Zvířata rozhodně nejsou tvorové bez emoční inteligence či citu. V leckterých schopnostech dokonce předčí i lidi. Třeba takový psí mazlíček je skvělým kamarádem, ale i oporou. Mám doma fenku krysaříka, Žofinku, a ta vždy pozná, když je mi špatně. Trpívám na migrény a to pak se mnou leží celý den v posteli.
Neskutečně mi to psychicky pomáhá. Pozná ale i to, že jsem smutná nebo mě něco trápí, to si pak ke mě lehne na křeslo, položí mi hlavu na koleno a tak hezky a věrně se na mě dívá, že mi to hned zvedne náladu. Věřím tomu, že když má pes opravdu milující páničky, tak se na nás i emočně naladí a při své inteligenci si spoustu věcí uvědomuje. Už jenom to, jak nás pejsci vítají, když se po dlouhém pracovním dni vracíme domů, je úžasné.
Internet a knihy jsou plné případů, kdy nejen psi, ale i jiná zvířata dokázala lidi ve svém okolí varovat před nebezpečím, nebo jim dokonce zachránit život. Mohou mít opravdu zvířata nějaký šestý smysl, podle něhož poznají věci, na které jsou lidské schopnosti krátké?
Britka Bonita Whittfieldová je přesvědčena, že za život vděčí své fence Boo. Pár dní po sobě se opakovalo, že se Boo otírala své paničce o nohy, když myla nádobí. Nikdy předtím toto nedělala a navíc to otírání bylo intenzivní. Bonitě to přišlo divné, a proto se při večerní koupeli soustředila na místa, kam se fenka podivně lísala. Objevila na noze vystouplé znaménko, které tam předtím neměla, nebo si ho alespoň nevšimla.
O pár dní později měla začít Boo na znaménko zlověstně vrčet a "doslova se na něj vrhala." Bonita začala být znepokojená a objednala se do Londýna ke svému lékaři. Tam znaménko vyřízli, udělali biopsii a zjistili, že se jedná o melanom.
Kdyby Bonita přišla k lékaři o pár měsíců později, zhoubné bujení by už prostupovalo celým jejím tělem a naděje na vyléčení by byly rapidně nižší. Bonitin lékař se přiklonil k názoru, že fenka upozorňovala na neobvyklý pach, který vycházel z melanomu, který dokázala pomocí svého citlivého čichu zachytit a poznalo, že je něco špatně, že v těle Bonity dochází k něčemu nebezpečnému.
Docela bych vsadila i na to, že se tento příběh opravdu stal. Už tolikrát jsem četla o psech i kočkách, kteří v pravidelných intervalech olizovali nějaké místo na těle, například i dlaň, a pak se ukázalo, že se za tím skrýval nějaký zdravotní problém.
Hlavonožci nejsou rozhodně žádná nudná třída měkkýšů. Třeba taková chobotnice rodu Octopus vulgaris podle odborníků rozlišuje geometrické tvary a zvládne si vybudovat tvar příbytku podle morfologie mořského dna.
V roce 2010 došlo v Londýně k opravdu kuriózní situaci. Robinu Lefevrovi se ztratil jeho kocour Beagle. Robin se do Londýna přestěhoval před šesti měsíci z Canterbury. Zdálo se, že kocour si na rušný život ve městě zvykl.
Tento komentář byl odstraněn autorem.
OdpovědětVymazatElliss, tak já mám pozitivní zkušenosti s tím, že zvířata dokážou pomáhat. Máme vnučku, která se narodila s dětskou mozkovou obrnou a asistenční pes - byl to zlatý retrívr, jí hodně pomáhal. Právě canisterapie v začátcích, díky níž a pravidelnému cvičení se vnučka nakonec postavila na nohy a začala chodit. Později byla využívána ještě hipoterapie ( jízda na koni), kdy se vnučka naučila správnému držení těla a tím si posílila svalstvo tak, že i když nohy byly slabší, problémy s chůzí pomalu zmizely. Právě pomocí pravidelného cvičení a s využitím zvířecích schopností pomáhat, vnučka dnes chodí, učí se pekařkou a je schopná fungovat jako všichni ostatní.
OdpovědětVymazatP.S: Omlouvám se za smazání původního komentáře.
Zvířata mám ráda všechna a věřím na jejich instinkty.Doma máme psa,ale pro něho je jeho pán syn,protože je jeho.Kočka je moje a myslím,že jsem na sobě hodna navázané.Vycítí,když se necítím dobře a pozná i místa,která mě bolí a v noci si mně na ně lehá.Jednu dobu mě pořád spala na krku,což jsem nechápala.Potom si doktorka všimla,že mám na jedné straně krk zvětšený.Na sonu našli velký uzel na levém laloku.Asi to vycítila.Když mě bolí kyčel,lehne si mi na ni.Hrozně mi pomáhá,když mám starosti,nebo nějakou úzkost,přitulím se k ní a je mi za chvíli dobře.Je to moje léčitelka.
OdpovědětVymazatEli,měj se hezky
Chobotnice jsou velmi inteligentní. Jejich slabostí je ovšem to, že žijí samotářským životem a neučí se tedy od starších jedinců a musejí na všechno přijít vlastním přičiněním. Pokud by chobotnice měla možnost získávat poznatky od jiné zkušenější, možná by se jejich inteligence mohli obávat i lidé... Bylo to v jednom televizním dokumentu. Po smrti chobotnice jsou všechny její znalosti zapomenuty, protože je jíné nepředá...
OdpovědětVymazatMyslím, že zvířata mají spoustu schopností, o kterých se nám ani nezdá, a řekl bych, že je to tak pro ně bezpečnější.
OdpovědětVymazatZvířátka jsou úžasná stvoření. Těmto příběhům věřím. Je to opravdu obdivuhodné. <3
OdpovědětVymazatKdyž jsme ještě měli krávu a byla na pastvě, vždy mně upozornila, když přicházeli sousedi... Jednou byl soused přikrčený hodnou chvíli za takovým houštím. Já jsem si ho náhodou všiml také hned ze začátku, když přicházel k jejich zahradě. A čekal jsem co bude dělat kráva, pořád se jí to nějak nezdálo co tam dělá, tak popošla tím směrem a dost výhružně zabučela. On se pak zvedl a šel do jejich zahrady.:-D Ona sousedy neměla moc ráda, hlavně ne jejich psy a sekačku na trávu...
VymazatNa Kubě třeba používají prasata místo psů jako hlídače.
OdpovědětVymazatJe treba si uvědomit, ze zvířata vnimaji pro nás nevnímatelné Nemyslim nějaké nadprirozene schopnosti, ale pach, iltrafialove videno, ultrazvuk, infrazvuk, jemne otresy .magnetismus
OdpovědětVymazatJediná nadpřirozená věc která funguje a o které vím je, když na zabíjačce sníš špičku uvařeného pašíkova jazyka. žádná ženská tě pak nemá šanci neuhádá. :-)
VymazatKdybychom se nenechali zdegenerovat vlastním civilizačním úsilím, nebyli bychom této přírodní zivočišné schopnosti zbaveni.
OdpovědětVymazatZvířata jsou prostě úžasná, jak už tu bylo řečeno. Dokáží naladit, zvednout náladu, pohladit po duši...
OdpovědětVymazatSe zvířecím šestým smyslem zkušenosti nemám, za to si myslím, že něco podobného mají moje děti. Poznají, když je ouvej, potěší, obejmou...
OdpovědětVymazatZvířata jsou velmi inteligentní. Mnoho věcí, co se vymyká normálu vycítí. Mají-li s člověkem velmi přátelský vztah, projevuje se u nich empatie, kamarádství. Šestý smysl má asi každý. Může se mu říkat pud sebezáchovy.
OdpovědětVymazat