Když uslyším zeměpisný pojem kráter, jako první se mi vybaví slovní spojení kráter na Měsíci. Typická fotografie této planety je totiž charakteristická "kulatými jizvami." Slovo kráter pochází původně z řečtiny, a znamená pohár či mísa, což perfektně vystihuje jejich tvar.
Krátery na Měsíci vznikaly v důsledku srážek s menšími planetkami. Vznikly v rané fázi vzniku Měsíce, jsou tedy staré 3 až 4.5 miliard let. Pojmenovány jsou převážně podle astronomů a filozofů. Jen na přivracené straně Měsíce jich odborníci napočítali více jak 300 000 s průměrem nad jeden kilometr. Měsíc si tedy sebou nese památky na vesmírné srážky v podobě kulatých jizev, které ale v lidské mysli evokují romantické představy.
Schválně, dovedete si představit podobu Měsíce bez typických kráterů?
Na obrázku je měsíční kráter Daedalus.
Ale krátery jako takové nejsou ve vesmíru zase tak výjimečné. Každé vesmírné těleso na sobě nese stopy po nějakém menším či větším nevyhnutelném karambolu. Na Zemi nejsou krátery tak časté ani patrné, kvůli erozi, přírodním podmínkám a vnějším vlivům, přesto jsou místa, která stojí za to navštívit, díky své jedinečnosti a majestátnosti.
V Jihoafrické republice se nachází kráter s názvem Vredefort. Pojmenovaný je podle blízkého městečka. Podle výpočtů vědců bezprostředně po nárazu byla jeho šířka 380 kilometrů. Působením přírodních procesů poněkud "zeštíhlel", a nyní měří na šířku 140 kilometrů, což je například vzdálenost z Jihlavy do Prahy.
Dodnes si drží své prvenství coby největší kráter na Zemi. Podle vědců je možné, že mnohem větší útvar se ukrývá pod antarktickým ledem, jeho existence však dosud nebyla potvrzena.
Zvláštností je i to, že je složen z několika prstenců.
Sibiř má velice specifické přírodní podmínky, a proto se na jejím území rozléhá hned několik kráterů. Ten největší má rozměr celých 100 kilometrů. Najdeme jej na severu Sibiře, kousek od řeky Popigaj. Vznik kráteru se datuje na dobu před 34 miliony let. Meteorit, který tehdy na Zemi dopadl, byl podle výpočtů 5 - 8 km široký. Takový náraz měl na svědomí masové vymírání druhů, tehdy si po naší planetě vykračovali ještě dinosauři - toto historické období se označuje jako Eocén a Oligocén.
Je fascinující a děsivé, co dokáže napáchat takové těleso z vesmíru, a je jen otázka času, kdy se s ním Země potká zase. Může to trvat tisíce, možná miliony let, ale jsem si jista, že k tomu opět dojde.
Zajímavostí je, že díky podmínkám nárazu, který byl extrémně prudký, došlo k přeměně měkké formy uhlíku v tu nejtvrdší - v grafit. Transformovala se tedy do podoby diamantů. Těžba těchto "nanodiamantů" je velmi obtížná, a pro klenotnictví prakticky nepoužitelná. Mnohem více se uplatní pro potřeby vědců.
Popigajský kráter působí takhle na fotografii dost zvláštně, že?
Svůj kráter o rozměru 1,8 kilometru má i Indie. Znám je i pod názvem jezero Lonar. Jedná se o relativně novější kráter, starý je totiž "jen" 576 000 let. Své mládí a velikost ale vyvažuje úžasnou plejádou barev. Díru v zemi totiž způsobila menší planetka, a ta byla záhy zaplavena vodou, vzniklo tak jezero.
V červnu roku 2020 však došlo k nevídané události. Jezero změnilo přes noc barvu z tyrkysové na jasně růžovou. Podle některých tvrzení za to částečně mohlo i ozdravení ovzduší, když díky pandemii koronaviru ubylo průmyslové lidské činnosti.
Velkou historickou záhadou zůstává výbuch v roce 1908 nad Sibiří u řeky Podkamennaja Tunguzka v Krasnojarské oblasti. Exploze na zhruba 2000 metrech čtverečních vyvrátila asi 60 milionů stromů byla slyšet do vzdálenosti 1000 kilometrů. Tlaková vlna vytvořená v ovzduší dvakrát obletěla zeměkouli.
Eliáš, tak toto se ti nadmíru povedlo!!! Článek jsem si opravdu se zájmem přečetla a přečetla ho i manželovi. Je to opravdu velice zajímavé. Vím, že se zkoušela jakési smrtící zbraň, která dokáže " otevřít nebe". Možná, že se právě zkoušela tam, kde nejsou žádné stopy. Jinak mě se líbí ty řasy v jezeře do růžové či červené barvy. Je to takové zvláštní. Přeji ti krásný víkend.
OdpovědětVymazatTento komentář byl odstraněn autorem.
VymazatEliss, omlouvám se. Mobil mi jméno stále přepisuje...😡
OdpovědětVymazatPěkný článek
OdpovědětVymazatSkvělý článek! Krátery na Měsíci mi připomínají lidskou pleť posetou póry :).
OdpovědětVymazatTu událost se zbarvením jezera na růžovo jsem taky zaregistrovala, líbí se mi obě varianty :D.
Nebo puklinky na lívanci.
VymazatDehydratace minerálu na suchém vzduchu není, myslím, nic výjimečného, a už vůbec ne rozpouštění ve vodě, to umí i obyčejná kamenná sůl, jinak by mořská voda nebyla slaná :-). Pokud jde o tunguský meteorit, plánoval jsem začátkem roku 2020 na blogu rozhovor s odborníkem na slovo vzatým, geofyzikem Güntherem Kletetschkou, který se tímhle tématem podrobně zabývá a vyprávěl mi při našem setkání o svém pobytu a výzkumech přímo na Podkamenné Tunguzce; měl jsem od něj už příslib, že to uděláme. Dokonce jsem na svém blogu 25. února vyhlásil "sběr otázek" do rozhovoru, aby se každý můj čtenář mohl zeptat na to, co ho zajímá. Jenže za 14 dní přišel covidový blázinec, pak se pro změnu likvidoval blog.cz, no a z plánů sešlo, protože byla spousta jiných starostí, pan geofyzik odfrčel na delší pobyt Aljašku a od té doby už jsme se nepotkali, tak uvidíme, jestli se k tomu plánu ještě podaří někdy vrátit.
OdpovědětVymazatSuper článek 😉
OdpovědětVymazatZajímavý článek! Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, děkuji! :) Zabarvení jezera je opravdu záhada! Vypadá to moc hezky, ale také se mi více líbí tyrkysová barva. Takový obrovský výbuch a dosud se neví, co ho způsobilo? To je velká záhada!
OdpovědětVymazatParádní čtení a já věřím v mimozemské civilizace, třeba právě v souvislosti s tuzguzskou záhadou. Úžasné je čtení knihy Ludmily Vaňkové Mosty přes propast času.
OdpovědětVymazat