Přeskočit na hlavní obsah

Knižní recenze 234 Ztracen v džungli



 Autor: Yossi Ghinsberg

Žánr: Autobiografie, Dobrodružný

Mé hodnocení: 75%

Obsah: Mladý Izraelec Yossi se po ukončení povinné vojenské služby vydává za novými zážitky do Jižní Ameriky, konkrétně do Bolívie. Pozná novou kulturu, a hlavně nádhernou přírodu všude kolem. Touží však po něčem zajímavějším a dobrodružnějším, proto se s dvěma přáteli, kteří jsou také cizinci, Marcusem a Kevinem rozhodnou uspořádat výpravu do džungle, kde mají žít místní Indiáni.

Najmou si na to průvodce, Rakušana Karla, který je geolog, a pracuje převážně v džungli, kde hledá podle svých slov zlato, uran a starověké památky. Výprava má být na tři měsíce, a Karl slibuje zábavu, žádnou moc velkou námahu, a hlavně i možné nálezy a rýžování zlata. To zaujme hlavně Yossiho, a tak k výpravě přemluví i své dva kamarády.

Skupinka si zakoupí zbraně, mačety, pořádně odolnou obuv, předzásobenou lékárničku, ale do džungle je důležitá například i moskytiéra, jako ochrana proti nepříjemnému hmyzu

Výprava je sice zábavná, ale rozhodně ne tak jednoduchá, jak Karl sliboval. Parta totiž v touze po opravdovém dobrodružství opustí běžné turistické stezky a cíle a vydává se do opravdové, nebezpečné divočiny. V drsných podmínkách začíná pomalu houstnout atmosféra, vzájemné neshody se vyostřují, a Yossi a Kevin se rozhodnou pokračovat na voru dál po řece. Karl jim nakreslí mapu, jenže jak se později ukáže, tak ta je velice nepřesná a je jim oběma v podstatě k ničemu.

Jenže sjezd řeky nedopadne dobře, chatrný vor se při nárazu do skály poničí a dojde k nehodě. 

Yossi se ocitne docela sám na jednom z nejnebezpečnějších míst na světě, a to bez mapy, nože, mačety, a odpovídajícího výcviku si musí poradit. Sebou má jen malý batůžek s trochou koření a rýže, zápalky, síť proti moskytům, gumový pytel, látkové pončo a hlavně zásobu léků. 

Jenže mapa je Yossimu dosti nanic, protože je velmi nepřesná, a on stejně nemá pořádně ponětí, kde se octl. Nejhorší je, že ani neví, co se stalo s Kevinem, zda se mu povedlo překonat zrádnou řeku a dostat se do bezpečí.

Vydává se tedy na nebezpečnou výpravu nehostinnou džunglí, kde na něj číhá řada nebezpečí - divočáci, otravní červení mravenci, jejichž kousnutí je velmi bolestivé, a pak také jaguáři, ale hlavně také nevypočitatelné počasí, přičemž Yossi má s sebou jen jedny boty, džíny a svetr. Navíc se mu na  chodidlech začne objevovat nepříjemná vyrážka, která prakticky znemožňuje chůzi. Vyhladovělý, zesláblý a trpící halucinacemi  už pomalu začíná ztrácet naději, že se kdy dostane z džungle živý...

Yossiho příběh je neuvěřitelným a strhujícím bojem o přežití, o obrovské vůli přežít a překonat neskutečné překážky.


Hodnocení: Když jsem si knížku půjčovala v knihovně tak jsem netušila, že podle ní byl natočen stejnojmenný film, který jsem viděla již před lety. Uvědomila jsem si to, až po několika desítkách stránek, protože kniha i film jsou opravdu v mnohém hodně podobné, jak jsem se rozpomínala. 

Měla jsem trochu problém se do knihy začíst. Je poznat, že autor prostě není spisovatel, ale snaží se podat čtenáři svůj příběh tak, jak se opravdu stal, což oceňuji. Ale bohužel, ten začátek byl dost krkolomný, ale postupně už to bylo trochu lepší.

Hodně oceňuji hlavně tu autenticitu, čtenář je vtažen do nebezpečného světa džungle, i s některými nechutnými detaily, kterými autor nešetří (vypití mozku mrtvého ptáka, stáhnutí divé zvěře z kůže, vyvrhnutí vnitřností), ale mně se to líbilo, rozhodně jsem nebyla nijak pohoršená, protože Yossi prostě píše věci tak, jak je v džungli zažil, rozhodně jsem neměla pocit, že by ve svém vyprávění nějak přeháněl. ¨

Yossi mi byl sympatický, i jeho přátelé, tedy s výjimkou Karla, ten mi tak úplně neseděl, připadal mi příliš arogantní, a prostě jsem z něj měla divný pocit. Nejvíce líto mi bylo Marcuse, který se do džungle příliš nehodil a těmi podmínkami a vším tím tam hrozně trpěl. Z knihy je opravdu patrné, že putování divočinou není pro každého, a spousta výletníků si to třeba často vůbec neuvědomuje. A nakonec je nejhorší, že nástrahy přírody jsou nepředvídatelné a snadno může dojít k nehodě.

Knížka se mi četla dobře, místy to bylo hodně napínavé, džungle je opravdu hodně nebezpečná, mě by nejvíce vadil ten hmyz, a Yossiho vyprávění o útokech červených mravenců a to, s jakými bolestivými kousanci nakonec skončil, z toho mě vážně mrazilo. Ale ani takové setkání s jaguárem není něco, oč by normální smrtelní stál, že.

Když porovnám knížku a film, tak oboje se mi líbilo, co si pamatuji, tak se v hodně věcech drží knižní předlohy, což oceňuji. Musím se přiznat, že na konci knihy jsem byla vážně dojatá a začala jsem brečet, protože mě to prostě dostalo.

Ztracen v džungli není místy úplně nejvíce čtivá kniha, zvláště ten začátek se mi hrozně táhl, ale i tak knížku hodnotím docela vysoko, a ani mi moc nevadí, že jsem viděla předtím film, protože mi to zážitek z knihy nijak zvlášť nezkazilo. Na konci knihy je cítit autorova pokora a to, jak jej celý ten zážitek od základu změnil, což je super.

Pokud jste nečetli knížku ani neviděli film, tak asi jako první doporučuji přečíst si knihu, ať pak můžete srovnávat. Přikládám video s trailerem na film, který vstoupil do kin v roce 2017, za sebe můžu říci, že jak knižní, tak filmové zpracování je opravdu kvalitní.


A co Vy? Viděli jste film, nebo jste četli knihu? Máte rádi autobiografie? Viděli jste nějaký podobný film, na téma přežití v divočině, nebo jste četli knížku, kterou mi můžete doporučit? Chtěli byste někdy vyrazit do džungle a zažít tam nějaké dobrodružství? Napište mi do komentářů!

Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Knihu jsem nečetla, ale viděla jsem film, který se mi moc líbil. Věřím, že si časem přečtu i knihu. 🙂

    OdpovědětVymazat
  2. Knížku jsem nečetla,viděla jsem film a dost drsné.Viděla jsem i jiné filmy,ale do divočiny bych nešla ani jako mladá.Ráda si pouštím dokumenty na Youtube Jak přežít.
    Měj se hezky

    OdpovědětVymazat
  3. Knihu jsem nečetla ale film na mě udělal velký dojem

    OdpovědětVymazat
  4. knihu jsem nečetla ani film neviděla, ale příběh znám z vyprávění :D :) je super, že se ti oboje líbilo :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu.  Je úžasné pozorova

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tlačení, pa

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém nastal, když se přesunula