Přeskočit na hlavní obsah

Moderní léky a historie

 Choroby, nemoci a různé další zdravotní neduhy provázejí lidstvo od nepaměti. A staletí platí ono důležité rčení, že zdravý člověk má tisíce přání, ale ten nemocný jen jedno jediné, zato však to nejdůležitější. Lidé se vždy snažili chorobám a nemocem předcházet, a metodou pokus-omyl často přišli na to, jak danou bolístku vyléčit. Někdy bohužel za cenu lidského života, ale tehdy to ani jinak pořádně nešlo.

Už i pravěké tlupy měly, co se týče zacházení s nemocnými, svá pravidla. Buď se o ně snažily svépomocí postarat, a nebo je jednoduše vyloučily ze svého společenství a nechaly napospas svému osudu, což se dělo častěji. S nemocemi bojovali pravěcí lidé podle svých instinktů - snažili se rány vysávat, třeli postižená místa, a dokonce uměli vyvolat zvracení po požití nevhodných potravin.

Postupem času se ti nadanější příslušníci kmene stávali váženými šamany a léčiteli, ale cesta k tomu byla velice dlouhá, důraz kladli i na své tajemné rituály a sílu bylin.

Kořeny první medicíny, kde už byla vidět určitá úroveň, bychom měli hledat ve starověké Číně. 5000 let starý spis Pen Tšao je dle historiků vůbec prvním lékařským spisem, který se podařilo vypátrat. Jeho pravděpodobným autorem je čínský císař Šen Nang, a popisoval v něm léčebné účinky rozličných bylin. Například lotos používal k léčbě dýchacího ústrojí, obklady z něj pomáhaly rychleji hojit zlomené kosti.


Na obrázku je čínský znak právě pro lotos. 

Starověký Egypt byl obdobím nesmírného růstu, co se týče architektury, umění, ale také lékařství. Nejdůležitější lékařské znalosti starověkého Egypta obsahovalo 13 lékařských papyrů. Mimo jiné popisují i použití sušených listů myrty, nebo extraktů z kůry topolů k utišení bolesti. Pryskyřice zase pomáhala k rychlejšímu hojení ran.

V Evropě se kolébkou moderního lékařství stalo starověké Řecko. Zde byl nejznámější Hippokrates, který praktikoval na svou dobu nebývale racionální lékařství, a přišel s teorií čtyř základních tělesných šťáv, kterým přisuzoval velký význam při fungování lidského těla jako celku.

Jsou to žluč, černá žluč, krev a sliz. Tyto šťávy byly v propojení s elementy - oheň, země, vzduch a voda. Řečtí lékaři také zkoumali tělesnou teplotu pacienta, prohlíželi si jeho vlasy i nehty, a neváhali zajít dokonce tak daleko, že ochutnávali jeho moč. K léčbě používali i výtažky z máku, které fungovaly jako skvělé opium.



Ve středověku byla nemoc vnímána jako boží trest. Tehdy bylo jednou z nejrozšířenějších metod pouštění žilou a přikládaní pijavic. Na nemoci bylo tedy pohlíženo jako na hříchy - a toto se týkalo hlavně, tehdy hojně se rozšiřující, syfilidy. Jako prevence bylo tedy například i zakázáno klít, a hrát v kostky. A protože tehdy byly lékařské znalosti opravdu v plenkách, případně některé byly díky zásahům církve zcela potlačeny.

A proto se syfilitickou vyrážku používala rtuť, která se používala mimo jiné i na léčbu boláků způsobených morem. Je tedy evidentní, že spousta pacientů zemřela na otravu jedovatou látkou, než na nemoc samotnou. 

No, tehdy to bylo opravdu divoké období, a já děkuji za to, že dnešní zdravotnictví je na trochu lepší a profesionálnější úrovni!

Aspirin, Acylpyrin, to je lék, který má většina z nás ve své domácí lékárničce. Je pravdou, že u nás doma jsme jej nikdy nepoužívali, až když jsem se nastěhovala k příteli, začala jsem ho také užívat, když mám zvýšenou teplotu nebo mě bolí zuby, je perfektní a zabere opravdu rychle.

Přitom už v 5. století před naším letopočtem si Hippokrates všiml, že odvar z vrby bílé snižuje bolest hlavy a pomáhá při horečnatých stavech. V roce 1828 extrahoval německý farmakolog z vrbové kůry látku, kterou pojmenoval salicin. Látka však byla nebývale hořké chuti, dráždila žaludek, a způsobovala průjmy, a v některých případech dokonce smrt.

V roce 1897 Felix Hoffmann, lékař pracující pro německý koncern Bayer, vyrobil speciálním chemickým postupem derivát kyseliny salicylové. Takto získaná kyselina acetylsalicylová měla mnohem méně vedlejších účinků, a v roce 1899 ji bylo možno patentovat pod názvem Aspirin, jak ji známe dnes.



Zavedení dezinfekce na lékařských sálech bylo také velice důležitým milníkem. Když si v roce 1848 začali lékaři mýt ruce chlorovým vápnem, klesla úmrtnost rodících žen na "horečku omladic" z osmnácti procent na jedno a půl.

Pak už přišla éra chemicky vyráběných léků, které se pro spoustu z nás staly v životě nepostradatelnými. Moderní léky, zejména například i povinná vakcinace proti nemocem, má své zastánce, ale i odpůrce.

Já sama se snažím udržovat zlatou střední cestu - když to jde, zkusím si pomoci bylinnými čaji, beru doplňky stravy, ale zase to nepřeháním. Když mě něco bolí, snažím se ještě vydržet, než sáhnu po zázračné pilulce na utišení bolesti. Velkou zátěží pro mé tělo byla například hormonální antikoncepce v pilulkách, která mi za pár měsíců rozhodila hormony, byla jsem tak trochu psychicky nevyrovnaná, a hlavně se mi objevily problémy s cystami na vaječníku.

Takže antikoncepce pro mě není, jsem bez ní spokojená, ale chápu a respektuji, že pro někoho je to úžasná věc.

Ale každopádně, moderní syntetické léky mají v naší společnosti své právoplatné místo. Jen někdy je tu problém s jejich nadužíváním. Ale to by bylo zase na jiný článek...

A co Vy? Zajímáte se o historii lékařství, potažmo vývoje léků? Zaujala Vás některá fakta a zajímavosti z článku? Také používáte Aspirin, nebo dáváte přednost Paralenu či Brufenu? Myslíte, že dochází ke zbytečnému nadužívání léků? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, hlavně hodně zdraví, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Hodně zajímavý článek, děkuji za něj :) Já teda častěji používám Brufen, má ozkoušeno, že i dobře zabírá na bolesti při menstruaci, které mě hodně trápí. Antikoncepci jsem nikdy nebrala. Jinak mám bohužel hroznou spoustu psychiatrických léků, z hlavy ani nevím kolik, a dva léky na epilepsii. Dědeček říkal, že si ničím žaludek. Ale co mám dělat? Věřím lékařům, že to je prostě potřeba. Nepředepisují mi je jen tak. Naštěstí když mi na začátku roku dělali na pohotovosti narychlo odběry, doktor řekl, že játra mám v pořádku.

    OdpovědětVymazat
  2. U nás doma nebývaly žádné léky, jen acylpyrin - tím maminka léčila všechno a stačilo to. Hodně jsme používali třeba maliny při horečce, borůvky a vůbec potraviny pro zdraví. To jsem převzala i já, acylpyrin jako jistota, ač neužívaný, byl donedávna jediným lékem doma. Nedávno mi ale doktor předepsal něco na srdíčko, tak se stávám konzumentkou chemie.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu.  Je úžasné pozorova

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tlačení, pa

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém nastal, když se přesunula