Přeskočit na hlavní obsah

Čtenářská výzva

 V naší rodině bylo vždycky vše, co se týče Boha a náboženství obecně, tabu. Máma má celoživotní mindrák z nedělních rán strávených v kostele, které tam musela proti své vůli trávit celé dětství. Babička byla totiž silně věřící.

Doma měla spoustu obrázků s náboženskou tematikou, když odbila dvanáctá poledne, pohroužila se do své pravidelné modlitby, a to bez ohledu na to, kde se zrovna nacházela. Jako dítě jsem babiččinu víru vnímala jako něco tak trochu tajemného, zvláštního, a moc jsem tomu nerozuměla. Ale vždycky mi bylo líto, když mi babička chtěla dát třeba křížek na krk, nebo nějaký svatý obrázek, a máma kvůli tomu spustila šílený kravál.

Nakonec jsem tedy nedostala nic. Takovýto až drakonický přístup k odmítání čehokoliv, co souviselo s náboženstvím a vírou v Boha mámě dodnes v duchu zazlívám. Proč bych nemohla dostat od babičky křížek, nebo obrázek s panenkou Marií? Není na tom přeci nic, co by mě v dětství mohlo nějak špatně ovlivnit.

Ale i tak mi babička jednou podstrčila obrázek s Ježíšem a Pannou Marií, kam mi napsala i věnování. Dodnes mám obrázek vystavený v knihovničce.


Cestu k víře v Boha jsem si ale nikdy nenašla. Sama nevím, jaký mám k Bohu vlastně postoj. Je to dost složité. Ale snad proto, že jsem vyrůstala v prostředí, kde jsme nic náboženského nikdy neuznávali, tak v něj tak úplně nevěřím.

Ale neberu nikomu jeho víru, věřící lidé mi v žádném případě nevadí. Faktem ale je, že mezi mými přáteli není nikdo, kdo by byl věřící. Bohužel si myslím, že křesťanství je, nejen v naší republice, dost na ústupu. Ale čest výjimkám, zvláště mezi mladými.

Dnes jsem po pár týdnech navštívila obecní knihovnu. Mám vždycky problém s tím, kterou knížku si vybrat. Je jich tam tolik, krásné, lesklé obálky, anotace, které jsou vážně lákavé. Už patnáct minut jsem nevěděla, co si půjčit.

A nakonec jsem zašla zase do oddělení s dětskou literaturou, a tam mě z nejvyšší police zasvítila světle hnědá obálka Bible. Vzala jsem ji do ruky, zběžně prolistovala tenké listy, ale pořád jsem váhala. Mám si ji půjčit, nebo ne? Na střední jsme v rámci literatury četli pár ukázek z Bible, a nepřišlo mi to jako hrozné čtení. Ale pamatuji si, že učitelka nám říkala, že je místy dost drastické - vraždy, násilí, smilstvo... 

Největší obavu jsem ale měla z toho, že Bible bude napsána složitým a nesrozumitelným jazykem, a že si tedy ze čtení nic neodnesu. Rozhodla jsem se tedy poradit s paní knihovnicí. Nebyla jsem si vůbec jista, zda je zrovna toto čtení pro mě vhodné? Knihovnice byla moc milá. Vůbec nevadí, že nejsem věřící, Bible je totiž čtení pro každého. 

A speciálně toto vydání obsahuje překlad 21. století, ideální i pro dnešní čtenáře. Bylo vydáno v roce 2009 v nakladatelství Biblion. Nakonec jsem si Knihu knih tedy odnesla v batůžku domů. Zběžně jsem ji prolistovala - papír je opravdu velice jemný, snadno se pokrčí, takže obracet stránky je lepší opatrně a s citem.




Hned jak dočtu knihu, kterou mám rozečtenou, mám v plánu se na Bibli vrhnout. Možná to nebude nejjednodušší a nejpěknější čtení, já to chci alespoň zkusit, a hlavně si z knihy něco odnést. Ale uvidíme!

Nakonec jsem si připravila pár zajímavostí o Bibli, o kterých jste třeba ani netušili!

1.) Celkem již bylo vydáno pět miliard výtisků Bible. Ročně se prodá odhadem 100 000 000 knih ročně! 

2.) První části Bible jsou podle nejnovějších výzkumů napsány již před 3 500 lety.

3.) 51 - za tolik hodin byste přečetli celou Bibli, pokud byste udržovali průměrnou rychlost 200 slov za minutu a ani na chvilku se nezastavili... 

4.) Bible je opravdu plná násilí. Sám Bůh v Bibli zabije 371 186 lidí, více než dva miliony jich pak nechá zabít jinými lidmi. A to se nepočítají různé pohromy, jako je potopa lidstva.

Opravdu se těším, až začnu číst. Je to pro mě opravdu velká čtenářská výzva, po všech těch detektivkách a dívčích románech. Nejsem si ale moc jista, zda na tak obsáhlou knihu zvládnu napsat recenzi nebo souhrn. Na autorství Bible se totiž podle odborníků mělo podílet až čtyřicet lidí, různého sociálního postavení i profesí.

Ale i kdybych knížku nezvládla přečíst, budu mít dobrý pocit z toho, že jsem se o to alespoň pokusila. Třeba pak změním na celé křesťanství názor, a můj postoj k Bohu bude jiný!

A co Vy? Četli jste někdy Bibli? Nebo jste četli nějaké jednotlivé úryvky či kapitoly? Myslíte, že má křesťanství v dnešním světě své místo? Chodíte někdy do kostela? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Bibli jen namátkově.
    Ale jeden čas jsem si četl súry z Koránu (vydáno v roce 1972).

    OdpovědětVymazat
  2. Bibli jsem nečetla nikdy , jako u vás se ani u nás víra nikdy "nenosila ". Ale na intru jsem měla na pokoji spolubydlící , která byla věřící a četla si jí každej večer , tak jsem díky tomu přece jen nějak do ní nakoukla .

    OdpovědětVymazat
  3. Bibli jsem četla před lety a postupně celou. Teď si ji půjčil vnuk, protože potřebuje do školy přečíst Nový Zákon jako povinnou četbu. Bibli nelze přečíst najednou v žádném případě. Jsou to rozličné příběhy a kdo by ji chtěl přečíst najednou, tak můžu potvrdit, že se to opravdu nedá. Vždy lze přečíst kus a mezi tím, přejít na něco jiného. Alespoň já jsem měla ten pocit, že budu mít z toho v hlavě " guláš". Přeji ti příjemné čtení.

    OdpovědětVymazat
  4. Bible... jako literárni památka ano, jako ideologické dílo, hlavně Nový zákon manipulativní.

    OdpovědětVymazat
  5. Přečetl jsem části, kompletní knihu ne. Ale v knihovně ji samozřejmě mám a občas si počtu, patří to podle mne k základnímu vzdělání v našem civilizačním okruhu. Do kostela občas zajdu, ale nepraktikuji.

    OdpovědětVymazat
  6. Můj táta pocházel ze silně věřící rodiny, jeho jeden strýc byl i farářem. Pocházel ze 6 dětí a měl buňky na studium a maminka chtěla, aby studoval teologii. On se však přihlásil na lesnickou střední školu, ze které přešel na veterinární. Maminka ho proklela a z domova na studie nedostal nic. Živil se kondicemi (pomáhal se studiem dalším studentům nebo žákům). Vztahy s rodinou se nakonec urovnaly, ale táta nás nikdy k náboženství nevedl. Tak trochu jsme podváděli, když jsme jeli k prarodičům na vavřineckou pouť, abychom nemuseli do kostela, tak jsme tvrdili, že jsme se stavili na mši cestou v Kroměříži. Pár mší jsem ovšem s rodiči ze slušnosti absolvovala, ale cestou k víře jsem se nevydala, jen jsem se naučila pár modliteb jako Zdrávas a Otčenáš. Nikomu víru neberu, každý potřebuje mít v něčem či někom oporu. Táta Bibli četl a tvrdil o ní, že je to nejnapínavější kniha na světě. V pozůstalosti jsem Bibli našla, nějaké novější vydání, ale prodala jsem ji na Aukru. Zajímavosti, které jsi již o Bibli zmínila jsou opravdu pozoruhodné. Jsem zvědavá, jak na tebe, jako nevěřící, tato kniha knih zapůsobí.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu.  Je úžasné pozorova

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tlačení, pa

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém nastal, když se přesunula