Přeskočit na hlavní obsah

Zvířata chrání, ale i varují

 Zvířata rozhodně nejsou tvorové bez emoční inteligence či citu. V leckterých schopnostech dokonce předčí i lidi. Třeba takový psí mazlíček je skvělým kamarádem, ale i oporou. Mám doma fenku krysaříka, Žofinku, a ta vždy pozná, když je mi špatně. Trpívám na migrény a to pak se mnou leží celý den v posteli. 

Neskutečně mi to psychicky pomáhá. Pozná ale i to, že jsem smutná nebo mě něco trápí, to si pak ke mě lehne na křeslo, položí mi hlavu na koleno a tak hezky a věrně se na mě dívá, že mi to hned zvedne náladu. Věřím tomu, že když má pes opravdu milující páničky, tak se na nás i emočně naladí a při své inteligenci si spoustu věcí uvědomuje. Už jenom to, jak nás pejsci vítají, když se po dlouhém pracovním dni vracíme domů, je úžasné.

Internet a knihy jsou plné případů, kdy nejen psi, ale i jiná zvířata dokázala lidi ve svém okolí varovat před nebezpečím, nebo jim dokonce zachránit život. Mohou mít opravdu zvířata nějaký šestý smysl, podle něhož poznají věci, na které jsou lidské schopnosti krátké?

Britka Bonita Whittfieldová je přesvědčena, že za život vděčí své fence Boo. Pár dní po sobě se opakovalo, že se Boo otírala své paničce o nohy, když myla nádobí. Nikdy předtím toto nedělala a navíc to otírání bylo intenzivní. Bonitě to přišlo divné, a proto se při večerní koupeli soustředila na místa, kam se fenka podivně lísala. Objevila na noze vystouplé znaménko, které tam předtím neměla, nebo si ho alespoň nevšimla. 

O pár dní později měla začít Boo na znaménko zlověstně vrčet a "doslova se na něj vrhala." Bonita začala být znepokojená a objednala se do Londýna ke svému lékaři. Tam znaménko vyřízli, udělali biopsii a zjistili, že se jedná o melanom. 

Kdyby Bonita přišla k lékaři o pár měsíců později, zhoubné bujení by už prostupovalo celým jejím tělem a naděje na vyléčení by byly rapidně nižší. Bonitin lékař se přiklonil k názoru, že fenka upozorňovala na neobvyklý pach, který vycházel z melanomu, který dokázala pomocí svého citlivého čichu zachytit a poznalo, že je něco špatně, že v těle Bonity dochází k něčemu nebezpečnému.

Docela bych vsadila i na to, že se tento příběh opravdu stal. Už tolikrát jsem četla o psech i kočkách, kteří v pravidelných intervalech olizovali nějaké místo na těle, například i dlaň, a pak se ukázalo, že se za tím skrýval nějaký zdravotní problém.


Hlavonožci nejsou rozhodně žádná nudná třída měkkýšů. Třeba taková chobotnice rodu Octopus vulgaris podle odborníků rozlišuje geometrické tvary a zvládne si vybudovat tvar příbytku podle morfologie mořského dna. 

Krom budování geometrických příbytků toho dovedou mnohem více. U italského ostrova Stromboli došlo k unikátnímu dlouhodobému výzkumu špičkových vědců. Ti se snažili ověřit svědectví potápěčů, podle nichž chobotnice dokáží předvídat erupci blízkého, dosud aktivního vulkánu. Vždy těsně před erupcí totiž zmizí do svých úkrytů a skalních rozsedlin. Lidé ale o nebezpečí ještě vůbec nic netuší, a i samotná sopka je zdánlivě klidná. Je možné, že chobotnice nějak poznají vibrace z vulkánu, které nějak ovlivňují mořské dno?

Ukázalo se, že před erupcí sopka vydává zvuky nižší než 16 Hz, což jsou nízké frekvence, pro člověka neslyšitelné. Chobotnice tedy slyší tyto infrazvukové vlny a pozná nebezpečí. Není to úžasné?
V roce 2010 došlo v Londýně k opravdu kuriózní situaci. Robinu Lefevrovi se ztratil jeho kocour Beagle. Robin se do Londýna přestěhoval před šesti měsíci z Canterbury. Zdálo se, že kocour si na rušný život ve městě zvykl.

Jaké bylo Robinovo překvapení, když se Beagle objevil po půl roce u malé chaty právě v Canterbury, kde měl kdysi domov! Opravdu mohlo něco kocoura tak táhnout do místa, kde kdysi žil, že se vydal na cestu, která byla z Londýna vzdálena více než 110 kilometrů? Dost divné mi je to, že opustil svého pána (i když kočky jsou nezávislé, já vím), a podnikl takovou dalekou výpravu. Je asi možné že se mu v novém domově vůbec nelíbilo. 

I když, kočkám do hlavy nikdo nevidí, ale myslím, že jejich myšlenkové pochody jsou daleko složitější, než si vůbec dokážeme představit.Co si o šestém smyslu zvířat myslíte Vy? Dokáží psi vycítit rakovinu, ale i jiné nemoci? Mají chobotnice nějakou zvláštní intuici, díky které vycítí aktivitu sopky? A jak je možné, že kočka překoná vzdálenost 110 kilometrů a najde místo, které bylo kdysi jejím domovem? Jde jen o náhodu, nebo jsou zvířata obdařena opravdu výjimečnými schopnostmi? Stalo se i Vím něco podobného s domácími mazlíčky? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Elliss, tak já mám pozitivní zkušenosti s tím, že zvířata dokážou pomáhat. Máme vnučku, která se narodila s dětskou mozkovou obrnou a asistenční pes - byl to zlatý retrívr, jí hodně pomáhal. Právě canisterapie v začátcích, díky níž a pravidelnému cvičení se vnučka nakonec postavila na nohy a začala chodit. Později byla využívána ještě hipoterapie ( jízda na koni), kdy se vnučka naučila správnému držení těla a tím si posílila svalstvo tak, že i když nohy byly slabší, problémy s chůzí pomalu zmizely. Právě pomocí pravidelného cvičení a s využitím zvířecích schopností pomáhat, vnučka dnes chodí, učí se pekařkou a je schopná fungovat jako všichni ostatní.

  P.S: Omlouvám se za smazání původního komentáře.

  OdpovědětVymazat
 3. Zvířata mám ráda všechna a věřím na jejich instinkty.Doma máme psa,ale pro něho je jeho pán syn,protože je jeho.Kočka je moje a myslím,že jsem na sobě hodna navázané.Vycítí,když se necítím dobře a pozná i místa,která mě bolí a v noci si mně na ně lehá.Jednu dobu mě pořád spala na krku,což jsem nechápala.Potom si doktorka všimla,že mám na jedné straně krk zvětšený.Na sonu našli velký uzel na levém laloku.Asi to vycítila.Když mě bolí kyčel,lehne si mi na ni.Hrozně mi pomáhá,když mám starosti,nebo nějakou úzkost,přitulím se k ní a je mi za chvíli dobře.Je to moje léčitelka.
  Eli,měj se hezky

  OdpovědětVymazat
 4. Chobotnice jsou velmi inteligentní. Jejich slabostí je ovšem to, že žijí samotářským životem a neučí se tedy od starších jedinců a musejí na všechno přijít vlastním přičiněním. Pokud by chobotnice měla možnost získávat poznatky od jiné zkušenější, možná by se jejich inteligence mohli obávat i lidé... Bylo to v jednom televizním dokumentu. Po smrti chobotnice jsou všechny její znalosti zapomenuty, protože je jíné nepředá...

  OdpovědětVymazat
 5. Myslím, že zvířata mají spoustu schopností, o kterých se nám ani nezdá, a řekl bych, že je to tak pro ně bezpečnější.

  OdpovědětVymazat
 6. Zvířátka jsou úžasná stvoření. Těmto příběhům věřím. Je to opravdu obdivuhodné. <3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když jsme ještě měli krávu a byla na pastvě, vždy mně upozornila, když přicházeli sousedi... Jednou byl soused přikrčený hodnou chvíli za takovým houštím. Já jsem si ho náhodou všiml také hned ze začátku, když přicházel k jejich zahradě. A čekal jsem co bude dělat kráva, pořád se jí to nějak nezdálo co tam dělá, tak popošla tím směrem a dost výhružně zabučela. On se pak zvedl a šel do jejich zahrady.:-D Ona sousedy neměla moc ráda, hlavně ne jejich psy a sekačku na trávu...

   Vymazat
 7. Na Kubě třeba používají prasata místo psů jako hlídače.

  OdpovědětVymazat
 8. Je treba si uvědomit, ze zvířata vnimaji pro nás nevnímatelné Nemyslim nějaké nadprirozene schopnosti, ale pach, iltrafialove videno, ultrazvuk, infrazvuk, jemne otresy .magnetismus

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jediná nadpřirozená věc která funguje a o které vím je, když na zabíjačce sníš špičku uvařeného pašíkova jazyka. žádná ženská tě pak nemá šanci neuhádá. :-)

   Vymazat
 9. Kdybychom se nenechali zdegenerovat vlastním civilizačním úsilím, nebyli bychom této přírodní zivočišné schopnosti zbaveni.

  OdpovědětVymazat
 10. Zvířata jsou prostě úžasná, jak už tu bylo řečeno. Dokáží naladit, zvednout náladu, pohladit po duši...

  OdpovědětVymazat
 11. Se zvířecím šestým smyslem zkušenosti nemám, za to si myslím, že něco podobného mají moje děti. Poznají, když je ouvej, potěší, obejmou...

  OdpovědětVymazat
 12. Zvířata jsou velmi inteligentní. Mnoho věcí, co se vymyká normálu vycítí. Mají-li s člověkem velmi přátelský vztah, projevuje se u nich empatie, kamarádství. Šestý smysl má asi každý. Může se mu říkat pud sebezáchovy.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Omluva - nemoc

 Ahoj kamarádi a čtenáři, moc se omlouvám, ale teď pár dní nebudu přidávat žádné články. Skolila mě škaredá zimní viróza, asi jsem se někde nachladila - nejspíše v práci, kdy jsem přebíhala ze studeného skladu na vyhřátou dílnu... Hrozně mě bolí v krku, hlava, klouby a mám i horečku. Už v neděli mi bylo všelijak, ale pondělí jsem celé proležela v posteli, a hlavně jsem strašně unavená, pořád bych jen spala... Zatím jsem si vzala pondělí a úterý dovolenou, zítra jdu ráno k doktorce, počítám že do pátku budu mít neschopenku, tak snad o víkendu bych mohla přidat nový článek, ale uvidím... Cítím se fakt mizerně, tak doufám, že to nebude na antibiotika a je to fakt jenom virového původu. Děkuji Vám za pochopení, přeji krásné zimní dny hlavně bez nemoci, Vaše Eliss ♥ Koupila jsem si v lékárně horký nápoj a beru Acylpyrin. Žofka se mnou leží celý den, docela určitě ví, že mi není dobře a je příjemné ji mít u sebe.

Dnešní kontrola

 Dneska ráno jsem musela vstávat už v šest, protože jsem byla objednaná na kontrolu po třech týdnech na gynekologii. Ale stejně jsem byla vzhůru už od čtyř, se spánkem to mám teď takové rozhozené - jednou spím do osmi, pak zase vstanu už ve čtyři. Ale často to pak dospím i přes den. V sedm hodin jsem se vypravila na zastávku, bez snídaně, v batůžku pečlivě zavázanou skleničku s močí. No nebylo mi ráno moc dobře, jelikož jsem nesnídala, ale čekaly mě ještě odběry, a na ty se musí nalačno. V čekárně už přede mnou čekaly tři pacientky. Potěšilo mě, že jsem potkala kamarádku ze střední, která byla o ročník níž, dřív jsme spolu párkrát zašly na kávu, ale dlouho jsme spolu nemluvily, ani jsme si nepsaly. Dost mě překvapila sdělením, že má před maturitou - vždyť už dávno musela skončit, to mi nesedělo do počtu. A tak se rozpovídala o svých zdravotních problémech, kdy musela akutně na operaci s naštěstí nezhoubným nádorem na žlučníku.  A kvůli rekonvalescenci po operaci tak samozřejmě nedoděla

Dnešní kontrola u doktora

 V minulém článku, který pojednával o mých zdravotních potížích spojených s bušením srdce, tlakem v hlavě a pískání v uších, jsem zmiňovala, že dnes mám jít na kontrolu - doktor na pohotovosti to zdůrazňoval. Moje obvodní má opět dovolenou, takže jsem musela za zastupující lékařkou do nemocnice. Potíže nijak extra neustoupily. Včera v noci jsem nemohla vůbec usnout. Pořád se mi do hlavy vkrádaly špatné myšlenky - určitě umřu, srdce mi najednou přestane pracovat... Nemohla jsem tyto strašné věci dostat ven pryč z hlavy. K tomu se samozřejmě přidalo i bušení srdce. Tlaky v hlavě ale trochu povolily, i to pískání už je o něco snesitelnější. Ráno jsem tedy šla na autobus do města, a z autobusáku mi navazoval rychlý spoj do nemocnice. V čekárně nikdo nebyl, takže jsem jako při své minulé návštěvě vložila kartičku pojišťovny do přístroje, zmáčkla na displeji účel návštěvy, a sedla si do čekárny. Za chvíli už pro mě přišla sestra. Předala jsem jí svou lékařskou zprávu a vysvětlila, proč tu js