Přeskočit na hlavní obsah

Vzpomínky na malování a tvoření

 Od první třídy jsem měla potíže s psaním. Nedělal mi problém pravopis, ani různé skloňování. To mi šlo perfektně. 

Problémem byla úhlednost písma. Škrábala jsem jako kočka, a několikrát jsem dostala horší známku za diktát jen proto, že učitelka některá slova prostě nepřečetla. Snad bylo tak trochu důsledkem i to, že jsem levák, čili jsem po sobě napsaný text hranou dlaně mazala, zvláště když bylo potřeba psát trochu rychleji. 

I proto se rodiče rozhodli, že bude dobré, když si budu ruku nějak procvičovat, aby se úprava písma trochu zlepšila. A tak když jsem jednou donesla domů letáček s náborem do místní základní umělecké školy, zapsali mě do výtvarného oboru, tedy do výtvarky. Začala jsem tam chodit jako dost malá, myslím, že to mohlo být nějak ve třetí třídě.

Zpočátku jsem se tam cítila nesvá. Všechny děti tam byly o dost starší, já navíc vypadala na míň, než mi skutečně bylo, takže bylo dost těžké si zvyknout. Kamarády jsem si tam našla až postupem let, ale na začátku jsem se s nikým moc nebavila, navíc jsem byla ještě extrémně stydlivá.

Ale malování, kreslení, a různé jiné techniky mě moc bavily. Třída byla vlastně takový ateliér, všichni jsem seděli u velkého, hranatého stolu, navzájem jsme si tak mohli nakukovat do výkresů. Výtvarku vedla starší paní, měla nezapamatovatelné příjmení, původem pocházela z Řecka, a byla to hrozně fajn ženská.

I když, sama jsem s malováním a výtvarnými technikami občas bojovala. Jako dítě a puberťák jsem bývala netrpělivá a zbrklá, což se projevovalo právě i ve výtvarce. Někdy jsem třeba už měla zadaný výkres skoro hotový, a teprve jsem zjistila, že to mám celé špatně, nebo jsem namalovala i něco úplně obráceně.

Několikrát do roka jsme malovali i na různé, třeba i celostátní soutěže. V roce 2006 to byla akce Obrázek pro Moju. V pražské zoo se narodila gorilí slečně Moja, a zoo uspořádala soutěž o nejkrásnější dětskou malbu. Pár dětí z našeho oddělení získalo pěkné umístění, a pak i nějaké výhry.

Mně se výhry a ocenění dlouho vyhýbaly, až jednou, při výtvarné soutěži Bienale Martin. Bohužel nevím, který to byl rok, ale tuším, že ten ročník se soutěž konala někde v Polsku. Diplomy a ocenění jsem nechala ve starém domově, a s sebou jsem si vzala jen ten vítězný obraz, který mám zarámovaný a pověšený v ložnici.

Šlo o to, nejprve namalovat nějaký výjev z přírody, normálně tužkou na papír. Na tento výkres se pak přicvakla zvláštní, tlustá plastová folie, a obrázek se, snad jakýmsi rydlem, vyryl na tu folii. A výtvor na folii se pak na takové velké tiskárně přenesl zpátky na papír. Nebo tak si to alespoň pamatuji, je to už opravdu hodně dávno. 

Konkrétně tahle technika, rytí do folie, mě velmi bavila. Neryli jsme jen folie, ale třeba i do lina, ale na to byly zase speciální, tlustá rydla. Tohle byla opravdu zábava, hrozně mě bavilo vyrývat ty kusy lina pryč, a tvořit tak pěkný obrázek.

A právě s tím jedním foliovým obrázkem jsem soutěž vyhrála, nevím už, na kolikátém místě jsem se umístila, ale asi to nebylo úplně špatné. Tehdy se předávaly ocenění u nás v městské Kapli, součástí byla i vystoupení pěveckého sboru a šikovných hráčů na různé dechové nástroje. Byla jsem na sebe tehdy hrozně pyšná, na to, že jsem malá holka, a nějaký můj obrázek se někomu tak moc líbil, že se rozhodl mu dát ocenění. 

Jak už jsem zmínila, obrázek mám doma, tak jsem se rozhodla jej ukázat i Vám. Není to kdovíco úžasného, nejsem umělec, a kdybych ten obrázek viděla někde v galerii, asi by se mi nelíbil, ale posuďte sami. Myslím, že tehdy měl na soutěži název Stařec a vůz: 


Omlouvám se za kvalitu fotky, fotila jsem to bez blesku, ale ono jak je to v tom skle, tak se to dost leskne, snad si uděláte o mém výtvoru nějakou představu...


Tento obrázek mám také už roky schovaný. Tyhle hrátky s razítky a barvami mě také moc bavily.

Jednou jsme ve výtvarce zkoušeli také batikování - barvení starých triček, šátků, to vše pomocí gumiček a provázků. Výsledek byl opravdu krásný, barevný, a hlavně jedinečný. Bohužel už to nabatikované tričko ani šátek nemám, ale bylo to opravdu krásné.

Mě ale nejvíce vždycky bavilo to, co jsem mohla tvořit spíše podle své fantazie, a ne podle předloh. Hodně jsme dělali i s hlínou a keramikou, spoustu věcí jsem pak ve výsledné vypálené podobě přinesla domů, a máma má některé mé výtvory dodnes vystavené. Nejvíce originální je ten, ve kterém jsou na keramické podložce vylisované květiny, zase to bohužel nemám vyfocené.

Nakonec jsem tedy vydržela chodit do výtvarky až do konce deváté třídy. V tomto posledním ročníku jsem musela udělat závěrečnou absolventkou práci. Téma jsem si mohla vybrat sama. A vybrala jsem si - chodníky a pěšiny. Nafotila jsem různé tvary dlaždic, polní cesty a různé spáry v silnicích a cestách, a podle toho jsem malovala. 

Pak byla u nás v divadle výstava a vernisáž. Bohužel zase nemám žádné fotografie, rodiče to samozřejmě fotili, jenže počítač, ve kterém byly fotky nahrané, už dávno nemáme, a zálohu bohužel nikdo tenkrát neudělal... Snažila jsem se najít fotky z výstavy třeba na Google fotkách, jenže ty tam jsou až z posledních let. Je to škoda, ráda bych Vám ukázala i svoje další výtvory. 

Mám sice nějaké obrázky a výkresy doma, jenže ty jsou z dětských let, některé jsou i ze základky, různé vodovkové a temperové patlaniny, takže tohle tady úplně prezentovat nechci.

Po ukončení základní školy jsem šla studovat tříletý učební obor aranžér květin. Dělali jsme tam i různé jiné zahradnické práce, což, přiznám se, mě bavilo více. Aranžování mě sice také bavilo, hlavně práce se sušenými květinami, jenže zase jsem měla problém, že si ráda dělám věci po svém a podle své fantazie. To se nelíbilo mistrové, často jsme spolu měly konflikty. Já vím, že to je těžké, že ona nás chtěla něco naučit, jenže já jsem v některých věcech taky zatracený paličák...

Obor jsem nakonec vystudovala, ale nikdy jsem toto povolání nedělala, a ani bych nechtěla. Baví mě práce s květinami, ale přímo na zahrádce, pěstování, okopávání, pletí, to aranžování moc ne. Nejsem v tomto směru moc trpělivá, ráda bych měla všechno hotové a hezké hned, nechce se mi s tím moc "piplat..."

Přikládám fotky z praxe, co jsem naaranžovala a vytvořila, posuďte sami, jak se Vám to bude líbit!



Poslední roky už nic moc nemaluji, a také doma netvořím. Mám jiné koníčky, knihy, ráda uklízím, a ono po práci už také není tolik času, a ani nálada. Ale až budu mít jednou děti, určitě bude fajn společně kreslit a něco vyrábět.

Tak doufám, že se Vám článek o malování a tvoření líbil.

A co Vy? Také jste rádi malovali obrázky? Pracovali jste někdy s keramikou? Chodili jste také do nějakého výtvarného kroužku? Aranžujete rádi květiny, nebo máte úplně jiné koníčky? Napište mi do komentářů, budu se moc těšit!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Do keramické dílny jsem chodila v rámci hodiny Praktických činností. Doma si rádi vyrábíme věnce na dveře podle ročního období. Aranžmá květin a nejen těch, baví mamku, která vždycky vymyslí nějakou dekoraci na stůl. Když mám chuť, ráda si něco upletu z pedigu.

    OdpovědětVymazat
  2. Jé, to já něco tvořím pořád. Vyzkoušela jsem strašně moc technik, nebo si o nich alespoň něco přečetla. Na blogu z toho taky mám střípky, většinou pod štítkem "drobné ruční práce".

    OdpovědětVymazat
  3. Já vymýšlím křížovky, fotím, obcházím antikvariáty, čtu brakovou literaturu a po nocích listuji ve starých slovnících.

    OdpovědětVymazat
  4. Do ZUŠ na výtvarku jsem chodila asi 3 nebo 4 roky na 1. stupni. Tam mě malování/kreslení a vyrábění bavilo. Ráda jsem se také účastnila soutěže, kdy jsme měli kreslit přírodu a zvířátka. Na druhém stupni už mě to tolik nebavilo. Teď je výtvarka na VŠ moje noční můra, protože si myslím, že mi to vůbec nejde. Myslím, že jsem se zasekla někde na prvním stupni... Snad se to na stará kolena zlepší, když mám výtvarku učit :D. Daleko více mě baví klavír. Někdo bojuje s výtvarkou, někdo s tělocvikem, klavírem... V našem oboru musíme umět všechny předměty, které budeme vyučovat. Není možné, abychom uměli všechno na 100%. Naštěstí máme skvělé profesory na výtvarku, kteří chápou, že ne všichni jsou nadaní :D

    OdpovědětVymazat
  5. Do výtvarky jsem nechodila, ale doma si dělám květinové aranže, věnce a jiné blbiny. Do uměleckého díla to má daleko, ale nabíjí mě to energií a pozitivem. Na podzim jsem si dělala obrázky ze starého kalendáře a za mě dobrý. A o tom to je.

    OdpovědětVymazat
  6. Moc hezky maluješ a hezké věci tvoříš. Jsi šikovná. Měj se moc pěkně a tvoř a maluj dál...děláš tím radost nejen sobě, ale i svému okolí.

    OdpovědětVymazat
  7. Eliss, zdravím. Taky jsem chodila na výtvarku do ZUŠ celou základku. Vždycky jsem odmala ráda kreslila a pořád něco tvořila rukama. Baví mne to celý život. Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
  8. Ač je to vzhledem k mým hudebním zájmům pro lidi překvapivé, tak jsem chodila na základku s rozšířenou výtvarkou a malovat a kreslit mě vždycky bavilo. Nejsem na to úplně levá (na rozdíl od keramiky a vůbec všeho, co je 3D, to je u mě v zásadě rovnou ztracený případ), ale spíš si na to nenajdu mezi všemi ostatními věcmi čas. Ale občas na to přeci jen dojde a to si pak s chutí jen tak matlám :-)

    OdpovědětVymazat
  9. Malování mi nikdy moc nešlo, tak jsem místo toho začal dělat fotky - pěkně doma v koupelně z nafoceného filmu. Co jsem neuměl já sám, to jsem musel nechat na kouzlech na pomezí fyziky a chemie :-).

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu.  Je úžasné pozorova

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tlačení, pa

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém nastal, když se přesunula