že z více než tří stovky cestujících nikdo nic podezřelého neviděl. Byl snad s nimi na palubě vrah, a hbitě využil příležitosti? Jak to, že ale nikdy nevyplavalo Albinovo tělo?

Případ byl uložen k ledu - nebylo koho, ani co vyšetřovat. 

O pět let později tráví Eva s Gunnarem dovolenou na idylickém ostrůvku Gotland, který jako by se vyloupl ze starých časů - stará stavení, ovečky pasoucí se všude okolo - idylku kazí snad jen nevlídné sychravé počasí, které je ale pro začátek listopadu typické.

Jednoho dne však spatří Gunnar kolem na kole projíždět muže, který se nápadně podobá, teď již soudně prohlášenému za mrtvého - Albinu Rungemu! Mohl to být opravdu on? Komisař si je jistý, že se nemýlí, vždyť má pořádek paměť na obličeje! Eva je k jeho tvrzení skeptická, přesto se nakonec oba rozhodnou se k případu vrátit.

Ukazuje se, že všechno je daleko komplikovanější, než se zdálo...


Hodnocení: Dostala jsem po delší době chuť na nějakou severskou detektivku. V obecní knihovně mě zaujala právě tato kniha. Už jen to, že byla vydána v edici Severská krimi, se kterou mám z minulosti dobré zkušenosti, mě příjemně navnadilo.

Od autora Nessera jsem tak před pěti lety četla jeden nebo dva krimi romány, celkem se mi líbily, takže jsem čekala pěkně napínavou detektivku.

Jenže - bohužel - jsem při čtení několikrát polkla hořkou pilulku, a nakonec jsem se musela překonat, abych knihu vůbec dočetla. Jak u čtení knih nikdy neusínám, tak tuto doporučuji, pokud máte problémy se spánkem. Nic tak nudného, přeplácaného, a hlavně zcela neodpovídající mému očekávání jsem opravdu dlouho nečetla.

Možná je to moje chyba, že jsem po přečtení anotace získala dojem, že se bude vyšetřovat ona havárie autobusu, pořád jsem čekala, že se to nějak vyvrbí, ale bohužel. Plusem byl sympatický detektivní pár, hodně mě bavil Barbarotti se svými vtípky. Ale i tak je v knize plno hluchých míst, děj se vlekl, a nakonec jsem už nevěděla, jestli se ve vyprávění nacházím v současnosti, nebo minulosti?

Bylo to prostě celé takové divné. Detektivkou bych to tedy rozhodně nenazvala, spíše takovým románem z dovolené stárnoucích detektivů, kteří najednou natrefí na něco, o čem vlastně ani nevědí, co si mají myslet... A nakonec mě už otravovaly opakující se scény jak dvojice jí, vaří, povídá si o úplných nesmyslech... 

Trochu šťávu tomu dodávaly proložené zápisky z Albinova deníku, které mě bavily moc. Tři sta stránek spěje k rozuzlení, které bylo jen naznačeno, zbytek aťsi čtenář domyslí sám. Hrozně zvláštní, podprůměrný román. 

Mé dojmy jsou špatné, když mě baví jen promluvy hlavních hrdinů a pěkně prostředí, a celé je to jinak dějově dost chudé, je to kvalitní čtivo opravdu málo. Dávám padesát procent, a tentokrát knížku doporučit nemůžu, protože jsem zklamaná. Na to, že je autor držitelem ceny nejlepší švédský krimi román, tak je to opravdu málo.

A co Vy? Znáte tohoto švédského autora? Máte rádi severské romány? Zaujala Vás anotace a máte chuť si knihu přečíst? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. Tak to mi opravdu přijde přeplácané.
  A všeobecně mne severské detektivky moc neoslovily.

  OdpovědětVymazat
 2. to je škoda :/ osobně jsem od autora nic nečetla

  OdpovědětVymazat
 3. Tyhle knížky znám jen z internetu - sama jsem žádnou nečetla.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js