Autor: Lajla
Žánr: Biografie, Drama, Naučný
Mé hodnocení: 70%
Obsah: Maghrebská dívka Lajla sní o sňatku z lásky, ale ten v jejím případě bohužel nepřipadá v úvahu. I přesto, že se narodila ve Francii jednadvacátého století, její matka je Arabka a otec Berber, a oba ctí přísně tradice svého rodu a náboženství, ačkoliv jsou zastaralé a zpátečnické.
Krom rodičů žije Lajla v malém bytě s osmi bratry, se kterými sdílí místnost na spaní, a dva z bratrů začnou dívku sexuálně zneužívat. Ovšem ne sexem v klasickém slova smyslu, protože panenství je pro muslimskou dívku nedotknutelné a posvátné, ale jiným způsobem, který je pro malou dívku ještě více ponižující. Jenže je to "jen děvče," takže i kdyby si stěžovala rodičům, ničeho by nedosáhla.
Díky své výchově je Lajla zvyklá na bití a nadávky, zejména od otce, a na ponižující dotazy a neustálé domlouvání typu: "Kde jsi byla? Ve středu odpoledne se nehneš z domu! Když tě lidi uvidí často venku, budeš mít špatnou pověst!" Dívka tedy vyrůstá v těžkých podmínkách, navzdory tomu nemá ve škole špatné výsledky, tedy alespoň na základce, pak už je to horší. S pubertou se totiž projevuje vzpoura, které se nevyhnou ani sebelépe a přísněji vychované muslimské dívky.
Lajla se začne vyzývavě oblékat, líčit se, a dokonce kouřit, ačkoliv to víra přísně zakazuje. Rodiče si s ní nevědí rady, a dívku jednou zbijí tak, že skončí se zlomenou rukou a naraženými žebry v nemocnici. Po ukončení studia si najde práci, i když je to u muslimských dívek neobvyklé, ale veškeré peníze musí odevzdat rodičům, a k její platební kartě mají neomezený přístup i její bratři,
Lajla však přesto doufá v lepší zítřky, ale tato naděje bohužel padne, když jí rodiče v jednadvaceti letech vyberou ženicha, Maročana, který je o patnáct let starší a kterého dívka nikdy předtím neviděli. Rodiče za ni rozhodli, že jedině s ním bude šťastná, a její názor nemá vůbec žádnou váhu. Lajla je zoufalá, utíká do Paříže ke kamarádce z letních prázdnin, jenže městský život není vůbec takový, jaký si představovala, a jako muslimka, která byla přísně izolována od "nemuslimů" je v šoku z toho, jak žijí jiní lidé.
Vrací se tedy ponížená domů, a aby se vyhnula nenáviděnému manželství, pokouší se neúspěšně o sebevraždu. Rodiče ji místo pochopení zavrhnou a Lajla odmítá mluvit i s lékaři.
Když nakonec nadejde nenáviděný svatební den, Lajla se při svém "ano" dusí pláčem. Manželství nefunguje již od začátku, Mussa se ukazuje jako slaboch, závislý na své matce a absolutně neschopný manžel. Nenáviděná tchyně se nastěhuje k novomanželům, na což má podle zažitého práva nárok. A to pro dívku začíná to pravé peklo. Lajla navíc zjistí, že je těhotná, ale i navzdory tomu chodí pořád do práce, protože je to její jediný únik. Tchyně se projeví jako zmije, ze snachy si udělala služku, těhotná dívka jí dokonce musí koupat a brzy ráno jí chystat snídani.
Ponižování, zákazy a urážky jsou na denním pořádku, ale Lajla nemá nikde zastání, protože je majetkem svého manžela, a ani rodiče nechtějí nic slyšet. Když se vzbouří, manžel ji zbije tak, že skončí v nemocnici. Přesto se nezdává a díky své houževnatosti získá alespoň částečnou svobodu.
Hodnocení: Knížek a filmů na téma utlačování muslimských žen je přehršel. Já jsem toto téma milovala někdy v patnácti, hrozně mě zajímal život muslimských žen, připadalo mi strašné zajímavé a zároveň i děsivé.
Knihu číst určitě nebudu, nedávnou jsem rozečetla podobnou knihu a nikdy víc. Stačí mi, že vím, jak to u nich chodí a ještě o tom číst knihy se mi nechce :-)
OdpovědětVymazatKnížku znám od slyšení, ale nečetla jsem, za to Bez dcerky neodejdu ano. Drsné čtení.
OdpovědětVymazatČetla jsem obě knížky a je to, jak píše Janinka, opravdu drsné čtení. Myslím, že je dobré vědět, jak také může jinde vypadat život žen.
OdpovědětVymazatV reálu to většinou optimisticky neskončí.
OdpovědětVymazatKnížku jsem nečetla,ale viděla film Bez dcerky neodejdu.
OdpovědětVymazatTěžké téma.
Měj se moc hezky
Knih na toto téma jsem také pár četla. Je to strašné a vždycky mi z toho bývá úzko... Važme si toho, co tu máme..
OdpovědětVymazat