Přeskočit na hlavní obsah

Den učitelů

 Osmadvacátý březen je ve znamení Dne učitelů. Tento svátek se tradičně připomíná v Česku a na Slovensku. Školou povinní jsme byli všichni a každý z nás měl štěstí jak na dobré, tak na ty horší pedagogy. 

Já si tedy nemůžu stěžovat - alespoň co se základky týče. Tam byly učitelky moc fajn, hlavně tedy ty starší. Dnes jsou některé už ve věku mé maminky - po šedesátce - a když se někde po vesnici potkáme, je to moc příjemné setkání. Moje třídní učitelka, která mě měla ve druhé třídě, je  v sociální komisi, a tak byla i na vítání občánků, kde jsme byli s Julinkou. Bylo to opravdu fajn. 

Ale za svých dětských let jsem to tak pochopitelně nevnímala. Z učitelů jsem měla respekt, a z některých dokonce strach. Vadila mi přílišná přísnost, ale ono to bylo potřeba, protože někteří spolužáci byli pěkná kvítka, a já taky nebyla, hlavně na prvním stupni, zrovna svatá. Valná část učitelů na základce byla v předdůchodovém nebo dokonce už důchodovém věku. A to bylo právě fajn, mám pocit, že nám toho dokázali předat mnohem víc než ti mladší. 

Jenže tohle taky není samozřejmostí. Moje máma s hrůzou vzpomíná na první třídu, protože měli velice starou učitelku, která byla nervově labilní. Na děti neměla trpělivost, a když je měla učit psát, tak je bila proutkem přes ruce. Což v první třídě, když se teprve všechno učíte, není kdovíjaký start do školního života. Logicky se pak dětem nechtělo chodit do školy, a taky se jim třeba při psaní třásly ruce. To muselo být opravdu velmi nepříjemné, bohužel za socialismu to takto chodilo celkem běžně. 

Včetně různých tělesných trestů - žák byl drzý - dostal facku, případně i přes prsty. Setkala jsem se v okolí s názory, že je to v pořádku. Prý učitel má vychovávat místo rodičů, takže taková "výchovná" je v pohodě. No, já si to rozhodně nemyslím. 


Násilí do školy nepatří, a za tím si stojím. 

Na druhém stupni základky jsme měli naprosto úžasnou třídní. Jsem moc ráda, že jsem tuto paní učitelku zažila. Učila nás češtinu a dějepis, plus ještě třídnické hodiny. Hrozně mě čeština bavila, hlavně tedy literatura, a výklad o různých literárních dílech mě pak navnadil na to, že jsem si danou knížku prostě musela půjčit v knihovně, i když to byla třebas povinná četba. Byla sice taky přísná, ale tak nějak z ní vyzařovala přirozená autorita, takže ať už byli kluci sebevětší sígři, tak na paní učitelku nedali dopustit.

Byla lidská, všechny problémy se snažila vyřešit smířlivou cestou, ale když jsme ji hodně naštvali, to pak byl opravdu oheň na střeše. A mě pak hrozně mrzelo to, že jsme paní učitelku zklamali, měla jsem z toho špatný pocit. Důležité bylo také to, že ke každému z nás se snažila přistupovat individuálně, nebyli jsme jen "kus" žáka, nedokážu to asi správně vysvětlit, ale cítila jsem tam něco navíc. Paní učitelka nás měla ráda, nebyli jsme pro ni jen nějací obtížní žáci. 

Školní výlety byly bezvadné, to s námi vždycky jel i manžel paní učitelky, a já už tehdy vnímala, jak moc se mají rádi, chovali se k sobě velice hezky. 

Když jsme vycházeli devítku, paní učitelka šla do důchodu. Byli jsme její poslední třída, chtěla skončit už dva roky předtím, ale kvůli nám překonala i své vleklé zdravotní problémy. Celá škola byla tehdy na nohou a potlesk byl vážně nekonečný. 

Stihli jsme jeden školní sraz, to už jsem byla na střední. Ale s paní učitelkou jsme byli v kontaktu přes internet - já jsem jí poslala několik emailů, vždycky mi poslala moc pěknou odpověď, která mě pohladila po duši. Na důchod se paní učitelku odstěhovala na Vysočinu, a když po vleklých zdravotních problémech zemřela, cítila jsem, jako by umřel i kus mé dětské duše. 

Na střední už jsem štěstí na tak výjimečné a dobré učitele neměla. Nebyli vyloženě špatní, ale pořád se mi stýskalo po těch, co jsem měla na základce. Jako první jsem studovala učební obor zahradnické práce. Tehdy tam byla mladá učitelka, mohla mít tak třicet, učila nás odborné předměty sadovnictví a aranžérství. A tato učitelka nám vždycky jen pustila materiály na opsání na dataprojektoru, posunovala stránky, a skoro nemluvila. Když se někdo na něco zeptal, nedokázala danou věc pořádně vysvětlit. 

Maximálně nám oznámila termín další písemky, a dvakrát jsme se šli podívat kolem školy na stromy a keře, které jsme probírali v sadovnictví. Byla to škoda, protože třeba v aranžérství jsme probírali zajímavé typy vazeb, z nichž jsme ne všechny dělali na odborném výcviku. Ale zase pro nás bylo plus, že nám poskládala jednoduché písemky...

Naproti tomu učitelka v předmětu květinářství, kde jsme se učili o trvalkách, letničkách a pokojových rostlinách byla přísná. Zkoušela nás z poznávání květin, museli jsme i samostatně mluvit před celou třídou o rostlinách, které jsme si vylosovali. Každý týden bylo pět rostlin, o kterých jsme se museli naučit všechno - dobu květu, typ květenství, použití, latinské názvy...

A já si pak na závěrečné písemné zkoušky vybrala květinářství. jako jediná ze třídy. Bavil mě více ten styl výuky, kdy s námi někdo mluvil, ač to bylo někdy dost drsné, protože látky bylo moc. Ale v hlavě mi toho utkvělo mnohem víc než z pouhého opisování z tabule! 

Když je někdo učitel, ještě to prostě neznamená automaticky to, že umí dobře a kvalitně předat žákům své znalosti. Ale celkem jsem byla se svými učiteli spokojená, ale zejména proto, že mí učitelé byli starší generace, za což jsem velice ráda! 

Nechci odsuzovat mladé učitele a říkat, že jsou špatní, tak to určitě není. I mladý začínající učitel může být dobrý, a nejhlavnější asi je vybudovat si u žáků respekt a opravdu se je snažit něco naučit, a přistupovat k nim v rámci možností i lidsky, ale zároveň i s autoritou, což není rozhodně jednoduchý úkol! 

Ještě tu mám na závěr jednu "perličku," která se stala vloni mé kamarádce. Čtyřletou holčičku Vandu měla tehdy ve školce, a Tomášek měl půl roku, tak s ním byla na mateřské doma. Jednoho pěkného jarního dne jí Vanda stojí u dveří. A to ji ráno odvedla do školky! Milá Vanda se odpojila na procházce od dětí a prostě přišla domů. 

Kamarádka po obědě zavolala babičce, ať jí pohlídá obě děti. A šla pro Vandu do školky. Milé paní učitelky v místní mateřské školce ani nevěděly, že jim na procházce pochybilo dítko! Vyděšené přepočítávaly děti - Vanda nikde, samozřejmě, protože byla dávno doma! Kamarádka nakonec vyděšeným učitelkám přiznala, že holčička přišla domů už po desáté hodině a sama se přiznala, že se odpojila z procházky. 

Jako tohle mě dostalo. Učitelky si nejen nevšimly, že jim uteklo dítě, ale nezjistily to ani celou dobu, co už děti byly dávno zpátky ve školce! Co kdyby holčičku přejelo auto, nebo se stalo něco mnohem horšího?! 



Nevěřícně jsem nad tím kroutila hlavou. I ta učitelka ve školce má zodpovědnost, a to že neučí děti v pravém slova smyslu na věci nic nemění. Tohle se prostě nesmí stávat. Tohle je přeci základ - po příchodu z procházky děti přepočítat, a pokud nějaké dítko chybí, okamžitě jednat. 

Je fakt, že teď se u nás na základce hodně učitelů střídá. Je tu spousta asistentů pedagoga, přibylo kuchařek, dokonce máme tři paní ve školní družině - za mě byla jen jedna. Nevím, jestli je to úplně ta nejlepší cesta a jsem zvědavá, jak se bude jednou ve školce a družině líbit Julince. Za předpokladu, že mi ji učitelky někde nenechají... 

Každopádně, všem dobrým učitelům přeji krásný Den učitelů, a ti horší se pořád můžou zlepšovat a zdokonalovat. 

Děkuji Vám za přečtení a komentáře, budu ráda, když mi napíšete Vaše zkušenosti s pedagogickým sborem, přeji krásný víkend, Vaše Eliss ♥

Komentáře

  1. Učitele jsem nikdy moc neřešila , někdo mi byl sympatickej a někdo tolik ne . Věděla jsem , že i ty nesympatický budu mít jen pár let a stejně odejdu . Víc jsem řešila chování vychovatelů na intru . To se mi zdálo důležitější - už proto , že se mnou byli přes celej den .

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nezpracované zážitky...

 Dnešní článek bude poměrně osobní, ale stalo se tento týden dost věcí, a mám prostě potřebu se z toho vypsat.  Přítel je už týden pryč, a od pondělí sem začala chodit každý den moje máma i se svým partnerem. Tak nějak mi prostě řekla, že když budu sama doma, musí sem každý den přijít a se vším mi pomoct. Jenže ono jaksi není pořádně s čím. Nakoupím si, sama si zatopím, dřeva do kamen i třísek tu mám nachystaných dost. Takže sem máma prostě vůbec chodit nemusela.  Nemám nic proti tomu, když mi přijde domů návštěva. Jenže máma mi začala být spíše na obtíž, pokud to  mám až takto napsat.  Vrchol všeho přišel ve čtvrtek. To mi přinesla bednu na dřevo s tím, že prostě nemůžu mít dřevo do kamen nachystané v obýváku. Prý jak to tu vypadá, když přijde návštěva... Podotýkám, že dřevo mám u kamen vyskládané do hraničky, kde to snad nikomu vadit nemůže. A že by mi sem domů chodilo tolik návštěv, to se rozhodně říct nedá... První problém byl tedy s dřevem. Druhý problém na...

Tak si užíváme...

 Co jsem přijela z nemocnice cítím se líp, zvykám si na nový režim s miminkem, je to sice náročné, ale strašně krásné. Porod trval necelé tři hodinky, Julinka se narodila pětadvacátého srpna v 9:14, měřila 48 centimetrů a vážila 2 695 gramů.  Termín jsem měla dvanáctého září, narodila se o maličko dřív, ale je donošené miminko, a to je nejdůležitější. Všechno proběhlo celkem bez komplikací, akorát malá má novorozeneckou žloutenku, ta ale pomalu mizí. Rodila jsem přirozeně, v jednu hodinu v noci mi praskla plodová voda, ani jsem ještě necítila kontrakce, ty přišly až v autě. V porodnici mě vyšetřila doktorka, kontrakce byly ještě slabé, tak mě poslala na pokoj, ale do pár hodin se to začalo tak bolet, že jsem nemohla už ani sedět - a to jsem se předtím ještě na pokoji houpala na balonu, protože to jediné pomáhalo. A pak už se to rozjelo, v lékařské zprávě mám, že porod trval celkem 02:46. No nebylo to nic příjemného, ale řídila jsem se instrukcemi doktorky, ohledně dýchání a tl...

To je pravé štěstí...

 Nový režim s miminkem se nám už pomalu zabíhá, zítra jdeme k dětské paní doktorce na další kontrolu, Julinka hezky roste, oblečky, které měla velké, už jsou jí pomalu akorát. Pořád intenzivně kojím, malá má hlad co dvě tři hodiny, v noci vydrží někdy i trochu déle, ale nemusím ji kvůli krmení budit.  Fyzicky už se cítím dobře, žádné bolesti nemám, mám dojem, že se to všechno pěkně hojí. Poslední dny mám strašnou chuť na mléčné věci, prakticky pořád piju mléko, jogurty, sýry, ale to je asi kvůli tomu kojení.  Už se nám ten nový režim tak trochu zaběhl. Ale sranda je, že se Julinka skoro vždycky při přebalování buď počůrá nebo pokaká, takže jsem nejprve dala na přebalovací podložku bavlněnou plenu - jenže tu musím pořád dokola přepírat - samozřejmě jich mám několik, ale je to vody a vody! A na tu gumovou přebalovací podložku ji nechci pokládat, protože mi přijde studená.  Už jsme byli i na ortopedii, na ultrazvuk kyčlí, zatím je vše v pořádku, na další jdeme v říjnu....