Přeskočit na hlavní obsah

Opravdová psí láska

 Když jsem ještě bydlela u rodičů, mívali jsme jen velké psy. U rodinného domku byl zapotřebí hlídač, protože u nás na vesnici se hlavně v noci často potulovala různá individua, a hlavně jsme bydleli na zadní cestě, což by mohlo být eventuálním lákadlem pro zloděje.

Vůbec první pes, kterého jsem zažila, byla  německá doga. Byly mi asi čtyři, když umřela, a vůbec se na ni nepamatuji. Ale mám památku, staré rodinné video, kde si hraju na pískovišti a doga tam stojí vedle. Dokonce jsem na ní zkoušela dělat bábovičky, což se jí pochopitelně moc nelíbilo.

Chvíli potom, co jsem začala chodit do první třídy, si rodiče pořídili nového psa. Tentokrát bernského salašnického. Pojmenovali ho Ben. Ráda jsem s ním chodila, společně s rodiči, na procházky, pěkné dny jsme trávili na lukách, kde Ben aportoval míčky. Pamatuji si jednu takovou perličku, a sice, že měl hrozně rád slepice. Vždycky mi připadalo, že na ně radostně štěká, ale dnes si říkám, jestli je spíše nevnímal jako potencionální dezert k obědu. Kdoví?

Musím sama za sebe říci, že jsem k Benovi měla takový víceméně neutrální vztah. Jako dítě jsem ho vnímala spíše jako hlídače, ne jako kamaráda, a přiznám se, že jsem se ho i bála. Ale byl velice přátelský, nikdy mi nijak neublížil. 



Benovi bylo devět, když zemřel na zdravotní komplikace spojené s kyčlemi. Bohužel na tom byl ke konci už tak špatně, že jej rodiče nechali uspat. Podle veterinářky mu už nebylo pomoci, nakonec ochrnul, a bolestí vyl celé noci. Myslím, že to musí být strašně těžké rozhodnutí, ale dívat se, jak milované zvíře trpí až do konce, to musí být opravdu nepředstavitelné.

Pak už jsme žádného psa neměli. Jen můj bratr si vždycky pořizuje vlčáky, ale ty má jako služební psy do práce.

Když jsem se přestěhovala k příteli, tak ten už měl pejska. Zdědil ho po rodičích, kteří zemřeli. Doma mě vždy vítal zběsilý štěkot křížence trpasličího pinče a srnčího ratlíka, malé Žofky. Se Žofkou to bylo ze začátku trochu komplikované. Dlouho jí trvá, než začne někomu opravdu důvěřovat. Také trvalo několik měsíců, než jsme si k sobě našly cestu. A já jsem si to tak trochu zkomplikovala i sama - ne že bych ji někdy neměla ráda. To ne. Jen jsem se tak nějak bránila tomu se s ní skamarádit. 

A její svéhlavá povaha mi to zrovna neusnadňovala. Ale nakonec nás sblížilo to, že jsem s ní musela zůstat více jak měsíc sama. Bylo to zrovna v létě, měla jsem prázdniny, takže jsme spolu byly prakticky pořád. Zvykly jsme si na sebe, a nejen to. Začala jsem Žofku vnímat jako člena rodiny, kamarádku a společníka. 

Poznala jsem psí duši, a naprosto podlehla jejímu kouzlu. Už roky jsme nejlepší kamarádky. Spí se mnou v posteli, každé ráno se na mě dívá vyčítavě, když jí povídám, že musím zase do práce. Víkendy a dovolené si vždycky užíváme, vaříme něco dobrého, podnikneme pěknou procházku, nebo vyrazíme za někým na návštěvu. Žofka má jen jednu psí kamarádku, kterou snese, ale myslím, že to vůbec nevadí.


Nedávno jsem narazila v jednom společenském magazínu na článek s názvem Je psí láska skutečná?. 

Řada vědců totiž stále odmítá ve vztahu člověk - pes používat slovo "láska." Podle nich se totiž jedná o příliš subjektivní pojem. Optimálnější by dle nich byl pojem "přilnutí." Sama za sebe s tím nemůžu tak úplně souhlasit. Myslím, že každý, kdo má pejska doma, a navázal s ním vztah páníček a pes, se mnou musí souhlasit. 

Ta láska, kterou mi pejsek dává, to je něco úžasného. A já se mu ji snažím vracet svým chováním a péčí. Vždyť žádný člověk mě nikdy doma tak krásně nepřivítá, když se vrátím po těžkém dni z práce. Nebo když jdu ven s košem, vrátím se za tři minuty, a Žofka radostně skáče kolem mě, jako by mě minimálně půl dne neviděla. To je tak úžasný důkaz psího kamarádství.

Největší oporou je mi Žofka vždy, když jsem nemocná nebo mi není dobře psychicky. Ona vždy každé moje nepohodlí pozná, a je se mnou. Vydrží celý den ležet u mě v posteli, stulená do klubíčka. A já jí vždycky hladím a povídám si s ní. A často mám opravdový pocit, že mi rozumí.

Bylo dokonce prováděno i několik pokusů, které měli dokázat sílu pouta mezi psem a člověkem. V rámci jedné studie páníčci předstírali, že jsou uvězněni v krabici, ze které se nemohou dostat ven. Psi vykazovali jasné známky stresu - vyli, kňučeli, a packami se snažili dostat do krabice a pomoci tak svému majiteli dostat se ven. 

Někteří odborníci se dokonce vztah člověka a psa přirovnali ke vztahu rodiče a dítě. A důležitou roli zde hraje hormon štěstí - oxytocin. Ten se vyplavuje například ve chvíli, kdy se s pejskem díváme navzájem do očí - a to na obou stranách. Jeho hladinu zvýší i půlhodinka společného hraní či mazlení. Žofka, když je opravdu hodně šťastná, tak se směje na celé kolo, a s vyceněnými zuby. Opravdu.

Mám ráda všechna zvířata. Ale jenom pes může mít s člověkem takto silné pouto. Některé kočky se dají také ochočit, ale kočka bude vždycky tak trochu svoje, a nikdy svému majiteli jeho lásku tak úplně nevrátí. Kdežto pes není jen zvíře - je to člen rodiny a parťák. Alespoň tedy pro mě.

A co Vy? Máte také doma pejska? Nebo jiné zvíře? Myslíte, že pouto mezi člověkem a jeho pánem je opravdu silné? Myslíte, že se dá přirovnat ke vztahu rodič a dítě? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥





Komentáře

  1. Hezký článek. Pejska doma nemáme, ale strejda ho měl vždycky, takže jsme často chodili k nim. Teď má dvouletou jezevčici Ťapku, která vypadá stále jako štěně. Je to největší zlatíčko, kterou si půjčujeme na víkend. Doufám si tvrdit, že nás má ráda, stejně jako my ji. Nedělá jí problém být přes noc u nás, i když tady není doma. Vždycky se těší. Právě teď vedle mě leží :) je to zlato 💓

    OdpovědětVymazat
  2. Také bych to spíš nazývala přilnutí než láska. A srovnání ke vztahu člověk a dítě ( mladší dítě) mě to už napadlo dávno. Když rodič týrá např. dvouleté dítě, ono ho má pořád rádo, je k němu přilnuté. To samé u psa, týraný pes má svého pána stále rád, neboť k němu přilnul.

    OdpovědětVymazat
  3. Já zažila 3 pejsky . První, to jsem byla hodně malá a bála jsem se ho , byl hodně divokej a tenkrát se na výchovu psů ještě moc nedbalo . Byla to taková ta pouliční směs . Musel mít takovej kotec , aby neutekl , což měl náš první a jedinej pes . Pak jsme měli fenku křížence labradora a vlčáka a teď zase fenku labradora , těmhle jsme se už věnovali daleko víc a já k nim měla a mám hodně blízko . Věřim , že pouto mezi člověkem a psem je hodně silný.

    OdpovědětVymazat
  4. Eliss to je hezky napsáno. My jsme měli německého ovčáka, ale to byl spíše hlídač, a ještě v době kdy jsme bydleli v domě u rodičů. V bytovce už ne. Navíc i když jsme vždycky u rodinného domu psa měli, stejně se jich bojím. Přeji Ti příjemné dny.

    OdpovědětVymazat
  5. Moc hezký příspěvek.My jsme měli doma vždy psa,ale co poslední umřel jsme si vzhledem k našemu věku nového nepořídili.Bydlel tu s ními pět let syn a měl velkého psa.Zamilovala jsem si ho a teď,co tu syn už není chybí mi.My jsme psí rodina,dcera mají několik psů.My teď máme doma 11letou kočičku.Zvířecí lásku nic nenahradí.
    Měj se hezky

    OdpovědětVymazat
  6. Eliss, já nevím, jestli kočka si nedokáže vytvořit tak silné pouto k člověku. Spíš přemýšlím nad tím, že každý pes a každá kočka má úplně jinou povahu. Měli jsme hodně zvířat, například i kousajícího psa nebo plachou kočku. Všechny se láskou a trpělivostí dali zklidnit, ochočit a v přítomnosti člověka byli šťastní a tu lásku vraceli. Je moc dobře, že máš takovou kamarádku .-)

    OdpovědětVymazat
  7. Ahoj Eliss, já jsem stále obklopená pejsky, i když vlastního doma nemám. Můj bratr je velký milovník psů odmalička, má chovnou stanici a občas mu psy hlídám, když potřebují se ženou odcestovat. A pak máme Kumíka, a toho milujeme celá naše rodina, je to pejsek přítelkyně mého syna. Jezdí k nám na prázdniny, nebo si ho půjčujeme na chalupu. Pozoruju tu jeho lásku a oddanost ke své mamince, Janičce a ty jeho vítací rituály ! Je to zkrátka láska psí... Děkuju za milý článek a posílám pozdrav a Žofce pac, Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
  8. Žádného zvířecího mazlíčka doma nemáme, ale počítáme s tím, že jednou, až děti vylétnou z hnízda, si nějakého pejska domů na stará kolena pořídíme :).

    OdpovědětVymazat
  9. Eliss, to je tak krásný příspěvek! Na psí lásku věřím, důkaz dostávám každý den. Aaron je prostě člen rodiny, je to parťák, kamarád. On rozumí nám a my rozumíme jemu. I když je to omezení, někdy komplikace, život bez psa si neumím představit.
    Moc děkuji, fakt krásný příspěvek!
    Posílám pozdravy a hladím Žofku!
    Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Naprosto jsem s Vámi. Také se mi moc článek od Eliss líbil a také si myslím, že psí láska může být skutečná.

      Vymazat
  10. Eliss, s manželem máme třetího psa a vždycky to byl člen rodiny. Milovali jsme je a když odcházeli, brečeli jsme celá rodina. První pes byla pudlice. ta moc mazlivá nebyla, ale chytrá potvůrka to byla. O jorkšírech bych toho mohla napsat hodně. Třeba to, že si skoro o všechno dovedou "říct", obě si nás vychovaly k obrazu svému a my jsme ti poslušní. První i současná Barča jsou mazlíci, chování milují. Dalšího psa si už pořizovat nebudeme, je to záležitost na několik let a nerada bych ji kvůli nemoci dávala pryč. Barča s náma snad ještě nějaký rok vydrží 😀😊

    OdpovědětVymazat
  11. Eliss, v mém dětství figurovala jezevčice Žofka a byla skvělý hlídač u domu, slepice neměla ráda a babička, její panička, ji často hubovala, že je honí. Manžel preferuje pouze vlčáky.Ale měli jsme jednou i jezevčíka tady v bytě. Krásně jsi to napsala. Jiřina z N.

    OdpovědětVymazat
  12. U psa je nevyhoda, ue má kratší život než člověk, a tak si ho poridit v mládí i ve strednim věku konci bohužel smutně...Ale za svuj byť kratší zivot dokáže prinaset radosti...

    OdpovědětVymazat
  13. Já jsem tak rád, jaké si vybrala sladké téma. Já nevím, kam na témata chodíš, ale tohle se moc povedlo. Věřím, že teď v téhle těžké době se hodí taková příjemná témata. Celý článek se mi líbí. A, že si tam zmínila i vědecké studie, je super. Já ti přeji, ať se máš s pejskem, co nejvíce fajn to jde. Tak moc ti to přeji, Eliss. Měj se pěkně. :)

    OdpovědětVymazat
  14. Já žiju s pejsky od šesti let - zažili jsme s nimi dobré i to špatné, když nás navždy opustili. Všichni to byli věrní společníci a přátelé do pohody i nepohody.
    Na pouto mezi člověkem a psem věřím, protože jsme ho měli s každým a máme i teď. Mám moc ráda naší Besi i Arga, ale s ním je to přece jen trochu jiné - když nás opustila naše Betynka, měla jsem pocit, jako bych přišla o opravdového přítele, který tu byl se mnou v dobrém i ve zlém. Ale právě tohle teď mám v mém milovaném Argovi - byl tady, když mi po Betynce bylo nejvíc smutno a je tady v takových chvílích pořád. Je to zkrátka můj přítel v dobrém i zlém. 🙂
    Moc tě zdravím a hladím Žofku.

    OdpovědětVymazat
  15. pejsci nevnímají čas, a proto vždy vítají i třeba po třech minutách :) ale věřím, že psí láska je skutečná... vidím to u toho našeho čtyřnohého člena rodiny :) a máme také kočičky a tam je ta láska také vidět :) a nejraději pozoruji, jak si pejsek s kočičkami hrají společně... mají se rádi navzájem, zlobí se a to je prostě kouzelné :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu.  Je úžasné pozorova

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tlačení, pa

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém nastal, když se přesunula