Dnes brzy ráno došlo ke každoroční změně času z letního na zimní. Správně se ale tento čas nejmenuje "zimní," nýbrž standardní, nebo středoevropský. Našla jsem na internetu obě varianty. Je fakt, že ani ve stolním kalendáři není nový čas popsán jako "zimní," nýbrž je tam jen napsáno: Konec letního času.
Čas se tedy dnes ve 3:00 ráno posunul na 2:00. Prakticky se tedy vyspíme o jednu hodinu déle, jenže o to dříve se začne večer stmívat.
Jako dítě školou povinné jsem nějaké střídání letního a zimního času nepociťovala. Jen jsem si přetočila hodiny na budíku, a to bylo všechno. Necítila jsem, že bych měla nějak rozhozený biorytmus, že by se mi hůře vstávalo, vůbec nic.
Jenže problém je v tom, že všechny členské státy by se musely napevno shodnout v tom, který čas se stane tím jediným, pevným a daným pro všechny. Každý z nás na to má jiný názor, každý má svůj biorytmus nastaven jinak, a takové konečné rozhodnutí by jistě vyvolalo vášnivou diskuzi.
Já sama jsem ještě před pár lety více preferovala letní čas. Ale teď upřímně nevím, který by byl vhodnější jako ten stálý. Letní čas v zimním období by nás totiž "okradl" o hodinu denního světla - podle expertů by se rozednívalo až kolem deváté ráno, což by bylo jistě dost divné, hlavně asi tedy pro školáky, kteří by se první vyučovací hodinu učili ve zvláštních podmínkách - venku tma jako v pytli, ve škole silné světlo z elektrických zářivek.
Podle odborníků je ale pro lidské zdraví jednoznačně větším přínosem trvalý čas. Ono se to nezdá, ale biorytmus nás ovlivňuje více, než si myslíme.
Změna času mění i to, kolik času trávíme na světle a ve tmě. Vystavení světlu totiž ovlivňuje vyplavování spánkového hormonu - melatoninu. Pokud je vinou střídání času narušeno, může dojít k problémům se spánkem, hlavně tedy k velké a přetrvávající únavě i přes den. To může vést paradoxně k problémům s usínáním - v noci nebudeme moci usnout, a ráno zase vstát únavou z postele, a celý kolotoč spánkového deficitu se roztáčí dál a dál.
Únava může přerůst až v psychické problémy, podrážděnost, poruchy soustředění a pozornosti. Jsme náchylnější i k depresím, a podle některých názorů i k obezitě, což mi přijde už lehce bizarní. A v období, kdy se mění čas, přibývá i více autonehod, a také sebevražd.
Dá se pochopit, že někteří lidé jsou opravdu extrémně citliví, a tohle je může nesmírně rozhodit. Ale nějak mi tam nesedí ta obezita? Nebo lidé se spánkovým deficitem mají sklony k přejídání? Opravdu nevím.
Ještě před lety byl hojně přijímaný fakt, že hlavně letní čas je důležitý pro úsporu energií. Ale podle studií odborníků letos došlo k úspoře "pouhých 75 milionů." Nejedná se tedy o kdovíjak závratnou částku, tedy z ekonomického hlediska. A naopak se ukazuje, že v některých zemích se díky umělému posouvání času spotřeba elektřiny zvyšuje...
Osobně si myslím, že ke zrušení střídání a letního a zimního času hned tak nedojde. Evropská unie bude kolem této záležitosti vždy tak opatrně obcházet, občas někdo nadnese, že by se to mělo zrušit, a to bude asi tak vše. Těžko totiž dojde ke shodě všech členských států, tomu velké šance nedávám.
Budeme se tedy muset na dalších pár, určitě i desítek let, smířit se střídáním zimního a letního času. Nezbývá nám tedy nic jiného, než se snažit upravit co nejrychleji rozhozený biorytmus!
A co Vy? Vadí Vám střídání letního a zimního času? Nebo to vůbec neřešíte? Který čas byste preferovali jako jediný stálý? Může být pořád výhoda domnělá úspora energií, nebo je to už dávno pasé? Napište mi Vaše názory do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Osobně už se mně to tolik nedotýká, protože jsem ranní ptáče, ale osobně bych letní čas zrušila. Myslím, že je to k ničemu, protože kde se nedělá na směny, tak by pro zaměstnance bylo jednodušší, upravit pracovní dobu. Jen že je plno lidí, kteří dělají třeba až od devíti hodin a těm je to celkem jedno a pak mají pocit, že při letním čase mají delší večery. Tak ať si klidně tu pracovní dobu upraví a budou mít ty dny pocitově delší a nemuseli by tak omezovat lidi, kteří už tak musí vstávat brzy jako Ty. Měj se hezky a opatruj se.
OdpovědětVymazatMně střídání letního a zimního času nijak nevadí,nepozorují,že by mě to nějak rozházelo.Nevadilo mě to ani,když jsem chodila do práce.Radost jsem měla z toho,že se vyspím o hodinu víc.Teď jsem si akorát říkala,že se probouzím před pátou a dnes to bylo před čtvrtou.Ale to se srovná.
OdpovědětVymazatMěj se hezky
Eliss, moc nespím, zvyknu si celkem rychle, ale chápu, že to někomu hodně vadí.
OdpovědětVymazatU nás doma nejvíc protestuje pes, chce jíst podle letního času :o)
Měj se moc hezky, Helena
Změna času mě netrápí, hodina sem, hodina tam, to moje tělo ani nepostřehne. Nevím, proč změna času tolik lidí tankuje. Důchodci si mohou půl roku vstávat v šest hodin a půl roku v sedm, však nechodí většinou na čas do práce. Mnohem nebezpečnější pro biorytmus je střídání nočních směn a to ještě nepravidelné. ( Dva dny jde člověk na noční, pak den odpolední, pak tři dny dopolední, tři dny noční atd.) A v ČR je proti zbytku Evropy vysoké procento nočních směn. Ale kvůli jediné hodince posunu někteří jedinci brojí.
OdpovědětVymazatVýraznou změnu naštěstí nepociťuji, akorát je škoda, že budeme chodit do školy i ze školy za tmy :( dnes bylo krásně, škola končila v pět, takže se toho pak už moc nestihne :D upřímně si taky myslím, že jednotný čas ještě nějakou dobu nebude, protože se na tom státy nedohodnou.
OdpovědětVymazatTento komentář byl odstraněn autorem.
OdpovědětVymazatAhoj Eliss, já spím málo a špatně, ať je letní nebo zimní čas... Měj se hezky, Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Já toto vůbec neřeším. Miluji tmu, takže toto období mám raději, den nemám rád, navíc mám alergii na slunce, a vlastně nevím jak to vnímám, a jestli vůbec, mě to přijde pořád stejné vše, takže tak. A je mi naprosto jedno, jestli bude rozdělený nebo jen jeden čas, a jestli se někdy shodnou? Kdo ví, ale moc tomu nevěřím.
OdpovědětVymazatMi nějak zvlášť změna času nijak nevadí, protože do práce nevstávám a my si s manželkou jdeme lehnout, kdy chceme a vstáváme, až když se nám chce.
OdpovědětVymazatJinak o té magorské EU mi radši ani nemluv, nebo se vzteknu.
Mně takové střídání času vůbec nevadí, s takovouhle drobnou změnou se vyrovnávám jednoduše. I sedmihodinový posun při cestě do Japonska jsem vstřebal během velmi krátkého času, takže v tomhle ohledu si nestěžuju.
OdpovědětVymazatS tím časem - také jsem občas přemýšlela, že by bylo fajn, mít jeden čas po celý rok. Ale který? Důsledky jsi popsala už sama, zachovat zimní, znamená, že by se v létě pokrátil den a stmívalo by se o hodinu dřív. Ale zachovat letní po celý rok, by znamenalo, pořád vstávat o tu hodinu dřív. A nemůžu si pomoct, když se vrátíme do zimního času a je tam ta hodina posunutá do normálu, mám pocit, že jsem víc vyspaná. Biorytmus se fakt nedá ošidit. Nebo se dá ošidit, ale bude stále šizen. - Změna časů z letního na zimní je fajn, ze zimního na letní je kapku rozhazující, ale během týdne se na to dá zvyknout. Ale mít celý rok jen letní čas, znamená, že se člověk pořádně vyspí snad jen o víkendu. Pokud nedělá práci o víkendu. - Zdraví Vendy
OdpovědětVymazat